POJIŠTĚNÍ BYTU

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Joezbrna 28. 2. 2011 14:56

Dovolím si využít toto vlákno. Chci pojistit tři byty v OV (pojištění nemovitosti, nikoliv vybavení domácnosti). Zejména mi jde o pojištění ztráty, která by měla pro rodinu fatální důsledky (požár s nezjištěným viníkem, nebo nevymahatelnou pohledávkou např. bezdomovcem apod.).
Pro představu - 3+1 panel svůj, 3+1 panel rodičů a 1+1 cihla pronajímaný resp. půjčený chudším příbuzným.
Hodilo by se připojištění odpovědnosti - "blbosti" (zapálení od elektroinstalace, sporáku, vytopení tří pater pode mnou prasklou hadicí od pračky apod.).

Prosím o tipy, na co se v pojistných podmínkách zaměřit, případně na doporučení kterým konkrétním pojišťovnám či produktům se rovnou vyhnout. A pokud by někdo nááhodou měl pozitivní referenci...
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod krásná sereminazáda 28. 2. 2011 16:23

Proč ne domácnost? To raději vypláznete najednou 500 000 v případě vyhoření bytu, než byste dal 1 000 za pojištění?
krásná sereminazáda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 28. 2. 2011 18:33

Ano.
Střední hodnota pojistného plnění je samozřejmě daleko menší než střední hodnota zaplaceného pojistného v dlouhém období. Rozdíl tvoří marže pojišťovny a pojistné vyplacené na pojistných podvodech.
Proto, co nemusím, nepojišťuji. Ztráta bytu by byla příliš velká ztráta, ergo ten pojistím. A nechci o tom diskutovat, zajímá mne pouze pojištění nemovitosti, prosím. Díky za pochopení.
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 28. 2. 2011 19:31

Pojisteni "kusu domu" je pomerne problematicke a ne vsechny pojistovny to nabizeji. Jde to sice obejit pres "pojisteni stavebnich soucasti" v ramci pojisteni domacnosti, ale pokud je to alespon trochu mozne, doporucil bych sjednat pojisteni na cely dum a o pojistne se podelit.
Jednak odpadnou problemy s definici co je jeste soucasti bytu a co jsou jiz spolecne prostory (napr. balkon, lodzie) a hlavne to muze byt velmi vyrazne levnejsi. Napr. my jsme se pripojili k ramcove smlouve Svazu Ceskych a Moravskych bytovych druztev - smlouvu ale mame samostatnou jen
pro nas dum.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Joezbrna 28. 2. 2011 19:39

Dík, to je mi jasné. Ale to by sousedi museli být schopni se na něčem takovém dohodnout :-/
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 28. 2. 2011 21:21

Pojištění bytu jako stavební jednotky problematické není a nejspíš to nabízí většina pojišťoven (sám vím o Kooperativě a UNIQA), protože pojištění vyžadují hypoteční banky a stavební pojišťovny. U té Kooperativě jsou poměrnou částí pojištěny i společné prostory domu.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 3. 2011 02:14

Tomáš Marný: tak hypoteční banky akceptují i to pojištění stavebních součástí.
S těmi společnými prostorami. Docela by mě zajímalo, jak by to bylo v praxi.

Příklad - škoda na balkoně. Jde o společný prostor, byť ve výhradním užívání majitele příslušné jednotky (nikdo jiný ani fyzicky užívat nemůže, protože tam není možný jiný přístup, než z bytu). Jakým způsobem bude pojišťovna plnit?
Zaplatí 1/23 (v domě je 23 jednotek) ze škody (a o zbytek ať se podělí ostatní majitelé jednotek (nebo jejich pojišťovny), nebo celou škodu, protože daná část společných prostor je ve výhradním užívání majitele dané jednotky? Já se domnívám, že pojišťovna zvolí spíše první (pro ni výhodnější) variantu. Stejně tak poškození komory, sklepa,... které mohou být v podobném režimu.

Zrovna tento problém jsme u nás řešili. Jedna majitelka měla svůj byt pojištěný i vlastní pojistkou a škoda byla na balkoně. Její pojišťovna odmítla plnit (úplně), protože šlo o společný prostor.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod krásná sereminazáda 1. 3. 2011 10:21

"Proč ne domácnost? To raději vypláznete najednou 500 000 v případě vyhoření bytu, než byste dal 1 000 za pojištění?

Ano."

Tohle mě pobavilo. Jakou práci si pán dává, aby rádoby exaktně zdůvodnil, proč neutrácet peníze za pojištění. Já si tohle vytisknu a budu se lidí ptát, jestli jsou tak hloupí, aby "uvažovali" stejně. Pochopitelně řeknou, že ne. Ty vole, to se ty smlouvičky jenom pohrnou.
krásná sereminazáda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 1. 3. 2011 10:24

Pojištění bytu nabízí kdekdo. ČSOB, Allianz, Generali, Direct, ČP, Wuestenrot.

Dík za upozornění na společné prostory. Ty mě ale nebolí. Balkon je veden jako příslušenství bytu, a taky to není alfa a omega.

Jde mi o pokrytí rizika ztráty (zničení) bytů mezi 1,5-2,5 miliony, neřeším zábradlí na balkoně za 20.000,- :roll:
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod krásná sereminazáda 1. 3. 2011 10:27

PatrikChrz píše:Tomáš Marný: tak hypoteční banky akceptují i to pojištění stavebních součástí.
S těmi společnými prostorami. Docela by mě zajímalo, jak by to bylo v praxi.

Příklad - škoda na balkoně. Jde o společný prostor, byť ve výhradním užívání majitele příslušné jednotky (nikdo jiný ani fyzicky užívat nemůže, protože tam není možný jiný přístup, než z bytu). Jakým způsobem bude pojišťovna plnit?
Zaplatí 1/23 (v domě je 23 jednotek) ze škody (a o zbytek ať se podělí ostatní majitelé jednotek (nebo jejich pojišťovny), nebo celou škodu, protože daná část společných prostor je ve výhradním užívání majitele dané jednotky? Já se domnívám, že pojišťovna zvolí spíše první (pro ni výhodnější) variantu. Stejně tak poškození komory, sklepa,... které mohou být v podobném režimu.

Zrovna tento problém jsme u nás řešili. Jedna majitelka měla svůj byt pojištěný i vlastní pojistkou a škoda byla na balkoně. Její pojišťovna odmítla plnit (úplně), protože šlo o společný prostor.

Která pojišťovna? Hasičská, Slavia? Jsou snad všichni Němci, Francouzi atd. hajzli jenom proto, že ti pár opilých cizinců rozbilo v Praze hubu?

Společné prostory (např. střechy) jsou pojištěny společnou pojistkou a klienti (třeba společenství) dostávají běžně plnění.
krásná sereminazáda
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 3. 2011 18:24

Teď nevím na co se ptáš. Celý dům je u Kooperativy. Kde má navíc pojištěna ta majitelka svůj byt netuším.

To s těmi Němci a Francouzi nechápu. S žádnými cizinci jsem neměl nikdy problém, naopak Německo mám docela rád a německy umím velmi dobře i na dovolenou jezdím s německými cestovkami (už jsem to i zde pákrát psal
viewtopic.php?f=324&t=302311&start=45&sid=
)

Společnou pojistkou máme pojištěný celý dům, takže je jedno, jestli škoda nastane na společné části domu, nebo na části náležející k jednotce.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod killerGBU 2. 3. 2011 10:11

Ahoj,

tak jsem si zkusil spočítat poj. u Allianz a dostal jsem se na cenu 1912Kč/rok ve variantě exclusive. Přijde mi to v porovnání s ostatními docela dost (tam se pohybuji se stejným 300k poj. od 1200 - 1500 Kč)

jak jste na to vy?
killerGBU
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 3. 2011 11:16

Rozdil mezi nejvyssi radou Allianz a ostatnimi pojistovnami v pojistnych podminkach je znacny a v cene se to zakonite projevi. Na prvi pohled to sice tak nebije do oci, ale rozdil mezi "skodami zpusobenymi pozarem" a "skodami zpusobenymi (i) kourem" muze hrat podstatnou roli. Podobne je na tom vandalismus, poskozeni/rozbiti skel, atd.
Naopak zase nedoporucuji ty dve nizsi rady Allianz, ty jsou pos "prumerem trhu".
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod kamey 2. 3. 2011 12:48

Allianz má sice jedny z nejvyšších plateb, ale zase luxusně plní i např. rozšlápnutou varnou desku apod. Zrovna tady se při případné škodě projeví, kde se vyplatí šetřit a kde ne.
kamey
Diskutér

Předchozí stránka