Osoba bez zdanitelných příjmů - OBZP

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod protektor1 17. 10. 2017 16:39

Dobrý den,
jako OBZP si pojištěnec musí u své zdravotní pojišťovny platit sám zdravotní pojištění (v roce 2017 je to 1485 Kč měsíčně). Lze vyřešit pojistný vztah se svou pojištovnou tím způsobem, že se na přelomu měsíce přihlásí do evidence uchazečů na úřadu práce a následně se počátkem následujícího měsíce z evidence ÚP sám odhlásí? Jde o to, že např. 30.9. se zaregistruje na ÚP a 1.10. ukončí sám evidenci na ÚP. Tímto způsobem bude mít uhrazeno zdravotní pojištění za září i říjen, je to tak? Následně se může opět zaregistrovat na ÚP koncem listopadu a odhlásit počátkem prosince...?
protektor1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Venn 17. 10. 2017 18:19

Nejlepší bude, když si najdete práci. To pak nebudete OBZP. OBZP je krásná věc, pokud jste rentiér anebo spravujete svůj majetek
Venn
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod protektor1 17. 10. 2017 19:17

Jsem rentiér, svým vlastním přičiněním a rozhodně ne díky nějaké pomoci státu. Léta jsem platil (zbytečně) sociální pojištění a když jsem byl krátkodobě registrován na ÚP, tak jsem nevěřil vlastním očím jak se státní úřednice chovají k lidem registrovaným na ÚP, gestapačky hadr... Na základě tohoto silného žážitku jsem nabyl dojmu, že státu žádné služby dopředu platit nebudu a stal jsem se dobrovolně OBZP. Nejde o to, že bych neměl na úhradu zdravotního pojištění, jde o to, že stát neustále uměle navyšuje minimální mzdu a já poté platím i stále vyšší pojistné na zdravotní pojištění ze mzdy, kterou nepobírám (za 7 let se navýšilo o 37%) přičemž nepozoruji kvalitativní nárůst zdravotní péče o 37%... Ponechám stranou, že u lékaře jsem byl naposledy před 8 lety (naštěstí) a tak na mě i zdravotní pojišťovna neprodělává... Státu jsem zaplatil dopředu již hodně, neprodělá, úřednice z ÚP rád pocvičím zase já, trocha papírování jim zkrátí dlouhou chvíli při hraní solitaire.
protektor1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod retron 17. 10. 2017 21:13

na UP se nelze jentak prihlasovat a odhlasovat, navic opetovne se lze po vyrazeni z registru uchazecu (coz by v tomto pripade stejne hrozilo) az po 6 mesicich, takze je rozumnejsi pulrocni cyklus
retron
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod protektor1 18. 10. 2017 07:34

Na ÚP se muze registrovat občan splňujicí podmínky kdykoliv (pokud jsem nebyl předtím sankčně vyřazen) Tomuto předchozímu sankčnímu vyřazení lze předějít právě podáním vlastní žádosti o ukončení evidence a občanovi je "ukončena" evidence na vlastní žádost. V praxi se přihlásí 30.9., úřednice na gestapu s nadšením vyhotoví svazek dokumentů a druhý den (1.10.) přijde na podatelnu vlastní žádost na ukončení evidence. Nedokážu si představit situaci, že by mě během těchto dvou dnů byl ÚP schopen sankčně vyřadit. Pokud mi dá už první den doporučenku do zaměstnání a na její vyřízení tři pracovní dny, hned první pracovní den nahlásím ukončení o své vůli a další dva dny jsem měl ještě na projednání (ukončení stihnu před termínem projednání doporučenky a tudíž nemohu být sankčně vyřazen).
protektor1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jiay 18. 10. 2017 08:14

A co tim tedy ziska? UP za nej neco v tech dvou dnech zaplati?
jiay
Návštěvník

Odeslat příspěvekod protektor1 18. 10. 2017 08:31

Ano, zdravotní pojištění. V příštím roce to bude už 1647 Kč měsíčně, t.j. 19764 Kč ROČNĚ. Zajít 6 x do roka na ÚP a ušetřit skoro 20 tis...
protektor1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jiay 18. 10. 2017 08:42

A neda se tam prihlasit a odhlasit jinak? Treba pres datovou schranku? To je opruz tam chodit.
:D
jiay
Návštěvník

Odeslat příspěvekod protektor1 18. 10. 2017 08:48

Přihlášení na ÚP je možné pouze osobně podáním vyplněné žádosti - na internetu lze stáhnout formulář, vyplnit a uložit pro opakované podání :-) Žádost o ukončení lze podat i prostřednictvím datové schránky. Je to tedy o šesti osobních návštěvách ÚP (každá uspoří cca 3300)
protektor1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod taylor729 18. 10. 2017 10:13

Jsi si jisty ze pri registraci jen jeden den v danem mesici za tebe zaplati zdr.poj. na cely mesic?
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod protektor1 18. 10. 2017 10:31

Důležitým bodem proto, aby byl kdokoli považován za osobu bez zdanitelných příjmů pro účely zdravotního pojištění, je skutečnost, že splňuje podmínky po celý kalendářní měsíc. Pokud by byť jen jeden den měl zdanitelné příjmy (zaměstnanec či OSVČ), nebo byl za něj plátcem pojistného stát, nebude do kategorie OBZP v daném měsíci zařazen vůbec.
protektor1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod taylor729 18. 10. 2017 11:30

Chm, dobry postreh. Jen aby se pak clovek nemusel dohadovat s urady a pojistovnou az mu poslou výzvu k uhrade dluzneho pojistneho.
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod protektor1 18. 10. 2017 11:38

Taková situace by neměla nastat. Všechny přihlášky, potvrzení o době vedení na ÚP, oznámení pojišťovně je dobré pochopitelně archivovat. Za 20 tis. ročně za celkem 6 hodin práce se stanu dobrým archivářem :D
protektor1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod taylor729 18. 10. 2017 11:58

Jj, myslel jsem to tak ze zakon, resp. jeho vyklad je jasny, ale neznamena ze si to urednici stejne vykladaji a ridi se tim.
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod protektor1 18. 10. 2017 13:19

Pokud se úředník (nebo jakákoliv jiná osoba, instituce, orgán) neřídí zákonem, je její počínání nezákonné a to se všemi důsledky :-D Pokud někdo poruší má zákonná práva musí počítat se sankcí on, nikoliv já 8-)
protektor1
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků