Zalozit penzijni pripojisteni?

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Vindobona 5. 9. 2012 19:15

Ne, na výsluhovou penzi může jít maximálně 50 % příspěvku. - Tím myslíš 50 % z celkové naspořené částky včetně státního příspěvku, případného zhodnocení atp.?

Např. pokud budu spořit 600 Kč měsíčně, za 15 let budu mít naspořeno cca 150 000 Kč.
Mohu vzít pouze 75 000 Kč a nemohu penzijko zrušit? Co se tedy stane s druhou polovinou?

-- 5. 9. 2012 20:22 --

to Viktorius: Ahoj, můžeš být konkretnější, co jsou ty lepší způsoby zhodnocování?
Vindobona
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zbijeczka 5. 9. 2012 21:34

Ano, 50% se počítá z celkové naspořené částky (tj. vklady + úroky + státní příspěvky).

Pokud si vybereš výsluhovou penzi, pak penzijní připojištění běží dál. Smlouva nezaniká. Druhá polovina peněz zůstává normálně na tvém účtu u penzijního fondu. V tuto chvíli si spoříš už jen na starobní penzi. Na starobní penzi máš nárok až v okamžiku, kdy splníš obě podmínky, tj. věk + minimální doba spoření. U starých smluv to bylo: věk 50 let + minimální doba spoření 3 roky. Teď už jsou podmínky přísnější: věk 60 let (anebo věk, kdy je nárok na důchod od státu) + minimální doba spoření 5 let. Pokud tyto podmínky nesplňuješ, pak zrušení penzijka znamená sankce = přijdeš o státní příspěvky.
zbijeczka
Diskutér

Odeslat příspěvekod Thom 6. 9. 2012 11:43

Viktorius píše:Reaguji na otázku tohoto vlákna, jestli založit penzijko. Pokud Vám nepřispívá zaměstnavatel nějakou štědrou částkou(např. 100% toho co vložíte vy sami), tak bych penzijko vůbec nezakládal. Jsou lepší způsoby zhodnocování peněz. Já sám se ho naopak chystám brzy zrušit. Těch rizik a nevýhod je tam na můj vkus příliš.

Pokud nepřispívá teď, v budoucnu třeba bude a obráceně (zaměstnavatele člověk občas mění), proto bych to raději na minimální částku pro státní příspěvek (300 Kč/měs) založil za současných výhodnějších podmínek. Většině lidí taková částka v rozpočtu chybět nebude, naopak, aspoň to někde spoří a neutratí.
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 9. 2012 13:14

zbijeczka píše:Ano, 50% se počítá z celkové naspořené částky (tj. vklady + úroky + státní příspěvky).

Matematicky vzato to tak je, nicméně systém výpočtu je jiný. Při uzavření smlouvy se klient rozhodne, jak velká část příspěvku má jít na výsluhovou penzi (může dát nic, nebo cokoliv mezi nic a 50 %). Na "účtu" je pak evidováno zvlášť kolik si platíš na výsluhu a na ostatní a v tomto poměru se pak dělí i státní příspěvky a výnosy z kapitálové hodnoty.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Předchozí stránka