Penzijní připojištění - uzavřít Sám / přes Fin. poradce

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod dayslypper 18. 11. 2012 11:39

jichaj píše:A co se pri zalozeni pres zprostredkovatele domluvit, ze vam necha cast provize? Ja se domluvil s kamosem, co dela Allianz a 3 nasobek mesicni ulozky mi nechal (cca 2000).

PatrikChrz píše:Poplatek za ukonceni smlouvy do 5 let od sjednani je 800 Kc, takze v podobnych hodnotach se bude asi ta provize pohybovat.

Mému finančnímu poradci (kamarád) jsem nabídl, že s ním uzavřu smlouvu, když mi dá 1/2 jho provize, jinak že si to raději uzavřu sám s bonusem. Nabídl mi za 300/měs. částku 200,- z údajných 400,- :-D

Ještě předtím, než jsem se do fóra znovu zabrouzdal, jsem si říkal, jak se za toto může jako fin. poradce uživit. Měl jsem ho spíš za inteligentního člověka, nicméně teď se projevil jako hlupák, protože si o něm teď nemohu myslet nic jiného, než:
a) buď uzavírá smlouvy za tuto almužnu, tedy je to blb + aby si vůbec vydělal na chleba, musí to být typický agresivní "uzavírač smluv"
b) je to lhář. Neštve mě to, že mi nabídl málo, ale spíš, že se mnou nejednal fér.

Tedy kdybych měl hodnotit význam mého snažení... Ověřit si čestnost svého finančního poradce, o jehož schopnostech a čestném jednání již delší dobu pochybuji... K NEZAPLACENÍ.

P.S.: Budu rád, když si zdejší fin. poradci ušetří chvástání typu: "To já bych nikdy..." tedy, že buď byste dali kamarádovi skutečnou polovinou, nebo že do toho nepůjdete kvůli nevýhodnosti.
dayslypper
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kamey 18. 11. 2012 12:49

Fakt netuším, o co lidem, jako jsi jde. Fakt se ptáš v obchodě při nákupu, kolik Ti dá pokladní za to, že ty rohlíky kupuješ u ní? Vážně si myslíš, že ona má za ty rohlíky "provizi" ve výši rozdílu prodejní/výrobní?

Jako smlouva na 300, to je fakt vejvar :D
Provize jsou odstupňované podle věku a měsíční platby. Také bys asi neměl zapomenout na to, že ten tvůj kamarád z té provize musí zaplatit náklady - když nic jiného, tak za tebou asi někam pojede, potom musí na poštu a zaplatit doporučenou poštu. A hlavně musí z té provize odvést daně a zdravotní a sociální pojištění. A teď mudruj, kolik to tak asi je, když u nás je právě toto "výpalné státu" docela vysoké.
BTW, být tvým kamarádem, tak už jím být ani nechci, protože si ho nevážíš.
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fantucci 18. 11. 2012 13:28

Tak tak. Jít za kamarádem a chtít po něm kus zisku za to, že si od něj koupím službu, nebude známka kamarádství...
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 18. 11. 2012 14:40

dayslypper, pokud je to fakt kamarád, tak neřeš jestli má tak malé provize nebo tě tahá za nohu a prostě zvol variantu, která je pro tebe výhodnější.

Nepíšeš o jakou pojišťovnu se jedná a výše provizí se mohou lišit. Každopádně výše provize by rozhodně byla zajímavá informace.

Jinak 300 na penzijko je fakt málo, to skoro nemá cenu.

Pro ostatní, provize je odměna agenta za získání klienta. Ovšem pokud přijde klient sám od sebe a už je rozhodnut daný produkt sjednat a normálně by to udělal přímo, tak mi přijde naprosto fér se o provizi (po zdanění) šábnout na půl.

Osobně tyto otravné vnucovače smluv nemám rád, takže pokud agent nedá slevu, tak zásadně dám přednost uzavření smlouvy přímo.

-- 18. 11. 2012 14:56 --

Tady sem našel článek s přehledem provizí http://www.penize.cz/penzijni-pripojist ... siho-fondu

Jinde se uvádí obecně 250 - 450 % z měsíční úložky

A tady http://poradci-sobe.cz/penzijni-pripoji ... i-provize/ se píše, že poradce má povinnost při uzavření smlouvy o výši provize informovat.

V tomto případě by se tedy provize může pohybovat řekněme cca ve výši 700 - 1300 Kč, pravděpodobněji ale blíže té nižší částce. Takže když odečteme daně a také možnost, že si část vezme společnost pod kterou poradce pracuje, tak 400 Kč k rozdělení může být i reálná částka.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 11. 2012 15:17

kamey píše:Fakt netuším, o co lidem, jako jsi jde. Fakt se ptáš v obchodě při nákupu, kolik Ti dá pokladní za to, že ty rohlíky kupuješ u ní? Vážně si myslíš, že ona má za ty rohlíky "provizi" ve výši rozdílu prodejní/výrobní?

Neporovnával bych to s tím, "chtít slevu po pokladní", ale s tím, že když někdo přijde do obchodu a chce koupit levněji, než je doporučená maloobchodní cena zboží - a to je celkem normální.

Obchodníci to nemají rádi, ve značkových obchodech se tomu snaží bránit i výrobci/dovozci daného zboží.Snižuje to totiž výnos z prodeje daného zboží a tedy ochotu dalších obchodníků to nabízet, což je problém, protože důležité je, aby bylo zboží "na krámě", to je nejdůležitější pro prodej. Cena, kvalita, atd je až podružná. Když se vrátím k těm hodinkám, o kterých zde byla v nedávné diskusi zmínka, tak nejvíce prodávané značky rozhodně nemají nejlepší poměr cena/výkon, ale jsou prostě "na každém krámě". Většina kupujících nejde po konkrétní značce nebo modelu, většinu značek ani nezná, ale jde do obchodu s tím, "že si něco vybere".

-- 18. 11. 2012 15:21 --

Fantucci píše:Tak tak. Jít za kamarádem a chtít po něm kus zisku za to, že si od něj koupím službu, nebude známka kamarádství...

Tak on si to za stejných podmínek mohl koupit od cizího člověka, tak, celkem logicky" očekával, že když přijde za kamarádem, tak ten se s ním o provizi rozdělí. Vydělali by na tom oba - kamarád by měl "zadarmo" klienta (nemusí nikoho shánět) a on slevu. Vzhledem k nabízené částce je ovšem výhodnější uzavřít si to on-line (ať přes nějakého zprostředkovatele, který dá pětikilo, nebo přes fond, který mu dá nějaký bonus).

Když se na mě obrátili lidi ohledně koupi hodinek, tak jsem jim také vyjednal nějakou slevu (nejméně 10 %, u některých značek i 15-20 %).

-- 18. 11. 2012 15:23 --

dayslypper: kamarád nemusí vyloženě lhát. On může uvádět výši provize, která se k němu skutečně dostane poté, co mu část strhne společnost, pro kterou pracuje (některé svoje lidi skutečně ždímou a seberou jim až polovinu, běžná je třetina). Každopádně vzhledem k aktuální nabídce na trhu je lepší využít nějakého on-line sjednatele, který ti dá pětikilo bez keců.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dayslypper 18. 11. 2012 16:46

Pánové poradci,
taková reakce s rétorikou typickou pro Vás není nic překvapující. Dost často tu čtu ty různé bagatelizující až imbecilizující nesouměřitelné příměry, které máte tak v oblibě a jistě působí výborně na vaše klienty, když jste jeden na jednoho. Dobře to vystihl Patrik. I já když mám jako věrný zákazník slevu v různých obchodech nebo mám levný zdroj čehokoliv, tak v kdečem takto kamarádům pomohu - bez provize. Kdo ví, možná trpíte stejnou absencí sebeúcty jako dotyčný, ale přeci jen doufám, že jste si spíš jen nepřečetli můj předchozí příspěvek (a doufám, že neúmyslně) reagovali jen na věci vytržené z kontextu. Připomínám...

dayslypper píše:a) buď uzavírá smlouvy za tuto almužnu, tedy je to blb + aby si vůbec vydělal na chleba, musí to být typický agresivní "uzavírač smluv"
b) je to lhář. Neštve mě to, že mi nabídl málo, ale spíš, že se mnou nejednal fér.[/b]


Proč mi tedy neřekl rovnou něco ve smyslu...
kamey píše:Jako smlouva na 300, to je fakt vejvar :D

Protože mne správně neodhadl a zřejmě si myslel, že nemám ani rámcovou představu o provizích - tedy se toho snažil využít. Vy, kdybyste dostali podobnou nabídku od vašeho "kamaráda", také byste nejdříve zvažovali, na kolik má asi tento člověk přehled, tedy "Mohu jednat ve svůj prospěch nebo ne?". V tomto si, prosím, nehrajte na solitéry. Jak pak fin. poradce bude nakonec jednat, záleží samozřejmě vždy i na jeho morálce, úspěšnosti, jaký to je kamarád atd. Ale pokud je čestný, buď to odmítne rovnou, nebo odmítne sdělit skutečnou výši provize a nabídne jinou částku. kamey zde na veřejném fóru tedy ani snad nemůže reagovat jinak.

Zadání ode mne bylo 300,-/měs., Allianz nebo ČP. Jsem r. 85.

Abych ten "kamarádský" vztah uvedl na pravou míru. Byl to ode mne navíc i zamýšlený test. Za "kamaráda" se dle mě spíš nějaký čas považuje protistrana, když se mnou chce uzavřít nějakou smlouvu. Ale to, že můj test zcela splní očekávání, mne celkem překvapilo.

Znám více kamarádů fin. poradců, ale nejvíce důvěry jsem měl k tomuto, známe se dlouhá léta, inteligentní, s VŠ vzděláním v oboru, přestože byl ve svém jednání už při počátku spolupráce (někdy před více než rokem) celkem agresivní, a nejsem jediný v jeho okolí, který to pozoruje. I když sám jsem vyjádřil přání, že chci tato pojištění řešit, až u zaměstnavatele získám po roce nárok na příspěvek, tak jsem se nechal předčasně ukecat do pasti, kterou jsem popsal ZDE. To, že jsem si sám u zaměstnavatele neověřil možnost převést budoucí příspěvek na své existující IŽP, to je moje blbost. Ale že mne na to neupozorní ani finanční poradce, který v tom je dnes a denně (moju firmu má totiž smluvně obšancovanou jiná fin. poradenská firma. Tudíž v případě IŽP bylo podmínkou příspěvku sjednání přes ni).

Zřejmě naopak tušil, že by po tom roce se mnou už neuzavřel nic, tak mne ujistil, že vše bude v pořádku, že to s lidma dělá běžně. Po roce jsem se akorát dostal do nepříjemného konfliktu s personálním oddělením v mé firmě. Po všech těhle zkušenostech jsem si řekl NE a že když jde o prachy, nasadím lokty stejně vysoko a bezohledně jako ti v mém okolí. Dotyčný za mne vyinkasoval provizí dost za předchozí pojištění (IŽP a rizika dohromady cca v hodnotě 1500/měs.), tak teď už NE.
dayslypper
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kamey 18. 11. 2012 16:59

PatrikChrz píše:
kamey píše:Fakt netuším, o co lidem, jako jsi jde. Fakt se ptáš v obchodě při nákupu, kolik Ti dá pokladní za to, že ty rohlíky kupuješ u ní? Vážně si myslíš, že ona má za ty rohlíky "provizi" ve výši rozdílu prodejní/výrobní?

Neporovnával bych to s tím, "chtít slevu po pokladní", ale s tím, že když někdo přijde do obchodu a chce koupit levněji, než je doporučená maloobchodní cena zboží - a to je celkem normální.

Obchodníci to nemají rádi, ve značkových obchodech se tomu snaží bránit i výrobci/dovozci daného zboží.Snižuje to totiž výnos z prodeje daného zboží a tedy ochotu dalších obchodníků to nabízet, což je problém, protože důležité je, aby bylo zboží "na krámě", to je nejdůležitější pro prodej. Cena, kvalita, atd je až podružná. Když se vrátím k těm hodinkám, o kterých zde byla v nedávné diskusi zmínka, tak nejvíce prodávané značky rozhodně nemají nejlepší poměr cena/výkon, ale jsou prostě "na každém krámě". Většina kupujících nejde po konkrétní značce nebo modelu, většinu značek ani nezná, ale jde do obchodu s tím, "že si něco vybere".

-- 18. 11. 2012 15:21 --

Fantucci píše:Tak tak. Jít za kamarádem a chtít po něm kus zisku za to, že si od něj koupím službu, nebude známka kamarádství...

Tak on si to za stejných podmínek mohl koupit od cizího člověka, tak, celkem logicky" očekával, že když přijde za kamarádem, tak ten se s ním o provizi rozdělí. Vydělali by na tom oba - kamarád by měl "zadarmo" klienta (nemusí nikoho shánět) a on slevu. Vzhledem k nabízené částce je ovšem výhodnější uzavřít si to on-line (ať přes nějakého zprostředkovatele, který dá pětikilo, nebo přes fond, který mu dá nějaký bonus).

Když se na mě obrátili lidi ohledně koupi hodinek, tak jsem jim také vyjednal nějakou slevu (nejméně 10 %, u některých značek i 15-20 %).

-- 18. 11. 2012 15:23 --

dayslypper: kamarád nemusí vyloženě lhát. On může uvádět výši provize, která se k němu skutečně dostane poté, co mu část strhne společnost, pro kterou pracuje (některé svoje lidi skutečně ždímou a seberou jim až polovinu, běžná je třetina). Každopádně vzhledem k aktuální nabídce na trhu je lepší využít nějakého on-line sjednatele, který ti dá pětikilo bez keců.


Napsala jsem to naprosto přesně, neboť chce slevu (podíl na provizi) právě po té pokladní. Poradce o výši provizi prostě nerozhoduje. Dává ji ze svého a v tomto případě by pokladní za něj uhradila část nákupu. Je to totéž!
Pokud chce slevu od PF, potom by ji musel poskytnout PF. Ale tam už je to většinou něco za něco...., ne jen z ruky do ruky na čestné slovo a ručení 2 roky za provizi.

K odstavci, kde jsi kupujícím dával slevy. Pokud jsi poskytl slevu, snížila se o tutéž částku tvá mzda? Rozdával jsi ze "svého" nebo jsi dával slevy z marže zaměstnavatele? Pokud z jeho marže, tak byla zřejmě dost vysoká a z cizího to nebolí.

Uzavřu to, takhle přemýšlí zaměstnanci, kteří peníze podnikáním nikdy nevydělali.

A ještě doplním pro všechny, kteří mají zálusk na podíl na provizích coby klienti.
Ze zákona je úplata pro klienta trestná. Tedy ten, kdo se s Vámi rozdělí, si otevírá dveře k daleko většímu problému, který může nastat. (Odměny na portálech platí PF a jsou formou veřejného příslibu, což je něco jiného). On je rozdíl mezi sleva a rozdělení se o odměnu, mzdu, bonus. Za mě tečka.
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 11. 2012 17:11

Není to stejné - pokladní nemá provizi z prodaného zboží. Ovšem majitel obchodu (a u malých obchodů zároveň i prodavač) ano, a také proto se s ním dá jednat a nějakou tu slevu si dohodnout a hodně lidí to dělá.
V některých obchodech mají ovšem i prodavačky pravomoc poskytnout slevu, zpravidla do 10 %, tu ovšem neplatí ze svého.

Ty slevy jsem vyjednával různě - něco u zaměstnavatele, něco u obchodů kam jsme dodávali (a které prodávaly i jiné, než naše značky) a dodnes se tu a tam na mě s žádostí o vyjednání nějaké slevy za hodiny někdo obrátí a obchodníci jsou rádi, že zákazníka pošlu k nim.
-- 18. 11. 2012 17:13 --

Jinak teď si uvědomuji, že na dovolené jsem ukecal slevu v obchodě na prodavačce i na sandály a o víc než půlku se nám podařilo stáhnout cenu za jídlo v restauraci :). Smlouvání s taxikářema bylo naprosto normální. I když tady šlo spíše o "sport", než reálnou úsporu (cena jídla před slevou byla 4,5 USD, po slevě 2 USD).

-- 18. 11. 2012 17:25 --

kamey píše:Uzavřu to, takhle přemýšlí zaměstnanci, kteří peníze podnikáním nikdy nevydělali.


Nesouhlasím. Naopak nejtvrději smlouvali ti, kdo měli nejúspěšnější obchody - kdy se z nás snažili vymámit lepší, než standardní marže, byli ochotni se handrkovat i o 1% procento navíc (vědomi si své tržní síly).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kamey 18. 11. 2012 17:40

Není to stejné - pokladní nemá provizi z prodaného zboží. Ovšem majitel obchodu (a u malých obchodů zároveň i prodavač) ano, a také proto se s ním dá jednat a nějakou tu slevu si dohodnout a hodně lidí to dělá.
V některých obchodech mají ovšem i prodavačky pravomoc poskytnout slevu, zpravidla do 10 %, tu ovšem neplatí ze svého.

Proboha a co je provize pro obchoďáka na živnosťák? To je podle tebe jakýsi nadstandard k imaginárnímu platu, nebo co? A PF jim slevu proplatí... že? No comment.
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 11. 2012 17:47

Obchoďák má provizi z prodeje. V případě "žádosti" o podíl na provizi má několik možností:

1) odmítnout a neprodat - nic nevydělá, ale ani neprodělá
2) příjmout - vydělá méně, ale pořád vydělá (jestli mu to za tu námahu stojí je věc druhá)

Prodavačka má tyto možnosti
1) odmítnout a neprodat - nic nevydělá, ale ani neprodělá
2) přijmout a poskytnout slevu z vlastní kapsy - prodělá, není tedy důvod, aby to dělala
3) přijmout a poskytnout provizi z marže obchodu (má-li k tomu oprávnění) - ani nevydělá, ani neprodělá

Ve výsledku je pro ní tak varianta 1) a 3) shodná a je jen na instrukcích jejího zaměstnavatele, jak bude postupovat. A případně na její iniciativě, jestli má zájem na tom, aby firma prodala, nebo se raději nebude s nikým handrkovat a bude čekat na dalšího zákazníka. Varianta 2 nepřichází v úvahu.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kamey 18. 11. 2012 17:56

Bod 2) u prodavačky platí zároveň u prodejce PF. Proč by to dělal, když mu navíc hrozí, že dotyčný přestane platit a on bude vracet i to, o co se s ním rozdělil.

Ale fakt to nemá cenu řešit.
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod OS 18. 11. 2012 17:59

Fantucci píše:Tak tak. Jít za kamarádem a chtít po něm kus zisku za to, že si od něj koupím službu, nebude známka kamarádství...


Ehm, ono je ale skoro zoufalství chodit po kamarádech a nabízet jim pojištění atd. Obvykle to totiž není, že jdu za kamarádem a vyloženě po něm chci tu smlouvu. Obvykle přijuchá on a začne mi tlačit ty kecy ze školení. Teď jsem to sám zažil, samozřejmě jsem se jasně nevyjádřil a on už měl předepsanou smlouvu. Co to jako je?

A rozhodně bych po něm část z té usmolené provize nechtěl.
OS
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 11. 2012 17:59

Jak to? Prodavačka když prodá se slevou "ze svého" jen prodělá (nedostane půlku provize, není ani na nule), není nijak motivována to dělat.
Prodejce PF je varianta 2) Obchoďák. Vydělá, ale málo. Je jen na něm, jestli do toho chce jít, jestli mu i poloviční provize stačí.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kamey 18. 11. 2012 18:15

Zaměstnanče, chápeš, že pokud by to udělal v tom konkrétním případě, kdy se tu bavíme o usmolených 300, tak mu nezbude ani na to, aby zaplatil výpalné státu? A bude na tom stejně jako ta prodavačka??? Ale to nechápeš, že?
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 11. 2012 18:22

Však je na jeho zvážení, zda do toho půjde, nebo nikoliv. Požadavek mě přijde naprosto legitimní, stejně tak jeho přijmutí či odmítnutí. Může nabídnout jinou částku (třetinu, čtvrtinu) a nebo dojde k závěru, že se mu obchod nevyplatí a neprodá nic.

-- 18. 11. 2012 18:24 --

...a možná by nám ROP mohl nějak osvětlit, jestli i ten podíl na provizi nejde nějak účetně a daňově vyřešit (tak, aby byl pro příslušného poradce nákladovou položkou).

-- 18. 11. 2012 18:28 --

...když může Měšec dávat pětikilo, tak to asi taky má nějak ošetřené
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků