Sesplatnění úvěru - vyhlášení insolvence spoludlužníka

Spotřebitelské úvěry, kreditní karty, leasing

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod luk.zah 12. 3. 2013 21:06

Kolegové, dnes večer mi doma vyvstal problém a chtěl bych vás požádat o radu / názor.

Má paní (družka) za doby jejího předešlého manželství uzavřela se svým, nyní již bývalým, manželem 2 úvěrové smlouvy u ČS. Každá byla na 199tis. Kč a v obou oba figurovali / figurují jako spoludlužníci.
Při rozvodu se dohodli na rozdělení majetku (a tak i dluhů), což v tomto případě znamenalo, že každý splácí jednu z těchto smluv. Toto však není v rozsudku konkretizováno - zde je pouze zmíněno, že se dohodli na rozdělení majetku.

Od rozvodu uplynuly 4 roky, kdy oba "své" úvěry spláceli. Až doteď.
Nastala situace, kdy bývalý manžel podal návrh na insolvenci a na tomto základě (jak jsme se před několika minutami dočetli z dopisu ČS) ČS ten "jeho" úvěr zespaltnila a celou částku za tento chce doplatit po mé paní.
Její bývalý manžel tvrdí, že při žádosti o insolvenci uvedl celý tento "jeho" úvěr jako svůj závazek.

Logicky to "za něho" platit nechceme (tedy moje paní nechce a já logicky taky).

Napadá vás prosím někoho, jak z toho ven?
luk.zah
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 12. 3. 2013 21:18

Můj laický názor - pokud byla paní u obou úvěrů uvedena jako spludlužník, tak ručí společně a nerozdílně. Pokud ČS písemně nesouhlasila s nějakým rozdělením dluhů, tak prostě paní musí splácet za bývalého manžela a pak to po něm eventuálně vymáhat, ovšem pokud mu projde oddlužení, tak má smůlu.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 12. 3. 2013 21:25

Hm, dohodli se na rozdělení majetku... Na to snad musí být nějaká smlouva, ne? Ovšem ani ta by spořku nezajímala, po sepsání smlouvy měli zajít do spořky a nechat na sebe přepsat každý jednu (pokud by s tím spořka souhlasila).
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář

Odeslat příspěvekod luk.zah 12. 3. 2013 21:38

Žádná smlouva k tomu rozdělení majetku není - jen souhlasné prohlášení před soudem.
S rozdělením smluv ČS nesouhlasila.

Taky se obávám, že budeme muset platit a že se z toho nevykroutíme - chtěl jsem znát i názor někoho dalšího. Ach jo...
luk.zah
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LuiS_666 12. 3. 2013 22:49

"Společně a nerozdílně", nič viac nič menej....
LuiS_666
Nadšenec

Odeslat příspěvekod alexpraha 13. 3. 2013 07:15

Ba, ba, zaplatit musíte. Jediné řešení by bylo, po uklidnění situace, vymáhat po exmanželovi zaplacený dluh. Protože dohoda mezi nimi byla, že každý zaplatí kus dluhu, tak on svou část dohody nesplnil a tudíž vymáhat plnění této dohody. Ale je to dost komplikované na procesní stránku, takže to chce právníka, který začne dluh vymáhat ve správný okamžik, správným postupem.
alexpraha
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 13. 3. 2013 07:44

...ovšem pokud mu projde oddlužení, tak všechny nepřihlášené dluhy "propadají".
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 13. 3. 2013 08:47

Tak pokud s tím spořka nesouhlasila a zůstalo to jak to je, máte smolíka.
BTW já zažil něco podobného - podle dohody jsem převzal splácení úvěru z SS, ovšem bejvalka na to kašlala a vůbec se nenamáhala spolupracovat, aby to bylo na mne i přepsané u Lišky vychcané...

A kdyby nebylo problémů s potvrzením o úrocích, vykašlal bych se na to i já a dodnes by byl úvěr napsaný i na ni, dohoda nedohoda :-).
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář

Odeslat příspěvekod kamey 13. 3. 2013 12:40

PatrikChrz píše:...ovšem pokud mu projde oddlužení, tak všechny nepřihlášené dluhy "propadají".

Pěkná pitomost. Specielně Spořka je tím již vyhlášená, že vymáhá i pohledávky přihlášené do insolvence po druhé manželi (i bývalém).
Proto je lépe pokud jde někdo do insolvence - pak jít spolu s manželem/manželkou, ne že se jeden přihlásí a druhý ne.
Právě jeden takový případ řeším, 3 roky běží oddlužení manžela a teď, po 3 letech se spořka obrátila se zesplatněním téhož dluhu na manželku z titulu spoludlužníka ze SJM. Takže pro ně super vejvar - jednou dostanou min. 1/3 (ale spíš víc od něj) a potom si nechají znovu vše zaplatit od manželky vč. úroků a poplatků i z prodlení.
V případě, který se diskutuje zde je nyní už asi jediná možnost zaplatit a přihlásit se jako věřitel do insolvenčního řízení vůči bývalému manželovi.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 13. 3. 2013 18:27

To, že nepřihlášené dluhy propadají je pravda. Ale tady jsem to nemyslel ve vztahu ke Spořce, ta je "za vodou", jednak svoje pohledávky určitě uplatila (takže manžel musí zaplatit alespoň tu svojí třetinu, pokud chce, aby mu oddlužení prošlo) a zbytek bude vymáhat po spoludlužníkovi - tedy manželce.

Jenže manželka už to, co za manžela zaplatí, nikde nedostane (teoreticky by po něm mohla vymáhat to, co za něj zaplatila Spořce), protože pokud jemu projde oddlužení a ona se včas nepřihlásí se svojí pohledávkou (tedy to, co za něj zaplatila), nebude mít už po kom vymáhat - on bude za 5 let "čistej" a nikdo už na něj nebude moct (tedy kromě dluhů z podnikání). Ovšem lhůta pro přihlášení pohledávek je kratší - teď z paměti nevím, snad měsíc?

-- 13. 3. 2013 18:29 --

Jediná varianta je, že (po skončení oddlužení) ji dobrovolně vrátí to, co za něj zaplatila.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod kamey 13. 3. 2013 19:03

Přečetl sis co jsem napsala? On již 3 roky splácí ten dluh v rámci insolvence a Spořka zaslala manželce až nyní, po těch 3 letech zesplatnila tentýž dluh v celé výši včetně příslušenství vůči manželce. Zajímavé by bylo, jak by se Spořka zachovala v případě, kdy by jí manželka tu částku uhradila. Zda by a hlavně komu vrátila ty 3 roky pobíranou částku v rámci insolvenčního řízení.

Celé je to postavené na hlavu. Jak je vůbec možné dluh již soudem zahrnutý a odsouzený v insolvenci může ZNOVU, tj. podruhé vymáhat po spoludlužníkovi. Neměla to udělat před přihlášením do insolvenčního řízení?
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 13. 3. 2013 19:13

kamey píše:
PatrikChrz píše:...ovšem pokud mu projde oddlužení, tak všechny nepřihlášené dluhy "propadají".

Pěkná pitomost.

Reagoval jsem na toto.

Každopádně "tvůj" případ nevidím jako problém. Spořka si nechá platit tak dlouho, dokud nebude mít vyrovnaný celý úvěr, je jí jedno od koho. Pak, předpokládám, že nahlásí "dost". Jestli bude v tu dobu ten člověk stále v insolvenci, tak prostě bude o to víc platit ostatním věřitelům.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod mobilman 21. 3. 2013 01:34

Přesně tak, věřitel je povinen bezokladně oznámit přpadné splacení dluhu soudu a ten poté vydá upravený seznam plnění věřitelům, podle kterého bude insolvenční správce dlužníka i nadále rozdělovat peníze již bez tohoto věřitele, jehož míra uspokojení dosáhla 100% .

Btw. v případě potřeby lze s dlužníkem (býv.manželem) uzavřít jakoukoli smlouvu o uznání dluhu, který musí manželka nyní splácet. V insolvenci se řeší závazky vzniklé před samotným podáním návrhu k soudu, jakékoli později vzniklé závazky (tedy např. i závazek z dluhu manželce podepsaný dnes v průběhu oddlužení) se bude řešit zcela samostatně a mimo insolvenci, a v případě uznání dluhu a nesplácení má manželka možnost soudu prokázat vznik nového dluhu, který dlužník není schopen splácet a může tím pádem požádat o zrušení oddlužení a bude prohlášen konkurs, kde se pak uspokojí všechny pohledávky do výše 100% (i ty nepříhlášené, popř. pozdě přihlášené, nově vzniklé závazky ap.) a je jedno že to bude dlužník splácet třeba až do smrti.
Otázka ovšem je, zda-li by byl dlužník takové uznání závazku podepsat. Logicky by mu to chtělo detaily nevysvětlovat jinak by se zalekl a nebude nic ;-)
mobilman
Nadšenec