Aktualne nejvyhodnejsi penzijni pripojisteni

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod iura 31. 10. 2012 18:28

Tou stejnou dobou myslíš kolik let? Rozhodně tomu nevěřím.
"vigilantibus iura scripta sunt"
iura
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Thom 31. 10. 2012 18:31

No ono asi záleží, kterej spořák a který penzijko... Obecně to ale IMHO neplatí.
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 31. 10. 2012 18:32

při 30 to platí na 100%, propočtů (jiných) jsem dělala poslední dobou moc, takže se omlouvám, ale jak vycházelo 20 si opravdu nepamatuji.
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Inev 31. 10. 2012 18:45

Moc keců a málo čísel :-) Efektivní zhodnocení u starého PP (500kč/max. 150 kč SP) je při zhodnocení fondu 3% p.a.(který to bude měl a bude mít těch xx let :-) ) podle délky trvání :

5 let - 12,7%
10 let - 7,5%
15 let - 5,8%
20 let - 5%
25 let - 4,5%
30 let - 4,2%
35 let - 3,9%
40 let - 3,8%

U nových pravidel (1000 kč/max. 230 kč SP) to bude ještě horší. Navíc, pokud by jste detailněji studovali, zjistíte, že na celkové zhodnocení má daleko vyšší vliv (samozřejmě se vzrůstající délkou spoření) samotné zhodnocení fondu. Čili to je daleko důležitější než SP. Ono to sice na oko vypadá hezky (na 1000 kč dostanu 230 kč), ale finanční matematika je neúprosná.
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod iura 31. 10. 2012 18:52

No jen jestli ta vaše finanční matematika počítá s tím, že kdybys spořil jen na spořícím účtu měsíčními úložkami stejnými jako na penzijním připojištění, tak bude zhodnocení logicky ještě nižší, když je to bez státní podpory a s tak malým úrokem, to vlastně nemusíš ani počítat. Já pochybuji, že při stejných měsíčních úložkách bude zhodnocení na spořícím účtu rovnocenné penzijnímu připojištění.
"vigilantibus iura scripta sunt"
iura
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod T.E.CH 31. 10. 2012 18:58

kamey píše:při 30 to platí na 100%, propočtů (jiných) jsem dělala poslední dobou moc, takže se omlouvám, ale jak vycházelo 20 si opravdu nepamatuji.


Tak ale to ti to nevychází, dle tabulky víše....
T.E.CH
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Inev 31. 10. 2012 18:58

Jura : logiku tady nehledej. Tady platí čísla. A já nehovořím o žádném spořícím účtu!!!! Já pouze konstatuji fakta. To, kam si dáš peníze, je tvé rozhodnutí.

A přidám ještě fakta o inflaci. POkud si někdo dal v roce cca 1995 100 tis. pod polštář, tak v roce 2010 (za 15 let) tam měl jen cca 50 tis. Zbytek je dílem inflace. http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/mira_inflace

-- 31. 10. 2012 18:59 --

T.E.CH : výše uvedená tabulka platí pro staré podmínky PP a při zhodnocení 3%!!! U nového PP to bude opravdu jinak a méně. Takže pokud někdo počítá jiné vstupní podmínky (předpokládám nižsí zhodnocení fondu), dostane jiná čísla.

Jura, T.E.CH : zde je právě problém v tom samotném zhodnocení fondu. Pokud už je zde nějaká vyšší částka, SP vůči této částce je zanedbatelný. Je to přesně jako u stavebka. Pokud už tam máte naspořeno třeba 200 tis. a dostanete 2 tis SP = 1% p.a. Ale samozřejmě lidí vidí ty 2 tis. SP :-)
Naposledy upravil Inev dne 31. 10. 2012 19:06, celkově upraveno 1
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod T.E.CH 31. 10. 2012 19:04

kamey píše:Už jsem to tady psala několikrát. Pokud není příspěvek zaměstnavatele, tak za stejnou dobu vydělá spořák na 2% víc než PF na stejnou částku i se státním příspěvkem.


To ale nemá logiku, pokud je průměr dejme tomu 2,5 % zhodnocení PF a i kdyby ty 2 %, to jest stejně, tak navíc tam je ten statní příspěvek, který se mimochodem taky zhodnocuje, tak to panebože nemůže být méně a ani stejně.

-- 31. 10. 2012 19:12 --

2INEV: jasně, i tak to ale není zas tak špatné....a předpokládám že těch 150 tam máš jako "zisk" započteno.
Jinak za těch 10 let jsou skoro všechny fondy blízko 3%.
http://www.bankovnipoplatky.com/prumern ... 15586.html

-- 31. 10. 2012 19:13 --

No já mám ještě stavebko u dětí na 3 %...tak se to tam válí.:-)

-- 31. 10. 2012 19:15 --

Apropo nemohl by jsi sem hodit variantu 1000 kč + 230 SP po novu, zhodnocení 3% hrubého?
T.E.CH
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Inev 31. 10. 2012 19:16

T.E.CH : slovo průměr slyším na každém kroku. Průměrně OPF vydělají 6% ročně, akcie dokonce 8-10% ročně. Bohužel v průměru neznám nikoho, komu to vydělalo :-(

A pánové, já to nepíši, abych Vás odradil, ale aby jste se hlouběji zamysleli. Pro mě osobně je PP na více jak cca 10 let nebo bez příspěvku zaměstnavatele mrtvý produkt. Mrtvý svou vázanou délkou, mou možností cokoliv ovlivnit, svým zhodnocením, svým max.objemem peněz, svým rizikem změny zákonů.......
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod kamey 31. 10. 2012 19:23

T.E.CH: říká ti něco složené úročení a víš jak připisují úroky PF?
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Inev 31. 10. 2012 19:35

Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 31. 10. 2012 19:59

nejvyhodnejsi (pro mladsi a bohatsi) byla axa, kdyz se dalo vytezit mnoho procent z kreditky (u me hodne >10KKc uspory rocne) a vybrat od 12 do 24 mesice bez poplatku a otocit znova. Spolu s prispevkem zamestnavatele zajimave rocni prilepseni (a jeste jejich bonus cca 500,-)

bohuzel ale se zda ze tuto featuru ruseni bez poplatku zrusi, takze zbyde jen vyber odbytneho po 5 letech a to je pak o nicem, ledaze nekdo ma tech 6 let pred duchodem, pak to smysl ma stale.

Jinak si myslim, ze sporit na 30 let dopredu je pekny.... Vsak si porovnejte inflacni pomery z pred 30 lety a dnes. Tady vam asi zadne zhodnoceni a navic negarantovane, nepomuze.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 31. 10. 2012 20:50

Je to videt konkretne i na prikladu z praxe, ktery jsem zde zminoval. Teta si brala novomanzelskou pujcku, kterou splaci jeste ted (po cca 30ti letech) na vystavbu rodinneho domu - neco ve smyslu dnesni hypoteky. Plati nejakych 500 Kc mesicne.

Zjednodusene receno, v te dobe to byla polovina jednoho platu a nepredstavitelne penize. Kolik je to dnes?

...cimz se dostavame k te me hlasce o dvou rohlicich.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Thom 31. 10. 2012 21:12

No nestraš, že proběhne nějakej převrat :shock: To by mě pak teda zajímaly jiný věci, než pár desítek (či několik málo stovek tisíc) v penzijku.

K tomu spořáku coby alternativě: není, myslím, moc spořáků, které vydrží aspoň pár let v top 5 (existuje vůbec takový?) a spousta lidí nechce přehazovat úspory a měnit příkazy 2x za rok když se změní sazba. Lidi, jako třeba moje máma nebo ségra, jsou otrávený už i z toho, že jsem jim během 5 let zakládal už třetí spořák (a to nějakou desetinu sem nebo tam u nich fakt neřeším). A to vůbec nemluvím o možnosti, že by to dělala sama.
A finančně zběhlejší člověk snad najde jiné dlouhodobější investice (spořicí možnosti).

Ještě k těm výpočtům: mám dojem, že ještě je možnost sjednat výsluhovou penzi. Čili po 15 letech přesunout polovinu jinam. Pro mě za mě, třeba i na ten spořák (no, radši terminovaný, co kdyby se objevil nový model auta, televize, pěkná dovolená...). :-)
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 31. 10. 2012 22:01

Thom : Kromě spořáku jsou i "lepší" termináky, ale chápu, že je to velmi otravné např. 2x za rok udělat příkaz k přesunu peněz :-) :-)
Inev
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků