Zivotni pojisteni - uprava

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod suwer 2. 10. 2012 13:22

Chci upravovat svoje stavajici IZP - Maximum (CPP). V soucasne chvili platim 810 Kc mesicne, pricemz:

Zakladni poj. pro pripad smrti - 1.000 Kc
    Poj. pro pripad smrti s konst. poj. castkou - 50.000 Kc
    Poj. pro pripad smrti s linearne klesajici poj. castkou - 500.000 Kc
    Smrt nasledkem urazu - 100.000 Kc
    Trvale nasledky urazu s prog. plnenim od 0,001 % - 1.000.000 Kc
    Denni odskodne za pobyt v nemocnici - 100 Kc
    Pripoj. invalidity s klesajici poj. castkou - 700.000 Kc

Platim to uz 2 roky a jedna uprava probehla. 1,5 roku jsem platil 700 Kc a trvale nasledky byly polovicni. Letos v dubnu se to menilo na 810 Kc a zdvojnasobily se ty trvale nasledky.

Po mensi "informacni obrode" to chci redukovat. Co nejnizsi sporici cast (investice), poj. na smrt uplne zrusit (nemam zavazky), pobyt v nemocnici zrusit atd. Jedine, co chci zachovat, je pripoj. invalidity (navysit castku) a otazkou zustava poj. trvalych nasledku urazu.

Takze prvni otazka: Na kolik zvednout pripoj invalidity? Premyslel jsem nad vetsi castkou, 2,5 mil. apod. A co s tim poj. trvalych nasledku urazu? V jakych pripadech to ma smysl.

Druha otazka: Da se potom tohle IZP pouzit na pojisteni u hypoteky? Tzn. az si za 2-3 roky vezmu hypoteku a znovu to zmenim - vratim tam poj. na smrt apod. Ma to smysl? Nechce se mi ho totiz rusit, kdyz uz jsem tam 2 roky cpal penize. Nicmene smysl pro jeho zachovani je jedine ten s pripadem invalidity a pak pozdeji hypoteky.

-- 2. 10. 2012 13:37 --

Spatne jsem to predtim formuloval... Rusit ho v zadnem pripade nebudu, max. "umrtvovat".
suwer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 4. 10. 2012 12:54

První otázka: Proč očekáváte odbornou radu, když o Vás nikdo nic neví.?
Druhá otázka: Proč to všechno neproberete tam, kde jste si to uzavíral?

K vašim otázkám:
1) Pojistné částky se nastavují většinou podle příjmů.
2) Každé IŽP se dá použít k pojištění u hypotéky. Mě spíš zajímá, jestli je výhodné podstupovat riziko, že za 3 roky budu mít zhoršený zdravotní stav a nikde už mě nepojistí, nebo to udělat hned, když jsem ještě zdravý a mladý....
Zajímá vás něco v oblasti financí, s čím vám můžu pomoci?
vladimir.svorba
Nadšenec

Odeslat příspěvekod suwer 4. 10. 2012 13:06

Ja uz jsem v tom vicemene rozhodnuty, jenom jsem si chtel overit sve zavery, ktere nemusi byt nutne spravne.

Kdyz uz ho mam 2 roky, tak spis pocitam s tim, ze si ho necham a upravim. Jak jsem psal, smrt pryc (resp. nutne minimum) a denni odskodne pryc. Investicni cast na minimum. Zvazuju i tu upravu pripoj. invalidity, kde si to musim jeste lepe propocitat.

Trvale nasledky upravim a premyslim i nad zmenou z 0,001 % na 10 %. Ma nekdo realny priklad, v cem je 0,001 % vyhodne? Kdyz se podivam na procentove ohodnoceni "casti tela", tak je to trochu k smichu.

Co se tyka hypoteky, tak uz jsem dohledat potrebne informace a snad i spravne pochopil, jenom by se ta pojistka pak musela znovu upravovat (pridat zpatky smrt na odpovidajici castku, spravne propocitat ty linearne klesajici poj. castky atd.).

Asi se pak podle situace a podminek uvidi, jestli bude lepsi upravovat tuhle pojistku, nebo zaridit dalsi, odlisnou pojistku stavenou na primo pro ucely hypoteky a rizik z ni plynoucich.
suwer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 4. 10. 2012 14:51

Mě trošku udivuje to pojištění na smrt s klesající pojistnou částkou - podle toho bych soudil, že bylo původně uzavřeno k zajištění nějakého úvěru (ke kterému proto nedošlo)?
Protože je velmi neobvyklé takové pojitění uzavírat za jiným účelem.

Problém je, že peníze, které jsi do toho nasypal první dva roky jsou nenávratně pryč (většina z toho byla vyplacena jako provize prodejci) a maximálně je tak ve výpise uvidíš jako "počáteční jednotky". Takže když pojistku zrušíš, nic moc z ní nedostaneš (někdy je možné dostat o něco víc částečným výběrem rezervy, můžeš si to nechat spočítat).

Také bych byl pro zrušit nic neřešící pojištění na 100 Kč odškodnění za pobyt v nemocnici (nebo zvýšit na částku, která něco řeší).
Co se týče pojištění na trvalé následky, tak je jedno, jeslti jsou od 0,0001 % nebo 1 %, ale 10 % už je moc. U trvalých následků je problém u ne totálních (amputace, úplná ztráta (zraku, sluchu,...)) úrazů, jako je částečná ztráta (zraku, sluchu, hybnosti,...). Tam i poškození kolem 10 % může výrazně snížit pracovní uplatnění (záleží na tom, čím se živíš) a přitom ti vlastně "nic není", takže ani invalidní důchod nedostaneš.

Pojištění invalidity do jísté míry dubluje pojištění trvalých následků - i když se nepřekrývají úplně. Invalidita má tu "výhodu", že nemusí být jen následkem úrazu, ale i nemoci (JE-LI TAK SJEDNÁNO), na druhou stranu i velmi vážný úraz s vážnými následky ještě "negarantuje" přiznání 2. nebo 3. stupně invalidity, což je obvykle podmínkou pojišťovny pro výplatu plnění.
Pokud tedy už budeš pojištění invalidity uzavírat, tak určitě takové, které plní u druhého stupně, protože třetí dává ČSSZ jen velmi výjimečně.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod suwer 4. 10. 2012 15:45

Uplne prapuvodni ucel melo byt proste zivotni pojisteni, ale 2 roky zpatky (no vlastne jeste i nedavno) jsem se vlastnimi financemi jeste nezabyval. Uz tehdy jsem kyvl na IZP (ohromen jeho "vynosnosti") a ano, bylo to upraveno na zajisteni uveru, tzn. hypoteky.

Pokud ho zrusim, nedostanu nic. Takze kdyz uz ho mam, chci ho zpatky redukovat na to zivotni pojisteni pro reseni pripadnych komplikaci, ktere by me mohli ohrozit.

Diky za dovysvetleni procent u trvalych nasledku a stupnu invalidity (v tom jsem mel jeste trochu chaos).
suwer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod maklerkopecky 20. 10. 2012 07:51

Životní pojištění Investiční - znamená že nemusíte dostat při dožití vůbec nic.
To je v pojistných podmínkách. Nic nevyřešíte. Částky nečástky. Bud si ho nechte , nebo ho zrušte.
maklerkopecky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 21. 10. 2012 10:27

Pane makléři, životní pojištění je od krytí rizik. Běžte se ještě několik let vzdělávat a pak můžete přijít diskutovat.
Zajímá vás něco v oblasti financí, s čím vám můžu pomoci?
vladimir.svorba
Nadšenec