Plnění pojišťovny u "zanedbané" nemovitosti

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod voborl00 24. 1. 2017 09:37

Zdravím, nemám jasno jaké všechny předpoklady musí pojistník, resp. pojištěná nemovitost splňovat, aby při existující pojistce (budova, domácnost, odpovědnost) bylo ze strany pojišťovny plněno (a nekráceno).

Konkrétní situace, nemovitost, 150 let starý rodinný dům, část elektro rozvodů ještě před konverzí na 240V, plynové spotřebiče stylu karma bez komína, nebo do nerevidovaného cihlového sopouchu, voda v podobném stylu, střešní tašky různý desítky let starý pozáplatovaný mix. Pojištěno všechno včetně všech připojištění na závady na rozvodech a odpovědnost.

A teď případy:

- vyhoří obstarožní elektrická zásuvka, domácnost, popř. celá budova lehne popelem
- praskne voda v horním patře v původním vodovodním potrubí a vyplaví patra pod sebou
- od malé karmy bez komína opět chytne domácnost/budova
- uvolněná 100 let stará taška spadne samovolně ze střechy někomu na hlavu/auto

Stane se, že po události přijede likvidátor a pokud neukážu platnou nepropadlou (u elektro tuším 5 let, plyn 3, komíny 1 rok) revizi tak nedostanu nic? Co u té střechy, na tu žádná revize ani kontrola "ze zákona" není, a mohu se i přesto dozvědět něco ve stylu "to je sto let stará neudržovaná střecha, neplníme" ? A jelikož tedy nové dnešní době poplatné revize na tato původní zařízení nikdo revize neudělá, je nemovitost nepojistitelná?

A tedy opačně - co všechno a v jaké podobě musím k těmto druhům pojistek mít abych měl jistotu že bude plněno? A dá se případně operovat s tzv. "stávajícím stavem", tedy že např. ony nyní nedovolené a nepojistitelné plynové spotřebiče byly v době uzavření pojistky před drahnou dobou zákonem/normami dovolené?
voborl00
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 24. 1. 2017 10:52

Záleží na pojistných podmínkách dané smlouvy. Nejpíše tam bude něco ve smyslu, že "nemovitost musí být v řádně udržovaném stavu" a že musí splňovat zákonné podmínky. A pokud zákon předepisuje nějaké revize (elektro, komínu, plynu, hromosvodu...) a ty nebudou provedeny, opravdu se může stát, že pojišťovna bude krátit nebo přímo odmítne plnění.

Stejně tak nejspíše nebude plnit zatékání, pokud před tím nedojde k živelnému poškození nemovitosti (např. vichřicí). Nebo pokud shnilé krovy neunesou tíhu sněhu nebo námrazy.

Co se týče dovolení/nedovolení. Je rozdíl mezi tím, jestli je dnes nějaký přístroj zakázán (to nesmí být již provozován, my jsme třeba museli měnit hadice k plynovým spotřebičům z gumových na ocelové), nebo je jen zakázána nová instalace (ty již nainstalované mohou zůstat).

Každopádně tak, jak to popisuješ, je velmi pravděpodobné, že v případě pojistné události pojišťovna odmítne nebo sníží plnění.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků