Pojištění domácnosti

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod bart.homer 22. 9. 2012 16:11

Ahoj, přítelkyně by ráda, abych si sjednal pojištění domácnosti a já se vás chci zeptat, zda se to v této době vyplatí a zda vůbec konkrétně mě.

Bydlíme zatím v pronajatém panelovém bytě 3+1 na velkém sídlišti v okresním městě. Jsme v pátém patře. Vybavení domácnosti je prakticky úplně nové. Zatím byt není zcela vybaven, ale odhadovaná cena nábytku, který tady nyní je cca 100.000 Kč a ještě něco přibude.

Přítelkyně má spíše takové ty běžné obavy z toho, kdyby nahoře v patře začalo hořet a nové vybavení bylo poté promáčené vodou, nebo kdyby praskly trubky s vodou a vyplavilo by to byt, apod.
No, znáte ženský. Těžké jim něco vymlouvat jinak je zle... :-[

V tuto chvíli však nevím, zda je byt pojištěn od majitelky bytu. Musím to zjistit, ale mě spíš jde o to, zda pronajatý byt má cenu připojistit ? Jak by to bylo s uplatňováním škod, když by byli dvě pojištění domácnosti zároveň ? A co byste nám případně doporučili.

Zadal jsem v internetových kalkulačkách přibližné informace o bytu a vyhodilo mě to nejlevnější varianty: Wustenrot, Alianz, Triglav, ČPP, Generali, Slavia a další.

Rád bych zjistil co nejvíce informací než se opět případně uvrtám do nějaké další pojistky. Zřejmě bych volil pojišťovnu, kterou již mám. Nevím, zda by to mělo nějaký vliv, ale mám nyní povinné ručení a havarijní pojištění na auto od ČPP. ( V kalkulaci je na 4 nejvýhodnějším místě ). Snažím se o to, aby u pojistné smlouvy nevzniklo přepojištění a nebo podpojištění.

Dík za každou radu nebo připomínku. ;-)
bart.homer
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Thom 22. 9. 2012 16:22

Ze dvou pojistek škodu uplatnit nelze. To jde jen u obnos. pojištění. Takže 2 pojistky na totéž smysl nemají. Nejdřív si tedy zjisti, jak to máte, pak řeš co dál.
Pokud jde o škodu způsobenou tobě sousedem nad tebou, měl by to platit (ze svého nebo z pojištění) ten nad tebou. Otázka je, jestli by na to měl (peníze nebo pojistku).
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 22. 9. 2012 20:33

Předně bych doporučil prostudovat nájemní smlouvu, bývá v nich ustanovení, že nájemce je povinen uzavřít vlastní pojištění odpovědnosti (tedy když ty vytopíš sousedy, platí se škoda z tvé pojistky). A i kdyby to ve smlouvě nebylo, vřele doporučuji pojistku sjednat, u České pojišťovny stojí cca 410 Kč ročně, k lepším na trhu asi patří Allianz Exkluziv za 900 Kč ročně.

Dále si dovolím upozornit na rozdíl mezi pojištěním nemovitosti (stěny domu), které uzavře majitel domu/bytu, a pojištění domácnosti (věci v bytě proti krádeži apod.), které si uzavírá nájemník sám. Příliš nerozumím požadavku, že by snad majitel bytu měl zaplatit pojistku chránící tvé vlastní věci...
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 22. 9. 2012 21:15

Jeho věci majitelova pojistka chránit určitě nebude, a vůbec nevím, o co mu jde..... vždyť se jinde prezentuje jako pojišťovák, zprostředkovatel půjček, má perfektní zkušenosti s tvořením skupin spolupracovníků - prostě velkej šéf...
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod Thom 23. 9. 2012 07:48

Majitel klidně pojistku mít může a neřešit to. Některý lidi si prostě platí služby, které nepotřebují a dokud nemají hluboko do kapsy, nestarají se o to, zas tak velká částka to není.
Každopádně to pojištění odpovědnosti by si poridit měl, ať už s pojištěním domácností či bez.
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 23. 9. 2012 12:50

V úvahu by připadalo několik pojistek:
1) pojištění staveb - to je věc majitele, jestli si ho sjedná, stejně jako pojištění odpovědnosti z titulu vlastníka nemovitosti (to ovšem bude mít nejspíše majitel celého domu, případně SVJ).
2) pojištění domácnosti na zařízení, které je v majetku pronajímatele (pokud ti pronajímá "holý" byt bez jakéhokoliv zařízení, tak je zbytečné
3) pojištění domácnosti na zařízení, které je v tvém vlastnictví - osobně se mi 100 000 Kč zdá docela hodně nízká částka a to i na jednu místnost, natož na čtyři.
4) pojištění odpovědnosti za škodu, kterou můžete způsobit okolí (např. vytopením), ale i na majetku pronajímatele

Co se aktuální nabídky týče, tak pojištění s nejméně výlukami a různými kličkami nabízí Allianz, ale pouze v té nejvyšší variantě (Exclusive), ty dvě nižší nebrat (to už je lepší např. pojištění od České pojišťovny, která také nemá špatné pojistky). Ovšem je také pravda, že si to Allianz nechá "krutě zaplatit" i když se zde na fóru objevil někdo, kdo tvrdil, že si vyjednal snad 60 % slevu (to je pak bezkonkurenční nabídka).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 23. 9. 2012 21:14

No hlavne nebylo receno, ze pri tom vytopeni si to zacvaka ten pachatel skody - tedy ten soused, takze pojistku by mel mit predevsim on.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inženýr

Odeslat příspěvekod Thom 23. 9. 2012 21:27

Hned první odpověď (moje ;)).
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 24. 9. 2012 07:30

a není to i tak, že se dá plnit z pojistky vytopeného jehož pojišťovna to pak bude vyžadovat po viníkovi?
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod Thom 24. 9. 2012 07:34

Dá, ale pokud má viník pojistku a je aspoň trochu slušný, tak se to přes pojišťovnu poškozeného řešit nemusí. Nevím totiž, jestli by pak nepřišel poškozený i o slevu, pokud ji má.
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 24. 9. 2012 10:44

Pokud je to stejně jako u havarijka, tak tam poškozený o slevu nepřichází, má-li pojišťovna na kom se "hojit".
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor