Insolvence - nižší srážka než v usnesení

Spotřebitelské úvěry, kreditní karty, leasing

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod RoMeiRo 22. 2. 2016 22:34

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat ohledně insolvenčního řízení.

Nyní v únoru mi byla provedena první srážka ze mzdy dle Usnesení o schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře, nicméně nastala situace, že jsem byl tento měsíc bez prémií a tudíž byla moje výplata nižší, než průměrná, se kterou se v řízení pracovalo. Usnesením bylo nařízeno srážet částku 7.000,- Kč nicméně díky nižší výplatě mi účetní provedla srážku ve výši 4.373,- Kč. Zároveň mi při dotazu odpověděla, že mi dle zákona nemohla provést vyšší srážku.

Při částce 7 tisíc zaplatím 100%.

Psal jsem ins. správci, ale zatím bez odezvy. Nevíte, zdali budu muset zbytek doplatit ještě sám, nebo se to nemusí, protože v rámci toho, že zaplatím cca 100% to nebude až tak zásadní?

Děkuji ;-)
R.
RoMeiRo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod osobne2 22. 2. 2016 22:59

Jako ze v ramci insolvencniho rizeni zaplatis cca 100 % dluhu? Ja myslim, ze staci, kdyz zaplatis 30 % dluhu, samozrejme insolvencni spravce se bude snazit, abys zaplatil 100 %.
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod RoMeiRo 22. 2. 2016 23:21

Ano, díky příjmům jsem schopný zaplatit 100%, bylo to i víc, ale soud mi schválil nižší splátku, tak abych zaplatil 100% v rozmezí 5ti let (tak abych nemusel platit víc za kratší dobu).

Částka 7.000,- byla vypočítaná z průměrné mzdy, ovšem její hodnoty jsem nyní nedosáhl a tak jsem měl nižší srážku a tak mi jde o to jestli to budu muset doplatit. Skutečnost je taková, že první se uspokojuje správce a pak se zbytkem uspokojují věřitelé, tak mě zajímá, že když by nižší srážce to kleslo třeba na (vymyslím si) 99,5% což je pořád víc než 30%, tak jestli to bude nutné doplatit, nebo se s tímhle počítá a nebudu muset. Čekám 4 dny na odpověď správce (už budu muset raději volat), tak bych to chtěl pro klid duše vědět, jestli někdo nemá tušení jak to je :)
RoMeiRo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod osobne2 22. 2. 2016 23:38

Ale tak už jsem ti to vysvětlil, stačí, když zaplatíš 30 %, insolvenční správce se musí snažit, abys zaplatil 100 %, ale když bude zjevné, že 100 % splatit nezvládneš, protože tolik peněz nemáš, tak prostě 100 % nevymůže. Ale samozřejmě se mu můžeš přiznat, že na zaplacení 100 % dluhu máš a dobrovolně to uhradit, tomu se meze nekladou. Insolvenční správce má povinnost ověřovat, jestli jsi schopen platit a zprávy o tom psát soudu, který to insolvenční řízení rozhoduje. Pokud zjistí, že mu nějaké finanční prostředky tajíš, tak to do zprávy napíše a soud třeba nakonec insolvenční řízení neschválí. Buď máš dost peněz, tak splátku doplať, nebo nemáš dost peněz, tak do toho nijak nezasahuj a na nic se neptej.
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod RoMeiRo 23. 2. 2016 00:09

Jasně, to já jsem pochopil už z prvu, takže za odpověď děkuji.

Samozřejmě průběh celého řízení byl do teď čistý a bude i dál, což se pozná z půlročních zpráv o dokazování příjmů, takže žádné příjmy rozhodně netajím. Ptám se na ten rozpor mezi tím, když něco říká usnesení a něco reálná srážka provedená na základě zákona. Tak pokud mi byla provedena srážka nižší (ve výší možné stanovující zákonem) tak mi nejde do hlavy proč bych to měl doplácet ze svého, když to bylo v tu chvíli maximum, které mi mohlo být sraženo. Ptám se jako laik, protože v tom opravdu chodit neumím a než dostanu nějakou jistou odpověď zjišťuji to tímto způsobem. Ale ptám se vlastně pro svůj klid, protože nechci udělat žádnou chybu a vlastně jsem doufal, že se o to teď stará zaměstnavatel a já nemusím. Takže mi jde jen o to pochopit jaká je to situace a jak v tomto případě postupovat. Je to pro mě nová situace, tak jestli zním jako blbec, tak se omlouvám, ale chci být v klidu.

edit:
jsem si teď našel kalkulačku na výpočet výše nezabavitelné částky ze mzdy 2016 a opravdu mi to vyšlo do koruny tak jak to mám podle výplatní pásky. Teoreticky, když nešlo zabavit víc, tak by po mě víc chtít asi neměli... toť moje dedukce!
RoMeiRo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod osobne2 23. 2. 2016 05:37

Tak insolvencni rizeni trva nejakou dobu, to ze z tebe na zacatku dostanou nizsi splatku, neznamena, ze pozdeji vysi splatky nezvysi. Take se muze naopak stat, ze prijdes o zamestnani a nedostane z tebe uz insolvencni spravce vubec nic, v takovem pripade koukej, at mas zaplaceno 30% co nejdrive.
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod mobilman 23. 2. 2016 13:33

Cilem oddluzeni je uhradit 100%, nicmene pro samotne schvaleni minimalne 30% za dobu max. 5 let. Pokud se dosahne 100% drive pak se oddluzeni ukonci pro splneni, pokud se behem 5 let nesplni 100% pak muze dluznik na navrh pozadat po 5 letech o zprosteni od placeni zbytku pohledavek, coz soud v beznem pripade prijme a schvali.

Zadna srazka nemuze byt vyssi nez maximalni stanovena zakony a tedy v pripadne napr. nizsi mzdy (jakykoli duvod, napr. nemoc atd.) se strhne mozne maximum, zbytek proste nelze a neni duvod mit obavy a doplacet ze sveho. Spravce tyto situace jiste zna a behem 5 let se clovek muze ocitnout v parc.neschopnosti nebo i bez zamestnani, dulezite je splnit behem tech 5 let alespon 30% (znovu, cilem je 100%) a vyvijet vse k tomu aby toto dluznik plnil (tzn. v pripade ztraty zamestnani spolupracovat a aktivne jej hledat, ap.). Takze by nemel byt problem...
mobilman
Diskutér