Aktualne nejvyhodnejsi penzijni pripojisteni

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 3. 2010 14:57

Tak mě upozornil jeden čtenář fóra, že Allianz zrušila dřívější výhodu - 1 měsíční platbu plus 4 % z převáděné částky, prý to již odporuje zákonu.

Pan Jiří Michl z direct@allianzdirect.cz mi napsal:
Od 1.12.2009 vešla v platnost vyhláška České národní banky, kde byla dána
pravidla pro všechny penzijní fondy. Tudíž není možné od tohoto data získat
jakékoliv výhody oproti jiným PF.
...
V současné době nelze při on-line sjednání uplatňovat jiné výhody, než nově
rozšířené úrazové pojištění III. zdarma na 2 roky.


Koukal jsem i Axa to zkrouhla - dává nyní pouze pětikilo. Takže to penzijní je čím dál tím méně zajímavé :D
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 2. 3. 2010 15:28

No vono to stejne padlo, ale jak tak koukam, o nic se neprislo.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 5. 5. 2010 01:53

S474N píše:PatrikChrz: no me by zajimalo, jestli tam clovek musi zatrhnout "prispevek ucastnika" nebo "jine osoby", kdyz to hodlam platit nekomu jinemu z meho uctu.


To by tak hrálo, aby si někdo snižoval daňový základ (nebo to je jen na ZP a hypoteky? Nevim presne) a k tomu bral státní příspěvky, takže zatrhni - "jiné osoby" :-D


Máte někdo přehled, jak je to s odbytným u jednotlivých pojišťoven?

U AXA - http://www.axa.cz/Files/ec/ec3a438a-cd9 ... d1adef.pdf
Výplata odbytného
Délka trvání smlouvy je kratší než 24 měsíců poplatek .... 0 Kč
Délka trvání smlouvy je delší nebo právě 24 měsíců a kratší než 5 let .... 800 Kč

Chápete to? Poplatek do 2 let je nula a v 3-4 roce zaplatím 800 Kč - jaký to má smysl? Zákon nakazuje bez poplatku odbýt do 24 měsíců (asi ne kdyz jine PF toto nemaji) nebo vocogo?

Ma smysl prevadet penzijko z jineho ustavu? Asi ne kdyz stejne nechci cekat do 60 let s vyberem.

Ale chci PF, ktery mi da nejaky bonus (Axa da 500 kdyz si budu sporit 12x1000Kc, da nekdo lepsi podminky?) a mohu po 12 mesicich plateb bez poplatku inkasovat. Sice mi zdani prispevky zamestnavatele a vynos 15% SD, ale co uz...
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod papshop 6. 5. 2010 08:21

Tak jsem nyní koukal na ty nové podmínky u AXY a je to opravdu jak píše VPE.
Výplata odbytného
Délka trvání smlouvy je kratší než 24 měsíců poplatek .... 0 Kč
Délka trvání smlouvy je delší nebo právě 24 měsíců a kratší než 5 let .... 800 Kč
Smysl: do 24 měsíců ručí za sjednání zprostředkovatel a vrací 100% provizi, po 2 letech si ji vyiinkasují na klientovi. Dovedu si celkem dobře představit (trošku znám to zákulisí), že i smlouvy sjednané přes net jsou nakonec přiřazeny pod nějakého vybraného poradce - navyšuje se tím výkonnost, a obdrží jakous takou provizi - v rámci péče o klienta.
Jinak zatím stále platí ze zákona, že odbytné lze vyplatit po 12 měsících - platí pro všechny fondy stejně. Axa to zase trochu zamotala, aby v tom klienti měli guláš. A stále čekám, jak se předvedou s výnosy za rok 2009. Nákladovost tohoto fondu je druhá nejvyšší (první Aegon,, ale tam je aspoň zřejmé proč) s cca 1430,-Kč/klienta, zatímco např. PFČS má nákladovost nějakých 157,-Kč. Tento rozdíl by měl stávající i nové klienty nejvíc znepokojovat. A v provizích to není vážení, provize jsou téměř totožné u všech PF, takže tady je tunel jinde.
Vy mě neznáte, když se nase.u, ale až mě poznáte, to se teda budete divit.
papshop
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 6. 5. 2010 16:01

provize poradce je těch 800 Kč (stejný poplatek v ČSOB) anebo víc?

A jak je to s podanou výpovědí

a) do 12 měsíců - udělají na mě dlouhý nos a nic mi nedají a výpověď nestáhnou anebo mě upozorní ?

b) když vypovím za 20 měsíců ale naspořil jsem jen 11 splátek?

Po 5 letech tedy už mají na mě vyděláno (i když jsem naspořil jen 12x po 100kč?) tak to asi nevydělali ani na provizi ne?

Anebo se muze nekomu stat (mate zkusenosti?), ze

c) mu to vypoví v období 2-4 roku, i když nebude pravidelně spořit již od prvního roku a napálí mu tam poplatek 800 Kč a tak se zahojí?


ps: papshope, jestli se opravdu zabyvas poradenstvim, tak to bys nesmel brat provizi od pojistoven, ale penize od klineta, ti co berou provizi od pojistoven jsou obycejni prodejci financnich produktu.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jichaj 15. 5. 2010 21:45

U Alianz je provize 4 nasobek mesicni platby klienta....co se zkusit domluvit s nejakym zprostredkovatelem?
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod papshop 15. 5. 2010 22:34

vpe píše:provize poradce je těch 800 Kč (stejný poplatek v ČSOB) anebo víc?

A jak je to s podanou výpovědí

a) do 12 měsíců - udělají na mě dlouhý nos a nic mi nedají a výpověď nestáhnou anebo mě upozorní ?

b) když vypovím za 20 měsíců ale naspořil jsem jen 11 splátek?

Po 5 letech tedy už mají na mě vyděláno (i když jsem naspořil jen 12x po 100kč?) tak to asi nevydělali ani na provizi ne?

Anebo se muze nekomu stat (mate zkusenosti?), ze

c) mu to vypoví v období 2-4 roku, i když nebude pravidelně spořit již od prvního roku a napálí mu tam poplatek 800 Kč a tak se zahojí?


ps: papshope, jestli se opravdu zabyvas poradenstvim, tak to bys nesmel brat provizi od pojistoven, ale penize od klineta, ti co berou provizi od pojistoven jsou obycejni prodejci financnich produktu.

Ad:
provize: jsou různé, u PF jsou rozlišené podle výšky platby, věku klienta. U smlouvy na 100/měsíc nedosahuje ani náhodou 800,-
a) většinou tě písemně upozorní, že ze zákona nevyplatí nic=0,-
b) dostaneš to co jsi vložil za 20 měsíců
po 5 letech jim poplatek zákon nenařizuje
c) nikdo ti to nevypoví (aspoň zatím to žádný fond nedělal) a do konce 5 roku ti v případě výpovědi napálí poplatek ze zákona 800
za ps: jak jsi na to přišel?
Vy mě neznáte, když se nase.u, ale až mě poznáte, to se teda budete divit.
papshop
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 16. 5. 2010 06:43

@papshop: On to myslel určitě tak, že ti opravdu dobří finanční poradci jsou placeni klientem a proto nabídnou klientovi skutečně to nejvýhodnější pro něj, protože mu ty produkty nabídnou bez ohledu na provizi, neb mají své jisté od spokojeného klienta.

Bohužel můj názor je ten, že tento ideální stav je pro ČR příliš ideální a tak většina "pojišťováků" dává jistotě prvního, tj. zaručené provize, nebo bez skrupulí ráda skásne obojí :-/
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 19. 5. 2010 01:49

Presne tak, tuto definici jsem kdesi vycetl a je to z logiky veci, poradce je dnes i kdejaky bankovni urednik, co poradi tak kulove - nezna nebo nesmi znat nez produkty vlastni banky (a to jeste neprilis dobre).

@papshop - diky za odpovedi, uz to chapu! Nasel jsem si ten zakon a po 5 letech jim poplatek zákon nenařizuje - zakon jim ZAKAZUJE POPLATEK po 5. letech, schvalne jsem si to dohledal:
§ 24
(4) Penzijní fond může poskytnutí odbytného podle § 23 odst. 1 písm. a)
nebo převedení prostředků podle odstavce 1 podmínit zaplacením poplatku
účastníkem. Výše poplatku nesmí přesáhnout 800 Kč. Nebyl-li poplatek
zaplacen ve lhůtě podle odstavce 2 nebo ve lhůtě podle § 23 odst. 3,
poskytne penzijní fond odbytné nebo převede prostředky do 5 dnů po jeho
zaplacení.

(5) Poplatek podle odstavce 4 nelze požadovat po uplynutí 5 let ode dne
vzniku penzijního připojištění.

Jinak tak asi ne tak docela, protoze b) v tomto zrejme nemas pravdu resp. to zavisi na libovuli fondu a fond muze udelat dlouhy nos (stejne jako tva formulace, ze muze upozornit, ale proc by to delal, kdyz muze vsechno zabavit a vydelat 100% podle zakonem schvalene loupeze)?

§ 23
(1) Odbytné náleží
a) účastníku, který zaplatil příspěvky alespoň na 12 kalendářních
měsíců
a jehož penzijní připojištění zaniklo výpovědí nebo dohodou,
pokud mu není vyplácena penze, penzijní připojištění trvalo alespoň 12
kalendářních měsíců a nedošlo k převodu prostředků do penzijního
připojištění u jiného penzijního fondu podle § 24,

tedy pri zaplaceni jen 11 splatek viz muj dotaz v bodu B) - nemusis dostat vubec nic!

Dale jsem dostal mylne inf.od poradcu, kde tvrdili, ze prevod je zpoplatnen a vypovezeni (po 12 splatkach a 5x12 mesicich) neni. Dle § 24 ale jednoznacne plyne, ze poskytnutí odbytného nebo převedení prostředků je z tohoto pohledu jedno a to same.

Nabizi se posledni otazka - plati tento zakon anebo VOP platne ke dni uzavreni PP? Co si ma clovek precist? Protoze uverit lidem za prepazkou se nemusi vyplatit.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod papshop 19. 5. 2010 07:27

To vpe:
b) - máš pravdu, při zaplacení 11 plateb za 20 měsíců nedostaneš nic - za to se omlouvám, ale fakt jsem si to v tom dotazu buď špatně přečetl, nebo nevím kam jsem koukal, ale platí stejné pravidlo jako kdybys měl PF jen 11 měsíců - bere se počet plateb=počet odspořených měsíců. Co se týký podané výpovědi, mám zkušenost, že v oznamovacím dopise, kde fondy reagují na zaslanou výpověď na tuto skutečnost účastníky opravdu upozorňují - tedy dlouhý nos neudělají. Ale pokud na výpovědi budeš trvat, tak nedostaneš nic určitě, jedině dospořit.
Co se týká poplatku za odbytné nebo převod, tak ti poradci mohli dát klidně informaci, kterou jsi dostal, protože poplatek není zákonem stanoven a jeho výše i podmínka kdy jej uplatní a v jaké výši je na rohodnutí PF. A jsou PF, kde není striktně v plné výši ve všech případech, např. ČS má u odbytného 200 a KB to má odstupňované podle let 200-800. U převodu mají 800 vždy všechny.
V tomto případě vždy platí zákon - + dodatek PF a je uplatněn i na PP sjednanavé se staršími VOP.
Vy mě neznáte, když se nase.u, ale až mě poznáte, to se teda budete divit.
papshop
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 19. 5. 2010 23:36

počet plateb=počet odspořených měsíců


a co když splním 12 měsíců a ve 12 měsíci zašlu 12 plateb = 12 x 100 Kč, co potom? :) Vezmou to jako splneno 12 splatek anebo ne? ]:-<

Prispevek statu nyni neresim, protoze pri odbytnem jej stejne nedostanu, tam je jasne, ze bych dostal jen 1 prispevek, ledaze bych tech 12 plateb provedl v prvnim mesici a ne az ve 12 mesici.

Ale spolehnout se na solidnost fondu jde anebo radeji ne? :-) Je zdokumentovano hafo pripadu, kdy klient prijde o vklady, ale za to asi muze spise poradce, motivovan jen svou provizi (viz cilove castky na SS na milionove hodnoty :D.

A na zaver citace:

a) přerušení placení příspěvků

Účastník si stanoví dobu přerušení placení příspěvků a ve stanovené době neplatí příspěvky. V této době nemá účastník nárok na státní příspěvky a doba přerušení se mu nezapočítává do celkové pojištěné doby.

...

Pokud tuto skutečnost fondu neoznámíte, vystavujete se riziku ukončení smlouvy pro neplacení ze strany penzijního fondu.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod papshop 20. 5. 2010 07:34

Nevezmou to jako 12 splátek. PP nelze doplatit např. na konci roku jako SS. Jedině lze předplatit, musí proběhnout 12 měsíců s 12 platbami.
Napiš příklad, kdy klient na PP přišel o vklad - tedy pokud mu jej poradce přímo neukradl než se do systému peníze dostaly. (A teď nemyslím ani případ VIVA PF). Na PP z pohledu klienta nemá provize vliv (tem má pouze z hlediska hospodaření fondu a nižších výnosů).
Co se týká přerušení plateb, co vím, tak pouze PFČP upozorní klienta, že mu nechodí platby a že by MOHLO dojít ke zrušení smlouvy. PF vědí, že počty klientů se počítají - hrají si tím na velikost a moc dobře vědí, že klient se může rozplatit, třeba i přísp. zaměstnavatele, a protože nejsou u PP poplatky za vedení účtu apod. tak to neřeší.

-- 20. 5. 2010 09:15 --

Jenom mi prosím vysvětli smysl založení PP na 100 (bez PZ) na rok. Nechápu proč se tím vůbec zabýváš. Zhodnocení nula nula prd, st. příspěvek se vrací.
Vy mě neznáte, když se nase.u, ale až mě poznáte, to se teda budete divit.
papshop
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 21. 5. 2010 01:35

na 100 pro inkaso PZ (coz je az 25KKc rocne) a bonusu z Axa karty (coz muze byt i nekolik (desitek) tisic rocne)

na 12x500 pro inkaso 13x500 od axa a to vyse uvedene.

pokud to zalozite ted, muzete to v 2/2012 pekne bez poplatku vyinkasovat, nevim, kdy se pripisuje bonus z Axa karty, vim jen, ze se pripisuje 1x rocne, pravdepodobne na konci roku...
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pedro1981 23. 5. 2010 16:43

Zdravim, chci se poradit se zkusenymi. Je mi 29, chci si poridit PP. Koukal jsem na typy, vim, jake mesicni prispevky jsou. Musim se ohlizet na svuj plat. Zvolil bych Vysluhovou penzi, do zacatku max.200 Kc mesicne. Pokud se zlepsi financni situace tak bych castku navysil. Ted vsak zvolit ten spravny fond. Moje pozadavky : zadna kreditni karta, dostupnost pobocky ( jsem z Ostravy ), slusne rocni %zhodnoceni, nejaky staly benefit ( pouzitelne slevy ), zajimavy vstupni bonus. Jinak banku mam PS. Dekuji. Zalozit PP chci koncem kvetna.
Pedro1981
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 23. 5. 2010 17:24

A na jake typy si koukal?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků