Penzijní připojištění

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod minarjo 22. 9. 2023 10:00

Ale to tu stále motáš úplně jiné typy daně dohromady! Tedy ty na úrovni smlouvy penzijka, které řeší Penzijní společnost (například daň z výnosů, z příspěvků zaměstnavatele atd.), a ty na úrovni tvé daně z příjmů, pokud jsi do pejzijka vkládal nad rámec hranice nároku státního příspěvků (>1000 Kč), které si řešíš sám. Penzijní společnost dodanila z výsluhové penze, pokud to bylo dle zákona třeba (nevím co vše je u jednorázové výsluhové penze z hlediska daní na úrovni PS smlouvy osvobozené), například daň ze zisků (výnosů), ale určitě ne daň, za kterou (za ty případné roční odpočty ze základu daně, pokud byl některý měsíc vklad nad 1000 Kč) sis zodpovídal celá ta léta TY SÁM buď v daňovém přiznání, nebo u mzdové účetní. Důvod je jednoduchý - penzijní společnost VŮBEC NETUŠÍ, zda, kdy a tedy jak celkově velké daňové odpočty jsi při tom překročení vkladů na daních reálně uplatnil (dle těch daňových potvrzení, které PS zasílá) - to je přece vždy jen na tobě! Někdo je neuplatní vůbec (třeba tomu nerozumí, přijde mu to složité, má nízké příjmy či dost vysoké jiné daňové odpočty a nemá už důvod/možnost tím daň snížit, protože i bez toho má daň nulovou...), někdo jiný třeba některý rok na uplatnění prostě zapomene... proto na úrovni penzijní společnosti fakt nemůžeš čekat, že bude při předčasném ukončení smlouvy případné dodanění TVÉ vlastní daně z příjmů za tebe řešit :). To je fakt jen na tobě, pokud bys to fakt chtěl rušit předčasně před dožitím 60 let (což je dle mého naprostá hloupost, kromě zdanění snad všech složek se pak vrací komplet i státní příspěvky za celou dobu trvání atd). To fakt raději snížit měsíční příspěvek na minimum a nechat do 60 doběhnout, než rušit dlouholetou smlouvu (což tvoje určitě je - když jsi čerpal výsluhu, muselo to už tehdy být aspoň 15 let).
Tedy stále trvám na tom, že tvé vlastní daňové odpočty v rámci daně z příjmů by jsi musel vracet za 10 let ty sám komplet, protože pouze a jen ty víš, kolik a který rok jsi ze základu daně odečetl a to bys v Přiznání za rok předčasného zrušení musel sám vracet. Čerpání výsluhové penze s tím nemá co dělat, protože to je na úrovni smlouvy u PS (zůstatku účtu u ní a tamního danění), ne na úrovni tvé daně z příjmů.
Naposledy upravil minarjo dne 22. 9. 2023 10:12, celkově upraveno 1
minarjo
Přeborník

Odeslat příspěvekod stanickses 22. 9. 2023 10:11

Nemotám to dohromady, ale asi jsem se špatně vyjádřil. Chápu, že PF nemá co dočinění s mým DP. Ta logika je ale přece taková, že když jsem udělal tu výsluhovou penzi po >15 letech na starém, tak to nebyl předčasný výběr, ale nějaká možnost u toho starého PF jak z toho dostat půlku zpět. No a v té chvíli to žádnou povinnost dodanit DPFO negeneruje.
Smlouva se pak převede do nového, ale ten principal, co tam zbyl už byla jenom polovina. Myslel bych tedy, že i to nad tu tisícovku, co šlo v minulosti na ten principal bylo přesně v poměru 50% výsluhová/50% starobní. No a ta výsluhová část už neexistuje, vybral jsem ji. Je tedy trochu nelogické, že by se znovu zdaňovala.
stanickses
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod minarjo 22. 9. 2023 10:16

Stále mi přijde, že nevidíš ten rozdíl na úrovni zůstatku/smlouvy u PS a u tvých příspěvků s odpočtem daní-ty přece při předčasném ukončení penzijka musíš v daňovém přiznání dodanit tvé vlastní VKLADY na penzijko, nikoliv něco ze zůstatku u té PS, který se logicky jak píšeš čerpáním výsluhové penze zmenšil. Tvé vklady (souhrnné, neplatíš přece na každý typ penze zvlášť) prostě těch 10 let nějaké byly, nějaké odpočty jsi udělal a ty je třeba při porušení podmínky daňové výhody za těch 10 let vrátit, tečka. Kolik na který typ penze z tvého příspěvku byl je přece irelevantní, protože to vůbec Zákon o daních z příjmů neřeší, ten řeší jen "příspěvek na PP/Doplňkové penzijní spoření" jako celek.
Ano, čerpání výsluhové penze ti pomohlo na úrovni penzijní společnosti k tomu, že už by ti při předčasném ukončení nedanila z té části vyplacené výsluhovky zpětně daň z výnosů, příspěvků zaměstnavatele atd., to ano, tam bys tedy cca polovinu daně (připadající na ten stav z doby čerpání výsluhy) ušetřil. Ale u daně z příjmů fakt ten zákon neřeší, kolik z tvého příspěvku připadá na který typ penze, daňová úleva a tedy i vrácení se týká zasílané částky do PS jako celku. To by ty zákony (a hlavně dokazování) byly zbytečně složité :).
minarjo
Přeborník

Odeslat příspěvekod jakoubek61 29. 9. 2023 07:58

Dotaz pro ty, kteří již mají nárok na penzi. Budete ukončovat PP pro zachování možnosti jednorázového vyrovnání ?
Mám obavu, že tuto možnost tato vláda pro staré smlouvy zruší.
jakoubek61
Mírně pokročilý

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků