Pojištění domácnosti a baráku s družstevními byty

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod kolda55 27. 6. 2011 22:26

Dobrý den,

chci se zeptat na jednu věc, které pořádně nerozumím.
Bydlím v družstevním bytě, který jsem si zakoupil za cca milión. Koupil jsem si vlastně členský podíl a defakto byt není můj.
Zřídil jsem si samozřejmě pojištění domácnosti v kombinaci s "pojištěním blbosti". Byt mohl byt pojištěn maximálně na částku 300 tisíc vzhledem k paramtrům bytu apod.
Tato částka samozřejmě stačí v případě, že by mi byly odcizeny všchny cenosti..
Ale pokud vezmu v potaz, že třeba byt kompletně shoří, tak částka 300 tisíc je málo.
A teď nastává otázka. Mám defakto pojištěny věci v bytě a byt(dům) jako takový musí mít pojištěno družstvo se zákona ? JDe mi o to, že kdyby byl barák na zbourání třeba díky výbuchu v něm, zda se dostanu k více penězům než na který mám pojištěnou domácnost ? Jak se toto řeší ?
Družstvo pak automaticky dostane vyplacenou nějakou částku, kterou poté rozdělí mezi členy družstva ?
Nebo jak je to v případě, že za výbuch nebo zhoření bytu a okolních bytových jednotek bude moci osoba v baráku žijící..To jde pak taky autoticky ty škody z pojištění celého baráku ?

Děkuji
kolda55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 28. 6. 2011 08:13

Směšuješ dohromady dvě pojistky.
a) pojištění domácnosti - zde máš pojištěno zařízení (televizi, nábytek, koberec,...), lidově řečeno vše, co stojí za to ukradnout (byť to je i na jiná rizika, než krádež).
b) pojištění staveb - tedy pojištění "zdí". Součástí některých pojištění domácnosti je i např. pojištění proti škodám na malbě při vytopení, ale obvykle na velmi nízké částky (např. u České pojišťovny je to jen 2 tisíce Kč), říká se tomu pojištění stavebních součástí.

Máš dvě možnosti.
Buď v rámci b) si za příplatek zvýšíš limit na pojištnění stavebních součástí, nebo c) si pojistíš byt, jako "kus domu". Varianta c) není mezi pojišťovnami moc oblíbená a některé je vůbec nenabízejí.
Je zde totiž problém se společnými částmi domu. Typicky např. balkon (lodžie) je často společnou částí domu, byť s výhradním právem k užívání majitele přilehlé bytové jednotky. Jak pak plnit? Je-li v domě 24 bytů a na tvém balkoně dojde ke škodě, má pojišťovna vyplatit celou škodu (balkon je "tvůj"), nebo jen 1/24, protože to je podíl, který na něm vlastníš?

Ideální varianta je, pokud se družstvo dohodne a celý dům pojistí. Není to ovšem jeho zákonná povinnost a když nechce, pojištěno být nemusí. To samé platí i u domu složeného z bytů v osobním vlastnictví.
My to takto máme, navíc jsme se připojili k rámcové smlouvě nějakého sdružení bytových družstev a máme pojistku fakt "za hubičku" a přitom je to naše smlouva - tedy jen na náš dům, ne nějaká společná pro všechny domy, jen je pod jednou rámcovkou.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod kolda55 15. 7. 2011 11:51

Díky za vysvětlení. Poslední dobou je totiž celkem dost případů, kdy výbuchem a nebo vyhořením bytové jednotky se poškodí i sousední byty a mě šlo pak o to, kdo co a jak plní..Nedejbože, kdyby se stalo, že se barák musí zbourat kvůli narušené statistiky..takže tím pádem, pokud by družstvo nemělo pojištěný dům, tak jsou lidi z minuty na minutu bedomovci a já jako jednotlivec (pokud se nedohodneme na členské schůzi) tomu nemůžu jakkoliv zabránit...
kolda55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mikicz 15. 7. 2011 12:05

nějak nevěřím tomu, že by družstvo nemělo dům pojištěný.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 7. 2011 15:05

mikicz: no, my jsme jednu dobu taky neměli dům pojištěný, prostě se o to nikdo nestaral.

kolda55: co si ale určitě dej, je odpovědnost. Protože i kdyby mělo družstvo dům pojištěný a ve tvém bytě něco vybouchlo a poškodilo to ostatní, tak pojišťovna to sice uhradí, ale může se na tobě zkusit hojit (tzv. regres).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Jack111 15. 7. 2011 21:41

PatrikChrz: Na jakou částku máš tu pojistku sjednanou? Nechci vědět konkrétně částku. Já pokud bych výbuchem poškodil jen polovinu bytů typického sedmipatrového paneláku, bude mi pojištění odpovědnosti víceméně k prdu. Jestli to bude o milion dva víc a nebo míň bude už jedno. Na nějaký vytopení souseda je to dobrý, ale dávat hned za příklad výbuch?
Jack111
Diskutér

Odeslat příspěvekod audiobullys 17. 7. 2011 01:01

vsak vytopeni to mas tak do 10 tisic na malire a koberce , me prijde at u vybuch ci pozar mi prijde castejsi a hlavne zavaznejsi , ani nemusi bocnout plyny ci kamna, staci hasit pozar a jak to vytopi radne byt a vocoudi okolni byty.
co se tyce plneni tak treba allianz ma 500 tis., 1 mil, a pak do 20 mil
sice cena se kompenzuje slevou tak 30 procent, ale ceska pojistovna by mela mit zaklad uz od 1 mil a cena i nizsi.
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 17. 7. 2011 07:22

A k čemu bude milion u 7 patrového paneláku? O to Jackovi šlo.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 7. 2011 07:42

Bohužel nevím o pojišťovně, která by sjednávala odpovědnostní pojistku třeba na 20 milionů nebo víc :(. Tohle by bylo tak, kdyby došlo k menšímu poškození, třeba vyražení oken, prasknutí zdí/stropu, atd.

Jinak ta Allianz to dělá jen k pojištění domácnosti, samostatně ne.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod krásná sereminazáda 17. 7. 2011 16:36

1. Nejprve ti musí být dokázáno zavinění toho výbuchu nebo požáru.
2. Fakt si myslíš, že nějaká pojišťovna po tobě bude žádat náhradu za své plnění ve výši 7 mil., když je jasné, že to nikdy nesplatíš? Už ses ptal na cenu pojištění odpovědnosti s plněním v x milionové výši? Protože to stejně nebudeš ochoten platit, tak přestaň dělat děsně zodpovědného.
3. Allianz má samostatné pojištění odpovědnosti, ale s přirážkou.
4. Daleko horší škody než na majetku vzniknou na zdraví a životech. I zdravotní pojišťovna po tobě může chtít náhradu nákladů na léčení, na takovém ARO a JIP to asi nebudou drobné. Kryje ti odpovědnost i tohle? A co ty sám, jsi vůbec pojištěný?
krásná sereminazáda
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 7. 2011 17:35

Začnu od 4). Ano, jsem pojištěný - na odpovědnost, škody na zdraví na 2 miliony, (no, není to zrovna moc, ale v té době jsem o vyšším krytí nevěděl a snad ho ani nikdo nenabízel), na věci na 1 milion a na finanční na 0,5 milionu. Za 360 Kč / rok to není až tak špatné.
Domácnost pojištěnou nemám - vzhledem k rozměru mého bytu i kdybych měl udělat kompletní rekonstrukci, tak to v pohodě utáhnu z rezerv. Ale dům jako takový je pojištěn.
ad 3) OK, došlo ke změně, když jsem se u Allianz kdysi o tuhle pojistku zajímal, tak mě odmítli právě z toho důvodu, že bych u nich musel mít pojištění domácnosti
ad 2) ano, úplně klidně, sám jsem se s takovým postupem (naštěstí ne na mé osobě ani nikom na kom by mi záleželo) setkal. I kdyby z těch 7 milionů měla získat třeba jen milion (exekucí majetku či příjmů), tak jí to za to bude stát.
ad 1) ano, to je pravda. Ale já jako majitel bytu jsem povinen udržovat ho v řádném technickém stavu, takže pokud dojde k výbuchu proto, že byla prorezavělá trubka, může to být hodnoceno jako mé zavinění.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Joezbrna 17. 7. 2011 20:49

krásná sereminazáda píše:1. Nejprve ti musí být dokázáno zavinění toho výbuchu nebo požáru.
2. Fakt si myslíš, že nějaká pojišťovna po tobě bude žádat náhradu za své plnění ve výši 7 mil., když je jasné, že to nikdy nesplatíš? Už ses ptal na cenu pojištění odpovědnosti s plněním v x milionové výši? Protože to stejně nebudeš ochoten platit, tak přestaň dělat děsně zodpovědného.
...

1. Říká ti něco pojem objektivní odpovědnost?
2. Samozřejmě. Vyzve, pošle k soudu, předá exekutorovi. Rutina, nemá nejmenší důvod tě šetřit.
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod PavelKucera 16. 4. 2014 20:41

Kooperativa má v pojištění domácnosti možnost připojištění odpovědnosti v běžném občanském životě do 15milionů
PavelKucera
Kolemjdoucí