IŽP - prosím o zhodnocení mé stávající situace

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jzz5KrE0Yf 17. 10. 2015 18:31

Dobrý den, jelikož jsem co se financí týče absolutní laik, prosím o radu:

Jsem muž, 24 let, pracující. Děti nemám, hypotéku ani jiné pujčky nemám.

Nedávno mě oslovila finanční poradkyně, proběhla analýza současného stavu, kde bylo vyhodnoceno, že současná pojistka Dynamik Plus je špatně nastavená (souhlasím, v současnosti ruším - to ale není předmětem tohoto dotazu, pojistka byla zřízena rodiči - zcela nelogicky a špatně :)).

Dále proběhl sběr mých požadavků: uvedl jsem, že by jsem chtěl začít šetřit na důchod a v průběhu cca 5 ti let by jsem chtěl hypotéku.

Finanční poradkyně mi navrhla IZP Kooperativa Perspektiva 7BN. V návrhu vždy figurovalo pojištění rizik(byť jsem se vyjádřil, že se na rizika pojišťovat nechci). Po diskuzi jsme nabídku "upravili" podle mých potřeb. Na spoření budu posílat 1000,- pojištění na rizika jsme odstranili, životní pojistkou tedy budu jenom spořit. haha :)

Dále mi navrhla založení stavebního účtu u Wustenrot.

Vše zařizovala má kamarádka, která měla bezmeznou důvěru. Ve financích se neorientuji a nebaví mě to :). Na začátku října 2015 jsem tedy IŽP podepsal. Blíží së termín, kdy mám poslat první platbu, tak jsem trošku pogooglil, posháněl informace a nestačím se divit :)

Během dnešní rešerše začínám tušit, že vše je špatně :). Ve zkratce jsem se dočetl, že pojistka není spoření(na to je lepší spořící účet, nebo termínový vklad). Nechápu tedy, proč mi na spoření vybrala pojistný produkt :D. Nejsem si jistý, jestli to udělala záměrně, nebo věří že mi nabídla to nejlepší na trhu.
V případě že se budu chtít pojistit, zřídím si zvlášť úrazové pojištění, jako samostatný produkt. Zatím to ale neplánuji, to až s pořízením rodiny/hypotéky.

Mám dvou měsíční výpovědní lhůtu, pravděpodobně tedy zajdu osobně na pobočku a IŽP zruším. Stavebko plánuji ponechat.

Pro spoření využiji již zmíněný spořící účet, nebo termínové vklady. Nějaká další alternativa?
Můžete prosím zhodnotit můj plán? Vytvořil jsme ho na základě jednodenního googlení, dejte mi prosím vědět, pokuď tam jsou nějaké nesmysly nebo víte o lepší alternativě/něco se dá udělat lépe. Děkuji.
jzz5KrE0Yf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 10. 2015 18:47

Tak proč ti to nabídla je jasné, 7 BN patří k jedněm z provizdně nejzajímavějších pojistek, počáteční náklady mohou dělat až 195 % ročního pojistného viz: http://www.produktovelisty.cz/pojisteni ... a-7bn.html

Lidově řečeno - většina z toho, co tam první dva roky dáš, skončí v kapse toho, kdo ti pojistku sjednal. Pojištění opravdu není vhodné na spoření.

Do dvou měsíců od sjednání máš možnost pojistku vypovědět s 8 denní výpovědní lhůtou, pozor, lhůta se počítá od odkamžiku, kdy pojišťovna výpověď obdrží, nikoliv kdy ji dáš k poštovní přepravě. Nejlepší je dojít osobně na pobočku Kooperativy a trvat na písemném potvrzení převzetí výpovědi. Pojistné za uplynulou dobu ale budeš muset uhradit tkaže když dáš v pondělí výpověď, tak tě ta sranda vyjde jen na 9 stovek.

Ohledně té hypotéky - 5 let je tak na hraně, jestli máš na to odvahu, můžeš zkusit nějaké investice, já se přiznám, že jsem v tomto ohledu až příliš konzervativní a spoléhám se pouze na produkty kryté fondem pojištění vkladů

-- 17. 10. 2015 19:48 --

...a rozhodně nedoporučuji "nechat to být" a dlužné pojistné nezaplatit. Akorát by sis vysloužil negativní záznam v úvěrových registrech a zkomplikoval si pozdějí získání hypotéky
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod aaischa 18. 10. 2015 06:28

kamarádka za všechny prachy jak bylo řečeno vejš, určitě to zruš :(
aaischa
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 18. 10. 2015 11:27

S tou kamarádnou je to jasné.

Ale ještě obecně, co se týká financí. Začínat ve 20+ spořit na důchod je totální nesmysl. Ano, má cenu začít spořit, ale s tím, že ty peníze půjdou na zajištění bydlení, na rodinu, atd. (ve spojení třeba s hypotékou). V podstatě teprve po splacení hypotéky nebo dalších dluhů má teprve smysl začít uvažovat o důchodu a nějakém spoření na něm. Jinak hrozí, že člověk platí nekřesťanské peníze za hypotéku a další úvěry a zatím se mu znehodnocují úspory utopené v důchodovém připojištění.

Chápu, že je spousta lidí zblbnutá masovou propagandou strašící bídou v důchodu. To ale žádné spoření v podstatě stejně nevyřeší, je to o tom si celý život vytvářet univerzálně využitelné rezervy ve formě úspor, nemovitostí, cenných papírů, atd., které se nakonec dají využít i pro přilepšení v důchodu.
xls
Diskutér