Životní pojištění - změna zákona od 1.1.2015

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod msimcard 29. 11. 2014 15:06

dobrý den,

mohu poprosit o radu/názor.

Rodiče se sestrou mají dohromady životní pojištění od Uniqy. A teď jim přišel dopis, že si mohou s ohledem na změnu zákonu od 1.1.2015 do konce roku vybfat určitou částku (cca 20 000 Kč) s tím, že od nového roku si to nadále budou moci uplatňovat v daňovém přiznání, ale zřejmě již to nepůjde vybírat po částech. Je to až do roku 2025 a sjednáno v roce 2000. Platí něco přes 500 Kč měsíčně.

Poradíte, jestli si nechat vyplatit aspoň tuto částku nebo je to nějaký "chyták". Vůbec se v těchto produktech nevyznám. A nebo jestli to nejde celé zrušit, pokud se v podstatě mění podmínky.
http://uniqa.cz/home/obcane/zivot/novelaZDP.php

děkuji za názory
msimcard
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 29. 11. 2014 15:36

Tak hlavně - kvůli vysokým nákladům se životní pojištění jako "průtokáč" nevyplatí. Takže "spořit si v pojišťění" (S474N by doplnil, že je to jako souložit masturbací) je nesmysl, akorát tím živíš prodejce (tzv. finančího poradce) a pojišťovnu, ale ty na tom nikdy nevyděláš. Ještě větší nesmysl je z takové pojistky vybírat (kromě případů, kdy peníze nečekaně a nutně potřebuješ).
Pokud tedy plánují z pojistky vybírat, budou mít lepší, když ji zruší, protože "na pojištění" to moc nebude, když i při tak nízkém pojistném zbude něco na rezervu.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod msimcard 29. 11. 2014 22:54

Děkuji Vám Patriku za názor.

Peníze nutně nepotřebují, ale jaké dopady konkrétně by to znamenalo, pokud i tak vybrali nabízenou částku Uniqou? Změnili by se nějak podmínky měsíční platby nebo pak v konečném důsledku vyplacená částka?(samozřejmě chápu, že o vybranou částku by byla ponížena, ale jestli tam pak třeba nebude nějaké razantnější ponížení atd.)
Vypovědět smlouvu by zřejmě asi přineslo určité sankce ne?
msimcard
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 11. 2014 06:04

Cílová částka by se snížila o tu vybranou + výnosy z ní (takže o hodně víc, než je ta vybraná částka), možná tam je i nějaký poplatek z výběr.

Z tohohle neexistuje dobré řešení, jen špatné a pokud pojistka není pojistkou (tedy nic nekryje), tak zrušení považuji za to nejméně špatné.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod z.t. 3. 12. 2014 20:31

Zkusím se přiživit v tomto tématu. Asi tři roky mám založeno IŽP 7BN, kam mi chodí 2000 Kč, z toho zaměstnavatel přispívá částkou 1000 Kč. Vzhledem ke změně podmínek k roku 1.1.2015 mi na pobočce řekli, že lze vybrat asi 60 tis Kč, že to tak děla 99% lidí. Pak si mohu vybrat mezi uzamknutím učtu nebo ne. Je tam sjednané pouze smrt na min částku, takže pouze jako spoření. Tak nějak nevím jak se rozhodnout a co s tím dále, nerad bych to rušil a přišel o příspěvek a i zaplacené provize. Žádné důchodové připojištění nemám, kam bych měl také možnost posílat třeba část příspěvku. Ještě mam čistě úrazovku asi za 700 Kč měsíčně, ale čekám na výpovědní lhůtu a tu upravit. Napadá mě zrušit úrazovku a rizika přidat do 7BN nebo je vhodnější sem posílat min částku a založit si třeba nové penzijní připojištění?
z.t.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fantucci 3. 12. 2014 21:33

mimoradny vyber hned. rizika pridat do smlouvy a ponizit vlastni prispevek
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 4. 12. 2014 12:05

Ženě přišel dopis od kooperativy. Předesílám, že o ŽP nic nevím, tohle uzavírala dřív něž jsme se seznámili, a chce mít pocit, že si něco spoří na důchod (stavebka už máme v rodině na všechny, jako relativně bezpečnou finanční rezervu).

Má tam sazbu 41RG, spoří asi 300 měsíčně, zaměstnavatel jí nic nepřispívá, to je vše, co o té smlouvě vím.

Můžete mi stručně popsat důsledky jednotlivých variant?
- Zrušit smlouvu a vybrat prachy
- Ponechá daňové zvýhodnění a nebude moci vybírat předčasně
- Umožní si předčasné výběry a přijde o daňové zvýhodnění
Přílohy
F__magicolor_4690MF_141204051838_0001.pdf.jpg
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod msimcard 4. 12. 2014 13:52

Toto taky momentálně řeším s rodiči, kteří mají životko u Uniqy. Informovali jsme se na infolince a operátorka nám řekla, že pokud momentálně nabízenou částku, která je možná vybrat do konce roku nutně nepotřebujeme, tak by to nevybírala.
Co jsem pochopil, tak hlavní důvod je, že pokud se ta částka vybere, tak se poníží poměrně výrazně částka na dožití a na smrt.
Takže zřejmě vybírat nebudeme.
msimcard
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 4. 12. 2014 13:57

To bych i očekával, pokud zrušíš smlouvu a vybereš prachy, tak se ta částka na dožití a smrt sníží asi tak o 100% :mrgreen:
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod msimcard 4. 12. 2014 14:53

Ale já to myslel tak, že pokud vybereš nyní do konce roku nabízenou částku, kterou je možné vybrat "bez dalšího vlivu" na další roky s ohledem na novelizace zákona o DZP. - Právě v tomto případě se ta částka na dožití a na smrt poníží o poměrně velkou částku.
Samozřejmě, pokud se zruší celá smlouva - tak to je jiná.
msimcard
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 5. 12. 2014 14:04

A jeste mensi detail, podivejte se, jak dlouho trva vyber te castky, takze abyste to vubec do konce roku stihli.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Joezbrna 5. 12. 2014 14:22

Tak konkrétně: má tam nějaké daňové zvýhodnění, když jí zaměstnavatel nepřispívá ani korunu?
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod z.t. 5. 12. 2014 16:28

Kdyz vyberu cely vklad, tak predpokladam, ze musim dodanit prispevky od zamestnavatele, ze?
z.t.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod M2M 14. 12. 2014 11:37

Chtěl bych se zeptat na radu. Mám soukromé životní pojištění podle sazby 90SZ za běžné pojistné od Kooperativy a konec pojištění je 31.1.2036, to mi bude 60 let. Sjednaná pojistná částka pro pojištění pro případ dožití nebo smrti je 156 250Kč. Já dávám měsíčně 100kč a zaměstnavatel 400Kč.
Moc se nevyznám v tom, co je lepší, jestli nižší daně a nebo možnost výběru? Ale při takové částce asi je lepší využívat nižší daně, co Vy na to? Pokud si do nového roku nic nevyberu, jaká varianta se automaticky zvolí?
M2M
Diskutér

Odeslat příspěvekod machte 28. 1. 2015 20:04

Zdravím.Mám životní pojištění Diamant u ČP 3 roky a dneska mě navštívil pojišťovák,abych přešel na pojištění můj život s tím,že bych měl samozřejmě platit víc a že v průběhu pojištění bych mohl nějaký peníze vybírat.Původně přišel z důvodu novýho daňovýho zákona.Peníze v průběhu pojištění jsem neměl v plánu vybírat ani předtím a dávám si to do daňového přiznání.Chci se zeptat co zatím opravdu vězí,že se pojišťovna snaží změnit smlouvu a pak jestli je v průběhu pojištění možný přejít k jiný pojišťovně bez následků dodatečnýho dodaňování už naspořený částky a jestli se i kdybych zůstal u Diamantu můžou navyšovat flexibilně poj. částky atd.Co by podle vás bylo lepší přejít na Můj Život,zůstat u Diamantu nebo se poohlídnout jinde.
machte
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka