Zdanění IŽP - co se vlastně daní?

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod avengerr 28. 1. 2013 18:29

Zdravím diskutéry,
obracím se na vás s otázkou, kde mám různé info z různých stran. Z četných diskuzních fór mi vyplývá, že to, co mi vyplatí pojišťovna po ukončení IŽP (nejedná-li se o odkupné, ale skutečně doběhnutí do konce) se daní výnos 15%.
Je pro účely této daně považováno za výnos jen to, co vydělám na úrocích, nebo i to "pojistné", které tam průběžně vkládám? Tj. pokud mám IŽP, kam během X let vložím třeba 500tis. a vydělá mi to 100tis., bude se zdaňovat 15% na konci při výplatě 600 tisíc nebo 100 tisíc?
Děkuji!
avengerr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MichalDoubek 28. 1. 2013 19:08

15% z výnosu. Protože to co tam vkládáš už jednou bylo zdaněno.
"Peníze nepřinášejí štěstí, ale uklidňují nervy"
MichalDoubek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fantucci 28. 1. 2013 20:00

platí se daň ze zisku, tedy z rozdílu mezi plněním pro případ dožití a zaplaceným pojistným....
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod avengerr 28. 1. 2013 20:13

Díky! To je ta lepší varianta...
avengerr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 29. 1. 2013 08:39

Má to jeden malý háček. To, že se daní jen výnosy neznamená, že když dostaneš méně, než jsi tam vložil, že nebudeš platit žádné daně.
Poplatky, které jsou se životním pojištěním spojeny nejsou daňově odečitatelné položky.
Příklad:
Na pojistném zaplatíš 20 (let) x 12 (měsíců) x 1000 (kč měsíční platba) = 240 000 Kč.
Na poplatky (provize pro prodejce) jdou první dva roky, tedy 24 000 Kč, na pojistné řekněme jen 100 Kč / měsíc (bude to "pojistka na spoření", prostě takový ten typický bazmek, co se dnes nejčastěji sjednává, co není ani pojitění, ani spoření), tedy dalších 24 000 Kč.
Spořit se tak bude 192 000 Kč, pokud by úrok byl 2,4 %, tak mě při složeném úročení vychází celkem vyplácená částka 250 266,052. Zdaňovat se tak nebude zisk 10 266,052, ale 58266,052 a tedy 15 % daň bude 8739,90
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod avengerr 29. 1. 2013 12:33

Rozumím, díky za skvělé doplnění. Protože jsem s IŽP udělal zjevně chybu, stejně jako mnozí další, hledám cestu, jak ho s co nejmenší ztrátou ukončit (jsem teď v asi 20 měsíci, takže ještě kupuju počáteční jednotky). Původně jsem to chtěl uhrát na odstoupení od smlouvy, ale jako alternativu ještě uvažuji jiné varianty, např. převod do splaceného stavu...ještě sbírám informace. Mám to bez pojistky, čistě na "spoření". Ptal jsem se hlavně proto, že jsem od třetí strany dostal informaci, která mě dost děsila - že se daní 15% VŠE, co na konci dostanu. To by byl zabiják, samozřejmě.
Díky moc.
avengerr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod krásná sereminazáda 29. 1. 2013 13:06

No to sis vybral rádce...

Chrz lže. Opět.
Agenti nedostávají provizi ve výši 24-násobku měsíční platby.
Poplatky za vedení smlouvy nejsou daně http://cs.wikipedia.org/wiki/Da%C5%88
Poplatky za vedení smlouvy, které se strhávají z běžného pojistného (= částka, kterou měsíčně platíš), jsou daňově odečitatelné. Daňově odečitatelné nejsou poplatky, které ti bude pojišťovna strhávat za vedení smlouvy ve splaceném stavu.
krásná sereminazáda
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milisen16 29. 1. 2013 13:19

Mám podobný problém.... manžel měl životní pojištění, po cca 3 letech jsme zjistili, že je nevýhodné a tak ho ukončil, ale zároveň uzavřel nové životní pojištění ( jeden měsíc dobíhala stará smlouva a již platila nová smlouva) Na pojišťovně mi tvrdí, že bude muset daňové úlevy z první smlouvy dodanit ( přestože mu nebyla vyplacena žádná částka, jelikož nedošlo ke zhodnocení vkladu). Mě to připadá nelogické, pojištěn manžel je u jiné společnosti ( o práci člověka, který to první pojištění uzavíral, si myslím své a o naší blbosti asi také ), z mého laického pohledu životní pojištění trvá ( jak by to asi bylo, kdyby pojišťovna zkrachovala a pojistky by přebral někdo jiný, to by se také dodaňovalo za léta zpět? ) Každá pojistka je u jiné pojišťovny. Jinde jsem našla, že pokud není vyplaceno pojistné plnění nebo odbytné a hodnota je převedena na novou smlouvu splňující podmínky, tak se nic neděje a dodaňovat se nemusí.
Naposledy upravil milisen16 dne 29. 1. 2013 13:40, celkově upraveno 1
milisen16
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fantucci 29. 1. 2013 13:23

tohle dodaňování je a vždy bude spornou otázkou. Pojišťovny samozřejmě říkají, jako strašák pro odcházející klienty, že dodaňovat se při změně pojišťovny musí z tituly výplaty odkupného. Na druhou stranu už jsem viděl právní výklad z ministerstva financí, že pokud je dodržena kontinuita spoření splňující zákonem dané podmínky, dodaňovat se nemusí. Holt záleží na konkrétním správci daně(FÚ)
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod milisen16 29. 1. 2013 13:43

Děkuji, to si myslím také, že bychom neměli dodaňovat. Odbytné nedostal žádné. Jenom by měl manžel nárok na pojistné plnění za úraz ke konci prvního pojištění. Ale doplňovala jsem ještě informace z jiných stránek,při případném pojistném plnění by prý bylo nutné dodanění. Nebo si nechat nevyplatit za úraz, posoudit, co je lepší.
milisen16
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 29. 1. 2013 14:28

krásná sereminazáda píše:No to sis vybral rádce...

Chrz lže. Opět.
Agenti nedostávají provizi ve výši 24-násobku měsíční platby.
Poplatky za vedení smlouvy nejsou daně http://cs.wikipedia.org/wiki/Da%C5%88
Poplatky za vedení smlouvy, které se strhávají z běžného pojistného (= částka, kterou měsíčně platíš), jsou daňově odečitatelné. Daňově odečitatelné nejsou poplatky, které ti bude pojišťovna strhávat za vedení smlouvy ve splaceném stavu.

V tomle článku http://www.finmag.cz/cs/finmag/financni ... lita-trhu/ sami prodejci Partners uvádějí, jaké dostávali provize, když ještě pracovali pro OVB, od kterých se oddělili.
Je ale starší, od té doby provize opět o něco poskočily, zejména došlo ke zkrácení dob. Výši provizí lze pro jednotlivé produkty nalézt také na http://WWW.produktovelisty.cz.
A nepsal jsem, že poplatky jsou daně, ale že nejsou daňově odečitatelnou položkou pro účely výpočtu 15 % daně z kapitálového výnosu při ukončení smlouvy (mimochodem při ukončení odbytným je sazba z kapitálového výnosu 25 % )

-- 29. 1. 2013 13:32 --

milisen16 píše:Děkuji, to si myslím také, že bychom neměli dodaňovat. Odbytné nedostal žádné. Jenom by měl manžel nárok na pojistné plnění za úraz ke konci prvního pojištění. Ale doplňovala jsem ještě informace z jiných stránek,při případném pojistném plnění by prý bylo nutné dodanění. Nebo si nechat nevyplatit za úraz, posoudit, co je lepší.

Zatím po tom FÚ nejdou (přitom je to otázka přijetí jedné úřednice) a promlčecí doba jsou 3 roky, tak to můžeš risknout, můj názor je, že povinnost dodanit sumu všech učiněných odpočtů tu je.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marus 30. 1. 2013 10:32

Já bych k tomu měl taky jednu dotěrnou otázku...
Vůbec si nedokážu představit, jak FÚ zjistí, že jsem přestal platit pojistku. To jim to tam pojišťovny hlásí? Anebo analyzují každé přiznání všech lidí? (To by mohl nějaký program, ale nezdá se mi to)...
Můj mobil je čínská dvousimková rýže...Kvalitní rýže
Marus
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 30. 1. 2013 10:51

Nijak, proto to taky v realu nikdo nedodanuje.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 30. 1. 2013 11:26

Ti hlásí věcí .... sám jsem se asi před rokem divil co bylo nahlášeno.
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 1. 2013 11:37

Pokud vím, pojišťovny zatím zrušení pojistek nehlásí. Nicméně, kdyby na ministerstvu financí chtěli, není problém porovnat mezi sebou daňová přiznání z jednotlivých let a obeslat:
a) jednodušší, méně účinné řešení (neodhalí zrušené smlouvy a uzavřené nové) - porovnat smlouvy, kde v předchozím roce bylo uplatňováno a současném nemí

b) složitější, účinnější (odhalí zrušení smlouvy a uzavření smlouvy nové) - porovnávat čísla smluv v nárocích na odpočet mezi jednotlivými lety.


Je to otázka jedné pracovní síly, která bude dle sjetiny z PC rozesílat daňové nedoplatky. Případné chyby v databázi by se vyřešily samy - daňoví poplatníci, kteří by měli dojem, že jim byl daňový nedoplatek vyměřen neprávem, by se aktivně bránili :).

Je to celé o tom, jestli se chce nebo nechce s tím něco dělat.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků