Změna z IŽP na PP v rámci jedné pojišťovny

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod dayslypper 13. 10. 2012 23:04

Dobrý den,
rád bych se zeptal, zdali je možné se nějakým způsobem dohodnout s pojišťovnou, kde mám investiční životní pojištění (IŽP) na změně na penzijní připojištění (PP).

Má někdo zkušenosti, že by bylo možné s institucí v takovémto případě zrušit IŽP ne přes odbytné/odkupné, ale nějakou smluvně danou dohodou a obratem u penzijního fondu založit penzijní připojištění?

Mám dvě IŽP. Zrušení smlouvy IŽP je nevýhodné, vzhledem k trvání cca 1 rok resp. 5 měsíců. Zmrazení (převod do splaceného stavu) neeliminuje poplatky za vedení (cca 50,- měsíčně), takže by ten účet akorát požíral sám sebe. U penzijního připojištění je vedení ze zákona bez poplatků.

Rád bych byl také nezávislý na případné změně zaměstnavatele a tedy i na zprostředkovatele pojištění, který je s firmou spolčen. typ PP mi zaměstnavatel dle zákona nemůže nakázat.

Jen na vysvětlenou, jak jsem se do té situace dostal:

Zjistil jsem, že jsem vletěl docela do pasti, která jde nyní zcela proti mým potřebám (mít momentálně co největší objem volných peněz pro koupi bytu bez nebo s minimálním úvěrem, jsem svobodný, bezdětný). Zapříčinila to především slepá důvěra ve finančního poradce (kterého znám jako kamaráda cca 15 let). Z důvodu nedostatku času jsem se o tyto věci příliš nestaral a neobstaral si SÁM informace z co nejvíce zdrojů, jako jsem činil v případě veškerých dalších věcí, které s financemi souvisely. Šetřím korunové položky za vedení běžných účtů a pak se takto upíšu ďáblu. >:-(

Momentálně mám totiž dvě IŽP. Důkladně jsem si totiž neověřil, jestli až získám po roce u zaměstnavatele právo na příspěvek na pojištění, bude možné tento příspěvek zasílat na již existující IŽP. To mi (alespoň v případě IŽP) umožněno nebylo i přestože jsem se výrazně zasazoval o opak. V té době jsem nechtěl do tohoto systému cpát už více peněz, tak jsem se rozhodl uzavřít IŽP na částku ve výši příspěvku od firmy, tak abych nemusel nic doplácet jako v případě penzijního připojištění.

Konečně jsem si v poslední době udělal čas na to, abych si sám pozjišťoval smysluplnost a výhodnost všech těch různých pojištění pro mé skutečné potřeby.
dayslypper
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 14. 10. 2012 07:17

Převod do PP nelze. Při zrušení může pojišťovna vyžadovat doplacení dlužného pojistného za základní pojištění smrti. Propočet vydá pojišťovna na vyžádání. U většiny smluv vznikne nárok na odkupné až po 2 roce plateb. Příště doporučuji navštívit nezávislého poradce a ne kamaráda nebo někoho z rodiny či firmy, kde je nezávislost a zájem podat správnou radu vyloučena.
kamey
Diskutér