Aktualne nejvyhodnejsi penzijni pripojisteni

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Suky. 1. 3. 2011 09:53

Prosím o radu, studoval jsem (asi špatně) net i smlouvy, ale přesně tomu nerozumím.
Babči končí penzijko (má letos 70 let) a lámou jí na prodloužení. Nikde jsem se ale nedopátral, jak je to se státní podporou. Aby ji dostala, musí čerpat nejméně dalších 5 let (3 u pozůstalostní)?
A v případě, že to ukončí dříve, seberou jí státní příspěvky jen od doby prodloužení smlouvy nebo zpětně za celou dobu připojištění?

Předběžně jsem jí (protože jak vnímám stát by jí to sebral zpětně) doporučil ukončit a popřípadě uzavřít úplně novou smlouvu (stejně jako jiné známé, které teď penzijkou končí dle staré smlouvy v padesáti).
Suky.
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 1. 3. 2011 09:56

Suky.: vsak ono defakto to prodlouzeni je sepsani nove smlouvy, takze doporucuji klasicky ukoncit a potom se v klidu rozhodnout, jestli zalozit nove nebo ne.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod kamey 1. 3. 2011 10:05

Doporučím babče, pokud nepotřebuje hned peníze, aby pokračovala dál ve stávající smlouvě. PP není omezeno, tedy skončí až ve chvíli, kdy požádá o výplatu, nebo zemře. Ve stávající smlouvě může pokračovat třeba do 100 let, pokud se dožije. To, že PP někomu končí je jen blábol. Navíc má splněnou dobu pro pozůstalostní penzi a pro případné dědické řízení - třeba je má pro vnoučata, nevím, jsou uloženy lépe než kdekoli jinde.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 1. 3. 2011 11:28

"evím, jsou uloženy lépe než kdekoli jinde."

to mi povídej, nikdy jsem nezkoumal, co je vlastně lepší, dejme tomu mám splněn věk pro výplatu i dobu, je lepší si nechat vyplácet penzi anebo vybrat jednorázově?

V tom prvním případě asi záleží, kolika let se dožiju, ne? Jestli vydělá poj. nebo já. Má to někdo prostudováno?
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 1. 3. 2011 11:52

No v prvním případě bude rozhodující, kolik sis tam stačil naspořit. Jestli je lepší si nechat vyplatit 160.tisíc /to je cca průměr, co má běžný klient při výplatě na PP, nebo si nechat vyplácet cca 750 měsíčně.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod DoubleSix 1. 3. 2011 12:23

vpe píše:V tom prvním případě asi záleží, kolika let se dožiju, ne? Jestli vydělá poj. nebo já. Má to někdo prostudováno?
Co vím, tak penzijní fondy při výpočtu "doživotní renty" počítají s daty od ČSÚ. Takže si stanovili, že průměrný Čech si užívá důchodu cca 14 let (65 + 14 = 79 let, kdy zemře).
Já jsem pro alternativu si to nechat vyplatit jednorázově, dát to na nějaký vkladový produkt a z něho si nechat posílat buď měsíčně nebo ročně dannou částku na svůj BÚ. Má to tu výhodu, že v případě mé smrti to podléhá dedickému řízení. Pokud si nechám doživotní rentu od PF, tak to dědickému řízení nepodléhá.
Měl bych pech pouze v případě, že bych po odchodu do důchodu žil déle než těch 14 let.
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod Levapn 1. 3. 2011 12:41

Doporučuji vybrat jednorázově a vložit tam, kde to nepodléhá dědickému řízení - vyřízení dědictví trvá průměrně 1 - 1,5 roku.
Levapn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kamey 1. 3. 2011 13:41

Teď jsme se tu trochu zapletli do dědictví. Já jsem to navrhovala v souvislosti s tím, že "Babi" má peníze pro své děti/vnuky a penzi čerpat nechce. Proto jsem doporučila na PP nesahat - žádné prodloužení, ukončení, sepsání nové.

Co se týká případné výplaty penze - jak už jsem napsala, v dnešní situaci, kdy řádově miliony na PP nikdo nemá, tak nemá smysl se výplatou doživotní penze zabývat, to je tak každou neděli na 2 piva. Takže pokud někdo přemýšlí dnes za stávající situace, jak ukončit PP, pak jednoznačně vybrat - pokud penzijní plán umožňuje výplatu během krátké doby ve 2 splátkách (spousta jich to ještě má), pak se neplatí daň z příjmu zaměstnavatele a teď nevím na 100%, ale možná ani z výnosů. A uložit na jiný produkt (i rozdělit do více - část dostupnou, část např. na 5 let) a z něj čerpat rentu.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 1. 3. 2011 13:55

což ovšem chtějí zatrhnout, jednorázovou výplatu, že?
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 1. 3. 2011 14:03

V novém pilíři. Staré PP, navíc se starým penzijním plánem ti "zatím" nikdo změnit bez tvého souhlasu nemůže.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 1. 3. 2011 16:31

Tak jako staré stavebko? :-D

Si vem že někdo nainvestoval do 6 smluv, každý rok na jedné vklad a teď bude pěkně v mínusu, pokud ty poplatky 300/rok neklesnou.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod DoubleSix 1. 3. 2011 17:18

Levapn píše:Doporučuji vybrat jednorázově a vložit tam, kde to nepodléhá dědickému řízení - vyřízení dědictví trvá průměrně 1 - 1,5 roku.
A na to si přišel kde? :hm Vlastní zkušenost?
Moje osobní zkušenost je, že vše vyřízeno do 2 měsíců ;-)
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 1. 3. 2011 17:32

vpe píše:Tak jako staré stavebko? :-D

Si vem že někdo nainvestoval do 6 smluv, každý rok na jedné vklad a teď bude pěkně v mínusu, pokud ty poplatky 300/rok neklesnou.

Umíš číst? Víš co znamená slovo "zatím"? - a to jsem ti ho ještě napsala v uvozovkách.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod Suky. 1. 3. 2011 17:52

Babča tam má pár desítek tisíc, dle vlastních slov na pohřeb.
Takže dle reakcí vidím, že neprodloužení smlouvy jsem doporučil dobře.

Zaujala mne informace od kamey.
To jako obecně (nebo jen u některých) lze pokračovat jak dlouho chce?
Četl jsem smlouvy (jak babči tak té padesátnice) a nikde jsem nic o konci neviděl.
Jen ta (skoro)padesátnice má psán nárok na penzi v padesáti, přičemž další článek píše:
5. Jednorázové vyrovnání náleží místo starobní...penze účastníku, který splnil podmínky nároku na starobní....penzi
a) nepožádal o výplatu daného druhu penze...
Což by znamenalo, že penzijní fond to na její padesáté narozky vyplatí.

A jak by to tedy bylo v případě prodloužení a poté předčasnému ukončení? Státní příspěvek by se strhl za celou dobu nebo jenom od doby prodloužení?
Protože pokud je prodloužení jako nová smlouva, musí se spořit (s nárokem na státní příspěvek) nejméně 3 roky pro invalidní a pozůstalostní a 5 let pro starobní penzi.
Suky.
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 1. 3. 2011 18:09

Žádné prodloužení smlouvy o penzijním připojištění NEEXISTUJE! Nic takového v penzijních plánech žádného z PF prostě není. V případě PF prostě vznikne nárok na výplatu některé z dávek za určitých podmínek - např. u starých smluv dovršení 50 let věku a x měsíců/let spoření. Od 1.1.2000 jsou podmínky sjednoceny na 60 let věku + 60 měsíců spoření (obojí musí být splněno zároveň). Existují vyjímky - u některých penzijních plánů stačí mít odspořeno 60 měsíců a věk se dá nahradit doložením nároku na starobní i předčasný důchod. Nebudu tu vypisovat celé podmínky(jsou odlišné u různých PF), stačí přečíst penzijní plán platný k dané smlouvě. Ale podotýkám a zdůrazňuji vznikne nárok!, který účastník může, ale nemusí ihned využít! Babča ať nechá svou smlouvu dál běžet, pokud si chce dál platit, dál bude získávat státní příspěvek. Ta smlouva prostě bude platit tak dlouho, jak si ona bude přát. Nikam nemusí nic hlásit, nic sepisovat. Pokud jí to někdo tvrdí, tak LŽE. Pokud to má na pohřeb, tak hlavně pohlídejte, ať je osoba, která bude pohřeb obstarávat je uvedena mezi oprávněnými osobami, tam může napsat kolik osob chce a rozdělit případný zbytek peněz. Pokud zemře, tato osoba s kopií úmrtního listu požádá penzijní fond o výplatu pozůstalostní penze. PF takové peníze zpravidla vyplácí cca do měsíce.
kamey
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka