Modrá pyramida - zafixovat úrok dopředu - ano nebo ne?

Spotřebitelské úvěry, kreditní karty, leasing

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Modeer 5. 12. 2021 20:49

Dobrý večer,
máme hypotéku u MP. Fixace nám končí v dubnu 2023. Už ted nám MP nabídla možnost "zarezervovat" úrokovou sazbu dopředu a to 3,7%. Vůbec nevím jestli do toho jít nebo ne. Poradíte mi prosím? děkuju moc!
Modeer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jjrr 6. 12. 2021 03:08

Nejspíš to zarezervuje tak, že jí zvýší hned a ne až v roce 2023?
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Modeer 6. 12. 2021 07:56

Ne, až v tom roce 2023,kdy mám dobehne fixace, by naskočila tahle nová. Ale já vůbec nevím jestli do toho jit
Modeer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Modeer 6. 12. 2021 20:34

Nikdo neporadí? děkuju
Modeer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod saabik 6. 12. 2021 22:45

Hádat dopředu 1.5 roku vývoj úrokových sazeb je něco jako házet korunou. V tom nikdo nemůže seriózně poradit.
Pokud bych se měl držet toho co si tzv. myslí trh, kouknu se na bloomberg a Implied central bank policy rates v horizontu 1Y, 2Y a 3Y od teď. Pak mi pro ČR ukazuje hodnoty 3.03 % pro rok, 2.54 % pro sazbu za dva roky a 2.26 pro 3 roky. Trh si tedy myslí, že v prosinci ČNB naposledy zvýší sazbu o cca 0.5 % a postupně bude sazbu v následujících letech snižovat. Tohle může změnit spousta faktorů. Inflace, FX kurz, vývoj HDP nebo osmnáctá vlna kovidu. Nebo cokoliv jinýho.

Vodítko to je ale dostatečné pro to, abych si dejme tomu na 52 % myslel, že za dva roky bude sazba níže než dnes, a proto by se mohlo vyplatit počkat. Minimálně by sazba neměla být o mnoho výš než dnes. Tak asi takhle za mě, no...
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikka1 6. 12. 2021 23:26

Je pro vás ta sazba snesitelná?
Pokud ano, já bych fixovala, protože doba je a bude dost turbulentní a odhadovat nejde. Lepší vrabec v hrsti než-li holub na střeše. To je o přístupu.
Navíc takto země, tedy její ČNB, má tendenci držet inflaci a nechávat vysoké úrokové sazby, jinde to dělají naopak.
A protože si pamatuji hypotéky za více než 10 %, tak mi cokoliv pod 4% přijde dobré a to, co bylo (sazby pod 2%), považuji za náhodný výkyv.
Mikka1
Nadšenec


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků