Zrušit IŽP?

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod tara12 3. 9. 2009 00:37

Z důvodu získání příspěvků od zaměstnavatele jsem v 7/2006 založil IŽP u AXA - každý měsíc vklad 500 Kč (z toho já 200, zaměstnavatel 300 Kč), navíc jsem provedl 1x mimořádný vkladTj celkem do dnešního dne vloženo 39 800 Kč (vč. příspěvků zaměstnavatele). Pojistka do 60 let, každý rok daňový odečet.

ŽP je uzavřeno bez pojištění (možná tam je nějaká minimální povinná pojistná částka na smrt - teď nevím, ale to není podstatné).

Pojistku jsem založil neuváženě (kdo by nebral 300 Kč měsíčně navíc??) a dnes mi to tak výhodné nepřijde. Navíc už je možnost získat příspěvěk od zaměstnavatele i jinak...

Začal jsem se tedy zajímat, co s tím udělat - zda pokračovat, zrušit, převést do splaceného stavu či co... Ptal jsem se několika různých poradců a každý tvrdí něco jiného, když studuji podmínky pojistky, poplatky s tím spojené atd. sám, nejsem z toho moc moudrý. Dle poradce AXY bych při výpovědi smlouvy mohl prý očekávat tak 15000Kč (což je prý jeho soukromý odhad, takže nevím na kolik je relevatní). Faktem je, že dle posledního červencového výpisu bylo "na kontě" nějakých 22 000 Kč (díky poklesům fondů a nevím jestli i díky poplatkům)...

Situace je o to komplikovanější, že v současné době se chci pojistit na trvalé následky úrazu a závažná onemocnění. (pojistku na smrt zatím nepotřebuji, ale v budounu bych ji asi využil...)

Nevím, co dělat. Kdybch neměl IŽP AXA, uzavřel bych jen rizikovou pojistku a to jinde, tahkle nevím zda:

a) Zrušit IŽP u AXY a uzavřít rizikovku jinde (přijde mi velmi nevýhodné , protože bych nedostal asi ani polovinu vložených peněz zpět, ale k IŽP obecně a i k AXE už moc velkou důvěru nemám)

b) Nechat IŽP u AXY a přidat do něj to pojištění (ze současného krátkodobého pohledu se mi to zdá nejméně ztrátové, ale nevím, zda se to vyplatí z dlouhodobého hlediska...)

c) Nechat IŽP u AXY (případně snížit placení na minimum a příspěvek zaměstnavatele posílat jinam) a uzavřít separátně rizikovku jinde (proč jinde? - jde jen o míru důvěry a osobní zkušenosti s tou kterou pojišťovnou...)

e) zrušit nebo "minimalizovat" IŽP u AXY a uzařít IŽP jinde i s pojistkou (podle mne blbost)

f) místo rušení IŽP AXA převést "do splaceného stavu" - ale tady ani po prostudování podnínek pojištění vůpec nechápu o co jde - resp. chápu že přestanu platit, ale nevím, co se stane s penězi - obávám se, aby se spíš i ten zbytek během zbývajících let nevyčerpal na poplatky bance a já nedostal nakonec nic nebo ještě méně, než bych dostal dnes při zrušení smlouvy...

Předem díky za rady...
tara12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 9. 2009 20:10

Na začátku jde značná část IŽP na tzv. počáteční jednotky (z toho se platí provize agentovi), obvykle 2 roky - mělo by být uvedeno ve smlouvě. Tohle rovnou odepiš.
Další věc je, že jsi jednotky nakupoval pravděpodobně za mnohem vyšší ceny, než jsou des.
Do budoucna by měly ceny růst, ale je to jen odhad a možná taky zbožné přání.

Nejméně ztrátové by mělo být změnit nastavení pojištění - minimalizovat spořící částku a z ušetřených peněz si platit rizikové pojištění, které by jako připojištění k IŽP mělo vyjít levněji, než samostatně sjednané - samozřejmě za předpokladu, že srovnáváme produkty jedné pojišťovny.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod wiolan 12. 9. 2009 21:39

Souhlasím s Patrikem.
Já jako poradce bych doporučovala snížit pojistnou částku na minimum a uzavřít si jinou smlouvu na rizikové pojištění, pokud ho opravdu potřebujete. Pro Vás jediná šance, jak z toho vyjít bez výrazné finanční ztráty.
Fascinuje mě "soukromý odhad" Vašeho poradce. Nevím, jak je tomu u Axy, nicméně pojišťovna ve které pracuji, 2x v měsíci aktualizuje pro poradce stav klientovy smlouvy. Tam se poradce dozví, jestli klient není v přeplatku nebo v dluhu a různá další čísla. Jedno z těch čísel je tzv. odkupné, což je částka, která by Vám byla vyplacena k tomu danému datu, pokud byste vypověděl smlouvu před jejím řádným ukončením. Ještě bych Vás chtěla upozornit, že v případě, pokud zrušíte smlouvu předčasně, budou Vám veškeré příspěvky Vašeho zaměstnavatele ještě zdaněny 25%. To není výmysl pojišťovny, jak se mnozí domnívají, to je dané zákonem. Mimo to je samozřejmě Vaší povinností dodanit na příslušném FÚ veškeré odpočty, které jste provedl. Nicméně na druhou stranu je třeba dodat, že peníze, které jste vložil mimořádným vkladem, se nedaní. Ty by se Vám měly vrátit celé s případným ziskem nebo ztrátou podle toho, jak si stojí fondy, do kterých jste investoval.
Naposledy upravil wiolan dne 12. 9. 2009 22:20, celkově upraveno 1
wiolan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod papshop 12. 9. 2009 22:01

U AXY si klient může zřídit přístup přes internet -žádost na jejich stránkách, pin přijde poštou do 3 týdnů. Každý poradce má (pokud je to poradce interní) náhled všech smluv, který je denně aktualizovaný, vč. částky k odkupu, počtu nakoupených jednotek, atd. Takže poradce Axy odhad dělat nemusel, mohl se podívat. Sjednejte si vlastní přístup na smlouvy a pak ho k tomu nebudete potřebovat.
Vy mě neznáte, když se nase.u, ale až mě poznáte, to se teda budete divit.
papshop
Nadšenec