Penzijní připojištění

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod DoubleSix 14. 12. 2020 14:27

mlrs: já zatím zůstávám u starého, i když všichni finanční poradci doporučují opak.
Když se podívám, kolik mi transformovaný fond "vynesl" za posledních 7 let a porovnám to s výnosem nových účastnických fondů, tak pouze některé dynamické překonaly můj výnos. A to v tom není letošní rok, který se úplně nepovedl :-)
Takže já zatím zůstávám v transformovaném, i když do důchodu to mám za 15 let (což všichni tvrdí, že je dostatečná doba na dynamický fond).
Naposledy upravil DoubleSix dne 14. 12. 2020 15:39, celkově upraveno 1
DoubleSix
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libol 14. 12. 2020 14:33

Jsem na tom úplně stejně, ale i tak tam dávám jen nutné minimum.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod ROlda78 14. 12. 2020 14:55

@DoubleSix to by mě fakt zajímalo tvé srovnání (procenta)
O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak. Jan Werich
ROlda78
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DoubleSix 14. 12. 2020 15:23

Můj transformovaný fond má průměrný výnos za posledních 7 let 1,4%.
Z účastnických tak poráží všechny konzervativní, pár vyvážených (Allianz, Conseq, NN, KB).

Samo, že ten výpočet není přesný. Ve 2018 všechny účastnické fondy vykrvácely - v zisku byly jen dva konzervativní (blbě se počítá průměrný výnos) a aby se vrátili na původní čísla, bude to znamenat potřebu vyšších výnosů. Které ale letos asi nebudou.

Já na to koukám i tak, že dynamickou složku mého portfolia si řeším mimo PF. Penzijko mi slouží jako konzervativní část portfolia (státní a korporátní dluhopisy). Navíc je tam příspěvek od zaměstnavatele (motivace, proč to mám).

Ty výnosy dynamický účastnických fondů mi připomínají svojí výší nějaký smíšený fond (např. ČSOB Bohatství). Žádná hitparáda. Pokud chci vyšší výnos, vynechal bych PF a šel do ETF.
Penzijko mi dává smysl jen s tím příspěvkem zaměstnavatele. Jinak jsou lepší alternativy pro investování.

-- 14. 12. 2020 15:47 --

A když bych to měl vzít přes kumulovaný výnos, tak i AXA vyvážený je na tom hůř, stejně tak i ČP spořicí.
DoubleSix
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mlrs 14. 12. 2020 17:41

Ok diky za prispevky :-)
Tak to asi jeste necham nejakou chvili tak a porovnam si v delsim case to, co to bude prinaset manzelce na jejim novem a mi na starem :-)
Jakoze furt to muzu nechat tak s tim, ze je to jisty ale nizsi vynos a pripadne vic penez nasypat do ETF/akcii a bude.
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod opasino 14. 12. 2020 18:04

Také zatím zůstáváme při starém. V kombinaci minimální možné částky mého placení, abych měl maximální možnou částku příspěvku zaměstnavatele, solidní řešení.
opasino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wit.cz 14. 12. 2020 18:31

Ten výnos 1,4% je skutečně za celých 7 let, tj. 2013-2020? nebo ročně?
Jen pro info, inflace za poslední dvě dekády: https://www.czso.cz/csu/czso/prumerna-r ... -1998-2019
Proč cpát peníze 30 let někam (tazatel), když to bude ztrácet hodnotu po desetiletí? Jasně, pokud tam přisype stát a zaměstnavatel, tak se o tom možná dá přemýšlet. Ale v takto dlouhém horizontu nevidím důvod zůstat na něčem, co ročně vygeneruje 0,X%.
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DoubleSix 15. 12. 2020 13:24

Těch 1,4% je průměrný roční výnos za 2013-2019, za 2020 ještě čísla nejsou.

A jak píšu, účastnické fondy konzervativní jsou všechny horší jak těch 1,4% a půlka vyvážených také. Takže spořit v DPS je stejně "neefektivní" jako v transformovaných, s výjimkou dynamických fondů.

Shrnuto, PF má smysl pouze jako způsob, jak dostat příspěvek od zaměstnavatele a trochu státní podpory.
DoubleSix
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tramvaj 13. 2. 2021 11:55

Existuje penzijní připojištění s příspěvkem od státu, ale bez účastnických fondů?
Tramvaj
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hgfdsa 13. 2. 2021 13:35

Vždy to byl nějaký fond.
hgfdsa
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod RPleva 17. 5. 2021 12:25

Dobry den, vedel by prosim jak vypocitat vysluhovou penzi na 10 let u Allianz? Na ucte je celkovy stav cca 110.000 Kc a nyni je to uz 15 let.
RPleva
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod stanickses 17. 5. 2021 12:53

Pokud mate nejaky jejich portal, melo by tam byt videt kolik mate vysluhovou penzi (typicky je to polovina castky). Nejjednodusi pro vas ale bude, kdyz jim napisete email, at vam to vycisli k dnesnimu datu.
stanickses
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod RPleva 17. 5. 2021 12:56

Na portale se mi zobrazi jen, ze mam narok na vysluhovou penzi. Prisla mi od nich odpoved:
Předběžná výše doživotní výsluhové penze se zaručenou dobou výplaty 10 let - 113 Kč měsíčně.
Zasíláme Vám rovněž vyčíslení jednorázového vyrovnání výsluhové penze 55 073 Kč, k výplatě po zdanění 54 624 Kč.

Neni mi jasne proc jen 113 Kc/mes.?
RPleva
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Radilka_1 17. 5. 2021 13:24

Protože je to DOŽIVOTNÍ každoměsíční výsluha, kdy ale výši 113 Kč garantují jen na 10 let, pak se částka může změnit.
Radilka_1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod petrmegac 17. 5. 2021 16:03

A to se vyplatí. Při dnešních cenách je to na 3 levné piva v hospodě měsíčně. Za 10 let to už asi nebude ani na jedno. Za mě vybrat všechno najednou i když se to zdaní.
petrmegac
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků