IŽP jako spoření na důchod?

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod kamey 2. 11. 2011 10:38

Jediný povinný, kdo Vám může něco takového (rozpis o toku peněz z platby) poskytnout je výhradně pojišťovna. Ne prodejce, ani společnost, pro kterou pracuje. Pokud má sepsaný záznam z jednání z doby kdy jste uzavřela smlouvu a v ní uvedené záležitosti okolo pojistky (na nic jiného se záznam nevztahuje), tak také věřím, že důchod si obhájí.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod roseann 2. 11. 2011 14:38

Jenomže cokoli chci od Kooperativy, odkazují mě na Benefitu (ta dceřiná společnost, která se tváří jako nezávislý subjekt). Je to tedy začarovaný kruh. V Kooperativě už přestali komunikovat úplně, takže asi nezbývá než tam jít znovu osobně na přepážku s rybářským křeslem a sedět tam tak dlouho, až z nich ten papír vypadne.
roseann
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 11. 2011 19:57

Čistě teoreticky je prodejce/poradce za svoji práci odpovědný a je na to i ze zákona pojištěn. V praxi je ale pochybení neprokazatelné a pokud neexistuje nějaký záznam dokazující např. že lhal, tak se z toho vykroutí. Rezervotvorné životní pojištění je na stížnosti nejbohatším finančním produktem, což potvrzuje i ČNB. http://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-b ... tky-246803

Zrovna jsem někomu dělal takový příklad, jak i smlouva s vykázaným zhodnocením 4 % může být ztrátová, nechávám to v "původním znění"

Takže, platíte 1000 Kč měsíčně, za 20 let zaplatíte 240 000 Kč. Z toho 24 000 Kč jde jako provize prodejci a řekněme minimálně 300 Kč měsíčně půjde na pojištění (aby se to mohlo jmenovat pojistka). Na "spoření" tak půjde 240 000 - 24 000 - 72 000 = 144 000 Kč.
Bylo - li by 4 % zhodnocení (často nemusí být ani takové), tak odhadem získáte na úrocích za těch 20 let asi 85 760 Kč (pokud to počítám správně), z těch (dle současných zákonů, v budoucnu mohou být jiné) zaplatíte ještě 15 % daň, dostanete tak 72250. Celkem k výplatě 216 250. Přestože tak dostanete o 23750 Kč méně, než jste vložil, pojišťovna vám ukáže, že jste vlastně vydělal 4 % ročně a stát si také přijde na své :) To vše za předpokladu, že smlouva není zatížena nějakými dalšími poplatky.

Doufám, že jsem tam neudělal nějaký kiks, moc jsem toho na dnešek nenaspal, byl jsem na výletě v Maroku a při zpáteční cestě jsme přespávali na letišti, bo "vedoucí výpravy" usoudil, že noční vlak je příliš drahý a pojedeme tak prvním ranním :). No, alespoň zajímavá zkušenost :P.

Hlavní nápor stížností očekávám tak za 10 - 20 let, kdy půjdou do důchodu ti, kteří si uzavřeli ty úžasné výhodné 20, 30 a více leté smlouvy a budou se hodně divit kolik (málo) dostanou. Bohužel někteří lidé jsou nepoučitelní. Zrovna teď řeším případ známé. Její manžel se dostal do dluhů a aby měl na jejich zaplacení, tak zrušil životní pojistku (on by to jen o málo později udělal exekutor a bylo by to ještě dražší). To ale nestačilo, tak spáchal sebevraždu. Naštěstí překvapivě dobře zafungoval stát a vdovský a sirotčí důchody stačí na řešení dluhů, fungování rodiny i splácení hypotéky (ano, využila i pomoc rodiny a přátel). Dalo by se říct, že finančně je na tom lépe, než když byl manžel naživu. Sotva se ale dala jakž takž dohromady, tak okamžitě uzavřela další pojistku a po necelém roce ji navštívila poradkyně a už uvažuje o změně. Snažím se jí natlačit na levnou (v nákladech, ne nízkou částku) rizikovku, ale nejsem si jist, jak to dopadne. Navíc mám obavu, že za pár let se zase nechá vmanipulovat do nějakého přepracování, změny, zrušení. Někteří lidé jsou v tomto nepoučitelní, prostě ideální kandidáti na tzv. "stříhání ovcí".

Prostě ber to tak, že ty peníze už neuvidíš. Dostala jsi "školu života" a jediný způsob jak toho využít je, že příště, než něco podepíšeš, tak se nad tím zamyslíš :(
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod audiobullys 2. 11. 2011 21:22

minimalne 300 na pojisteni , to je pekne mastne IZP, mozna to ma Kooperativa.
vetsinou to byva administrativni poplatek tak 10-30 nekde i 50 Kč, a pak hlavní krytí pojištění smrti jestli 10 000 Kč, nebo 50 000 Kč, někdo tam má 100 000 Kč, tak to může být mezi 1-10, max 20 Kč.
z toho litru to muze byt tak 30 Kč u těch nejmín nákladných, 40 středně a u těch nejdražších 50 Kč.
pokud to má u cesky poj. kde maj za 80, 150 Kč úrazový připojištěníčko který nezaplatí ani fakturu pro doktora. tak to může být z 500 Kč 80 dolů a pak 50 Kč poplatky.takže jakoby chodil do banky s 500 Kč a ukládali mu tam 370 Kč. s tím že první dva roky tam zhodnocení není žádné , 220 procent roční platby klienta se vyplatí sjednatelský firmě a ta to nějakým způsobem rozdělí ve firmě.

na todle člověk nepřijde, to by musel mít jako já štěstí na kámoše co dělal v Allianz a poradí vám když chcete uplatnit daňovej odpočet při založení smlouvy na konci roku, vložit tam 12 litrů jako mimořádný vklad.
pak si to může po roce vybrat dle zhodnocení fondů. teď dělá v jiný firmě a tydle podrobnosti mi řekne.
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod roseann 3. 11. 2011 11:12

Jenomže já to tak nechci nechat. Vždyť to je normální okrádání lidí. Nejdřív se tváří jako finanční poradce, který vlastně všechno vysvětlí u vás v pohodlí domova a pak když člověk zjistí, jak to teda vlastně všechno je, tak mi řekne, že to mám v sazebníku na internetu, o kterém při "lapání" nepadlo ani slovo. A i kdyby padlo, tak ten sazebník je tak složitý, že normální běloch, který se třeba živí tím, že konstruuje letadla, není schopen se dopočítat, kolik to vlastně věnoval.
Snažím se tuhle špatnou zkušenost šířit mezi lidmi a když mi řeknou, že to taky mají a že v šedesáti tam budou mít miliooon a že si myslí, že to je dobrá věc si spořit, tak mě bere čert. Velká část z nich už to zrušila a jsou stejně rozčarovaní jako já. Ale neznám nikoho, krom těch, kteří to zatím nezačali pořádně řešit a žijí v dočasné nevědomosti, kdo by z toho byl nadšený. Nejhorší na tom je, že provize už si vyplatili a až teď začnou krachovat kvůli těm svým super investicím v Řecku a jiných podobných státech, tak to budou platit zase daňoví poplatníci. To je prostě podvod podporovaný státem.
roseann
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 3. 11. 2011 11:35

Njn, neznalost zákona sice neomlouvá, ale člověk ze sebe může alespoň neznalostí udělat hlupáka, že?
http://www.finance.cz/download/1005-zak ... -udalosti/
Doporučuji § 21 odst. 1.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod roseann 3. 11. 2011 11:45

Ano, podle toho zákona bych ho mohla směle žalovat. Jenomže to jsou obecné kecy a otázkou je, jaký bych měla úspěch... On prostě řekne, že mi to předal a vysvětlil. Neustále se ohání tím modelovým průběhem pojištění (tam je ale dole výslovně uvedeno, že se to může měnit v souvislosti s vývojem trhu cenných papírů - takže jsem si naivně myslela, že když do nich investovali v tak skvělém období, kdy to šlo všechno prudce nahoru, bude tam z těch 42 000 "investovaných" aspoň něco. s tím, že si odečtou něco na poplatky, jsem sice počítala, že to bude ale všechno, co mělo jít na investovaní, tím mi vyrazili dech). Řekli mi, ať se nedivím, že já také dostávám výplatu hned po odvedení práce a nikoli postupně.
roseann
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 3. 11. 2011 11:54

Tak jako další bych doporučil přečíst si rozhovor v dnešní E15 s výkoným ředitelem ČAP... ("Nemá smysl uzavírat ani rušit životní pojištění v době kratší 10 let"). Po 11. hodině by to mělo být ke stažení na http://www.e15.cz. A možná by ani neškodilo přečíst si tohle diskuzní vlákno od 1. stránky. Holt není dobré věřit reklamám v duchu, že životní pojištění je takové lepší spoření...
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 11. 2011 12:13

Jo, kdyz si nekdo uzavre pojisteni za ucelem sporeni, tak se nesmi divit, ze dopadne jak sedlaci u Chlumce. Je to jako se snazit bezet Velkou pardubickou na oslu i kdyz je to jinak velmi uzitecne zvire a jezdi se na nem celkem pohodlne :)
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod roseann 3. 11. 2011 12:24

Asi si nerozumíme. Teď už nemám nejmenší problém pochopit princip tohoto "produktu". Říkám jen, že mi byl při uzavírání záměrně prezentován jinak. A podle mého názoru uzavírat IŽP je špatné rozhodnutí, ale když už ho mám, je dobré ho zrušit co nejdříve. Řeči o tom, že "když už jsem do toho nasypal tolik peněz, byla by škoda to rušit" jsou obecně rozšířeným mýtem. Člověk tak přijde o mnohem víc.
roseann
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 3. 11. 2011 12:51

"A podle mého názoru uzavírat IŽP je špatné rozhodnutí, ale když už ho mám, je dobré ho zrušit co nejdříve." Proboha, hlavně to néééé, to by musel prodejce vracet buď celou nebo alespoň část provize, musíte to vydržet právě aspoň ty dva roky, abyste jediná ztrátová na tom byla Vy :D !
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod roseann 3. 11. 2011 12:58

Škoda že tu není tlačítko "To se mi líbí", hned bych ho zmáčkla :-)
roseann
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kamey 3. 11. 2011 15:44

Tak rejpat vážně nechci, ale proč pořád uvažujete že Vás poradce a pojišťovna okradli? Vy jste si od nich koupila produkt na 20 let. V prvních letech jste zaplatila pojišťovně (a píšu záměrně pojišťovně, neboť to tak je) poplatky za smlouvu. V následujících letech by již smlouva generovala to, co je sjednáno. Navíc stále předpokládám, že smlouva řešila zajištění. Finanční produkty se prostě takto chovají. U hypotéky také platíte v prvních letech vyšší část splátky na úrok a menší na umoření dluhu. Koupila jste si pojistku na 20 let. Když si koupíte hypotéku na 20 let a zaplatíte poplatek za uzavření hypotéky (platí se bance) a za rok se rozhodnete hypo vyplatit nebo refinancovat jinam, také Vám již úhradu poplatku banka nevrátí. Já si budu stát za tím, že v určitých konkrétních případech je IŽP dobrý produkt, ale stejně jako hypotéku nedostane každý, ani IŽP není vhodné pro každého. A IŽP na spoření o tom už tu psát vůbec nebudu, to je samostatná kapitola. Možná námět k zamyšlení, zkuste si příště poradce nebo společnost, u které uzavřete smlouvu podle toho, pod kým jsou registrováni na ČNB. V 99% případů poradců a společností registrovaných pod servisními organizacemi Broker Trust a Insia se Vám nestane, že byste obdržela nevhodný produkt. Poradci využívající pouze servis, netlačení žádnou pojišťovnou nebo MLM k výkonům alá tabulky produkce totiž pracují ve prospěch klienta. Oni totiž většinou z pojišťoven právě pro takové praktiky odešli. To 1% tam nechávám proto, že vždycky se škodná najde. Ale v klasických sítích agentů a pojišťoven je poměr obrácený.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod roseann 3. 11. 2011 16:10

Ale já přece netvrdím, že na tom nemám žádnou vinu. Ano, nechala jsem se okrást v důsledku vlastní naivity - neověřila jsem si dostatečně lživé informace, které mi poskytli. Takže jsem jim to umožnila. Smlouva je platná a já jsem ji podepsala. To je fakt.
Ještě mi vyjevte, pro koho je vhodné IŽP. To by mě celkem zajímalo.
Pokud jde o poradce, budu ráda, když mi žádný z nich už nikdy nepřekročí práh.
roseann
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kamey 3. 11. 2011 17:14

roseann píše:Ale já přece netvrdím, že na tom nemám žádnou vinu. Ano, nechala jsem se okrást v důsledku vlastní naivity - neověřila jsem si dostatečně lživé informace, které mi poskytli. Takže jsem jim to umožnila. Smlouva je platná a já jsem ji podepsala. To je fakt.
Ještě mi vyjevte, pro koho je vhodné IŽP. To by mě celkem zajímalo.
Pokud jde o poradce, budu ráda, když mi žádný z nich už nikdy nepřekročí práh.

Proč opakujete stále dokola o manipulaci, lžích a krádeži? Když už chcete někoho obviňovat, tak výhradně sebe, navíc pokud máte VŠ diplom a jak píšete všemu tak trochu rozumíte, tak opravdu nechápu tyto výlevy zde. Já Vás raději požádám o laskavost. Až Vám bude 45 let, prosím vzpomeňte si na toto vlákno, a napište mi, zda jste udělala dobře, že jste zrušila smlouvu s již uhrazenými poplatky a se sjednanými riziky. Dřív ne, a věřte, že vím, proč to píšu. Víc se k Vám vyjadřovat nebudu.

Kdy je IŽP výhodná? Těch případů je dost, jedním může být např. pojištění rizik pro celou rodinu za lepší peníze a s lepším krytím než v rizikové pojistce.

K Patrikovi, že se obává co bude za pár let, až dojedou první smlouvy IŽP. Tak toho se já fakt neobávám. Pár klientů z mých prvopočátků kdy IŽP začínala a nikdo jsme nerozuměl její konstrukci mám, dokonce mi jede ve 2 smlouvách můj firemní účetní s manželkou a jsou plusoví. Chce to jenom hlavu a častou kontrolu.
kamey
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka