Penzijní připojištění

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod mrhule 13. 9. 2014 10:33

Ahoj,
také přemýšlím o založení pouze z důvodu příspěvku zaměstnavatele. Zajímalo by mě, kde si PP sjednat - nebo to je v mém případě úplně jedno? A poplatky za předčasné zrušení/vybrání jsou všude stejné? Díky za info
mrhule
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 13. 9. 2014 11:52

U starého penzijka vedl dlouhodobě Allianz PF, ale u nového penzijního spoření se to ještě říct nedá vzhledem ke krátké době, navíc bohužel srovnání komplikuje rozdělení na různé investiční strategie.

Také bych si rád přečetl nějaké názory. Například by mě zajímalo, jestli je rozumné jít do akciového fondu a současně si vyplácet příspěvek od zaměstnavatele - aby se nestalo, že všechny příspěvky od zaměstnavatele (a státní příspěvky) půjdou do luftu při poklesu akciových trhů. Osobně se zatím přikláním k volbě konzervativního fondu, u kterého se bude výnos dlouhodobě pohybovat okolo 1 %, ale nepřijdu o dary od zaměstnavatele a od státu.

Co myslíte?
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod tx999 13. 9. 2014 13:45

astrapa píše:U starého penzijka vedl dlouhodobě Allianz PF, ale u nového penzijního spoření se to ještě říct nedá vzhledem ke krátké době, navíc bohužel srovnání komplikuje rozdělení na různé investiční strategie.

Také bych si rád přečetl nějaké názory. Například by mě zajímalo, jestli je rozumné jít do akciového fondu a současně si vyplácet příspěvek od zaměstnavatele - aby se nestalo, že všechny příspěvky od zaměstnavatele (a státní příspěvky) půjdou do luftu při poklesu akciových trhů. Osobně se zatím přikláním k volbě konzervativního fondu, u kterého se bude výnos dlouhodobě pohybovat okolo 1 %, ale nepřijdu o dary od zaměstnavatele a od státu.

Co myslíte?

Osobne si myslim, ze z dlouhodobeho pohledu se vyplati predevsim akciove strategie. Pokud to ale chcete napriklad jednou za 3-5 let rusit, pak je to pochopitelne jinak...
tx999
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod astrapa 13. 9. 2014 14:58

Akciová strategie - rozhodně ano, ale jen když investuji svoje peníze, ať už přímo do akcií nebo akciového podílového fondu. U penzijka ale, byť jde také vlastně o obdobu podílového fondu, si nejsem jistý s ohledem na to, že více než polovina vkládaných peněz nejsou moje (ale pocházejí od státu a zaměstnavatele).
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod stepano 30. 10. 2014 19:48

Je možné se zříci státního příspěvku? Jak? Stejně to budu za 3 roky rušit, takže stejně o příspěvek přijdu.
stepano
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Thom 30. 10. 2014 20:11

Tak to neřeš, ne? V zájmu PF to asi nebude, těm se to moc hodí mít neúročené peníze k dispozici (stát to vyplatí a když to pak PF vrací, tak (pokud vím) bez úroků).

Teď někdy volali jedné mé příbuzné s nabídkou penzijka, že prej je za 5 minut 12 (na sjednání), že budou od nového roku změny. Bohužel rozumí finančním produktům asi jako já štěpné reakci v atomovém reaktoru, takže jsem se nic nedozvěděl. Netušíte, do čeho jí můžou chtít uvrtat? Pokud vím, tak v penzijku se snad teď nic zásadního nemění...
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod avathar 30. 10. 2014 20:44

Změny jsou u životního pojištění, tak bych to viděl na nějaký IŽP
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod Thom 30. 10. 2014 20:54

Je už po šedesátce, tam IŽP moc smysl nedává. Ale možná to ta "poradkyně" nevěděla a měla jen tel. kontakt. No a i kdyby IŽP, tak tam bude úplně jedno, jestli to člověk uzavře teď nebo po NR. Rozdíl je v tom, jestli do NR z něj něco vybere.
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod avathar 31. 10. 2014 21:16

To je jedno, v televizi něco mleli, příležitost prodat životko...
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 22. 3. 2015 20:32

Nevíte, u koho je teď nejlepší uzavřít penzijní připojištění a na co si dát případně pozor? Je to pro člověka důchodovýho věku, takže jde hlavně o využití státního příspěvku a případně daňový úlevy.
Jaká je teď minimální lhůta? Je možný to po jejím uplynutí všechno jednorázově vyinkasovat?
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod filip893 22. 3. 2015 20:41

Penzijní připojištění již nelze sjednat. Pouze doplňkové penzijní spoření s výběrem investičních strategií, v tomto případě asi povinný konzervativní fond. Minimální doba spoření 2 roky. Co se týče výběru společnosti, je to prašť jako uhoď, žádná penzijní společnost nenabízí nějaké marketingové akce.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 22. 3. 2015 20:50

Lhůty se tuším u DPS nijak neměnily, takže by pořád mělo platit, že jednorázové vyrovnání lze čerpat po 60 měsících trvání pojištění + věk podle penzijního plánu. Počítám, že na těch 5 let to bude mít chtít zainvestováno co nejkonzervativněji, tak by snad mělo být teoreticky jedno, pro jakou konkrétní penzijní společnost se rozhodne... ( :?: ) - konzervativní fond musí ze zákona nabízet každá.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 22. 3. 2015 21:16

Díky za info. Nevíte o nějakým důvodu, proč předtím nezrušit ještě starý penzijní připojištění? Je tam poměrně dost peněz, takže mě napadlo, že bude lepší to přes jednorázový vyrovnání vybrat (je splněn věk i doba spoření) a pak právě jít do toho doplňkového penzijního připojištění.

Jinak je mi jasné, že to jsou všechno produkty na houby. Teda fondy se na tom možná trochu napakujou, ale zhodnocení bez přispění státu nulu nula nic.
xls
Inventář


Odeslat příspěvekod nod32 6. 5. 2015 14:25

Kdy bude zase mozne prevadet penzijni pripojisteni (3.pilir) mezi fondy?
2.pilir penz. sporeni konci tak by prece nemel byt problem to znovu povolit ne.
nod32
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků