Penzijní připojištění

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vlkoslav 13. 5. 2022 14:06

Taky to asi záleží na tom, jaká nejkratší doba se dá pro rentu nastavit. Jeden rok? Když bude tak krátká, že například úrok na spořicím účtu z hodnoty vyrovnání za ten čas nebude vyšší, než odvedená daň, tak se to asi vyplatí.
vlkoslav
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fremantle 13. 5. 2022 15:11

Hlavně záleží na tom, jestli penzijní plán umožňuje čerpání výsluhové penze na určitou lhůtu - třeba v penzijním plánu u svého transformovaného fondu vidím, že výsluhovou penzi můžu čerpat jen buďto doživotní rentou, nebo jednorázovým vyrovnáním - jestli některé transformované fondy, resp. penzijní plány umožňují, až takový přehled nemám. Druhá věc je ta, že zdanění výnosů a příspěvků zaměstnavatele při čerpání výsluhové (ale vlastně i starobní) penze se lze vyhnout jen až při výplatě renty na 10 let a déle, takže tohle je podchyceno.

Osobně si před čerpáním výsluhové penze požádám o výpočet doživotní renty (vůbec nemám odhad a ani chuť se přehrabávat úmrtnostními tabulkami, abych si dokázal udělat nějaký kvalifikovaný odhad), ale neočekávám, že taková dávka bude významná (aby vůbec pokryla třeba nějakou významnou část dalších příspěvků účastníka a šlo by s ní uvažovat aspoň na nějaké rozumné pokrytí reinvestice), takže s největší pravděpodobností "budu nucený" stejně čerpat jednorázové vyrovnání a zůstatek převést do nějakého účastnického fondu v DPS.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod drummond 13. 5. 2022 15:43

No hlavně pokud si nechám vyplácet doživotní rentu, tj. min 10 a více let motivován tím, že ušetřím na tom, že mi nestrhnou 15% daň, tak za těch 10 a více let na ušlém zisku prodělám mnohem více, než kolik mi strhnou za tu daň při jednorázovém vyrovnání, ale ty peníze z penzijka vytáhnu hned a budu moci zainvestovat a celých 10 a více let vynášet.
drummond
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vlkoslav 13. 5. 2022 18:53

Jenomže těch 10 let, jestli tomu dobře rozumím, je hranicí pro nezdanění výnosů, které jsou relativně bagatelní. Kdežto pro nezdanění příspěvků zaměstnavatele, což je mnohem větší částka, by mělo stačit nečerpat jednorázové vyrovnání, ale jakkoli krátkou rentu, kterou je schopna penzijní společnost poskytnout, třeba roční.
Píšu o starobní části, ne o výsluze.
vlkoslav
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jjrr 13. 5. 2022 20:48

Zajímavé. Já docela o doživotní rentě uvažuji, při jakém věku se to začne asitak vyplácet?
jjrr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod LXIDCX 13. 5. 2022 20:52

fremantle píše:Osobně si před čerpáním výsluhové penze požádám o výpočet doživotní renty (vůbec nemám odhad a ani chuť se přehrabávat úmrtnostními tabulkami, abych si dokázal udělat nějaký kvalifikovaný odhad), ale neočekávám, že taková dávka bude významná (aby vůbec pokryla třeba nějakou významnou část dalších příspěvků účastníka a šlo by s ní uvažovat aspoň na nějaké rozumné pokrytí reinvestice), takže s největší pravděpodobností "budu nucený" stejně čerpat jednorázové vyrovnání a zůstatek převést do nějakého účastnického fondu v DPS.


Prohrabávat se úmrtnostními tabulkami není potřeba, použij hodnotu 120 ;-)
LXIDCX
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gaabi 20. 5. 2022 13:44

Ahoj všem,
prosím o radu. Nevíte, jestli se dá zaplatit penzijko u Allianz online platební kartou? Nikde to nemůžu najít, ale údajně by platební bránu měli mít.
Děkuji
gaabi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jenda_s 20. 5. 2022 13:45

kdysi to šlo v jejich portálu, v detailu smlouvy u platebních údajů, ale myslím, že aktuálně už to nejde...
jenda_s
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Milos 20. 5. 2022 14:07

@gaabi: U Allianz nejde zaplatit penzijko online platební kartou. Možným řešením je jeho zaplacení přes Twisto (funkce Snap) a to následně zaplatit platební kartou.
Milos
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 20. 5. 2022 14:24

U Allianz platba kartou fungovala kdysi krátkodobě poté, kdy vůbec platbu kartou pojistného na portálu zaváděli a umožnili to tehdy i pro produkty penzijního zabezpečení (to bylo snad kolem roku Páně 2014 a fungovalo to možná tak půl roku), bylo to ještě před regulací mezibankovních poplatků a ukončení možnosti hrazení kartou tehdy zdůvodnili vysokými náklady za svěřenou hodnotu (zatímco pojistné je "vlastní služba"). V současnosti už asi neexistuje důvod, proč by taková možnost nemohla být znovuzprovozněna, každopádně k znovuzavedení již nedošlo. Osobně taky řeším ale úhrady pravidelných výdajů, které by jinak nešly platit kartou přes Twisto (kromě penzijka i stavebko, fond oprav, poskytovatele internetu, fakturu za telefon, energie, poplatky za komunální odpad, daň z nemovitosti)...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod pulmann 21. 5. 2022 17:09

Finanční operace většinou nejdou platit kartou. Nechce se jim platit poplatky karetní organizaci.

-- 21. 5. 2022 17:12 --

Moc dodavatelů nemá platební bránu. Nechtějí platit poplatky.
Znám jen EON, vodárny Kladno , ČEZ.
Pojišťovny většinou mají bránu.
Kupodivu se dá platit kartou i poplatek televize a rádio.
fremantle píše:U Allianz platba kartou fungovala kdysi krátkodobě poté, kdy vůbec platbu kartou pojistného na portálu zaváděli a umožnili to tehdy i pro produkty penzijního zabezpečení (to bylo snad kolem roku Páně 2014 a fungovalo to možná tak půl roku), bylo to ještě před regulací mezibankovních poplatků a ukončení možnosti hrazení kartou tehdy zdůvodnili vysokými náklady za svěřenou hodnotu (zatímco pojistné je "vlastní služba"). V současnosti už asi neexistuje důvod, proč by taková možnost nemohla být znovuzprovozněna, každopádně k znovuzavedení již nedošlo. Osobně taky řeším ale úhrady pravidelných výdajů, které by jinak nešly platit kartou přes Twisto (kromě penzijka i stavebko, fond oprav, poskytovatele internetu, fakturu za telefon, energie, poplatky za komunální odpad, daň z nemovitosti)...
pulmann
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vpe 21. 5. 2022 20:54

PRE taky a mozna i jejich Yello… v podstate kazdy vysoce ziskovy poskytovatel sluzeb a komodit… Pojistovny nebo sprostredkovatele tedy casto taky (informoval bych se na infolince - ale kvuli uspore 1% me to jeste nenapadlo, pokud nekoho ano, zvazil bych spis “investice do toho, aby tvoje prace mela vetsi hodnotu”, “rozvijet skill”, konec citaci :-)
Naposledy upravil vpe dne 21. 5. 2022 20:58, celkově upraveno 1
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jjrr 21. 5. 2022 20:58

Tady jsme ale v tématu penzijní připojištění. :pozor
jjrr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vpe 21. 5. 2022 21:00

Sorry, videl jsem cez a eon a nez jsem tam doplnil pojistovnu, tak jsi byl rychlejsi :-) preklepy uz nebudu opravovat (pisu na skle)..

Ps: Mam dojem ze kdyz jsem platil pojistky (nemovitosti, auta), tak tam i tlacili karty, ale nepouzil jsem to, nestoji mi to za to… Viz ta citace… :-)) Poplatek pro ty instituce bude urcite pod 0.9% (to uz nabizeli prekupnici pri eet) a mozna daleko mene.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DPH - VAT 21. 5. 2022 21:35

vlkoslav píše:Jenomže těch 10 let, jestli tomu dobře rozumím, je hranicí pro nezdanění výnosů, které jsou relativně bagatelní. Kdežto pro nezdanění příspěvků zaměstnavatele, což je mnohem větší částka, by mělo stačit nečerpat jednorázové vyrovnání, ale jakkoli krátkou rentu, kterou je schopna penzijní společnost poskytnout, třeba roční.
Píšu o starobní části, ne o výsluze.


Prosím přítomné experty, zda by mohli obsah citovaného příspěvku potvrdit nebo vyvrátit. Díky předem!
DPH - VAT
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků