Dlouhé penzijní připojištění

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod papshop 9. 8. 2009 21:33

K posledním odpovědím - dostat nájemníka ze svého bytu (i pro neplacení nájmu apd.) je v čechách složitější, než se dostat do kriminálu. Dřív tam skončí majitel bytu než ten nájemník. BOHUŽEL.
Vrátím se k původnímu tématu - dlouhé penzijní připojištění.
Složitá otázka dnešních dnů, zejména s ohledem, že k tazateli nic nevím. Tak zkusím opravdu velmi všeobecnou odpověď, co se dá částečně využít u většiny střadatelů, které nepatří k vyšším příjmovým vrstvám. No v životním pojištění (IŽP nevyjímaje) cestu nevidím. To max. pro zajištění rizik, pokud není cesta ta konkrétní rizika pojistit jednoduchou rizikovou pojistkou. PF - pokud přispívá zaměstnavatel (pokud jsem pochytil z minulých témat, pak stanislav.stribrny je majitelem s.r.o. (nebo chtěl být?) tam lze z pozice zaměstnavatele "ulít 24.000,-/za rok - tak proč ne, ušetříš na daních. Vlastní příspěvek max. 500,-/těch 150,- od státu taky něco pomůže. K tomu spořící účet (LBBW, UCB - Maxim), ING Konto a podílové fondy, začít u peněžních, dluhopisů (malý výnos, ale i ztráty), pokud už něco našetřím, pak začnu po kapkách riskovat -tam bych zkusil např. akcie přes FIO (pokud jsem opatrný, pak max. do 10%naspořené částky), zbylé již našetřené částky přesouvat na termínované vklady /Unibon, ale i ten Maxim od UBC na 5 let vychází zajímavě/. Penzijko - po 15 letech vybrat polovinu výsluhovou penzí a také zainvestovat. Je to běh na dlouhou trať - tady se nebavíme o zůstatku za rok, za 2, ale za 20, za 30. Taky dnes nikdo neni schopen prognozovat výnosy spořících účtů a termínovaných vkladů třeba za 5 let, ale v této době osobně považuji toto za slušnou cestu. Ale také to chce se intenzivně o své peníze starat a opravdu přesouvat na dlouhodobější zajištěné vklady, i trochu zariskovat, ale tak, abych vždy měl k dispozici likvidní hotovost v potřebné výši.
Já osobně jsem dal přednost nemovitostem - vlastním. Momentálně to není výnosově nic moc, ale stále mám skoro 6násobek vkladu, ale kupoval jsem v době, kdy spořící účty nebyly, termíňáky nesly okolo 1% a kupoval jsem za hubičku.
Vy mě neznáte, když se nase.u, ale až mě poznáte, to se teda budete divit.
papshop
Nadšenec

Odeslat příspěvekod dvzd 9. 8. 2009 21:44

No ale taky jsi je musel nějak udržovat, opravovat, investovat do nich, ...
dvzd
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod papshop 9. 8. 2009 22:06

To je pravda, ale stále je to pro mě výnosná investice. (příklad - jeden dům jsem koupil za 150.tis. v roce 94 investice jsem provedl v následujících letech cca 1 mil., dnešní hodnota 3,5 mil. 2 dům stál v r. 2003 720.tis. investoval jsem cca 100.tis. hodnota (zejména pozemek v Krkonoších) min. 2 mil. (u této nemovitosti nemám aktuální odhad). 3 dům koupen v roce 2006, za 510.tisíc. investováno v téže roce cca 500.000,- Aktuální odhad téměř 4.mil.Kč. Takže do domů investováno hned po koupi, nyní jsou to minimální částky. Z pronájmu mám 20.000/měsíc, mám kde bydlet, kde podnikat, kde se rekreovat. V krkonoších krom chalupy je i malá chata, kterou nyní svépomocí opravuji, počítám, že od příštího léta budu pronajímat za 1000/týden pro 4 osoby. Opravy mě budou odhadem stát do 15.000,-. Mám výhodu v tom, že nemáme ruce dozadu a spoustu oprav (snad kromě výměny střešní krytiny a rekonstrukce plynu) si provádíme sami.
papshop
Nadšenec

Odeslat příspěvekod SocPredator 10. 8. 2009 13:25

Ten 3. dům je funny. Koupen v 2006, a i když nevím lokalitu, tak za tu cenu to musela být "ruina". Sice je tam jednou tolik investováno, ale přesto si myslím, že 4M je nesmysl.

Ty ostatní nemovitosti budiž, ale tahle mi fakt nesedí - ten co prodával musel být na hlavu nebo je v tom něco jiného :-)
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod papshop 10. 8. 2009 13:50

Skoro 300 m2 zastavěná plocha, 2 velké byty 3+1 a 2+1, menší pozemek za domem /tak akorát na pergolu, gril, 2 parkovací místa pro auta a třeba bazén. Obrovská půda -přímo láká k rekonstrukci na další byty nebo kanceláře (ale zatím není hotovost, tak to musí počkat). Přímo v centru 15000 města. Prodávalo město, 1 byt volný, 1 obsazený nájemníky, kterých se každý obával (hoši prý mají rádi i basebalové pálky, ale naštěstí je nepoužili :D ), ale měli jsme štěstí a za 2 měsíce odešli nenávratně pryč - to především nikdo nechápal, jak se nám podařilo a pak začali všichni závidět. Prostě šikovná investice. Hold každý hledá krásnej barák za pakatel, ale stačí se kouknout okolo sebe - na tento ošklivý šedivý dům se léta nikdo ani nepodíval - na prodej byl minimálně 6 let, než jsme jej koupili. Město prodávalo za původní odhad, zadaný cca 6-7 let před prodejem, ale v době koupě -tj. před naší rekonstrukcí již byl skutečný reálný odhad 1700.000,-
papshop
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mikicz 10. 8. 2009 13:57

SocPredator: třeba pozemek, který tehdy neměl cenu a dnes po změně územního plánu hodnotu má.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář

Odeslat příspěvekod mikicz 10. 8. 2009 14:02

a nebo tak. gratuluju, super kup.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář

Odeslat příspěvekod papshop 10. 8. 2009 14:04

Jsem si toho vědom, ale toto se asi podaří 1 za život.
papshop
Nadšenec

Odeslat příspěvekod SocPredator 10. 8. 2009 14:29

Město. Ok, škoda že jsem to nenapsal i když myslel. Nechápu, že vám někdo závidí. Co potom vedoucí st. úřadu: louky za 350tis. prodala za 26M :-)
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod papshop 10. 8. 2009 15:16

Ale to je přece typická česká vlastnost. Tu paní tady neznají, ale mě ano. Ono šlo spíš o to, že je to nenapadlo, nebo že sami neměli odvahu se do toho pustit. Naopak, po koupi jsem slýchal, že si ještě užiju a bylo znát, že mi někteří přejí ty případné potíže, o to větší bylo jejich překvapení, že na dramatické scénáře nedošlo. Nebudu lhát, sám jsem byl šťastný, že to dapadlo takto a ne jinak. Taky jsem mohl mít dům s nájemníkem a třeba zlámané ruce a nohy a jinak nic.
papshop
Nadšenec

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 10. 8. 2009 15:39

papshop: jak výše radíš penzijko, podílové fondy, spoření - to jsou přesně věci, které nám pan Claus v tom filmu rozmlouvá, poněvadž peníze nemají hodnotu a do roku 2012 zanikne dolar a všechny měny se zhroutí.

On radí zařídit si zahrádku a pěstovat potraviny. Bydlím ve městě, tak jako miliony jiných lidí, takže rada na nic...

Tak jak jinak se zabezpečit na stáří?

Nemovitosti jsou asi jediný jistý způsob, neboť nemovitosti, dokud nepřišli komunisti se svým znárodněním, byla dobrá investice uplynulých 3000 let. Stejně jako zlato - to je tu s námi pořád.

Berme časový horizont 30-50 let. Sice žijeme ve střední Evropě, kde se dějiny mění každé dvě dekády, ale tak snad už žádné znárodnění či okupace nehrozí.

Spíš se obávám znehodnocení peněz a pádu dolaru/eura. Když budu spořit, jak radíš, tak za 30 let nebudu mít nic...
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 10. 8. 2009 15:44

No v horizontu nekolika let bych se mozna obaval i toho zlata.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 10. 8. 2009 15:59

Zlato tady bylo vždy. Myslíš, že se v 21. století něco změní? Podstata lidstva snad zůstává pořád stejná, ne? Dokud nás nenahradí umělá inteligence, což by mělo být někdy okolo r. 2045 - tedy v době mého důchodu.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 10. 8. 2009 16:04

stanislav.stribrny: nepredbihejme az do 2045, ja osobne bych si pockal uz na 2012.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod papshop 10. 8. 2009 17:11

Na začátku jsme se bavili o SPOŘENÍ. V tom případě ale musíme předpokládat, že budou existovat peníze. A co v dnešní době poradit, abych se mohl podívat lidem do očí? Produkt, který je "Relativně" zajištěn - státní záruka za bankovní vklad a alespoň vyhlašovaný úrok. Cokoli ostatního je ze vzdušného zámku a tak se k tomu musí přistupovat. Prostě riziko je dneska i dýchat vzduch a se stejným rizikem buď přistoupím ke správě svých peněz nebo ne. Takže pokud nevěřím, že peníze za těch 20-30 let budou - pak musím zjistit jaká komodita bude vhodná na směnný obchod. Taková, která se nezkazí a čeho nebude na trhu moc. Něco, co budu nakupovat už dneska a očekávat, že mi to přidanou hodnotu (včetně výnosů a inflace) vytvoří. Jestli budu už dneska předpokládat, že v roce 2012 nebo 2054 bude konec světa -no tak pokud jsem si tím tak jist, tak udělám úplně opačnou věc. zadlužím se kde to půjde a pak skočím v listopadu 2012 z mostu. Prožiju "šťastný konec svého života" a zbytek mě nebude zajímat.
papshop
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka