Důchodové pojištění od AXA - ukončit?

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod MrPierc 18. 8. 2014 08:01

1. dotaz
Dobrý den, před několika lety jsem si založil u Wustenrot stavební spoření a k tomu mi tam zřídili i důchodové pojištění od AXA. AXA zde jako banka skončila a děla už jen pojištění. Já se tedy s obavou ptám, zda nemám přejít k někomu většímu a důvěryhodnějšímu. Prosím o doporučení.

2. dotaz
Mám nyní nový podnájem a předpokládám, že bych si měl zařídit nějaké pojištění domácnosti. Doporučili byste mi nějaké nebo od alespoň od koho? Mám si to spojit pod jednu střechu, abych měl důchodové pojištění a pojištění domácnosti od jedé firmy?

Děkuji za rady.
MrPierc
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 8. 2014 08:12

ad 1) máš důchodové (u pojišťovny, druh životního) nebo penzijní (u penzijního fondu)?
Obecně co se důvěryhodnosti týče, mám momentálně větší obavu ze zásahu státu (intervence, mimořádné zdanění, atd), než z krachu pojišťovny či penzijního fondu.
Navíc s důchdodovým pojištěním přejít nelze.

2) Určitě každé zvlášť, není naprosto důvod tyto dvě nesouvisející pojistky spojovat jen proto, abys to měl u jedné firmy.
Co se týče pojištění domácnosti, tak nejlepší (ale také pekelně drahé) najdeš u Allianz (ale brát jen variantu Exclusive, ty dvě nižší mají horší pojistné podmínky), celkem slušené pojistné podmínky (a relativně dobrý poměr cena/výkon) má Česká pojišťovna.

Ale chce si to skutečně rozmyslet co chceš pojistit a na jaké částky.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MrPierc 18. 8. 2014 09:01

Dobrý den, děkuji za užitečné rekace.

ad 1) Zjistím, dokumenty nemám u sebe, takže večer upřesním.
MrPierc
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MrPierc 18. 8. 2014 21:03

Mám penzijní připojištění od AXA. Platím 500 Kč již 3 roky. Má to cenu platit? Už si ani nepamatuji, kolik pak dostanu :-)
MrPierc
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 18. 8. 2014 21:39

Pokud ti ty peníze nechybí, tak to nech, jak to je, případně snížit na 300 Kč. Možná časem ti bude třeba přispívat zaměstnavatel, tak bys to penzijko pak využil lépe. Přinejhorším po 5 letech půjde zrušit bez poplatku, do 5 let při ukončení může fond účtovat několik stovek. Ze stejného důvodu nemá cenu přecházet (a vůbec je lepší si zachovat původní podmínky v transformovaném fondu, než jít do účastnického). Takže za mě určitě na nic nesahat, leda upravit měsíční příspěvek.

Mít tu Axu, tak bych si na tvém místě sjednal ještě u UCB kreditku AXA Club, kde by ti z každé platby odcházelo 1 % do fondu a o tolik méně měsíčně přispíval ze svého - ale chce to mít trochu přehled.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 19. 8. 2014 06:34

souhlas s fremantle. Pokud ti ty prachy momentálně nechybí, nesahal bych na to.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MrPierc 19. 8. 2014 10:08

Dobře, děkuji vám za rady. Zatím to platit budu a až mi skončí stavební spoření, tak si zvednu částku příspěvku na důchod, aby tam na stáří něco bylo.

*Nevíte, kolik dostanu za 500 Kč v důchodu celkovou částku? 500 000 Kč?

** Ještě se chci zeptat, zda má cenu přecházet (zrušit a jít jinam) jinam kvůli zhodnocení, zda je opravdu pro můj měsíční příspěvek 500-1000 na důchod, tak velký výsledný rozdíl u jiné pojišťovny (PF Allianz) nebo prostě jen budu platit dál a zvýším si příspěvek na 1000 Kč u AXA, abych měl víc ve stáří? Ptám se, abych neztratil 5 let... Snad jsem to posal srozumitelně.
MrPierc
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mobilman 19. 8. 2014 11:06

Podivej se na AXA online na stav uctu a uvidis prehledne kolik je prispevek tvuj, zamestnavatele, statni prispevky a kolik zhodnoceni. Pokud tam nemas nasporene opravdu velke sumy ale spise radove tisice az par desitek, tak jen kuvli zhodnoceni asi nema smysl cokoli rusit a zacinat znovu. Protoze zhodnoceni je v takovem pripade radove desitky-stovky Kc, zadne tisice - sam uvidis jak je to v tvem pripade tvoji sumy primo v prehledu .
Navic ja jsem ve starem systemu pojisteni do zadneho z tech novych, at je jejich budoucnost a podminky jakekoli, vstoupit nehodlam (a priznam se i kuvli tomu ze jim vubec nerozumim).
mobilman
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MrPierc 19. 8. 2014 12:04

Děkuji za reakci. To jsem si vlastně vůbec neuvědomil. Kdybych dnes šel jinam, tak už nemohu uzavřít důchodové pojištění ve starém stylu, ale jen to propagované nevýhodné od státu (tuším 2. pilíř)? Nebo mohu? Takže bude lepší zůstat u poj. AXA a jen hýbat s výší vkladu?

V čem jsou vlastně ty podmínky 2. pilíře tak špatné?
MrPierc
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 19. 8. 2014 12:13

Tak jednak pleteš důchodové (druh životního, sjednávané u pojišťovny) s penzijním (sjednávané u fondu).

A pak rozdíl mezi pilíři.

1. pilíř je povinné státní - to platí všichni, kdo jsou výdělečně činní (mínus nějaké výjimky)
2. pilíř - to je to "propagované", takový kočkopes, dobrovolné (ale musí se založit do 35 (?) let), nicméně jak do toho člověk jednou vleze už nemůže ven
3. pilíř - plně volnitelné, zrušitelné kdykoliv (byť s nějakými sankcemi), založitelné kdykoliv. To je to co máš. Ty ho máš ještě tu starou variantu, ta nyní již sjednat nelze, jen ta nová.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xtonda 19. 8. 2014 12:52

A aby to bylo ještě složitější, tak jako Důchodové Pojištění se označuje i to povinné státní http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni a ten nedávno zavedený (a patrně zase brzo zrušený) 2. pilíř se označuje jako Důchodové Spoření. Starý 3. pilíř je Penzijní Připojištění, nový pak Doplňkové Penzijní Spoření.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod MrPierc 19. 8. 2014 12:54

PratrikChrz: Aha, děkuji za vysvětlení. Nyní to chápu.

ad 3. pilíř) Takže já mám ještě starou verzi 3. pilíře a nyní už lze založit pouze nová verzi 3. pilíře. Ta stará verze 3. pilíře je výhodnější?
MrPierc
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xtonda 19. 8. 2014 13:04

Svým způsobem ano (starý 3. pilíř je výhodnější), fond nesmí prodělat, tj. nedojde k poklesu vložených prostředků a až polovinu prostředků lze bez sankcí vybrat po 15 letech vedení produktu jako výsluhovou penzi.

Na druhou stranu v novém 3. pilíři si lze zvolit dynamickou investiční strategii, která sice může více kolísat, ale v dlouhodobém horizontu velmi pravděpodobně přinese vyšší zhodnocení, tj. vhodné zejména pro mladé.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod MrPierc 20. 8. 2014 16:37

Dobře, děkuji vám všem za připomínky a rady. Zůstávám u AXA a budu jen upravovoat výši měsíčního vkladu dle finanční situace.
MrPierc
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků