Aktualne nejvyhodnejsi penzijni pripojisteni

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Joezbrna 24. 2. 2011 17:19

Co říkáte na Aegon? Podle výsledků z minulých let se zdá, že tvořit výnos umí, i že je slušně odolný v nepříznivém období...
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 24. 2. 2011 17:54

Problém je, že AEGON má příšerné náklady příštích období, v roce 2008 to bylo více než 1/4 vkladů.
http://www.mesec.cz/clanky/fondy-zivotn ... ory/79806/

Takže ony zisky mohou být také jen "vycucané z prstu" (=dotované) a je otázkou, jak dlouho to bude majitele fondu bavit.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod kamey 24. 2. 2011 18:16

Já myslím, že to dokonce Aegon i veřejně přiznal, že dotuje. Ale nemám čas hledat info.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 24. 2. 2011 19:48

PatrikChrz píše:Po 60. mesici to maji vsichni bez poplatku - ze zakona.

A 12-60 měsíců mohou účtovat max. 800, takže je to o tom, kdo poskytne jakou úlevu z tohoto omezení, zdá se, že jen Axa?

Před 12 měsícem odbytné nelze vyplatit.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 24. 2. 2011 19:58

Ono je to jednoduché - pokud zrušíš smlouvu do 2 let od uzavření, musí prodejce vracet provizi, proto Axa nic neúčtuje :). Ostatní PF si tyto peníze ponechají.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod kamey 24. 2. 2011 20:04

No a díky tomu si Axa stahuje k sobě právě ty střadatele, u kterých se neočekává, že chtějí dospořit do 60. Tím zvyšují těm poctivým klientům náklady na provoz PF, protože i v případě, že sjednatel vrací provizi, tak na pozicích od regionála a početného kmene zaměstnanců se výplaty, odměny a bonusy nevrací. A odměny a bonusy nejsou za správu ale za nové smlouvy.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 24. 2. 2011 20:09

Patriku, to jsi tady někde slyšel od pojišťováka, ale:

1) imho NEMUSÍ, to je smluvní věc a také při online objednání žádná provize není

2) i kdyby třeba vracela, tak tu úlevu poskytnout klientovi nemusí, je to jen férovější (výhodnější) pro klienta...
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 25. 2. 2011 11:19

Dík, obával jsem se, že za vysokými zisky nového subjektu může stát účetní trik.
BTW jak vzniknou tak velké náklady příštích období? Co si pod tím mám představit u PF?

Na posledních 10-20 let do důchodu PF není špatné přilepšení, díky daňovému zvýhodnění.

PatrikChrz píše:Problém je, že AEGON má příšerné náklady příštích období, v roce 2008 to bylo více než 1/4 vkladů.

Takže ony zisky mohou být také jen "vycucané z prstu" (=dotované) a je otázkou, jak dlouho to bude majitele fondu bavit.
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 25. 2. 2011 12:43

Joezbrna píše:Dík, obával jsem se, že za vysokými zisky nového subjektu může stát účetní trik.
BTW jak vzniknou tak velké náklady příštích období? Co si pod tím mám představit u PF?

Na posledních 10-20 let do důchodu PF není špatné přilepšení, díky daňovému zvýhodnění.

PatrikChrz píše:Problém je, že AEGON má příšerné náklady příštích období, v roce 2008 to bylo více než 1/4 vkladů.

Vetsinu z toho tvori provize, at jiz vyplacene, nebo "slibene" (naroky). Pripadne dalsi marketingove naklady.
Jenze, kdyby to dali do nakladu hned, tak jsou v obrovske ztrate a tak to vedou jako naklady pristich obdobi s tim, ze do hospodarskeho vysledku to promitnou pozdeji
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Joezbrna 25. 2. 2011 15:20

JIž vyplacené provize do nákladů bud. období snad nemůžou dostat? Budoucí provize, no, snad, ale to by nemělo projít přes účetní audit. Stejně tak další výdaje na prodej a marketing.

Že tam někdo dostane 1-2% obratu (spravovaného majetku), to bych ještě pochopil, ale desítky procent? :shock:
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 25. 2. 2011 15:35

To je prave moralni hazard spolecnosti, ktere poskytuji dlouhodobe rezervotvorne produkty. Zatimco tvuj telekomunikacni operator nebo dodavatel plynu a elektriny nevi, kolik bude mit zakazniku za rok, fondy a pojistovny pocitaji s tim, ze budou dojit zakaznika desitky let.
Me napadlo srovnani s pohadkou "Posledni propadne peklu" :-)
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod vpe 25. 2. 2011 16:39

Pokud ty provize jsou slíbené, tak jsou to náklady příštích období, jak to ale udělali, že je vyplatili už nyní, tak to se jedině dotázat jich, co to přesně je, nejlépe přes nějakého novináře :ú)
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 25. 2. 2011 18:59

Tak "marketingové zdůvodnění" si představit dokážu:
Fond předpokládá průměrnou "životnost" smlouvy - řekněme - 20 let. Z výnosů, co bude po tu dobu klient dosahovat tak může každý rok ukrojit část na umoření provizí - prostě do nákladů příslušného roku dá jen to, co se toho příslušného roku skutečně týká i když byly vynaloženy dříve.
Jenže kdyby svým prodejcům stejným způsobem vyplácel provize takto po dvacetinách, tak se asi tak půjdou pást :), takže jim je musí dát dříve. Zpravidla dostanou část ihned po podpisu smlouvy a zbytek do 3 let.
Kdyby hned celé vyplacené provize zahrnul do účetnictví, fond by vykázal ztrátu a nikoho by do něj nenalákali. Stát proti asi nic mít nebude (jo, kdyby takhle manipuloval s výnosy a vyhýbal se tak placení daní, tak je FÚ klepne přes prsty) a kde není žalobce, není soudce :D
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod kamey 25. 2. 2011 19:05

Povětšinou jsou to provize slíbené firmám za firemní "velkoobchody", tam se platilo každoročně, opakovaně a docela velký balík. Právě tyto peníze, protože šlo v řádech o tisíce % nešlo vyúčtovat v daných letech a sunou je před sebou. Provize obchoďáků v řádech 200-300% z měsíční splátky (=300,- za smlouvu na 100,- měsíčně) v tom jsou v minimálním množství.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 25. 2. 2011 21:00

To VPE: ano, do srpna 2008 tomu tak bylo. Zaměstnavatel obdržel "odměny" které se vyplácely opakovaně každoročně. Odměny byly v řádech - co jsem osobně viděla jednu z těch vyšších nabídek u firmy s 1500 zaměstnanci na 1450% za jednu sjednanou stokorunu zaměstnance. Pokud by zaměstnanec vložil ubohou 100 + zaměstnavatel cca 500 = 600 x 14,5= výplata zaměstnavateli činila 8700 za jednu takovou smlouvu. Pěšák PF dostal 50 až 100,-za kus (a skutečně to tak bylo a u firemních obchodů je dodnes - to pro Patrika). Naštěstí jsou tyto odměny již dnes zakázány, ale obávám se, že si PF našly jinou cestu, jak to zrealizovat. Ale v každém případě právě tyto peníze se táhnou v nákladech příštích období.
kamey
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka