SMS finanční poradenství

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Steppan 2. 6. 2013 22:29

Jo, finanční poradenství je velká kapitola a je tu spousty táborů, bud souhlasí, nebo nesouhlasí, já si myslím, že produktů je příliš, abychom věděli co vše je výhodné, to už je potřeba radu odborníka. Otázkou je, jestli narazíte na opravdového odborníka, nebo na někoho, kdo má jen ten základ a doufá, že si finančně pomůže. To, že děláte práci, znamená, že očekáváte určitý příjem, ale provize Vás tlačí někdy i k tomu, co byste normálně neudělali ;)
Steppan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kitrab 3. 6. 2013 07:57

:)
Takže tady je prostor pro odborníka, který nám za provizi vybere toho správného finančního poradce :).
Nakonec si tady budeme všichni radit, prodávat si navzájem hrnce a šampony :) uaaaaaaaaaa.
kitrab
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MichalDoubek 4. 6. 2013 16:05

kamey píše:
alexpraha píše:Je jasné, že "poradenství zadarmo", čili zprostředkování finančních služeb má své neduhy. Kolik by jste byl kdo ochoten zaplatit za dobré, nezávislé poradenství?
Čili na konci pohovoru poradce řekne, tu smlouvu si udělejte tam a tam, mně do toho netahejte a zapálí si doutník.
500 Kč za hodinu? 1500 Kč za hodinu? A kolik lidí by bylo ochotno platit?
No, vlastně kdo si nezaplatí, tak je v drápech nějakého bouchače životek.

Tak na to jsem se tu už také ptala a odpovědi se nedočkala. On si každý myslí, že je to sranda, načíst VPP, VOP od všech produktů, pár hodin posedět s klientem a pořádně ho vyzpovídat (v 90% stejně některé důležité informace zatají), následně se prohrabávat produkty a hlavně výlukami a hledat to, co je opravdu nejvhodnější. Takže tak 10 hodin práce minimálně, tedy začínáme u hodně levného poradce na cca 5000,- Kč, u lepšího průměru by se mělo jednat tak o 15 až 20 tisíc. A tady už většině hrabe to kolečko v hlavě, ušetřit, ušetřit, ušetřit, to zvládnu sám. U právníka to většinu nenapadne, tam zaplatí 1500 za hodinu bez mrknutí oka. Tady nepřemýšlí o tom, že jsou to peníze vynaložené do budoucna, které jim mohou ušetřit nejen spoustu peněz, ale i starostí.
A jedna informace na závěr, spousta známých, pracujících víc než 15 let v oboru, -a jde o ty poctivé - odchází z oboru. Také již máme toho, co se děje dost, je to boj s větrnými mlýny. Pojišťovnám je totální buřt, jak je pojistka sjednaná, hlavně že je nová pojistka a nejlépe taková, která nezaručí žádnou výplatu.

To, že každý zaplatí 1 500 Kč u právníka není úplně tak pravda. Ale to, že právník se platí, je normální. Ten systém od začátku byl tak zaveden a taky mají právníci daleko větší kontrolu a daleko větší vzdělání.

Za poradenství by se mělo platit, aby z toho mohlo být poradenství a ne distribuce produktů. Ale musela by se taky změnit legislativa, změnit parametry finančních produktů a naučit to společnost.

Sazby bych viděl 1000-2000 Kč hodin/schůzka, poté zpracování finančního plánu 10-20 tisíc a následný roční servis za 2-5 tisíc.

Využijte to třeba 70% obyvatel, ale jak říkám, právníka si taky každý neplatí. A minimálně mrknou. :-)
"Peníze nepřinášejí štěstí, ale uklidňují nervy"
MichalDoubek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Adriel 4. 6. 2013 17:35

kamey píše: Tak na to jsem se tu už také ptala a odpovědi se nedočkala. On si každý myslí, že je to sranda, načíst VPP, VOP od všech produktů, pár hodin posedět s klientem a pořádně ho vyzpovídat (v 90% stejně některé důležité informace zatají), následně se prohrabávat produkty a hlavně výlukami a hledat to, co je opravdu nejvhodnější. Takže tak 10 hodin práce minimálně, tedy začínáme u hodně levného poradce na cca 5000,- Kč, u lepšího průměru by se mělo jednat tak o 15 až 20 tisíc. A tady už většině hrabe to kolečko v hlavě, ušetřit, ušetřit, ušetřit, to zvládnu sám. U právníka to většinu nenapadne, tam zaplatí 1500 za hodinu bez mrknutí oka. Tady nepřemýšlí o tom, že jsou to peníze vynaložené do budoucna, které jim mohou ušetřit nejen spoustu peněz, ale i starostí.
A jedna informace na závěr, spousta známých, pracujících víc než 15 let v oboru, -a jde o ty poctivé - odchází z oboru. Také již máme toho, co se děje dost, je to boj s větrnými mlýny. Pojišťovnám je totální buřt, jak je pojistka sjednaná, hlavně že je nová pojistka a nejlépe taková, která nezaručí žádnou výplatu.

Já si nemyslím, že je sranda si načíst všechny informace a o pojišťovnách se ví, že hledají skulinu se vyvlékat z placení. Proto je dobré Mít pojištění jasné, přehledné a vědět co od něj mohu očekávat. Porozumět tomu, ale není snadné, a pak přicházejí na řadu poradci. Já osobně si myslím, že je jich přesná polovina......bouchači provizí, ale také ti, kteří tomu rozumí a chtějí udělat lidem pořádek v tom, co potřebují. Já mám takových známých dost a ráda je doporučím. Jak říkám, není to práce pro každého ;) ^^
Adriel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 4. 6. 2013 21:50

4 michaldoubek - a co si predstavujete pod tim pojmem financni plan ?
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod MichalDoubek 5. 6. 2013 09:24

audiobullys píše:4 michaldoubek - a co si predstavujete pod tim pojmem financni plan ?

Něco co vytváří a používá pan Fichtner.
"Peníze nepřinášejí štěstí, ale uklidňují nervy"
MichalDoubek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LukeeK 5. 6. 2013 17:06

kamey píše:To LukeeK a jak to uděláš, pokud budeš mladý, s rodinou a třeba s dluhem na hypo. Můžeš napsat, jak se sám zajistíš? Zajímalo by mě to úplně konkrétně. Tj. čím se zajistíš, kde, na kolik. Zkus to. Jinak to jsou jen prázdné kecy o ničem.

Já jsem to zajištění osobně myslel tak, že si zjistím sám potřebné informace, že se nechci spoléhat na finanční poradce či třetí osobu, pokud to není paní za přepážkou v pojiš'tovně, či bance, kam jsem se rozhodl uskutečnit své rozhodnutí ;)
LukeeK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kamey 5. 6. 2013 18:08

Takže kecy o ničem, dík. Jo, ta paní na pobočce - jako vtip moc dobrý...

-- 5. 6. 2013 19:13 --

LukeeK píše:
kamey píše:To LukeeK a jak to uděláš, pokud budeš mladý, s rodinou a třeba s dluhem na hypo. Můžeš napsat, jak se sám zajistíš? Zajímalo by mě to úplně konkrétně. Tj. čím se zajistíš, kde, na kolik. Zkus to. Jinak to jsou jen prázdné kecy o ničem.

Já jsem to zajištění osobně myslel tak, že si zjistím sám potřebné informace, že se nechci spoléhat na finanční poradce či třetí osobu, pokud to není paní za přepážkou v pojiš'tovně, či bance, kam jsem se rozhodl uskutečnit své rozhodnutí ;)
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod Steppan 10. 6. 2013 20:25

MichalDoubek píše:
To, že každý zaplatí 1 500 Kč u právníka není úplně tak pravda. Ale to, že právník se platí, je normální. Ten systém od začátku byl tak zaveden a taky mají právníci daleko větší kontrolu a daleko větší vzdělání.

Za poradenství by se mělo platit, aby z toho mohlo být poradenství a ne distribuce produktů. Ale musela by se taky změnit legislativa, změnit parametry finančních produktů a naučit to společnost.

Sazby bych viděl 1000-2000 Kč hodin/schůzka, poté zpracování finančního plánu 10-20 tisíc a následný roční servis za 2-5 tisíc.

Využijte to třeba 70% obyvatel, ale jak říkám, právníka si taky každý neplatí. A minimálně mrknou. :-)

Nápad možná pěkný, ale neproveditelný s tím jak to te´d funguje. ale určitě by to vyřešilo spousty problémů. Otázkou je, kdo by měl na to, aby toto platil? Neumím si to představit v reálu, vím, že je to jen myšlenka, ale ani tak. Prostě si lidé musejí dávat pozor a najít lidi, kterým budou důvěřovat.
Steppan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 11. 6. 2013 06:13

Ano, platba (jen) za poradenství by byla nejlepší variantou, jenže zde chybí základní předpoklad - bezprovizní produkty. Pamatuji si, že jich kdysi pár měla v rámci průmyslového pojištění Česká pojišťovna a skončilo to fiaskem - nikdo to nechtěl prodávat.
Placené poradenství tak u nás sice teoreticky existuje, prakticky se ale jedná o prodej s dvojím ziskem - poplatkem za poradenství + provizí z prodaných produktů.

Další "závada" je v tom, že klient vždy očekává jako výsledek jednání prodej nějakého produktu - pokud by mu poradce sdělil, že nic nepotřebuje, nebo že pro jeho potřeby nic vhodného na trhu není, bude obtížné od klienta vymoci zaplacení odměny, případně pokud již zaplatil, bude se cítit podveden.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod kamey 11. 6. 2013 08:25

To není tak docela pravda. Jednak pár vlašťovek v bezprovizních produktech se najde, ale nesplňují vše, co někdy potřebuješ pojistit. Je nutné si uvědomit i to, že levný produkt pojistí levné riziko a riziková pojistka plní jiná rizika PU než životní pojistka. Těch pár lidí, kteří se snaží živit placeným poradenstvím sepisují s klienty smlouvu, kde je jasně uvedeno, za jakých podmínek jim v případě sjednání a vyplacení provize tuto částku vyplatí buď hotově, nebo vkladem na jejich pojistnou smlouvu (tento způsob má smysl, protože smlouva neužírá v počátku poplatky).

Dnes sjednáš pojistku, která něco řeší a za 2 roky přijde bouchač a začne ji pomlouvat. No to máš jako s autem. Koupíš nové, dá se vylepšit a upravit ve spoustě věcí, ale když automobilka vyjede s úplně novým modelem, tak to staré pustíš ze skály a půjdeš si pro nové? A to tu dost často radíte.

K poslednímu odstavci - většina lidí prostě nepřemýšlí. Když řešíš právní problém, také ti slušný právník řekne, že máš smůlu a spor do kterého chceš jít je předem prohraný. Také za to zaplatíš a nedivíš se tomu. Také jsi neobdržel nic. Je to o nastavení myšlení. A pokud chceš řešit drahý spor, hledáš dobrého právníka - drahého. U financí si většina lidí myslí, že jim rozumí a nepotřebují, aby jim někdo radil. Takže končí u internetových srovnávačů, pročítají diskuze (často ovlivněné zkušeností jiných, jako kdyby každý řešil totéž) a protože jsou zvyklí, že je tato služba zadarmo, tak nejsou ochotni platit. O paní za přepážkou radši psát nebudu (moje oblíbené :D)

Vzpomínám si na zdejší diskuze, kde jsi zrovna ty čekal na II. pilíř a těšil se, jak si vyvedeš peníze ze státního, jak budou mít penzijní fondy oddělený majetek. Když se podíváš na paskvil, který z toho udělali, máš chuť? A teď otázka... myslíš, že tento produkt připravovali ti slušní proti bouchačům? Takže provize téměř nula, nevyděláš ani na telefon, cestu autem, a hromadu času ti to nezaplatí, tak nikdo aktivně vyhledávat zájemce nebude. (Navíc je to tak špatně nastavené, že slušný poradce by se v 90% musel stydět něco takového sjednat). Ale prodejci se odstřelili, tak hurá na poštu nebo někam na přepážku a sjednat si smlouvu, ne?

Takže viníka u všech špatně sjednaných pojistek nehledej v tom, kdo je prodal, ale u toho, kdo je spravuje a kdo si školí své prodejce, aby je prodávali tak, jak je prodávají a na ČNB a vládě, která dovolí, to, co není zakázané....

Neodpustím si připsat poznámku na konec, která se týká "šmejdů" - prodejců dek a hrnců. 20 let se to tolerovalo, dnes se pořádá hon na čarodějnice, ale nikdo se nepozastavuje nad tím, že lidé jsou svéprávní. A pokud nejsou, jak to, že mají občanky. Skoro mi to připadá, že se tu začíná chystat něco, co bude omezovat - buď svobodu podnikání, nebo svobodu rozhodnutí. Že budeme potřebovat razítko z úřadu, jestli jsme schopni se rozhodnout, že si koupíme hrnec. Všichni se ženou za prodejci šmejdů, ale komu ti lidé dluží? V 99% případů je to Home Credit, který jim ty půjčky poskytuje a dlužné částky vymáhá. Jak je kontroluje ČNB? Jak to, že mohou poskytnout půjčku na hrnec důchodci, když já jsem při sjednání úvěru omezena věkem a stálým zaměstnáním? Proč to nikde nepadlo, ale honí se jen ti prodejci? (P.S. nezastávám se jich a jejich praktik, jen poukazuji na to, že celý prodej čehokoli je daleko složitější, než jen ukázat prstem...)
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod LuiS_666 11. 6. 2013 10:38

Chýba tu Like Like Like :)
LuiS_666
Nadšenec

Odeslat příspěvekod qazik 11. 6. 2013 11:23

kamey píše:Takže končí u internetových srovnávačů, pročítají diskuze (často ovlivněné zkušeností jiných, jako kdyby každý řešil totéž) a protože jsou zvyklí, že je tato služba zadarmo, tak nejsou ochotni platit. O paní za přepážkou radši psát nebudu (moje oblíbené :D)

Tak ono je to logicke, kdyz internetove srovnavace a procitani nezavislych diskusi, kde diskutujici nejsou na tech radach financne zainteresovani ti na 99,9% zajisti lepsi sluzbu, nez nejaky financni poradce/prodejce. Nevzpominam si, ze bych tu nekdy videl prispevek - na zaklade tehle diskuze jsem uzavrel tenhle financni produkt, ktery ale vlastne nechci, jak to mam zrusit..., na druhou stranu prispevky typu - financni poradce me presvedcil k nakupu toho a toho IZP, jak to muzu vypovedet - ty se tady objevuji s zeleznou pravidelnosti tyden co tyden.
qazik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kamey 11. 6. 2013 11:29

Často se tu řeší, proč mi tohle nechtějí zaplatit z POV apod. Věř tomu, že i s POVkem se dají dělat kouzla, ale ne přes internetový srovnávač. A hlavně, já píšu i o něčem jiném. Srovnávač ti srovná cenu na základě určitých technických údajů, ale už neřeší, zda si sjednáváš POV na škodu 120 nebo na bavoráka. Už neřeší, kdo s tím autem skutečně jezdí, což se při případném plnění projeví někdy hodně zásadně. Nezodpovědný majitel bávka vezme, co mu nabídne srovnávač. Škodovkářovi to může být jedno, to je fakt. Asi většina národa jezdí ve 120.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod Adriel 12. 6. 2013 08:20

kamey píše:Neodpustím si připsat poznámku na konec, která se týká "šmejdů" - prodejců dek a hrnců. 20 let se to tolerovalo, dnes se pořádá hon na čarodějnice, ale nikdo se nepozastavuje nad tím, že lidé jsou svéprávní. A pokud nejsou, jak to, že mají občanky. Skoro mi to připadá, že se tu začíná chystat něco, co bude omezovat - buď svobodu podnikání, nebo svobodu rozhodnutí. Že budeme potřebovat razítko z úřadu, jestli jsme schopni se rozhodnout, že si koupíme hrnec. Všichni se ženou za prodejci šmejdů, ale komu ti lidé dluží? V 99% případů je to Home Credit, který jim ty půjčky poskytuje a dlužné částky vymáhá. Jak je kontroluje ČNB? Jak to, že mohou poskytnout půjčku na hrnec důchodci, když já jsem při sjednání úvěru omezena věkem a stálým zaměstnáním? Proč to nikde nepadlo, ale honí se jen ti prodejci? (P.S. nezastávám se jich a jejich praktik, jen poukazuji na to, že celý prodej čehokoli je daleko složitější, než jen ukázat prstem...)

No musím říct, že jsem si pěkně početla a vmnohém s Váma souhlasím. A nejvtipnější je to, jak můžou Home Credit, Provident aj...půjčovat lidem, kterým neschválila banka půjčku. Pak se idvíme, že je tady tolik exekucí, já vím, že oni na tom takto vydělávají a o to více mě to vytáčí do vrtulky.
Adriel
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka