Penzijní pojištění po 15 letech

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod mlsal 3. 7. 2020 18:26

satinst,

OK. :-)

Výsluhovou penzi můžeš vybrat buď jednorázově, zdaní ti 15% výnosy a příspěvky zaměstnavatele, nebo formou pravidelné penze (min na 10 let), kdy ti zdaní jen výnosy.

Tady máš ukázku zhodnocení DPS.
Tady máš porovnání dynamických fondů DPS a na jaké parametry se máš při výběru zaměřit.

Aby ses mohl rozhodnout pro nějaký fond, musíš vědět na kolik let to budeš mít, nejspíš do 60-ti, a jak velké kolísání jsi schopný snášet.

Tady si stáhni a vyplň model, který ti snad pomůže se rozhodnout.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod satinst 3. 7. 2020 19:00

Díky moc...Takže jak tak na to zběžně kukám, tak asi nejlíp vychází ten Conseq..No je mě 40, takže na min 20 let to ještě bude...každopádně to ještě teda nějak prozkoumám. Díky za odkazy
satinst
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mlsal 3. 7. 2020 19:30

satinst píše:asi nejlíp vychází ten Conseq

... vycházel. Jak se všude píše "minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích."

Na můj vkus investuje moc agresivně (19% EM, 38% Střední Evropa).
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod drummond 13. 4. 2021 15:44

Zdravím všechny,

mám dlouhá léta "staré" penzijní pojištění v Transformovaném fondu, kam jsem dával v průměru 700 a dostával jen státní příspěvek a nějaké směšné zhodnocení. Po více jak deseti letech jsou to defacto utopené peníze jelikož průměrný roční výnos za celých 11 let navzdory státnímu příspěvku už jen okolo 2 %.

Nyní se mi však naskytla možnost získat poměrně substantivní příspěvek zaměstnavatele, který je ochoten dát to samé, co já, a to až do výše 24000 ročně. Ty peníze od zaměstnavatele bych teoreticky mohl vyčerpat i jinak, ale cesta k nim jim je podstatně složitější. "Propadnout" je opravdu nechci nechat a tak mi přišlo vhod toto staré penzijko, které se rázem může stát poměrně atraktivním finačním nástrojem. Navýšil jsem své příspěvky na 2 tisíce měsíčně, získám navíc i slevu na daních a "podojím" zaměstnavatele o 24 tisíc.

Zároveň se mi za čtyři roky blíží možnost výsluhové penze, čímž mám reálnou šanci se alespoň k polovině těch peněz v nějakém rozumném horizontu (než zase ztratí hodnotu) dostat. Můj penzijní plán bohužel umožňuje buď jen a) jednorázovou výsluhovou penzi nebo b) výplatu formou doživotní renty. Variantu B nechci, chtěl bych ty peníze smysluplněji využít než nechat ztrácet hodnotu v Transofrmovaném fondu, avšak při jednorázové výplatě je tam ona nepříjemná 15% daň. Jsem s ní smířen, ale raději se zeptám zkušených, jestli neexistuje nějaká další cesta jak se k penězům dostat. 15% u výnosů mi nevadí, jedná se o zanedbatelnou částku, avšak 15% každý rok z 24 tisíc není úplně málo. Díky.
drummond
Nadšenec

Odeslat příspěvekod DrumSession 13. 4. 2021 19:12

...avšak daň 15% každý rok z 24 tisíc není úplně málo.

To je z kterých financí - tvých nebo od zam.??
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drummond 13. 4. 2021 19:32

Zaměstnavatele
drummond
Nadšenec

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků