Penzijní připojištění

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jjrr 22. 1. 2022 04:35

To člověk asi dokáže odhadnout podle svých rodičů a porovnáním svého zdravotního stavu oproti jejich zdravotnímu stavu, kolika se dožije.
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod xls 22. 1. 2022 10:12

Já to nemyslel tak, že se 79 nedožiju, ale jako čistě finanční sázka mi to moc nevychází, když je střední doba dožití nižší. Prostě na první pohled mi přijde rozumné ty peníze vyinkasovat dřív (a případně je zhodnotit), než je začít pobírat později.

Prostě potřebuji propočítat varianty, jestli se mi vyplatí:
1) Jít v 65 do důchodu a do té doby si platit ze své firmy mzdu (ZP, SP...)
2) Jít v 60 do předčasného důchodu (a ty samé peníze si vyplácet třeba přes DPP, zisk, ŽL)
3) Jít v 62 do předdůchodu (a ty samé peníze si zase nějak vyplácet)
4) Varianta typu OBZP (na tu jsem se ještě nedíval, to by mohlo být složitější čerpat peníze)
5) Nějaká úplně jiná varianta?

Opakuji, že mě to zajímá z hlediska optimalizace příjmů a nákladů. V podstatě i když bych kvůli financím asi nemusel, stejně budu dál pracovat ve stejném volnějším režimu jako teď, ideálně beachoffice aspoň 6 měsíců v roce, na tom nic měnit nechci.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod jjrr 22. 1. 2022 11:51

No vzhledem k inflaci a k tomu, že se vypočítává výše důchodu podle výše platu, se vyplatí jít do dúchodu až v těch 65, protože se výše platu každý rok podstatně zvyšuje.
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod xls 22. 1. 2022 15:11

Jak u koho, u mě dávno klesá, stoupají jiné příjmy.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod mlrs 25. 1. 2022 09:21

Mam v planu letos zmenit svoje stare penzijko na to doplnkove se 100% dynamickou strategii (prispevek statu a zamestnavatele je pro me zajimavy).

Jedine co, tak nevim, zda aktualni vlada s tim neudela nejaky veletoc tzn. ze by se mi takovy tah nevyplatil - vi se o tech planech neco vic, nebo je to porad "jedna pani povidala"?
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod A1rh- 25. 1. 2022 17:58

mám penzijko půl roku u ČS - Dynamický, zatím je tam pár tisícovek. Budu muset trochu prostudovat výpis, podmínky a zavolat na infolinku, sice píšou že mi peníze o pár stovek zhodnotili (dynamický měl mít za 2021 asi 13%), ale prostý součet vkladů a podpory je vyšší než aktuální zůstatek a nesedí to ani když započtu vyčíslené náklady na obhospodařování a úplatu za zhodnocení.
Dle grafu zhodnocení na úvodní straně je ten sloupeček pod 2%. Takže v tom mám řádný guláš :hm
V profilu nebo SZ promo Revolut 700Kč, SkipPay 500Kč, AliExpress US $19, Raiff. 300Kč ...
A1rh-
Diskutér

Odeslat příspěvekod jjrr 26. 1. 2022 02:57

Asi nějaké skryté poplatky, jak je u ČS zvykem. :D
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Radilka_1 26. 1. 2022 06:05

A1rh- píše:mám penzijko půl roku u ČS - Dynamický, zatím je tam pár tisícovek. Budu muset trochu prostudovat výpis, podmínky a zavolat na infolinku, sice píšou že mi peníze o pár stovek zhodnotili (dynamický měl mít za 2021 asi 13%), ale prostý součet vkladů a podpory je vyšší než aktuální zůstatek a nesedí to ani když započtu vyčíslené náklady na obhospodařování a úplatu za zhodnocení.
Dle grafu zhodnocení na úvodní straně je ten sloupeček pod 2%. Takže v tom mám řádný guláš :hm


Podívejte se na to kolik penzijních/podílových jednotek celkem máte a kolik byla cena jednotky k 31.12.2021 a vynásobte si je. Zhodnocení 13% je jen informace o tom, o kolik se zvýšila cena penzijní jednotky od 31.12.2020, nic víc. Každý týden se cena jednotky mění, takže vždy nakoupíte jiný počet jednotek.
Radilka_1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod A1rh- 28. 1. 2022 17:18

nj, nesledoval jsem zatím vývoj toho dynamického fondu a aktuálně šel dost dolů, což se citelněji promítlo do zůstatku a protože k 31.12.2021 bylo zhodnocení 350 Kč a k dnešku je prý jen 20 Kč, tak to sedí. Tož jsou to moje první krůčky v této oblasti :oops:
V profilu nebo SZ promo Revolut 700Kč, SkipPay 500Kč, AliExpress US $19, Raiff. 300Kč ...
A1rh-
Diskutér

Odeslat příspěvekod filas81 28. 1. 2022 19:24

já si stáhnul roční vyúčtování a přijde mi to docela přehledný u ČS ty údaje ohledně zisku, zhodnocení atd... ale já jsem u nich už delší dobu, tak i to zhodnocení je lepší;
filas81
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Poll007 1. 3. 2022 10:33

Mám doplňkové penzijní spoření u ČSOB a povinný fond - Konzervativní. Bláhově jsem myslel, že s tímto fondem budu v klidu a nic neriskuji. Začátkem každého roku odesílám na účet 36 000 Kč. Při zkoumání letošního výpisu za rok 2021 jsem zjistil, že by se mi měl účet navýšit o 36000 + 2760 Kč podpora státu. K moji hrůze jsem zjistil, že konto vzrostlo jen o necelých 34000 Kč, tak že mě penzijní společnost obrala skoro o 5000 Kč. Chápu, že manažeři potřebují zachovat své obrovské platy, tak ať neokrádají chudáky, kteří si chtějí přilepšit na důchod.
Radši uložte peníze jinam, všude to asi bude stejné.
Poll007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Poll007 1. 3. 2022 11:39

Mám doplňkové penzijní spoření u ČSOB a povinný fond - Konzervativní. Bláhově jsem myslel, že s tímto fondem budu v klidu a nic neriskuji. Začátkem každého roku odesílám na účet 36 000 Kč. Při zkoumání letošního výpisu za rok 2021 jsem zjistil, že by se mi měl účet navýšit o 36000 + 2760 Kč podpora státu. K moji hrůze jsem zjistil, že konto vzrostlo jen o necelých 34000 Kč, tak že mě penzijní společnost obrala skoro o 5000 Kč. Chápu, že manažeři potřebují zachovat své obrovské platy, tak ať neokrádají chudáky, kteří si chtějí přilepšit na důchod. Ještě pár let tohoto spoření na důchod a na účtě nic nezbyde.
Radši uložte peníze jinam, všude to asi bude stejné.
Poll007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Radilka_1 1. 3. 2022 17:12

Vítejte ve světě investic. Když úrokové sazby rostou, hodnota dluhopisů klesá. Takže nic překvapivého.
Radilka_1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod minarjo 2. 3. 2022 21:26

...aneb nemáš být tak zbabělý (bát se volatility - kolísání trhů) a měl jsi zvolit dynamický fond (což změnou můžeš kdykoliv napravit). Jen tak dlouhodobě můžeš porazit inflaci (kolísání za jednotlivé roky neřeš). Obzvlášť když má někdo do důchodu ještě výrazně víc jak 5 let, tak to je důležité. Konzervativní strategie, to je jako staré penzijko, tedy naprostá jistota ztráty (neboli že výnosy nepokryjí inflaci).
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod jjrr 3. 3. 2022 07:00

Nojo, ale při konzervativní strategii s garancí člověk dostane alespoň to, co tam vložil + státní příspěvky + pŕípadně příspěvky zaměstnavatele.
https://www.csob-penze.cz/nase-penzijni-sporeni/csob-garantovany-ucastnicky-fond/#garance
jjrr
Trvalý BAN

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků