OSVČ - změna účtu u platby soc. pojištění

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod C.I.S.I. 27. 1. 2016 15:39

Ahoj,
poprosil bych vás o radu. Jakožto OSVČ platím sociální pojištění z účtu, který se chystám rušit. Paní na na cssz mi sdělila, že je potřeba změnu účtu nahlásit písemně. Nevíte někdo, prosím, jestli na to existuje nějaký formulář anebo šablona? Vůbec se mi to nedaří na netu někde najít.

Díky za případnou pomoc ;-)
C.I.S.I.
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Paul Atreides 28. 1. 2016 06:54

V roce 2014 jsem tak učinil dopisem (žádná šablona, vlastní formální dopis) s oznámením změn, který jsem na ČSSZ zaslal datovou schránkou.
Nezapomeňte ale, že změnu účtu musíte nahlásit i F Ú a zdravotní pojišťovně, pokud jste starý účet na FÚ a/nebo zdravotní pojišťovně registroval.
Paul Atreides
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod astrapa 28. 1. 2016 09:21

Na FÚ se to i ohlásit v rámci podávání daňového přiznání.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod xtonda 28. 1. 2016 09:22

Já sem nic nehlásil, platby párují podle variabilního symbolu, proto se to tam uvádí, je jim jedno odkud to přijde. Samozřejmě je potřeba uvést správné číslo na přehledu, pokud máš přeplatek a chceš ho vrátit na účet.

Jediné co je potřeba je registrovat účet pokud jsi plátce DPH.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Paul Atreides 28. 1. 2016 10:38

Povinnost to asi není, resp. sankce prý žádné nehrozí, ale při změně účtu jsem:

1) Nahlásil nový účet na FÚ a současně zrušil registraci starého účtu. Formulář: https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idp ... =449115090

Nevím, jak to s těmi účty přesně je, ale u nás na FÚ po mně chtěli číslo účtu ihned po zřízení živnosti a ještě předtím, než jsem se musel stát plátcem DPH.

2) Nahlásil nový účet přes datovou schránku na VZP. Použil jsem formulář Přihláška a evidenční list pojištěnce.

https://www.vzp.cz/platci/formulare/pri ... pojistence

3) Nahlásil nový účet přes datovou schránku na ČSSZ.
Paul Atreides
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod C.I.S.I. 28. 1. 2016 12:32

Dekuji za odpovedi!

Kazdopadne, jak zjistim, jestli jsem na FÚ neco registroval? Nepamatuju si, ze bych nekde ucet zminoval. Zdravotni pojistovnu jsem pro rok 2016 menil a tam platim uz z noveho uctu.

Platce DPH nejsem a v breznu budu teprve podavat sve prvni danove priznani.
C.I.S.I.
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 28. 1. 2016 12:40

Můžeš požádat o nahlédnutí do spisu.

Je možné také aktivovat daňovou schránku, upřímně řečeno je ale k ničemu, nic tam nemám. Myslel jsem, že tam budě právě přehled evidovaných údajů, ale mám tam jenom adresu trvalého bydliště a pak přehled zaplacených daní z aposledních několik let (tuším 5 let). Ale i tak dobré, aspoň člověk zjistí, jestli náhodou něco nedluží, protože bohužel FÚ o dluzích neinformují a jsou schopní až po 3 letech poslat platební výměr s trojnásobným penále.....
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod drkarel 31. 1. 2016 12:26

C.I.S.I. píše:...Kazdopadne, jak zjistim, jestli jsem na FÚ neco registroval?...


Já takovéto věci řeším zavoláním a zeptáním, případně osobní návštěvou.
drkarel
Inventář


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků