IŽP jako spoření na důchod?

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod elisju 2. 3. 2009 11:35

Jo a pokud teda mám např. 50 tisíc na účtě - klasický spořitelní-je lepší to vybrat a dát na ten WPB? tam to nechat ležet a pak vedle spořit?Já jsem trochu na ty finance levá.Děkuji Vám za rady
elisju
Návštěvník

Odeslat příspěvekod papshop 2. 3. 2009 11:57

Je to jedno, protože hospodaření PF se dá porovnat pouze podle minulých výnosů, ale bez záruky za další období. V tuto chvíli vychází za poslední Q 2008 nejlépe v Komerčce a Spořitelně , ale přiznané výnosy účastníkům zatím nikdo nezná. Průměrné zhodnocení za poslední 3 roky je např. u:
ING penzijní fond 3,43%
Penzijní fond České spořitelny 3.38 %
Penzijní fond České pojišťovny 3.17 %
Penzijní fond Komerční banky 3,10%
AXA penzijní fond 2.80 %
Co se týká spořících účtů, LBBW zatím 3%, ING nyní 2,5%, ale může se kdykoli snížit či zvýšit /předpokládá se spíš snížení úrokových sazeb/
Vy mě neznáte, když se nase.u, ale až mě poznáte, to se teda budete divit.
papshop
Nadšenec

Odeslat příspěvekod filip893 2. 3. 2009 12:22

elisju:
Na penzijní připojištění si posílej jenom 500 Kč kvůli státní podpoře. Zhodnocení za rok 2008 bude u většiny PF pod 1%.

Pro takové začátečníky jako ty doporučuji ING konto. Nemá sice nejvýhodnější úrokovou sazbu než ostatní, úroky připisuje čtvrtletně, ale je to pohodlné a jednoduché. Více na http://www.ingkonto.cz Můžes si ho otevřít přes internet, telefon i poštu, ovšem nejrychlejší je to osobně v Praze. Výhodou je, že pak ING konto můžeš ovládat přes internet a nemusíš se obávat hackerů, protože při založení si zadáš max. 3 účty, kam budeš moci z tvého INGkonta peníze posílat (tvůj běžný účet), a na rozdíl od ostatních spořících účtů tyto účty nelze měnit přes internet ale pouze na papírovém formuláři s tvým podpisovým vzorem.

No a pak je to jednoduché, na tvém běžném účtu si nech jen částku nutnou pro zaplacení všech tvých trvalých příkazů, inkas, na platbu kartou, výběr z bankomatů atd. a vše navíc si převáděj na tento spořící účet. Teprve až vytvoříš nějakou větší rezervu, můžes pak dát něco jinam (třeba na termínovaný vklad do MPU), ale na tomto spořícím účtu si drž minimálně peníze nutné pro přežití 3 měsíců bez jiného příjmu.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 2. 3. 2009 12:30

filip893: a proc ING, at si zalozi FIO Konto a ma to poreseny. Ale na druhou stranu u castky 50 tisic je minimalni rozdil ve vynosech.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod filip893 2. 3. 2009 13:00

S474N:

No právě, teď bych vůbec neřešil, kde získám nejvíce na úrocích, ale který z účtů si nejsnadněji založím a ovládám. Teprve až něco našetřím a zároveň získám přehled o financích, mohu začít přemýšlet o výhodnějších nabidkách. Ovšem pro začátek je INGkonto IMHO nejvhodnější.
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér

Odeslat příspěvekod kontrol.p 2. 3. 2009 16:09

Tohle snad není ani možné, jak Vám může někdo doporučit takové věci. To je pomalu na stížnost. Ani bych ji nezvedal telefon. Jak Vám může někdo něco takového vůbec tvrdit??? St.Sp. není dnes žádný zázrak, ale lepší jako drátem do oka, někdy klient nemá dostatek peněz na zajištěni svých vlastních rizik a někdy se šáhne právě na st.sp. ale určitě bych ho nerušil, když už tak bych částku ponížil, pouze tehdy, pokud by nebyla jiná možnost, ono je dnes důležité být hlavně zajištěný, smrt, úraz, zajištění příjmu atd. Pak teprve můžeme spořit a pokud jsou peníze navíc, tak se můžeme dívat i na investici. Když spořící konto, tak bez poplatků a limitů. V žádném případě se nedívejte jenom na zhodnocení. Pokud máte peníze navíc, tak bych je rozhodně investoval, například OPF ( uzamykání účtu). Hlavně ať máte rezervy, které jsou Vám kdykoliv k dispozicí, které můžete využít na cokoliv.
kontrol.p
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elisju 3. 3. 2009 19:08

Tak dneska jsem mluvila s jedním dalším finančním poradcem,kterému jsem ukázala ty návrhy od BK a samozřejmě mi řekl,že ta Evropská penze je na nic a to flexi životko mi špatně nastavili,takže bych část dávala zase na životko,takže závěr - hrůza!!!ještě ,že jsem nic nepodepsala!!Taky mi řekl,nerušit stavebko -to je přesně nesmysl,ale říkal,že nemám snižovat ani to penzijko vzhledem k těm odpočtům -že to je na 500 příspěvek 150 a na ten odpočet z 1000 je taky 150 tedy 300(odečet 18000),což je prý 20% a to prý není špatné-tak raďte milí rádci -to je hotová džungle-kdo se v tom má vyznat:-)
elisju
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elisju 3. 3. 2009 19:10

Pak jsem taky zjistila,že nejvýhodnější je asi spořit u té WPB ,tam je nyní nejvyšší spořící úrok,ale podmínka je tam dát těch 50 tisíc a spořit.Paní ovšem říkala,že ty úroky asi půjdou všude dolu.
elisju
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 3. 2009 20:10

Je to takto. To, co platíš nad 500 Kč je daňově uznatelná položka (max dalších 1000 Kč). Pokud tedy platíš 1500 Kč měsíčně, tak dostaneš 150 Kč státní příspěvek, plus si budeš moci odečíst od daňově uznatelného základu 12000 Kč, ušetříš tedy dalších 1800 Kč (při současné daňové sazbě 15 %).

Ovšem peníze v penzijním fondu jsou aktuálně velmi málo zhodnocovány, za minulý rok se čeká zhodnocení mezi 0 a 1 %. Otázkou je, jak to bude vypadat dál. Dlouhodobě by měly penzijní fondy být nad zhodnocením termínovaných vkladů, ovšem momentálně tomu tak není.
Rozhodně doporučuji dávat 1/2 do výsluhové penze, protože tu můžeš vybrat už za 15 let.

K těm záložnám. Kromě WPB existuje ještě MPÚ a Unibon (zrovna sem hodlám pár peněz přelít. Kromě jejich spořícího účtu bez výpovědní lhůty s úrokem 3,5 % mě zaujal i speciální 18 měsíční termíňák s úrokem 5,2 %).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod elisju 3. 3. 2009 20:17

Tak pomaleji - zase teda ten penzijní fond nevýhodný-nechápu,proč každý říká něco jiného.ten druhý poradce mi tvrdil,že u Spořitelny by se o peníze přijít nemělo.A jak poznám,zda jde půlka do té výsluhové části? Tak na ty další záložny se podívám:-)
elisju
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elisju 3. 3. 2009 20:20

já tedy fakt pořád nevím,zda to ponížit či ne - a raději tu tisícovku posílat na spořící účet,který asi bude na konci roku taky na 1%? přeci se nebudu ptát třetího poradce-už v tom mám hokej
elisju
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 3. 2009 20:34

Zakopaný pes je v tom, že zatímco u bankovních produktů vidíš jejich výnosnost předem (a u termínovaných vkladů si jí můžeš dokonce zafixovat i na několik let dopředu), u penzijních fondů až ex post, lze tedy (a to pouze velmi zhruba) usuzovat pouze podle minulých let.
http://www.finance.cz/duchody-a-penze/penzijni-fondy/
Loni měly penzijní fondy až na 2 vyjímky zhodnocení 2,2 až 3,07. Těmi vyjímkami byla Generali, které (na rozdíl od ostatních fondů) výnosy rostou a měla 4,1 % a Aegon, který je na trhu krátce a měl 4,5 %. U obou zmíněných, protože se tolik liší od těch ostatních, bych čekal spíše nějaké čachry v účetnictví (např. rozložení některých nákladů (provize) do dalších let), než že by měly tak geniální analytiky.
Letos nebylo ještě zhodnocení penzijních fondů zveřejněno, obecně prosakují informace o zhodnocení kolem 1 %, i když Allianz slibuje 3 %.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Havers 3. 3. 2009 21:25

No jo, je to bída.

Očekávané zhodnocení PF v roce 2008

Penzijní fond* Zhodnocení
Allianz PF* 3,0 %
AXA PF* 0,0 %
ČSOB PF Progres* 0,4 %
ČSOB PF Stabilita* 0,5 %
Generali PF* 2,0 %
ING PF* 0,0 %
PF České pojišťovny* 0,2 %
PF České spořitelny* 0,4 %
PF Komerční banky* 0,6 %

Poznámka: Skutečně připsané zhodnocení může být vyšší, ale i nižší, neboť jeho hodnotu je možné ovlivnit různými účetními postupy.

Zdroj: finmag.cz
Havers
Diskutér

Odeslat příspěvekod filip893 3. 3. 2009 21:31

Odhad výkonu penzijních fondů za rok 2008 je zde:
http://www.produktovelisty.cz/penzijni-pripojisteni/clanky/zhodnoceni-pf/190-odhad-vynosu-pf-za-rok-2008.html

Celkem bída.

Zřízením výsluhové penze si lze nechat vyplatit až 50% naspořené a příslušných úroků a státní podpory již po 15 letech, nikoliv až na konci penzijka. Podívejte se do smlouvy o PP, zda máte zaškrtnuté políčko výsluhová penze.
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér

Odeslat příspěvekod dave_14 7. 3. 2009 12:23

co rikate na tuto "revoluci" v podani kooperativy?
http://www.produktovelisty.cz/pojisteni ... oluce.html
dave_14
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka