Penzijní připojištění

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod cestovatel01 10. 6. 2019 06:11

Zrusit, penize vybrat a investovat to sveho bydleni, klidne nechat lezet i ladem na sporicim uctu, stale lepsi nez odkaz vyse. Ja osobne ocekavam stejne znarodneni v budoucich letech, ktere jiz probehlo v Polsku, Madarsku, Slovensku... Nejaky ten protest na namestich, onliny na Idnesu,CT24 a konec ...

Dej si pozor na hajzliky z Allianz a misto doruceni do Praheee centrala, to ze podas vypoved fyzicky vypoved v jejich palaci na pobocce je jim ukradene....

Penzijni pripojisteni ma smysl zalozit a po 5/6 letech zrusit a vybirat celou castku (vcetne prispevku zamestnavatele).
cestovatel01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tatatoooo 26. 6. 2019 08:49

cestovatel01 píše:Penzijni pripojisteni ma smysl zalozit a po 5/6 letech zrusit a vybirat celou castku (vcetne prispevku zamestnavatele).


Přesně taková je moje strategie. Sám do penzijka cpu jen 100kč/měsíc, abych měl nárok na příspěvek zaměstnavatele. Jednou už jsem ho po 5ti letech vybral. Teď na podzim budu rušit podruhé a obratem zakládat nové. Do důchodu půjdu možná za 30let a nevěřím, že by zhodnocení nějak výrazně překonalo inflaci.
Radši těmito penězmi doplatím byt a když se bude dařit, příští rok budu bez dluhů..

Teď jsem měl pětiletku u Conseq - vyvážená strategie.
První rok byla hned ztráta místo zhodnocení ( cca 200kč).
Po té dva roky zhodnocení cca 6%. Na konci roku 2018 bylo mé zhodnocení za celé čtyři roky jen 0,17%..
Za rok 2019 se zvedli a k dnešnímu dni je zhodnocení 7,7% za 4,5 roku. Je to trochu houpačka. Já to mám jen na vytažení příspěvku zaměstnavatele, ale pokud bude na účtě při rušení pár tisíc na víc, zlobit se nebudu :).

Pravděpodobně budu opět zakládat u Conseq vyváženou strategii.
Tatatoooo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod iglooo 26. 6. 2019 12:52

cestovatel01 píše:Dej si pozor na hajzliky z Allianz a misto doruceni do Praheee centrala, to ze podas vypoved fyzicky vypoved v jejich palaci na pobocce je jim ukradene....


Můžeš to prosím trochu rozvést? Nějak jsem to nepochopil. Díky.
iglooo
Diskutér

Odeslat příspěvekod doonio 26. 6. 2019 19:16

Já to taky moc nepobral, získáte sice příspěvěk od zaměstnavatele, ale státní podporu budete muset vracet a ty příspěvky od zaměstnavatele jsou myslím daněny 15%....Nevidím v tom moc nějaký význam.
doonio
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod wit.cz 26. 6. 2019 19:36

státní podporu při vkladu 100 kč nemá, to by musel dávat 300 .. zdaní to 15% a vybere, a dostane se tak k penězům, které by jinak od zaměstnavatele nezískal, to je celé
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tatatoooo 28. 6. 2019 09:50

doonio píše:Já to taky moc nepobral, získáte sice příspěvěk od zaměstnavatele, ale státní podporu budete muset vracet a ty příspěvky od zaměstnavatele jsou myslím daněny 15%....Nevidím v tom moc nějaký význam.


Význam to má takový, že když si ty peníze vyberu najednou teď nebo až za 30 let, až možná půjdu do důchodu, tak zdanění bude vždy 15% z příspěvků zaměstnavatele a 15% z úroků.
Zdanění se vyhnu jen, když si ty peníze za 30 let nechám vyplácet rentou po X let.

Když si porovnám hodnotu cca 60 000kč, které po 5ti letech vytáhnu, před 30 lety, tak mi vychází lépe si ty peníze vybrat teď, když je potřebuji (zbavit se úvěru), než je spořit a čekat, jakou hodnotu budou mít za těch 30 let.

Státní příspěvek pro mě nemá význam. Musel bych si spořit ze svého minimálně 300kč.
Tatatoooo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 28. 6. 2019 12:56

“jen 100kč/měsíc, abych měl nárok na příspěvek zaměstnavatele”

Jak souvisi 100/ mesic s prispevkem zamestnavatele? To jsou nejake nove podminky?
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod e-osobne 28. 6. 2019 13:13

Asi to bude podminka jeho zamestnavatele ne?
e-osobne
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tatatoooo 29. 6. 2019 18:15

e-osobne píše:Asi to bude podminka jeho zamestnavatele ne?


Presne tak.
Tatatoooo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xxiro 17. 9. 2019 14:40

Ahoj, mám DPS u Allianzu - 100% dynamický. Založil jsem si to před 3 roky. Za tu dobu jsem si tam uložil (spolu se zaměstnavatelem) 13 300 a k tomu mi přidal stát 2970, dohromady tedy na můj penzijní účet přiteklo 16 270. Za tuto dobu se prostředky na tomto účtu zhodnotily o 999 Kč, což není žádná velká sláva, když vezmu v potaz, že se jedná dynamický fond a srovnám to např s indexem S&P500. Zakládal jsem si to hlavně kvůli příspěvku od zaměstnavatele, ale po roce jsem změnil práci a nárok na příspěvek budu mít u toho současného až od ledna. Chvíli jsem uvažoval o tom, že bych si zvýšil částku, kterou bych si do DPS vkládal, ale vzhledem k tomu jaké tu mám zhodnocení, jsem to zavrhl. Radši ty peníze dávám do ETF nebo přímo do akcií.

Chtěl bych se zeptat jestli je možné převézt DPS k jiné společnosti - uvažuju o Consequ. Nebo bude lepší a jednodušší smlouvu vypovědět a založit nové DPS?

Jinak do důchodu to mám hodně daleko. Prozatím to vypadá na 35 let, ale počítám s tím, že se mi to v budoucnu ještě o nějaký ten rok natáhne.
xxiro
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jan.za 17. 9. 2019 15:43

jan.za
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radilka_1 17. 9. 2019 22:17

xxiro píše:Ahoj, mám DPS u Allianzu - 100% dynamický. Založil jsem si to před 3 roky. Za tu dobu jsem si tam uložil (spolu se zaměstnavatelem) 13 300 a k tomu mi přidal stát 2970, dohromady tedy na můj penzijní účet přiteklo 16 270. Za tuto dobu se prostředky na tomto účtu zhodnotily o 999 Kč, což není žádná velká sláva, když vezmu v potaz, že se jedná dynamický fond a srovnám to např s indexem S&P500.


Srovnáváte nesrovnatelné. Jeden letmý pohled do portfolia "Allianz dynamického účastnického fondu" k 31.7.2019 jasně říká, že fond se skládá z: 63,44 % akcií, 15,38 % dluhopisů, 21,18 % peněžního trhu. Váš srovnávací index S&P 500 (index pouze 505 amerických firem!) je v portfoliu zastoupen dvěma indexovými fondy v celkovém zastoupení 12,92 % z celé hodnoty dynamického fondu. Jinak fond investuje do akcií, dluhopisů a různých fondů z celého světa. Takže pokud už chcete porovnávat akciovou část, pak byste ji měl porovnávat s indexem MSCI World atp.

Pokud tedy budu pro jednoduchou matematiku předpokládat, že 100 % akcií mi za rok přinese 9 % zhodnocení, dluhopisy 3 % a peněžní trh 1 %, pak nemůžu u tohoto fondu očekávat průměrný výnos 9 % p.a., ale při současné alokaci pouze 6,38 % p.a. Po odečtení správcovských poplatků a poplatků ze zhodnocení se tak dostáváte na výnos 4,57 % p.a.

xxiro píše:Chtěl bych se zeptat jestli je možné převézt DPS k jiné společnosti - uvažuju o Consequ. Nebo bude lepší a jednodušší smlouvu vypovědět a založit nové DPS?


Pokud nechcete zdaňovat příspěvek zaměstnavatele a veškeré výnosy a samozřejmě i vracet celý státní příspěvek, bude lepší pouze převést smlouvu ke Consequ.

Conseq je historicky výkonnější, ale i v dynamické strategii budete z 90 % zainvestován v akciovém fondu (opět jde o složení ze zejména indexových fondů z celého světa, doplněný o individuální akcie, v poslední době zejména z pražské burzy - z tru START, akcie tohoto trhu tvoří cca. 5 % majetku fondu, takže jej zase nemůžete srovnávat jen s S&P) a z 10 % do dluhopisového fondu. Takže pokud byste i v této strategii očekával průměrně 9 % p.a. (z toho mnou uvedeného příkladu pro očekávané zhodnocení u akcií), reálně by bylo pouze zhodnocení 8,4 % p.a. Po odečtení správcovských poplatků a poplatků ze zhodnocení u obou fondů se tak dostáváte na 6,29 % p.a.
Radilka_1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cestovatel01 18. 9. 2019 04:49

iglooo píše:
cestovatel01 píše:Dej si pozor na hajzliky z Allianz a misto doruceni do Praheee centrala, to ze podas vypoved fyzicky vypoved v jejich palaci na pobocce je jim ukradene....


Můžeš to prosím trochu rozvést? Nějak jsem to nepochopil. Díky.


Ano mohu, penzijní připojištění jsem fyzicky založil na pobočce v Ostravě v centru a stejným způsob použil i pro ukončení a fyzicky navštivil tuto pobočku v Ostravě 31.října 2018 cca v době oběda. Sepsal jsem výpověd s dvou měsiční výpovědi + 3 měsiční oddbytné, tuhle informaci jsem veděl a tím jsem vše považoval za vyřízené. Po týdnu mi přišel email, že vypovědní lhůta začně běžet až od 1.prosince, z kterou jsem nesouhlasil. Po prošetření mi bylo oznámeno výpověd začína běžet až doručením fyzicky na Pražskou pobočku, je to uvedenou i na vypovědním formuláři, slečna na pobočce Vám to samozřejmě neřekne. Podal jsem stížnost k Allianz, zamítnuto, u ČNB zamítnuto, kde banka měla reakční doba 40 dní a vyjadření ve stylu klient, společnost pa.

Na závěr po 6 letech mi přišlo cca 55 tisíc, investoval je do nové kuchyně a ta mi dělá nyní v současné době radost, od Allianz si již nikdy nic nekoupím a občas na ně budu prskat, vyjadřím se vždy negativně k penzijním připojištění, to je asi vše.
cestovatel01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xxiro 18. 9. 2019 07:25

Radilka_1 píše:
Srovnáváte nesrovnatelné. Jeden letmý pohled do portfolia "Allianz dynamického účastnického fondu" k 31.7.2019 jasně říká, že fond se skládá z: 63,44 % akcií, 15,38 % dluhopisů, 21,18 % peněžního trhu. Váš srovnávací index S&P 500 (index pouze 505 amerických firem!) je v portfoliu zastoupen dvěma indexovými fondy v celkovém zastoupení 12,92 % z celé hodnoty dynamického fondu. Jinak fond investuje do akcií, dluhopisů a různých fondů z celého světa. Takže pokud už chcete porovnávat akciovou část, pak byste ji měl porovnávat s indexem MSCI World atp.

Pokud tedy budu pro jednoduchou matematiku předpokládat, že 100 % akcií mi za rok přinese 9 % zhodnocení, dluhopisy 3 % a peněžní trh 1 %, pak nemůžu u tohoto fondu očekávat průměrný výnos 9 % p.a., ale při současné alokaci pouze 6,38 % p.a. Po odečtení správcovských poplatků a poplatků ze zhodnocení se tak dostáváte na výnos 4,57 % p.a.


Vím, že to vychází ze složení portfolia, kterou si určuje správce a tyto dynamické (ale i ostatní) fondy jsou z vetší části fondy fondů. S&P 500 jsem uvedl jako příklad a taky je to jeden z benchmarků, se kterým se srovnávají portfolio-manažeři, kteří cílí na vyšší výnos, ale zároveň podstupují vyšší riziko. Konzistentně překonávat tento index se daří ale málokomu. Já doufal při zakládání, že ten výnos by mohl být někde okolo 3% nad inflací.

Bylo to jen takové suché konstatování, protože těch peněz je tam málo a žíly mi to netrhá. Zakládal jsem si to hlavně kvůli příspěvkům od zaměstnavatele. Nespoléhám, že to bude moje zajištění na důchod. 35 let bez možnosti si peníze vybrat (pokud nechci přijít příspěvky od státu a část peněz od zaměstnavatele) je strašně dlouhá doba a překvapilo by mě, kdyby se v této oblasti neodehrály změny. Ale zároveň při srovnání s ostatními dynamickými DPS zvažuji jestli se nepřesunout ke správci, který je "dynamičtěji" orientovaný - proto přemýšlím o Consequ.

Je převod prostředků od Allianz ke Conseq nějak zpoplatněný a nepřijdu o státní příspěvky, když to převedu po 3 letech?
xxiro
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radilka_1 18. 9. 2019 07:58

Ano, pokud jde o na americké akcie zaměřený podílový fond, pak si většinou manažer/ři fondu jako benchmark stanoví S&P 500. Každopádně je těžké soudit, jakých výnosů fond bude dosahovat, z posledních tří let byly dva roky ziskové a jeden ztrátový. A jelikož jde o dynamický fond, tak je potřeba se bavit minimálně o pětiletém horizontu, ideálně o desetiletém. Ale myslím si, že Conseq není vůbec špatná volba. Každopádně bych také nespoléhala na DPS jako na jediný nebo primární zdroj zajištění se na penzi.

Je to stejné jako u všech ostatních penzijních společností. V prvních 60 měsících trvání smlouvy je to zpoplatněno částkou 800 Kč. Po této době je přechod zcela zdarma. O příspěvky nepřijdete, protože smlouva pokračuje i nadále. Ale je lepší si pohlídat, aby smlouva u Consequ byla v platnosti například od 1.1., pokud smlouva u Allianz bude končit k 31.12., v opačném případě to bude bráno jako ukončení smlouvy a zrušení DPS. Ale myslím, že u Allianz penzijní společnosti s tím problém nebude, Komerčka ráda ukončuje smlouvu ještě o měsíc dřív, a pak dochází k těmto problémům.
Radilka_1
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků