Optimalni ZP

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xpitris 26. 5. 2010 13:37

Rad bych si sjednal nejake ZP pojisteni, nicmene ma orientace v tomhle financnim odvetvi je minimalni. Jsem zenaty a na mem prijmu je zavisla moje rodina, takze si myslim, ze je to namiste. Navic pravidelne dojizdim za praci nekolik set kilometru tydne, takze i tady je urcite riziko.
Zajimalo by me tedy, ktere ZP, nebo jeho variantu, by jste mi doporucili.
xpitris
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DoubleSix 26. 5. 2010 14:00

Podle mého skromného názoru, vol výši pojistného dle výše svého příjmu. Minimum je 3 letý roční plat. Takže jestli vyděláváš 500 tisíc ročně, tvoje pojistka na smrt by měla být minimálně ve výši 1,5 milionu. Dále si myslím, že u IŽP stačí pojistit pouze smrt libovolným způsobem. (případně by bylo dobré, aby IŽP bylo schopno pokrýt hypotéku nebo úvěr, co máš)

Rizika (trvalé následky úrazem, smrt úrazem, invalidita, ...) řeš raději přez rizikovou pojistku - dobrá je Flexi od Pojišťovny ČS.
Ta Flexi umí spojit rizikovou pojistku s IŽP, jestli to je ale nejvhodnějí, to nevím.

A jedna rada na závěr, nepodlehni radám poradců, že IŽP je vlastně spoření & investování. Není to pravda. Až ti budou simulovat výnos 8% ročně, tak je požádej, aby se k tobě otočili zády a lehce se předklonili. To abys je mohl co nejlépe kopnout do zadku.
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod papshop 26. 5. 2010 14:02

Pokud jsi z Pardubického kraje, můžeš dojet ke mě na konzultaci. Pokud ne, můžeš to probrat zde a stejně se nedozvíš nic.
Vy mě neznáte, když se nase.u, ale až mě poznáte, to se teda budete divit.
papshop
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 26. 5. 2010 15:34

je to alchymie :-)
Pokud ale jsou finance tak málo důležité, že chceš řešení od anonymů, kteří tomu můžou a nemusí rozumět, tak je pro tebe dobré jakékoli řešení.
Zajímá vás něco v oblasti financí, s čím vám můžu pomoci?
vladimir.svorba
Nadšenec

Odeslat příspěvekod xpitris 26. 5. 2010 16:07

Z pardubickeho kraje nejsem, nicmene diky za nabidku.

To ze se tady zeptam na nejake to doporuceni jeste neznamena, ze by finance byly malo dulezite, spis bych rekl, ze je tomu naopak. Proste mi prislo ze lidi tady na foru, kdyz uz nic, tak aspon nabidnou jiny pohled na vec, nebo treba upozorni na neco o cem jsem nevedel.

Necekam, ze bych tady dostal nejakou absolutni, vsespasitelnou odpoved..
xpitris
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 26. 5. 2010 16:17

Vidím to podobně jako DoubleSix. Možná bych místo Flexi (popř. konkurenčního Forte od ČSOB) volil skutečnou rizikovku. Pokud tomu klient nerozumí, tak mu prodejce snadno vnutí pojistku se zbytečně velkou "spořící" částkou a tedy zbytečně nákladovou. Pokud to ale dělá skutečný poradce (ne jen prodejce) tak z toho může udělat velmi dobrou pojistku (buď z Flexi nebo z Forte).
Také pozor na tzv. kumulovaný dluh - je to popsáno třeba v této diskusi http://forum.mesec.cz/index.php?topic=493.0 .
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod papshop 26. 5. 2010 16:22

xpitris píše:Z pardubickeho kraje nejsem, nicmene diky za nabidku.

To ze se tady zeptam na nejake to doporuceni jeste neznamena, ze by finance byly malo dulezite, spis bych rekl, ze je tomu naopak. Proste mi prislo ze lidi tady na foru, kdyz uz nic, tak aspon nabidnou jiny pohled na vec, nebo treba upozorni na neco o cem jsem nevedel.

Necekam, ze bych tady dostal nejakou absolutni, vsespasitelnou odpoved..

To je v pořádku, ale jednou z nejdůležitějších věcí pro sjednání kvalitního pojištění jsou dost citlivé informace - datum narození, rodinný stav, počet dětí, příjmy, odkud ty příjmy pochází , dluhy apod. Takže pokud tu dostaneš jakoukoli radu, tak je asi tak všeobecná, jako když budeš probírat jestli je pro tebe lepší trabant, audi nebo minibus - jako příklad, že pro někoho je ten trabant super a jiný má 5 dětí a už pro něj vhodný není a pro třetího se nehodí ani jedno, ale ta audina je nejvhodnější. Takže se nemůžeš divit, že na dotaz tak jak byl položen dostaneš odpověď, jakou jsem dal já, nebo Vl. Svorba.
A naopak já bych řekl, že pokud ti na základě informací, které jsi zde dal /tedy nedal/, někdo navrhne optimální pojištění, tak se o své peníze opravdu moc nestaráš.
papshop
Nadšenec

Odeslat příspěvekod DoubleSix 26. 5. 2010 16:40

vladimir.svorba píše:je to alchymie :-)
Pokud ale jsou finance tak málo důležité, že chceš řešení od anonymů, kteří tomu můžou a nemusí rozumět, tak je pro tebe dobré jakékoli řešení.
On nechce řešení, chce se něco dozvědět, aby se mohl lépe bránit před "finančními poradci". ;-) 8-P
Třeba jak si stanovit výši pojistného, u které pojišťovny ano a kde rozhodně ne, ....
Zase z toho nedělej žádnou alchymii, ty rady co Vám lezou z počítače jsou povětšinou stejně jak přes kopírák. :-D
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 26. 5. 2010 18:33

Ty jsi zase jedl vtipnou kaši :-)
Prodat pojistku umí kdekdo, i když to není lehké. Plánovat finance dlouhodobě umí málokdo.

A když už tady jsou zmiňované Flexi a Forte, proč tu není zmíněné třeba 7BN nebo Alegro?

-- 26. 5. 2010 18:35 --

PatrikChrz píše:Vidím to podobně jako DoubleSix. Možná bych místo Flexi (popř. konkurenčního Forte od ČSOB) volil skutečnou rizikovku. Pokud tomu klient nerozumí, tak mu prodejce snadno vnutí pojistku se zbytečně velkou "spořící" částkou a tedy zbytečně nákladovou. Pokud to ale dělá skutečný poradce (ne jen prodejce) tak z toho může udělat velmi dobrou pojistku (buď z Flexi nebo z Forte).
Také pozor na tzv. kumulovaný dluh - je to popsáno třeba v této diskusi http://forum.mesec.cz/index.php?topic=493.0 .

A není to tak, že některé náklady jsou fixní ať už dávám do spořící složky 100 Kč a nebo 1000 Kč? ;-)
vladimir.svorba
Nadšenec

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 26. 5. 2010 18:41

vladimir.svorba píše:A není to tak, že některé náklady jsou fixní ať už dávám do spořící složky 100 Kč a nebo 1000 Kč? ;-)

Většina nákladů nikoliv. Jsou klientovi účtovány jako % z částky, ať jde o provize (hlavní část nákladů smlouvy), správní náklady pojišťovny nebo kalkulovaný zisk pojišťovny.
Malá část nákladů může být účtována fixně (např. si některé pojišťovny účtují bankovní poplatky za došlé pojistné), ale to je zanedbatelné.
Další negativum je to, že příliš velká spořící částka zbytečně odčerpává klientovy volné prostředky, které si pak třeba i půjčuje (hypotéka, kontokorent, kreditní karty, spotřebitelská půjčka, úvěr), aby si koupil věci které potřebuje (nebo jen chce).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod DoubleSix 26. 5. 2010 19:33

vladimir.svorba píše:Ty jsi zase jedl vtipnou kaši :-)
Prodat pojistku umí kdekdo, i když to není lehké. Plánovat finance dlouhodobě umí málokdo.

A když už tady jsou zmiňované Flexi a Forte, proč tu není zmíněné třeba 7BN nebo Alegro?
:mrgreen: :mrgreen: :-D :-D Kaši nemusím, já raději řízek :-)

I to plánování financí není žádná alchymie, pokud dodržíš jistá pravidla. Nedělejte z toho žádnou vědu. A například některá pravidla, co ješte nedávno platila, již dnes neplatí. ;-)
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 26. 5. 2010 20:31

PatrikChrz píše:
vladimir.svorba píše:A není to tak, že některé náklady jsou fixní ať už dávám do spořící složky 100 Kč a nebo 1000 Kč? ;-)

Většina nákladů nikoliv. Jsou klientovi účtovány jako % z částky, ať jde o provize (hlavní část nákladů smlouvy), správní náklady pojišťovny nebo kalkulovaný zisk pojišťovny.
Malá část nákladů může být účtována fixně (např. si některé pojišťovny účtují bankovní poplatky za došlé pojistné), ale to je zanedbatelné.
Další negativum je to, že příliš velká spořící částka zbytečně odčerpává klientovy volné prostředky, které si pak třeba i půjčuje (hypotéka, kontokorent, kreditní karty, spotřebitelská půjčka, úvěr), aby si koupil věci které potřebuje (nebo jen chce).

Psal jsem některé.

Měsíční poplatek ke krytí správních nákladů pojišťovny,
někde i fixní poplatek za splátku běžného pojistného.
To jsou poplatky placené v drtivé většině paušálně.

-- 26. 5. 2010 20:33 --

DoubleSix píše:
vladimir.svorba píše:Ty jsi zase jedl vtipnou kaši :-)

:mrgreen: :mrgreen: :-D :-D Kaši nemusím, já raději řízek :-)

I to plánování financí není žádná alchymie, pokud dodržíš jistá pravidla. Nedělejte z toho žádnou vědu. A například některá pravidla, co ješte nedávno platila, již dnes neplatí. ;-)

Když to není nic složitého, tak proč lidi dělají s penězma takové prasárny a zadluženost domácností je hodně vysoká? A naopak proč je tolik peněz na bankovních vkladech?
vladimir.svorba
Nadšenec

Odeslat příspěvekod DoubleSix 26. 5. 2010 21:15

vladimir.svorba píše:Když to není nic složitého, tak proč lidi dělají s penězma takové prasárny a zadluženost domácností je hodně vysoká? A naopak proč je tolik peněz na bankovních vkladech?
Protože se o to lidé moc nezajímají, neznají možnosti finančních produktů, nezajímají se o to, jsou v této oblasti nevzdělaní, věří tomu co jim řekne jejich bankovní poradce, ...
Ale neznamená to, že finanční plánování je alchymie nebo něco složitého. ;-)
Když se to naučili někteří finanční poradci, většina lidí by se to naučila také. Problém je v tom, že nechtějí. A když se neche, tak to nejde.
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod papshop 26. 5. 2010 21:22

No to je právě jádro problému. Bankovní poradce - kdo to je bankovní poradce? Ta paní na přepážce? To ale není finanční poradce.

"Ale neznamená to, že finanční plánování je alchymie nebo něco složitého.
Když se to naučili někteří finanční poradci, většina lidí by se to naučila také. Problém je v tom, že nechtějí. A když se neche, tak to nejde."

Ano správně použité slůvko BY se to naučila. Tedy primárně by finanční poradce měl směřovat svého klienta k tomu, aby se o svých produktech dozvěděl co nejvíc, ale v tom případě by měl tomu poradci platit za to, že mu s tím pomůže - a k tomu patří konec tvého příspěvku - když se nechce, tak to nejde.
papshop
Nadšenec

Odeslat příspěvekod DoubleSix 27. 5. 2010 07:50

Nemyslím paní za přepážkou, ta umí jen vkládat peníze. Mluvím o osobním bankéři (např. takový, jakého mám já u ČSOB).
Ale já těch finančních poradců mám víc :-) ;-)

Problém je v tom, že ani ve škole a ani doma (a to je horší; ale asi je to dáno tím, že sami rodiče jsou v tomto oboru "pole neorané" :mrgreen: ) nikdo děti a mládež nevzdělává ve finanční oblasti. Teď se to začíná trochu zlepšovat ve školství, tak uvidíme, čím budou mýho kluka ve škole krmit :-) .
Drtivá většina informací je k dispozici na internetu, stačí jen hledat a číst. A zapojit selský rozum. Jenže to většinu lidí nebaví, umí jen brouzdat po facebooku, čumět na přihlouplá videa na YouTube apod. Studium užitečných věcí na internetu prostě není na pořadu dne. Ale je to jejich mínus. Pak ať si nestěžují, že je někdo připraví o peníze nebo mají stále holou řiť.
DoubleSix
Diskutér

Další stránka