JAKÝ PENZIJNÍ FOND-co třeba Generali PF

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod pohodar.petr 24. 8. 2008 14:25

Mám v plánu si založit penzijní připojištění. Jednak je dobré ho mít, jelikož i při pouhé 100 Kč vkladu máte 50 Kč státní podpory, ale hlavně mě na něj přispívá zaměstnavatel ve výši 500 Kč měsíčně.
Určitě je dobré si zvolit takový penzijní fond, který má kvalitního a renomovaného správce či je zařazen v nějaké významné finanční skupině. Prostě fond, kde je trochu jistota, že peníze třeba za 30 let uvidím.
Současně je dobré i se mrknout na výkonnost fondu a to hlavně tu historickou.

Zaujal mě fond Generali a to z těchto důvodů:

a) za rok 2007 měl oproti jiným fondům velmi slušnou výkonnost ve výši 4,10 % (třeba PF České pojišťovny asi 2,4%)
b) mám silného 100% vlastníka pojišťovnu Generali

Na druhou stranu mě překvapuje, že je to 2. fond s nejmenším počtem aktivním účastníků penzijního připojištění. Pohých 29 168 účastníků je třeba oproti Penzijní fondu České pojišťovny 1 079 410 nebo České spořitelny 634 162 klientů fondu.

Co mě poradíte?
Jaká máte zkušenost s tímto fondem a obecně s pojišťovnou Generali?
Jak je to nedávno se spojením České pojišťovny a pojišťovny Generali?
Myslíte, že v budoucnu bude penzijní fond Generali s někým fúzovat, když je o fond s minimem klientů?
pohodar.petr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 24. 8. 2008 14:48

Aktuálně se penzijní pojištění asi opravdu vyplatí jen pokud je příspěvek zaměstnavatele a není šance z něj ty peníze dostat jinak (výplata, poukázky, kurzy,...).
To, že má penzijní fond aktuálně nějakého významného vlastníka nemusí vůbec nic znamenat, toho může změnit ze dne na den - to je způsob jakým se stal PFČP tak velkým, pohltil spoustu menších fondů. Pokud by vlastník vycítil jakékoliv ohrožení, nejpíš by se fondu honem rychle vzdal, nedělám si iluze o tom, že italskému/německému/jakémukoliv jinému vlastníkovi extra záleží na osudu jeho pobočky někde v ČR. Prostě včas prodat (aby krachující firma nebyla spojována se jménem té mateřské) a honem pryč.

A že malý fond připisuje vyšší výnosy, než fond velký? Co jiného mu zbývá? Kdyby připisoval stejné výnosy jako PFČP tak půjde většina klientů tam. Funguje to stejně ve všech firmách. Pokud se vymezujete vůči dominantnímu hráči na trhu, musíte být výhodnější. A je úplně jedno, jestli prodáváte potraviny, nebo bankovní či telekomunikační služby.

Penzijní fondy mají tu nevýhodu, že na ze nikdo neručí, pokud zkrachují, není žádný garanční fond, který by klienty vyplácel. Navíc stát může být trvale v pokušení penzijní fondy "tunelovat" - jednoduše jim nařídí zvýšit podíl povinně držených (málo úročených) státních dluhopisů, v některých státech se to blíží sto procentům!

A usuzovat ze současných výnosů na ty budoucí? Dlouhodobě patřil mezi nejlepčí ČSOB Progres, který se nyní dost propadl.

Na druhou stranu na rozdíl od ostatních produktů je možné mezi fondy přecházet bez jakýchkoliv sankcí, takže pokud se tebou vybraný fond ukáže jako málo výnosný, je možné přejít jinam.

Osobě čekám na nové fondy s odděleným majetkem fondu a jeho členů, současná situace, kdy před sebou fond valí vyplacené provize několik let dopředu se mi moc nelíbí.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod pohodar.petr 24. 8. 2008 15:24

Děkuji
za kvalitní a rychlou odpověď, se vším musím plně souhlasit.

S těmi výnosy je to skutečně tak. Vždy menší firma se snaží být levnější, atraktivnější, než ta, který má dominantní postavení na trhu či patří mezi největší.

Teď tedy jaký fond zvolit? Co mě poradíš?
Zda vybrat největší třeba (Česká pojišťovna, Česká spořitelna, AXA) nebo střední (komerční banky, ČSOB) nebo menší Generali, AEGON.

Na netu čtu o Generali třeba toto:
Od počátku činnosti byl jediným akcionářem fondu Generali Holding Vienna AG, součást světové pojišťovací skupiny Generali Group, která byla založena v roce 1831 v italském Terstu. Finanční rating Generali Group podle agentury Standard & Poor´s je "AA". Od 18.8.2006 je jediným akcionářem Generali Pojišťovna, a.s.
Generali v současné době patří mezi sto největších společností na světě. Je třetí největší pojišťovnou na světě, druhou největší v Evropě a největším evropským životním pojistitelem.

Koukám, že teď je (2006)akcionářem Generali Pojišťovna a.s, dříve zahraniční majitel. Tady se zahraniční majitel zbavil fondu.

Tak vůbec nevím?

Jinak si chci na penzijní připojištění posílat 100-200 Kč měsíčně a 500 Kč by mě tam přidal zaměstnavel. Určitě by byla škoda tuto možnost nevyužít.

Díky za odpověď.
pohodar.petr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 24. 8. 2008 15:58

Jak jsem napsal, já si počkám, až dojde k oddělení majetku fondů a účastníků, současný systém je totiž nepřehledný a vysoký výnos fondu může být podpořen rostoucím vnitřním dluhem na provizích :( Minulou neděli jsem slavil kulatiny (2^5), tak (snad) mám ještě nějaký čas. Zatím spořím na termínovaných vkladech a spořících účtech.

S tím hodnocením jsou to taky kouzla. Žádná společnost nemůže mít lepší hodnocení než země, ve které působí. V té tiskové správě je to krásně vidět, hovoří se o finančním ratingu "Generali Group", ale v další větě se hovoří o Generali Pojišťovna a. s., která s Generali Group nemá společného pravděpodobně nic jiného, než společného vlastníka (jedna je vlastněna druhou, nebo mají společného vlastníka přes nějaký holding).

A abych odpověděl na otázku "který"? Odpověď zní - nevím. Podle info zde: http://www.finance.cz/duchody-a-penze/penzijni-fondy/ je PF Generali jediný, jehož výnosy (na rozdíl od ostatních fondů) rostou. Tak buď má geniální analytiky, nebo provádí nějaká "kouzla" s čísly. Bohužel dokud nebude mít fond oddělený vlastní majetek od majetku účastníků fondu to nelze říct :(
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod sniper76 25. 8. 2008 07:57

Pokud ti zaměstnavatel přispívá, zkusil bych si zjistit zda-li ti fond nedá přes mateřskou firmu slevu na některý další produkt. PFČP např poskytuje zaměstnancům naší firmy slevu 30% z havarijního pojištění u ČP a 50% z pojištění domu, bytu atd...
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod papshop 25. 8. 2008 12:57

Milý Snipre, podívej se pořádně do podmínek za jakých je sleva poskytnuta. - platí pro 1 ROK od sjednání!!!Tzn. pokud si sjednáš pojištění např. nemovitosti, tak se za rok nediv, až ti přijde dfct. o 100% navýšené to stávající pojistné.
Vy mě neznáte, když se nase.u, ale až mě poznáte, to se teda budete divit.
papshop
Nadšenec

Odeslat příspěvekod sniper76 25. 8. 2008 15:23

Uvidíme, já neříkám, že ne. Hav pojistku jsem tam stejně měl, takže se nic nezměnilo. Smluvní podmínky hav. poj. jsou stejné pro všechny a ve smlouvě o hav.poj. není o konci platnosti slevy žádná zmínka. Ve smlouvě o penzijku taky žádná zmínka. Takže nakonec to asi záleží na smlouvě mezi mým zaměstnavatelem a PF.
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Ondrasz 25. 8. 2008 17:57

pohodar.petr no je to na zvážení, který fond zvolit, zhodnocení mají skoro všechny vesměs podobné. Navíc prognóza na příští rok je, že zhodnocení bude stejné jako letos nebo ještě horší 8-S :-(

Zvážil bych, ale PF ING, ten měl za poslední 3 roky,tj. 2005 - 2007 druhé nejvyšší zhodnocení na trhu za Generali navíc za celou dobu trvání (od r.1995) pak třetí nejvyšší zhodnocení za ČSOB Progres a Generali i přesto, že letos to bylo jen 2,5%. :-( :-| V současnosti navíc nabízí věrnostní kreditní kartu ze které Ti jde vždy 1% z útraty na smlouvu, což taky není špatné.

Nicméně bez reformy penzijního systému a změny možnosti investování PF je současný stav dlouhodobě neudržitelný.
Ondrasz
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Ondrasz 25. 8. 2008 18:15

papshop je to většinou vždycky tak jak píše sniper76, záleží co si domluví za podmínky PF s uzavírajícím zaměstnavatelem, nemá to moc co do činění s podmínkami penzijnho plánu.
Ondrasz
Nadšenec

Odeslat příspěvekod ypsilond 11. 11. 2008 15:01

doporucuji podivat se na Eventus od HMI a pote napsat na muj email o blizsi informace
alter.tv@seznam.cz
ypsilond
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Czulibrk 16. 1. 2009 12:24

Mám takový dotaz, možná trochu mimo téma.

Je normální, že penzijní fond KB vyplácí peníze po ukončení závazku po tři roky (!!) v ročních splátkách? Ano, tedy žádná výplata jednoho tučného balíku přímo na ruku.

V penzijních připojištěních se moc nevyznám, ale selský rozum mi říká, že je to něco skandálního. KB tak bude 1/3 obnosu držet rok a další 1/3 držet roky dva... Pokud by někoho zajímalo, kdo by mohl podepsat tak neuvěřitelně nevýhodnou smlouvu, vězte, že příspěvek do penzijního fondu podmiňoval zaměstnavatel uzavřením penzijního připojištění u KB, takže se nedalo nic moc dělat...

Co ty na to, Patriku? :)
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod papshop 16. 1. 2009 12:39

Spíš bych řekl, že na žádosti bylo požádáno o výplatu penze na dobu určitou - pro klienta výhodnější v tom, že nemusí zdanit výnosy PF, ani případné příspěvky zaměstnavatele. Pochopitelně těžko srovnat, zda je to výhodnější, pokud nevíme o jakou částku se jednalo.
Vy mě neznáte, když se nase.u, ale až mě poznáte, to se teda budete divit.
papshop
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Czulibrk 16. 1. 2009 12:57

Tak jsem se díval do stanov KB a tento postup se uplatňuje jen v případě úmrtí účastníka... No ale i tak.
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 16. 1. 2009 13:13

Pokud člověk podepisuje nějakou smlouvu, tak si jí prostě musí přečíst a když jí odsouhlasí, nedá se nic dělat :(
Ty tři roky nejsou tak hrozné. Nejde to obejít uvedením oprávněné osoby a určení jednorázového vyrovnání?

No jak jsem psal, dokud nedojde k oddělení majetku fondů a účastníků tak pro mě penzijní není zajímavé. Můj předminulý zaměstnavatel také přispíval na penzijní, ale protože jsem tam stejně nehodlal dlouho zůstávat, tak jsem se ani "neupisoval".
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 29. 1. 2009 17:06

Dle Zákona o penzijním připojištění může příspěvek na penzijní fond zcela nebo zčásti platit tzv. třetí osoba, není zde však specifikováno, o jakou osobu se jedná. Myslíte, že může jít o libovolnou fyzickou či právnickou osobu bez ohledu na její původ (česká/cizí)?
stanislav.stribrny
Diskutér

Další stránka