Zonky

Spotřebitelské úvěry, kreditní karty, leasing

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod osobne2 12. 12. 2015 03:11

outlier píše:Me to prijde pro investora hodne riskantni. Jak konkretne si predstavuji, kdyz rozdelite penize mezi 10 veritelu a pul vam jich prestane splacet? To budete vyrizovat 5 exekuci?

Snad 10 exekuci, protoze pulka jich prestane splacet a druha pulka ani splacet nezacne.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod astrapa 12. 12. 2015 09:42

Koukal jsem na to a nepochopil jsem zavedenou pojmologii. Investor je někdo, kdo půjčuje? To je snad věřitel, ne?

Dobrý den, vážení investoři, půjčku bychom s přítelkyní rádi využili na "zchytření" našeho společného bydlení a část na splacení nevýhodné karty.


Dobrý den vážení investoři. Prosím o pomoc při refinancování půjčky, kterou jsem použil na nákup elektrozařízení pro domácnost a pro programy pro audio studio.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 14. 12. 2015 14:22

Já jsem měl ze začátku dojem, že jde o další Bankerat. Ale trochu jsem se pobavil s několika lidmi ze Zonky a podle info, co od nich mám, tak spíše chtějí jít cestou (podle mne až extrémně) přísného prověřování dlužníků (byť se silným důrazem na individuální posouzení).

Zkrátka chtějí být alternativou k bankám, kde se budou snažit částečně vyzobat top klienty (a nabídnout jim lepší podmínky, než banky) a částečně ty, kdo nevyhoví nějakým pevným kritériím, ačkoliv je u nich jinak předpoklad, že by mohli splácet bez problémů, než aby konkurovali nebankovním společnostem ve snadnosti získání úvěru.

Údajně mají nyní přetlak "investorů" (nebo jak píše Astrapa věřitelů) a snaží se získat spíše ty, kdo by si chtěli půjčit.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 14. 12. 2015 14:33

Já bych si půjčil, ale nejsem na Facebooku :-|

Taky si nejsem jistý, jestli by mi vyhovoval vyšší úrok, než 6 % a doba splácení je pro mě moc krátká.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod qsubt 14. 12. 2015 18:40

PatrikChrz píše:Údajně mají nyní přetlak "investorů" (nebo jak píše Astrapa věřitelů) a snaží se získat spíše ty, kdo by si chtěli půjčit.


Zadne udajne, realne. Zajem pridat se do investorskeho stada jsem odklikl u nich na webu nekdy v cervenci/srpnu, a ted jsem stale ve fronte na pozici 600+, za minuly tyden pustili jen dalsich cca 30 lidi.

Pokud se tam nejaka investice - zadost o pujcku objevi - je proinvestovana obvykle v radu minut, ale moc jsem to nesledoval a "nemeril" ani nebudu, nema to smysl. Dokud nebudu realne IN.

-- 14. 12. 2015 18:44 --

Co se tyka vymahani pohledavek, tak nevim jak Zonky, ale Benefi.cz by to vymahat snad i meli:
https://www.benefi.cz/investice/vymahan ... -moznosti/

nicmene, zase u nich ty pujcky co jsou, tam je podle mne realne to, ze 3 ze 4 splacet prestanou..., presto jsemcca 10x po 1000Kc pujcil, ani ne kvuli zisku, ale spis abych si potvrdil ze ty uroky tam jim nikdo splacet nebude :-)

Pokud by to tam totiz vsichni poctive splaceli, muzu dat vypoved a do konce zivota pujcovat na 20+% p.a.
huh?
qsubt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Dr.D 14. 12. 2015 19:21

Já už jsem se konečně dočkal a můžu potvrdit, že půjčky na malé částky jsou ihned "rozebrány". Ovšem větší půjčky vcelku nejsou problém, na ty se peníze sbírají i několik dní, obvzlášť na ty s horším ratingem.

A "fronta" na investorský účet je dlouhá mimo jiné i proto, že každý, kdo se dostane na řadu, dostane další 3 pozvánky.

No a co se týče Benefi, tak tam je jasné, že všichni splácet nebudou, teď jde jen o to, zda jich bude jen tolik, aby byl investor v plusu. Taky tam jsem a nějaké drobné hodlám investovat na zkoušku.
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod omgf 15. 12. 2015 09:27

A co riziko insolvence?

Stačí, když jeden z dlužníků spadne do insolvence, kde nezajištěný věřitel dostane cca 30-50% jistiny (podle toho, jak moc stihnou naskákat úroky z prodlení) a to ještě ve splátkách, takže bude na svých 30% čekat 5let.
Takže když ztráta z tohoto jednoho obchodu bude 70%, tak při úroku 5% pro investora musí 14 jiných, stejně velkých obchodů platit úroky a splácet ztrátu.

Jinými slovy, když jeden ze 15ti úvěrů skončí v insolvenci, tak za rok je investor na nule (pokud ostatní platí a pokud nepočítám, že těch 30% dostane v měsíčních splátkách na 5 let).
omgf
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod astrapa 15. 12. 2015 17:38

A pokud projde návrh Pelikána, tak dost možná ani těch 30 %.

Nicméně podle toho, co píše Patrik to vypadá, že Zonky dlužníky prověřují opravdu pečlivě a určitý důraz kladou i na dojem, který dlužník udělá, myslím, že špatných dlužníků/neplatičů by tímto filtrem mělo projít jen málo.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod omgf 15. 12. 2015 22:23

I slušný dlužník může přijít o práci a pak začne přečerpávat kreditku a už se veze. I při pečlivém výběru jich pár bude. Možná jeden ze sta, možná jeden z tisíce,težko říct.

Jenže drobný investor má jen pár obchodů, takže je to loterie, jestli náhodou nevylosuje toho jednoho neplatiče. A když si ho vylosuje, je ve ztrátě.
omgf
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fremantle 15. 12. 2015 22:55

Co se tak dívám na ty nabídky na tom jejich tržišti, tak hodně "investorů" na jednu poptávku dává třeba jen pár stokorun, nezřídka se na nabídky nad 100 tisíc korun skládá i více než 100 investorů/věřitelů a jen málo z nich dá na "jednu kartu" maximální možný limit jedné investice 5000 Kč. Nepřijde mi nějak, že by investoři nebyli obezřetní a bezhlavě riskovali. Nevím v kolika obchodních případech mají peníze ty úplně nejdrobnější investoři, ale přijde mi, že i tací, co do platformy vložili jen pár tisícovek se to snaží nějak rozdiverzifikovat - soudě podle těch stokorunových investic...

Ale rizika tam jistě jsou, to si zas nedělám iluze, že dlužníci jsou bez poskvrny... pokud by byli nějak zajímaví pro banku, půjčí si raději tam (a už i takový Cetelem půjčuje od 6,9 % p.a.).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod omgf 16. 12. 2015 07:03

Investoři jsou obezřetní a investují na jeden případ jen pár stokorun

Takže pokud mám 100 tisíc Kč a jsem obezřetný investor a budu investovat po 500, musím vysoutěžit 200 obchodů. A předpokládaný roční zisk je 3000-6000 Kč podle rizikovosti.

Bude-li 1 neplatič ze sta, snižuje se výnos o 1000 Kč.

A kvůli tomu musí investor trávit čas čtením příběhů a vybíráním "investice" a odměnou mu bude pár tisíc ročně.

Nezlobte se, ale mě to tedy přijde jako investiční hra pro ty, kdo nemají peníze, ale chtějí si hrát na investory.
omgf
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod osobne2 16. 12. 2015 07:37

Me to prijde jako silne rizikovy podnik, na tomhle muze vydelat pouze zprostredkovatel diky provizim. Navratnost investice bude nulova, tohle budou vyhledavat dluznici, kterym by jiz nikde jinde nikdo jiny nepujcil. Investori pujcuji anonymum, neznaji ani udaje totoznosti dluzniku, dluznici muzou legalne lhat, protoze tohle neni klasicka uverova smlouva mezi veritelem a dluznikem, nebude se na to vztahovat paragraf o uverovem podvodu.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod Dr.D 16. 12. 2015 09:56

omgf píše:A předpokládaný roční zisk je 3000-6000 Kč podle rizikovosti.

To přidej.

omgf píše:Bude-li 1 neplatič ze sta, snižuje se výnos o 1000 Kč.

Tady zas uber, většina neplatičů ze začátku splácí...

Ve srovnání s jinými typy investic mi to vychází jako vhodný doplněk do portfolia...

osobne2 píše:dluznici muzou legalne lhat, protoze tohle neni klasicka uverova smlouva mezi veritelem a dluznikem, nebude se na to vztahovat paragraf o uverovem podvodu.

A na tom jsi byl kde? Četls vůbec jejich podmínky?
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod osobne2 16. 12. 2015 14:29

To znam z praxe, obdobne to statni zastupci shazuji do obcanskopravnich sporu u jinych pujcek pres internet, napr. bankerat.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod Dr.D 18. 12. 2015 09:04

Takže nečet...
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků