Pojištění odpovědnosti v občanském životě

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Joezbrna 18. 12. 2011 15:24

Nenašel jsem tu na to extra vlákno, takže se ptám: Na co je třeba dát pozor ve smlouvě, čemu se rovnou vyhnout, případně i tipy na konkrétní pojistné produkty...?

Potřebuji pojistit potenciální škody způsobené těmito osobami:
- Já a manželka, moji 2 rodiče, naše 2 děti, celkem 6 lidí ve dvou domácnostech plus jeden pronajímaný byt (pokud někdo dává např. na takový rozsah zajímavou cenu).

Potřebuji pokrýt tato rizika:
- Škody způsobené sousedům (vytopení, způsobení požáru, závadou v bytě apod.); včetně onoho bytu, který pronajímám.
- Škody způsobené při sportech (zejména MTB, střelba, divoká voda).

Nemusí to zahrnovat řízení vozidla, tam mám škody ošetřené.
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 12. 2011 15:33

To jedna pojistka určitě nepokryje:

1) pojištění se vztahuje (může se mezi pojišťovnami lišit) na pojištěnou osobu, manžela(manželku) a děti žijící ve společné domácnosti.
Takže jestli je to tak, že ty + manželka + děti žijete v jedné a rodiče v druhé, tak každý svojí pojistku.

2) co se týče té způsobené škody, tady půjde o to, kdo bude za škodu odpovědný. Pokud praskne trubka, tak by dle mého názoru byl za škodu odpovědný majitel objektu, tedy ani jedna z pojistek by se na to nevztahovala. Pokud ale necháš přetéct vanu, tak to je něco jiného, tam je tvoje odpovědnost jasná a pojistka to bude krýt.
Z pojistky se bude hradit pouze škoda tebou způsobená jinému. Tedy když ti ta přetečená vana zničí parkety, tak nic nedostaneš, ale pojišťovna zaplatí sousedovi nové vymalování stromu, nebo zničený lustr, kam zateče.

Pokud chceš hradit i svojí škodu, tak klasické pojištění domácnosti, u těch parket by to šlo i z pojištění staveb (je to stavební součást).

3) škodu způsobenou při jízdě na kole (tedy někoho porazíš) by měla pojišťovna uhradit, střelba v běžném občanském životě asi nebude (dokonce některé profese (např. myslivci) mají povinnost se na takovéto škody pojistit a existují na to speciální pojistky

4) řízení motorového vozidla tam 100 % nebude (to by si každý sjednával jako levnou alternativu havarijka :D ). I když známej má pojistku, která mu hradí spoluúčast na havarijním pojištění když poškodí auto z půjčovny (hodně cestuje a půjčuje si auta). Ale je to pojistka přímo na to, nic jiného nekryje.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod krásná sereminazáda 19. 12. 2011 01:38

Za škodu způsobenou pronajímanou nemovitostí ručíš ty (prasklé trubky atd. - zmínil Chrz), za ostatní nájemník (vnuť mu jeho pojištění odpovědnosti). Řízení vozidla - škody se hradí z povinného ručení. Škody způsobené osobám blízkým se nehradí. Nejhorší škody jsou spojené s náhradou nákladů na léčení (cyklista: škoda na kole minimální, náklady na léčení ve výši 100 tis., hrazeno z povinného ručení).

Zkus třeba Allianz a variantu Exkluziv, ta kryje odpovědnost za všechny členy společné domácnosti i odpovědnost v dalších nemovitostech (vlastní byt + byt pronajímaný), i tu střelbu a náklady zdravotní pojišťovny a náhradu nemocenské. Plus platí po celé Evropě.
krásná sereminazáda
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 19. 12. 2011 10:09

Aktualne mam jak Allianz a jejich Exkluziv, tak i Ceskou pojistovnu (tu zrusim, jakmile dobehne). Ten Allianz mi vychazi, ze pokryva vic rizik a navic jsem ho dostal doslova zadarmo k pojisteni domu.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inženýr

Odeslat příspěvekod Joezbrna 19. 12. 2011 11:27

Dík za tipy, ten Exkluziv pokrývá, zdá se, všechna hlavní rizika. Nějaké alternativy, ať je z čeho vybírat?

Jen upřesnění: Záleží na tom, která trubka praskne. Stupačka je součástí nemovitosti, ale hadička od stupačky k rezervoiru hajzlu jest již majetkem a odpovědností majitele bytu; jak je to s trubkou, která není od stupačky oddělena uzavíratelným ventilem, nevím, a hlavně to nechci řešit.

Myslivec nejsem, ale pravidelně trénuji a soutěžím v obranné střelbě. Žádné povinné pojištění tam není. Na betonové podlaze stačí šlápnout na náboj, který vypadl předchozímu střelci, a člověk může spadnout na záda, a už míří na rozhodčí případně diváky za sebou. Podobným způsobem před dvěma lety zastřelil nějaký myslivec svou neteř (vystřelil z brokovnice, uklouzl a druhou ránu poslal za sebe); a dokážu s z fleku představit pět dalších situací, kdy to bude na hraně nešťastné náhody a nedbalostního zavinění. Prostě bych byl rád, kdyby takovéto sporty nespadly do výluk.
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 19. 12. 2011 14:05

S474N píše:Aktualne mam jak Allianz a jejich Exkluziv, tak i Ceskou pojistovnu (tu zrusim, jakmile dobehne). Ten Allianz mi vychazi, ze pokryva vic rizik a navic jsem ho dostal doslova zadarmo k pojisteni domu.

Je vůbec možné mít dvě shodná pojištění u různých pojišťoven? Rozumím správně, že některé události pokrývá pojišťovna A, jiné B a tedy doplňují se?
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 19. 12. 2011 14:08

astrapa: a proc by to nebylo mozne? Kdybys cetl pozorne, tak bys zjistil, ze tu CPoj cekam na dobehnuti a potom ji vypovim. Proste jsem ted v soubehu dvou pojistek a kdyby se neco stalo, tak si muzu vybrat, kterou z tech dvou pouziji.

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inženýr

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 19. 12. 2011 14:10

Možné to sice je, ale je to jaksi k hounu, protože plnění dostaneš stejně jen do výše škody. A navíc, pokud to "omylem" ohlásíš u obou, *****í to pojišťovacím podvodem.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 19. 12. 2011 14:12

pojistek muzes mit koolik chces, ale plnit si muzes nechat jen z jedne.
To je obecne pravidlo, netyka se jen zivotnich a urazovych pojistek.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod audiobullys 21. 12. 2011 05:52

u urazu se muze plnit snad i z vice pojistek ne ?
neco jinyho je majetek ten ma nakou hodnotu ,ale lidske zdravi je nevycislitelne.
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 21. 12. 2011 08:21

No dyk to Patrik píše, ne? Akorát pozor na úrazy typu "14 dní po uzavření pojistky jsem si náhodou usekl prst při sekání dřeva", při tom se pojišťovny vzájemně informují ;-).
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod audiobullys 30. 12. 2011 05:43

pise plnit si muzes nechat jen z jedne - jsem myslel ze to tvrdi o zivotnich poj.
jo tak useklej prst je slusnej nabeh na podvod. nebo vyndani - extrakce zubu. se divim ze todle nejaky podniky proplacej, ale nekdo na to mel papir v cekarne a ze prej mu to proplatej.
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mischa22 30. 12. 2011 17:50

Je možné uplatnit pojistku odpovědnosti i na rozbitý MP3 přehrávač? Dcera kamarádky byla na návštěvě u známých a bohužel se jí podařilo promáčknout displej u nového přehrávače - byl to dárek pod stromek syna známých :-(.
Mischa22
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 30. 12. 2011 18:09

Vsak proc by to nebylo mozne, normalne to nahlaste pojistovne.

S474N
Inženýr

Odeslat příspěvekod Mischa22 30. 12. 2011 18:10

díky, zkusíme to :-)...dám vědět, jak to dopadlo.
Mischa22
Návštěvník

Další stránka