Havarijní pojištění - ano či ne?

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod sx02 6. 6. 2013 21:35

Bohužel, v teorii to takhle skutečně je. V praxi je realita jiná, pro mě to bylo poučením. Pojištovně stačí mu napsat že to nebyl, na projednání přestupku se nedostavovat/nepřebírat zásilky a tím to končí, když vytrváš tak jsi z toho venku.

Policajti ti ani nedají jméno majitele a značku koho svědek identifikoval - to se doví jen úřad který to pak řeší jako přestupek. Jméno ti dá až se k tomu daný člověk vyjádří a uzavřou to. Čili v ruce nemáš nic. Nemůžeš říct pojišťovně - ani kdo to byl, a ta samozřejmě bez uzavřeného šetření skončí s "viník neznámý". Takže nakonec stejně skončíš s pojištěním.
sx02
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 7. 6. 2013 06:26

Kdyz o tom tak premyslim, neresi tohle nahodou CKP z Garancniho fondu?
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod sniper76 7. 6. 2013 07:17

Nejsem si jist na 100%, ale podmínkou výplaty z garančního fondu je zranění, myslím.
sniper76
Diskutér

Odeslat příspěvekod sx02 7. 6. 2013 07:43

Nejen zranění ale také, pokud se nepletu, odškodňují jenom to zranění, ne majetek. O náhradu majetku se musíš soudit. CKP ti akorát zaplatí zlomeninu, nebo trvalé následky.
sx02
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 6. 2013 08:05

Je to takto - zranění nezjištěným vozidlem (musí být ale prokázáno, že to bylo vozidlem) se hradí z garančního fondu ČKP

Materiální škody se hradí následovně:
1) nezjištěné vozidlo - smůla
2) zjištěné nepojištěné vozidlo - ČKP
3) zjištěné pojištěné vozidlo - pojišťovna

U 2) a 3) ale musí být buď spolupráce pojistníka/provozovatele, nebo nějaké správní (policie, soud) rozhodnutí o vině, stačí vozidla, řidič nemusí být zjištěn
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod ab84 7. 6. 2013 13:05

Já havarijní pojištění doporučuju, mám ho x let a už jsem párkrát od pojišťovny inkasoval - ukradený airbag, rozbité okénko, uražené zrcátko, výměna předního skla. Když máte "běžnou" pojistku s 5 % nebo vyšší spoluúčastí, tak tyhle prkotiny platíte ze svého. Já mám od České pojišťovny 1 % spoluúčast (min. 1000 CZK) a vždy jsem si to nechal opravit v autorizovaném servisu a zaplatil jsem jen tisícovku. BTW mám 10 let starou oktávku, pojištění cca 6 tisíc Kč včetně skel.
ab84
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 7. 6. 2013 21:21

sx02 píše:Nejen zranění ale také, pokud se nepletu, odškodňují jenom to zranění, ne majetek. O náhradu majetku se musíš soudit. CKP ti akorát zaplatí zlomeninu, nebo trvalé následky.

Fakt se pleteš, je to přesně tak, jak píše Patrik. Každopádně nám sx02 chčije na nohy - pokud to bylo tak, jak píše, škoda musela být hrazena z POV viníka (pokud byl pojištěn), nebo z fondu ČKP (pokud pojištěn nebyl). S jeho havarijním pojištěním to nemělo nic společného.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 8. 6. 2013 04:56

Na druhou stranu, když máš havarijní, je rychlejší a jednodušší si to nechat platit z něj (a z POV jen spoluúčast), stejně nepřicházíš o bonus.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod sniper76 8. 6. 2013 06:04

Taky si myslím, že tu něco nehraje.
Pokud u nehody byla policie, tak na základě výpovědi svědka byl viník (konkrétní auto s RZ) uveden v protokolu od policie. Na základě tohoto protokolu ČKA zdělí poškozenému u které pojišŤovny je vůz pojištěn a u ní stačí nahlásit pojistnou událost, dodat policejní protokol a již jen čekat na návštěvu likvidátora.
Otázkou je, jak s této situaci postaví servis - bude-li chtít čekat na penize z pojišťovny. Jednodušší varianta je pro servis hav. poj.
sniper76
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 8. 6. 2013 06:30

To zas není tak jednoduché. Policie na základě svědectví pouze jedné strany zpravidla nerozhodne o vině, ale sepíše protokol ve smyslu "pan A tvrdí, že ho pan B naboural", což pojišťovně nestačí. Musel by pak rozhodnout správní soud - zde pak může být problém v nepřebírání zásilek, nicméně se domnívám, že správní soud může rozhodnout i bez účasti obviněného.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod brzdil987 10. 6. 2013 05:06

Bohuzel se mi stalo neco podobneho jalp sx02... a je to vopruz... litani a behani - policie, pojistovna - je to tak minimalne na 3 mesice... dulezity je prokazat ze to bylo to dane vozidlo, to ze jsem mel vyplnen papir o nehode bylo k hovnu, protoze clovek ktery me naboural nehodu nenahlasil a ani policie ho k tomu nemela jak donutit :/ a pojistovna mi sama nabidla at to necham opravit ze sveho havarijka, to jsem nechtel a nakonec majitelka vozu skodu nahlasila po nekolikaterem nahaneni pojistovnou
brzdil987
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 10. 6. 2013 05:59

Mne kdysi naboural příslušník oblíbeného pracovitého etnika a jeho pojišťovna to zlikvidovala dřív, než to vůbec nahlásil - stačil protokol od policie.
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod kitrab 10. 6. 2013 09:15

:) pojišťovna zlikvidovala i i to pracovité etnikum ? :)

Nemáte někdo zkušenost případně jak postupovat v případě, že Vám škodu na vozidle způsobí cizinec ? jakým způsobem a kde se domáhat zyplacení škody.
kitrab
Diskutér

Odeslat příspěvekod sx02 10. 6. 2013 12:35

Jak píše patrik - policie to předala k došetření MěÚ Černošice a to nedokázalo dostat maníka k výpovědi/přiznání. Po roce to uzavřela že se nepodařilo zajistit. Konec.
Body:
1) Věděl jsem že někdo svědčil a identifikoval RZ
2) Pojišťovna viníka měla k dispozici protokol od Policie, zeptala se majitele - ten nereagoval a poté odmítl. (Což ho také imho varovalo že nemá přebírat obsílky)
3) Pojišťovna odmítla plnit, dokud nebude případ uzavřen MěÚ s jednoznačným určením viníka, protokol od Policie nestačí, není pokládán za uzavřeno dokud nedošetří MěÚ
4) MěÚ nebyl schopný předvolat k výpovědi a pokud nemá výpověď druhé strany, pak není možné jej uvést jako viníka.
5) Muselo být uzavřeno jako viník nezjištěn - po roce.
6) Oficiálně se ani nedozvíš ani RZ ani jméno majitele auta. Pokud není uveden v protokolu od
MěÚ jako viník tak ho nesmíš znát.
Jediný co jsem mohl udělat je se soudit, a na to jsem nervy neměl. Odepsal jsem 20tis rozdílu mezi pojistkou a investovanými penězi do auta a žil dál.

Tomáš: Hele zvolni, není důvod abys ses takhle vyjadřoval, pokud nejsi majitelem modré 406 z Kladenska tak nemám nic ani já proti tobě. Jediné na co jsem chtěl upozornit je že v praxi můžeš pojištění potřebovat i když jsi nic nezavinil. Nemám důvod si vymýšlet, nic bych z toho neměl. Jenom jsem s tim strávil kdysi docela dlouhou dobu a doteď mě s* že mu to prošlo.

-- 10. 6. 2013 13:59 --

kitrab: Nehody z ručení cizinců řeší v čechách korespondenční pojištovna. Myslím že ti to řekne ČKP - každá evropská pojištovna má likvidátora na CZ straně. Mě nabourali v Baskytsku a řešila to za španělskou pojištovnu česká Uniqa.
sx02
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 10. 6. 2013 16:41

Tak sorry, a majitelem modré 406 opravdu nejsem, jediný Peugeot v mém držená byla kdysi červená 205 GRD ;-). BTW u jaké pojišťovny to měl onen údajný viník pojištěné?
Tomáš Marný
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka