Regres - vymáhání pojišťovny za nehodu pod vlivem alkoholu

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod wit.cz 8. 1. 2015 14:37

Nějaké novinky v tomto případě?
wit.cz
Diskutér

Odeslat příspěvekod tomajerry 24. 1. 2016 22:18

Dobrý den. V červenci 2015 jsem měl dopravní nehodu kde mi naměřily 0,44 alkoholu. Pojištovna za mě uhradila způsobenou škodu a minulí týden mi od ní přisel regres že mam uhradit celkem 230000kč přitom mě ještě nepřišlo pravomocné rozhodnutí s přestupkového řízení. nevím z jakého zdroje se to pojištovna dozvěděla, ale otázka je zda má pojištovna vůbec nárok na regres když přestupek ješte nenabyl právní moci a pokud nárok nemá tak jak to bude v případě mého odvolání? Vše mám zaplatit do 1.2. 2016. dík
tomajerry
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod osobne2 25. 1. 2016 07:39

Pojišťovna má nárok na regres, jakmile sama plnila poškozenému. Regres není pokuta, takže nemusí být žádné pravomocné rozhodnutí správního orgánu. Pojišťovna bude vymáhat regres cestou žaloby u občanskoprávního soudu a cestou exekuce, pokud nezaplatíš.
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 25. 1. 2016 07:57

Přestupkové řízení na to nemá žádný vliv, tam jde maximálně o to, jakou zaplatiš pokutu a na jak dlouho budeš bez not. Takže na to pojišťovna nárok má.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod tomajerry 25. 1. 2016 13:44

Ale jak může pojištovna vědět že jsem byl pod vlivem alkoholu? Příslušný Správní orgán a policie může podat pouze podezření nikoliv však rozhodnutí. Přece podle zákona se na podezřelého přihlíží jako na nevinného dokud nanabude přestupek právní moci. Chci jen říct že písemně pojíštovně žadný organ nic zatím potvrdit nemohl.
tomajerry
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 25. 1. 2016 13:48

Zajimave, ze tyhle veci resis az ted. A ono stacilo premyslet predem a nepit...
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 25. 1. 2016 14:19

tomajerry píše:Ale jak může pojištovna vědět že jsem byl pod vlivem alkoholu?

Hlášení o nehodě nic? Záznam o nehodě taky nic? Protokol policie o nehodě taky nic?
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod wit.cz 25. 1. 2016 16:11

A to ses k těm 0,44 někde sám doznal nebo jsi jen dýchal či krev?
wit.cz
Diskutér

Odeslat příspěvekod tomajerry 25. 1. 2016 18:43

Byl jsem v kritickém stavu, museli mě intubovat a posléze transportovat vrtulníkem do Brna. vzhledem k okolnostem mi byla odebrana krev,dýchání nepřipadalo v úvahu. Pojištovně jsem dal do hlášení protokol o účasti na dopravní nehodě kde nejsou výsledky testu na alkohol ani zavinění nehody. Policejní protokol o zavinění a výsledku testu na alkohol je jen předběžným šetřením které se dává k dalšímu šetření k správnímu orgánu, tudíš jako takoví je ještě neprošetřen tzv. nepravomocný. JInak to co se stalo byla vážně blbost a mrzí mě to jenže nejde vrátit čas a člověk se s tim musí nějak vyrovnat Není to vážně žádná ***** probudit se na ARU s trubicí v krku, čekat až vam ji vytáhnou, aby jste se mohli optat jestli nebyl někdo další zraněný nebo snad něco horšího. Byl jsem totiž v bezvědomí museli mě vystříhat s auta a z nehody jsem nevěděl nic.Střetl jsem se s dodávkou a všem sedmi pasažérum se nic nestalo takže jsem mel velkou kliku. Berte to z mé strany jako varovné gesto. Taky jsem si říkal tak tohle se mě nemůže stat a pak jenom čumíte jak vám jeden okamžik mění život.
tomajerry
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod osobne2 25. 1. 2016 18:55

Zadny policejni protokol u zavineni a vysledku testu krve neexistuje. Existuje jiste protokol o lekarskem vysetreni na alkohol, ktery je soucasti spisoveho materialu a pojistovna si ho jiste vyzadala. Pojistovna si v ramci setreni pojistne udalosti rozhoduje o zavineni sama a podle toho plni a pak v urcitych pripadech vymaha regresivne vysi plneni po vinikovi. Uklada ji to tak zakon.

§ 9 zák.č. 168/1999 Sb.
Pojistné plnění
(1) Poškozený má právo uplatnit svůj nárok na plnění podle § 6 u příslušného pojistitele nebo u Kanceláře, jedná-li se o nárok na plnění z garančního fondu podle § 24. Při uplatnění nároku je povinen předložit společný záznam o dopravní nehodě^15d), jedná-li se o dopravní nehodu nepodléhající oznámení Policii České republiky podle zákona upravujícího provoz na pozemních komunikacích^15c).
(2) Plnění pojistitele je splatné do 15 dnů, jakmile pojistitel skončil šetření nutné k zjištění rozsahu jeho povinnosti plnit nebo jakmile pojistitel obdržel pravomocné rozhodnutí soudu o své povinnosti poskytnout pojistné plnění.
(3) Pojistitel je povinen provést šetření škodné události bez zbytečného odkladu. Ve lhůtě do 3 měsíců ode dne, kdy bylo oprávněnou osobou uplatněno právo na plnění z pojištění odpovědnosti, je pojistitel povinen
a) ukončit šetření pojistné události a sdělit poškozenému výši pojistného plnění podle jednotlivých nároků poškozeného včetně způsobu stanovení jeho výše, jestliže nebyla zpochybněna povinnost pojistitele plnit z pojištění odpovědnosti a nároky poškozeného byly prokázány, nebo
b) podat poškozenému písemné vysvětlení k těm jím uplatněným nárokům, které byly pojistitelem zamítnuty nebo u kterých bylo plnění pojistitele sníženo, anebo u kterých nebylo možno ve stanovené lhůtě ukončit šetření.
(4) Nesplnil-li pojistitel povinnost podle odstavce 3, zvyšuje se částka pojistného plnění, jehož se prodlení pojistitele týká, o úrok z prodlení. Sazba úroku z prodlení se stanoví ve výši diskontní sazby stanovené Českou národní bankou, platné k prvnímu dni prodlení, navýšené o 4 % ročně. Úroky z prodlení se stanovují vždy samostatně za každý započatý měsíc prodlení ve výši jedné dvanáctiny sazby úroku z prodlení, přičemž sazba úroku z prodlení se aktualizuje každý měsíc s využitím diskontní sazby České národní banky, platné k prvnímu dni daného měsíce prodlení. Úroky z prodlení odvozené na základě diskontní sazby se použijí, pokud není v pojistné smlouvě stanovena částka vyšší.
(5) Není-li ohroženo řízení o trestném činu podle zvláštního právního předpisu^16) nebo projednávání správního deliktu, sděluje orgán činný v trestním řízení nebo orgán projednávající správní delikt pojistiteli nebo Kanceláři údaje o dopravní nehodě v rozsahu podle zvláštního právního předpisu,^16a) popřípadě mu umožní nahlížet do spisu a pořizovat z něho výpisy ve věci týkající se škodné události.

§ 10 zák.č. 168/1999 Sb.
Právo pojistitele na úhradu vyplacené částky
1/b)
Pojistitel má proti pojištěnému právo na náhradu toho, co za něho plnil, jestliže prokáže, že pojištěný porušil základní povinnost týkající se provozu na pozemních komunikacích ...
2/e)
Porušením základních povinností při provozu vozidla na pozemních komunikacích se pro účely tohoto zákona rozumí řízení vozidla osobou, která při řízení vozidla byla pod vlivem alkoholu, omamné nebo psychotropní látky nebo léku označeného zákazem řídit motorové vozidlo.
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod wit.cz 26. 1. 2016 11:42

Je to k zamyšlení. Nicméně 0,44 to jsou dvě piva. Nešlo by třeba částečně zpochybnit tu výši regresu, že v tomto případě hrál alkohol v krvi jen subsidiární úlohu a k nehodě došlo především vlivem jiné konkrétní okolnosti?
wit.cz
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 26. 1. 2016 11:53

tomajerry píše:Pojištovně jsem dal do hlášení protokol o účasti na dopravní nehodě kde nejsou výsledky testu na alkohol ani zavinění nehody.

Pojišťovna si pochopitelně vyžádá potřebné dokumenty od policie sama.

-- 26. 1. 2016 11:57 --

wit.cz píše:Je to k zamyšlení. Nicméně 0,44 to jsou dvě piva. Nešlo by třeba částečně zpochybnit tu výši regresu, že v tomto případě hrál alkohol v krvi jen subsidiární úlohu a k nehodě došlo především vlivem jiné konkrétní okolnosti?

Dost pochybuji. Pokud by těch 0,44 bylo zjištěno nadýcháním, tak by se to možná okecat dalo (0,24 se odečítá na nepřesnost přístroje a další věci), 0,44 zjištěné v krvi (navíc až v nemocnici, takže při nehodě to bylo víc) sotva.
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 26. 1. 2016 13:10

Ani 0,44 pri dechove zkousce neokecas.
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 26. 1. 2016 14:01

Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 26. 1. 2016 14:32

Myslím, že vzhledem k událostem, je velká šance na splátkový kalendář. Alkohol bych řešil kdyby byl do 0,3, jinak se to jen zhorší. Ta tolerance není teď v ČR na pořadu dne.
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka