POJIŠTĚNÍ BYTU

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod anonymni 17. 7. 2010 10:47

Budu mít brzy nový byt 2+1 a tak jsme se ptal na pojištění bytu.
Jedná se o byt 2+1 (56m2) v 2.poschodí cihlového domu. Byt je zrekonstruovaný.

Nabídka byla od Hasičské vzájemné pojišťovny :

a) Pojištění stavby - za pojistné 400 Kč ročně
(pojistná částka -500 tis. Kč na SR živel, vodovodní škody, tíhu sněhu, pád stromu nebo stožáru)

b) Odpovědnost z vlastnictví nemovitosti - pojistné 150 Kč ročně
odpověnost škoda na zdraví - 1000000 Kč
škoda na věci - 400 000 Kč
fin. škoda - 20 000 Kč

c) Pojištění domácnosti - pojistné 240 Kč ročně
Zatím bude byt bez dražšého vybavení, pouze ty nejzákladnější věci.

d) Odpovědnost v občanském životě - 260 Kč ročně
odpovědnost škoda na zdraví - 1000000 Kč
škoda ně věci - 400 000 Kč
fin.škoda - 20 000 Kč

Celkové roční pojistné s roční slevou 5% za platbu činí 997 Kč.

Vyplatí se dle vás toto pojistné?
Je třeba mít vše nutně takto pojištěné?
Co mě poradíte?
anonymni

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 7. 2010 11:28

Jdeš na to od základu špatně. Vůbec se nezajímáš o to, která rizika jsou v pojistkách zahrnuta.
Nejlepší varianta je, pokud byste se všichni dohodli a pojistili dům dohromady, vyjde to levněji. Ještě levnější je pojistit dům v rámci nějakého svazu (např. my jsme ho pojistili v rámci PRAGOBYD a dostali jsme pojistku za cenu 25 % toho, co nám ta samá pojišťovna nabízela individuálně, přitom jde o pojistku přímo na náš dům s výplatou přímo nám, tedy nikoliv sdružení).

Na tebe by pak zbývala jen ta domácnost a eventuálně odpovědnost; může být u stejné pojišťovny, nebo u různých. U domácnosti bych se zajímal, zda pojistka (a za jakých okolností) kryje vandalismus (a co je považováno za vandalismus a co už za krádež), jaké vybavení je v základu a jaké se musí připojišťovnat (typicky peníze, ceniny, umělecká díla, elektronika, sportovní potřeby), zda se hradí (a do jaké výše) odcizení i mimo byt (balkon, sklep, kočárkárna, popř. kolo a kočárek před obchodem,...), atd.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod galan.marten 18. 7. 2010 19:59

Ty si vůbec nic nepojišťuj. Zjevně ti jde totiž jenom o cenu, nezajímá tě, co ti pojištění přinese, čemuž ostatně odpovídá i volba Hasičské v. pojišťovny, což je jako kupovat si ojetinu za pár tisícovek a myslet si, že máš auto.

Pojistné události (nejen) z majetkového pojištění běžně vyřizuji, každá koruna, kterou klienti na pojištění ušetří, se jim v případě pojistné události stonásobně vrací, jenže negativně.

Normální člověk si majetek pojistí u Allianz, Kooperativy, Generali atd.

-- 18. 7. 2010 21:04 --

Přestože nevidíš v pojištění žádný přínos, tak s tebou přece jen ztratím další čas. Těch 500 tisíc za 2+1, to zavání podpojištěním, jak jste stanovovali pojistnou částku, jen tak od oka nebo exaktním výpočtem přes software pojišťovny?
galan.marten
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 18. 7. 2010 21:35

Mno, k těm pojišťovnám...
Nedávno mne naboural kikán, pojištěný u Uniqy. V pondělí jsem nahlásil pojistnou událost, v pátek jsem měl peníze na účtě.
Známá si koupila auto, prodejce ho pojistil u Triglavu. Chtěla ho pojistit jinde, pojistku u Triglavu vypověděla a peníze z nich páčila půl roku a 3x to urgovala...
Souvislost s výší pojistného samozřejmě čistě náhodná ;-).
A na Hasičskou se podívej na netu, pokud jejich klienti 3x trefí Veyrona nebo si u nich Krejčíř nechá pojistit vilku a vyhoří mu, tak jdou do kytek...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod galan.marten 19. 7. 2010 14:11

U Allianz se pojistná částka uvedeného typu bytu pohybuje kolem 750 tisíc, u Kooperativy 840 tisíc. A na takové částky musíš byt pojistit, jinak hrozí podpojištění. Pokud máš byt na úvěr, tak věz, že se nemovitosti pojišťují buď na hodnotu, která vyleze z firemního programu pojišťovny nebo na hodnotu úvěru, podle toho, která z nich je vyšší.
galan.marten
Diskutér

Odeslat příspěvekod Heru-ur 23. 7. 2010 15:41

Kolik Tě ten byt stál = tržní cena? Pokud je ve větším měste, řekl bych, že tržní cena za takový byt bude cca 1 - 1,5 milionu Kč. Pokud si ho pojistíš na nižší částku, většina pojišťoven v případě pojistné události uplatní podpojištění (poměr pojistné částky a pojistné hodnoty).

Také domácnost - kdybys zařízení do bytu pořizoval znovu a nové, kolik by to stálo? Cena 240 Kč za domácnost odpovídá tak stu tisícům. Spočítej si veškerý nábytek, elektroniku, oblečení, cennosti, knihy, bílou techniku.... Myslím, že standardní domácnost se pod 400 000 Kč nedostane...

Takže sečteno a podtrženo - pojistné částky vypadají velice podhodnoceně, navíc nejsou známa pojistná rizika... Navíc pojišťovat majetek u Hasičů... No nevím, nevím...
Heru-ur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod galan.marten 24. 7. 2010 08:32

Heru-ur píše:Kolik Tě ten byt stál = tržní cena? Pokud je ve větším měste, řekl bych, že tržní cena za takový byt bude cca 1 - 1,5 milionu Kč. Pokud si ho pojistíš na nižší částku, většina pojišťoven v případě pojistné události uplatní podpojištění (poměr pojistné částky a pojistné hodnoty).

To, že by pojišťovny hleděly na tržní cenu a z ní stanovovaly případné podpojištění, to není pravda. Pojišťovnu zajímá to, aby byla nemovitost pojištěna alespoň na minimální hodnotu, které leze ze softwaru pojišťovny, přičemž je nutno zohlednit kvlitu provedení stavby atd. Máš pravdu, že si klient může pojistit nemovitost na vyšší hodnotu. Ale exitují i opačné případy, kdy tržní (odhadní cena) je nižší než hodnota stavební, kterou určí software pojišťovny.
galan.marten
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 24. 7. 2010 11:47

galan.marten: hodnoty, na kterou pojišťovny plní jsou různé a trochu se zde směšuje pojištění domácnosti (vnitřního vybavení - movité věci) a pojištění staveb (nemovitosti). Začnu od toho pojištění staveb:

Výše pojistné částky může být různá a pojišťovna může a nemusí namítat podpojištění. Vím např. z historických produktů České pojišťovny, že jednu dobu se výše pojistného vypočítávala podle podlahové plochy. Aktuálně platí, že ČP hradí náklady až do ceny nově zřízení dané nemovitosti za předpokladu, že:
1) dům byl v řádně udržovaném stavu
2) poškozený se skutečně rozhodne nemovitost znovu postavit
Jak už jsem psal, u toho bytu je lepší, pokud se všichni domluví a celý dům pojistí jako jednu nemovitost, protože se tím odstraní případné problémy při plnění, kdy se bude zjišťovat co ještě je příslušenstvím daného bytu, co jsou společné prostory a jaký je podíl na nich - do společných prostor domu totiž patří např. i balkony a to i když jsou ve výhradním užívání jednotlivých vlastníků bytů.

Druhým pojištěním je pojištění domácnosti - tedy zařízení. I zde může pojišťovna namítat podpojištění a nemusí. Zde je situace navíc mnohem složitější. V základní pojistné částce nemusí být vůbec nebo jen na velmi omezenou částku (jednotky až desítky tisíc) různé skupiny majetku, zejména peníze, ceniny, šperky a drahé kovy, stavební součásti (typicky se zjišťuje až při škodách způsobených vytopením, že za zcela protopený byt zaplatí pojišťovna např. jen 2 tisíce), sportovní potřeby (kola, lyže,...), věci ve sklepích, komorách a kočárkárnách, atd. Za určitých podmínek hradí pojišťovna odcizení majetku i z jiných míst, než je domácnost (např. kočárek či kolo před obchodem), atd.
Druhým zádrhelem je plnění, zda je v nových či časových cenách a jak se jednotlivé náhrady počítají. Jako nové mohou být brány věci do 3, 5 ale i více let, atd.
Třetím zádrhelem jsou pojistné události. Poškození kouřem, není to samé jako poškození požárem, pokus o vloupání může být někdy posouzen jen jako vandalismus, v pojistce mohou a nemusí být obsaženy škody způsobené vodou (povodeň, záplava, zatopení kanalizací,...) atd.
Porovnat tak pojištění domácnosti jen na základě údaje "pojistka na 300 000 Kč za 240 Kč" je samozřejmě pitomost a vůbec nic to neříká o tom, co je vlastně pojištěno. Kromě částky, za tuhle částku nelze získat pojistku, která aspoň zhruba něco plní.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod galan.marten 25. 7. 2010 04:03

Z věty "Brzy budu mít nový byt" a toho, jak tazatel těžce nese, že si má byt pojistit, se dá vyčíst, že je byt nejspíš na úvěr. V tom případě chce úvěrovací ústav zpravidla sólosmlouvu pojištění nemovitosti. Dále se podívej, jak je ten člověk nešťastnej, že by měl platit za pojištění. Ten si prostě domácnost nepojistí, to mi věř. A odpovědnost? Co to je?
Co se týče pojistných částek nemovitostí, tak ty se v softwarech pojišťoven počítají už s ohledem na opotřebování. Takže když mluvím o minimální hodnotě, tak v případě udržované nemovitosti je to hodnota ta, za kterou by se nemovitost postavila v současnosti.
galan.marten
Diskutér

Odeslat příspěvekod killerGBU 25. 7. 2010 19:37

Ahoj,

také řeším pojištění bytu. pojistná částku 300.000 se mi zdá dostačují, protože, když započtu zůstatkovou hodnotu všeho vybavení včetně černé i bíle techniky, tak se na takovouhle částku nedostanu.

co potřebuji mít pojištěno, je sklep. Tam mám kolo, a i když jeho pořizovací cena byla 16tis Kč (ročník 2006) tak by mě mrzelo o něj přijít bez náhrady.

co sem koukal na online kalkulačky, tak se moc neliší. všude jsem se vešel do cca 1000 Kč za rok. Takže jsem teď v rozpacích kterou vybrat :) Docela zajímavě vypadala česká pojišťovna, ale k té mám nějaký psychický blok, ale možná je čas zbavit se předsudků.

EDIT: kvůli hypo mám pojištěny "obvodové zdi" v hodnotě zastavené nemovitosti

Docela bych uvítal nějak ten tip :)

Díky
killerGBU
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Heru-ur 25. 7. 2010 21:42

galan.marten píše:To, že by pojišťovny hleděly na tržní cenu a z ní stanovovaly případné podpojištění, to není pravda. Pojišťovnu zajímá to, aby byla nemovitost pojištěna alespoň na minimální hodnotu, které leze ze softwaru pojišťovny, přičemž je nutno zohlednit kvlitu provedení stavby atd. Máš pravdu, že si klient může pojistit nemovitost na vyšší hodnotu. Ale exitují i opačné případy, kdy tržní (odhadní cena) je nižší než hodnota stavební, kterou určí software pojišťovny.

Nemohu souhlasit. Na trhu je několik pojišťoven, které stanovují pojistnou částku na základě tržní ceny bytu (ta je pro uživatele mnohem jednodušeji stanovitelná, než cena znovupořízení stavby - nebo Vy dokážete určit, za kolik by se postavil byt cca 52 m2)?

Kalkulačky SW pojišťoven jsou jen vodítkem, je vždy jen na pojistníkovi, jakou PČ stanoví. A pak na likvidátorovi, aby posoudil, zda se jednalo o podpojištění či nikoliv.
Heru-ur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 26. 7. 2010 10:31

killerGBU píše:Ahoj,

také řeším pojištění bytu. pojistná částku 300.000 se mi zdá dostačují, protože, když započtu zůstatkovou hodnotu všeho vybavení včetně černé i bíle techniky, tak se na takovouhle částku nedostanu.

co potřebuji mít pojištěno, je sklep. Tam mám kolo, a i když jeho pořizovací cena byla 16tis Kč (ročník 2006) tak by mě mrzelo o něj přijít bez náhrady.

co sem koukal na online kalkulačky, tak se moc neliší. všude jsem se vešel do cca 1000 Kč za rok. Takže jsem teď v rozpacích kterou vybrat :) Docela zajímavě vypadala česká pojišťovna, ale k té mám nějaký psychický blok, ale možná je čas zbavit se předsudků.

EDIT: kvůli hypo mám pojištěny "obvodové zdi" v hodnotě zastavené nemovitosti

Docela bych uvítal nějak ten tip :)

Díky

V tom případě bude třeba kolo připojistit jako "sportovní vybavení" (které je vždy v poj. domácnosti nějak omezeno) a nebo, když to máš ve sklepě, tak jako "věci v nebytových prostorech". Pozor na to, že pro případné plnění je požadováno určité zabezpečení - zrovna nedávno se na mě obrátila klientka (tuším Kooperativy), které odmíta pojišťovna plnit, protože zloděj vlezl do sklema půlmetrovou mezerou mezi stropem a zdí - a zeď byla pouze dvoumetrová, což pojišťovna (dle mého názoru oprávněně) nepovažovala za dostatečné zabezpečení. Plnění bývá omezeno i v případě tzv. laťkových plotů nebo obyčejného pletiva.
Kolo si můžeš pojistit i samostatně - aktuálně nabízené pojistky na trhu jsem shrnul v mých článcích:
http://www.mesec.cz/clanky/pojisteni-ko ... k-spousta/
http://www.mesec.cz/clanky/pojisteni-ji ... isti-kolo/
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod www.info007.cz 22. 8. 2010 21:09

kamarad.michal:

RE:
ad a) otázka zní za kolik by jsi tento svůj byt postavil nebo koupil (což není úplně to samé)...a na takovou částku by jsi měl mít byt pojištěn.

ad b,c,d) typ pojištění určitě ano.

Vždy pozor na podpojištění...pak je plnění pojišťovnou kráceno..

Poradím Vám zkusit si nechat poradit od ještě dalšího poradce, ať máte objektivnější náhled :-)
www.info007.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bechynak 22. 11. 2010 13:09

Co říkáte pojištění nemovitosti od Alianz? Zatím mám ČP, ale zvažuju, že přejdu jinam.
Bechynak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 11. 2010 14:48

Pojisteni nemovitosti jsem nijak nezkoumal, ale pojisteni domacnost maji rozhodne nejlepsi, ale taky nejdrazsi. Maji totiz tri tarify a za uvahu stoji jen ten nejdrazsi (tusim se jmenuje Exclusive), ty dva levnejsi jsou dost "vykradeny" na pojistnych podminkach.
PatrikChrz
Administrátor

Další stránka