Hypo smlouva uzavřená před 2016,refixace,mimořádné splacení?

Spotřebitelské úvěry, kreditní karty, leasing

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Vera L. 18. 12. 2020 22:07

Dobrý večer, v roce 2013 jsem uzavřela s CSOB hypotecni smlouvu, ted v srpnu proběhla refixace, něco jsem doplatila, něco mi tam zbývá doplatit. Situace se nam těd ale poměrně změnila a zbytek hypotéky chceme doplatit. Koukala jsem do spotřebitelského zákona a není mi moc jasné, jestli to předčasné splacení hypotéky platí i u refixací. Vím, že možnost předčasného splacení bez sankcí platí u všech nově uzavřených smluv od roku 2016, ale já tu smlouvu v podstatě uzavírala v roce 2013 a v roce 2020 refixovala s tim, že jsem zustala u stejné banky. Vím, že tak jako tak budu platit nějaký poplatek, ale je rozdíl mezi doplácením úroků nebo jen nákladů za předčasné splacení. děkuji!
Vera L.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mlrs 18. 12. 2020 22:44

"Vím, že možnost předčasného splacení bez sankcí platí u všech nově uzavřených smluv" ->- sankce bude, jen bude o hodne mensi, nez by byla drive...

Ridi se to tim dodatkem, takze jste jiz pod tim novym zakonem...

Pozadejte si o vycisleni - tam by to banka mela dodat komplet i s tim poplatkem, ktery by mel byt v radu jednotek tisic max (ofuky aktualne dela jen KB s tim, ze inkasuje vyssi castky - jinak banky maji cca 1 az 3-4 litry)
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod yowie 18. 12. 2020 22:52

Pokud vám skončila fixace a začala nová, vztahují se na vás nové zákony, takže pokud se nepletu, tak můžete splatit až 25% z celkové půjčky jednou ročně. Většinou to bývá myslím měsíc před výročím, kdy takovou splátku můžete provést. Čistě teoreticky tak lze jakoukoliv hypotéku, fixace nefixace, splatit zcela bez jakýchkoliv poplatků během 4 let úplně v klidu. Jestli jste tedy měla konec fixace třeba 31. března 2020, tak od začátku do konce března 2021 můžete splatit až těch 25%, což třeba kdyby půjčka byla 4 miliony, tak v tom březnu 2021 můžete doplatit až milion bez poplatků. Nicméně může to možná být v různých bankách různě, takže doporučuji si to zjistit u té vaší, mělo by to být v aktuálních obchodních podmínkách banky na jejich webu k dohledání. Ať mě případně někdo doplní, ale myslím, že v tomto případě by snad nějaký poplatek nebo sankce od banky vůbec neměla být, nebo snad jen nějaký relativně malý poplatek.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod DrholecR 18. 12. 2020 23:24

Těch 25 % je ze zákona z původní výše úvěru, může vložit v měsíci výročí uzavření smlouvy. Jestli měla fixaci v srpnu, tak i uzavření smlouvy bylo zřejmě v srpnu nebo možná v červenci. V srpnu 2021 by tedy mohla 25 % z původní výše zdarma splatit.
Mimo termín je poplatek tzv. účelně vynaložené náklady. ČSOB (Hypoteční banka), co jsem se díval, tam počítá i úrokové rozdíly. Jelikož jste na začátku nové fixace a novou sazbu Vám asi poslali 3 měsíce před srpnem někdy v dubnu nebo květnu, kdy byly ještě trochu vyšší úroky, tak tam může být pokuta i několik desítek tisíc Kč (záleží i na zůstatku).
Pak jsou ze zákona další možnosti předčasného splacení pro tyto případy:

"Pokud by však šlo o předčasnou splátku v souvislosti s prodejem nemovitosti, jejíž nabytí, výstavba nebo zachování práv k této nemovité věci bylo financováno tímto úvěrem, nebo nemovitosti, kterou byl tento úvěr zajištěn, a úvěr trval déle než 24 měsíců, nesmí náhrada nákladů přesáhnout 1 % z předčasně splacené výše úvěru, maximálně však částku 50 000 Kč.
Nemůžeme požadovat žádnou náhradu nákladů za předčasné splacení, pokud bylo provedeno:
v rámci plnění z pojistné smlouvy určené k zajištění splacení úvěru,
v období, pro které není stanovena pevná zápůjční úroková sazba,
ve lhůtě 3 měsíců poté, co jsme Vám oznámili novou výši zápůjční úrokové sazby,
v důsledku Vašeho úmrtí, dlouhodobé nemoci nebo invalidity, nebo Vašeho manžela nebo registrovaného partnera, pokud tato skutečnost vede k výraznému snížení schopnosti splácet úvěr,"


Každopádně bych požádal banku o vyčíslení úvěru třeba ke konci ledna, banka pošle částku a tam uvidíte pokutu.
DrholecR
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Vera L. 19. 12. 2020 10:29

Dobrý den, děkuji všem za odpovědi. Právě bychom ten byt chtěli doplatit a prodat ho, myslím, že bez hypotéky by byl prodej jednodušší, než do toho ještě řešit převod hypotéky. Jinak dlužíme na něm 200 tis a splácení je dané do srpna 2024, refixace proběhla v srpnu 2020. Já jsem právě myslela, že dle toho nového zákona se dá celý zbytek hypotéky kdykoliv doplatit, a sankce by byly pouze ve forme těch nákladů za předčasné splacení, což jsou nějaké administrativní náklady snad........ Do banky jsem už psala, zatím žádná odpověd, tak proto se ptám zde.děkuji
Vera L.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mlrs 19. 12. 2020 12:19

jo tak s takovou castkou by to melo byt v klidu - tam by si nic navic nauctovat nemeli - jo ty administrativni naklady jsou tech par tisic - tomu se clovek nevyhne, ale k tomu uz bud nic nebo nejaky smesny peniz pripadne

Ja to myslel tak, ze "uplne zadarmo to nebude"...

Jo pro banku jsou tohle drobne...a tak urcite se ozvou - spis skoda toho, ze se nedoplatilo uz v te fixaci a ted s tim mate vyrizovani...
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod evelista 21. 12. 2020 11:53

jinak pokud to bude treba za 2000kc cela anabaze, tak bych to asi doplatil, ale ja z pohledu kupujiciho bych si klidne koupil nemovitost, na ktere je jeste hypo s tim ze bych si hypo (ktera ma normalni pa) napsal na sebe. Nevidel bych zadny problem.
evelista
Nadšenec
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků