Osoba bez zdanitelných příjmů - OBZP

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Lukáš M. 17. 1. 2018 14:55

Takže jestli správně chápu oni mi založí na czechpointu moji datovou schránku jako pro fyzickou osobu? Takže pak mi budou z úřadů chodit dopisy na danou datovou schránku pořád? Nebo se dá zrušit bez problémů?
Lukáš M.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 18. 1. 2018 00:09

ne nic ti zakladat prave nebudou.
ja sice mel datovou schranku ale do ni se musi oni prihlasit a to rozhodne tezko, ja si login pamatuju matne a heslo v ty dobe jsem menil kazdou chvili takze si ho ani nepamatoval, takže se nemohli vubec prihlásit.
podle me to je z registru obyvatel a posílá se to do datovky těm organizacím.
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod moure 18. 1. 2018 04:04

Tak jako tak se to z nejake datove schranky odeslat musi. Takze asi z darove schranky mesta?
moure
Návštěvník

Odeslat příspěvekod audiobullys 18. 1. 2018 10:03

Nevím, není to na netu přesně nikým popsaný, nikdo neměnil z novinářů svoje údaje. Jediný co jsem našel teď, je nahlášení změn z registru obyvatel ROB či jak je ta zkratka. Akorát já už hlásil tu změnu když už dávno proběhla a kupříkladu UCB tu změnu zaregistrovala a údaje mi hned změnila.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod Roger73 24. 2. 2018 22:37

protektor1 píše:Ohledně doporučenky jsem se písemně dotazoval u ÚP:
Můj dotaz:
Pokud je uchazeč veden v evidenci uchazečů a dostane od ÚP doporučenku na vhodné pracovní místo s termínem vyřízení do tří pracovních dnů, přičemž se druhý pracovní den dobrovolně odhlásí z evidence (ukončí evidenci na vlastní žádost) je takové ukončení považováno za maření spolupráce s ÚP?
Odpověď z ÚP:
Evidence je ukončena dnem podání žádosti, uchazeč o zaměstnání není vyřazen sankčně.


protektor1: Diky za Vase postrehy.
Ja treba mam takovou zkusenost, ze jsem se v prubehu evidence na UP pokousel pri jiz otevrene neboli zadane doporucence ukoncit evidenci na vlastni zadost a urednici se to nelibilo, nechtela to prijmout a tvarila se, ze by to bylo na sankcni vyrazeni. Samozrejme mohla klidne trochu kecat, nevim, jak by to dopadlo ve spravnim rizeni, ale pochopitelne jsem to nechtel riskovat, tak jsem tu doporucenku radsi projednal, a az po projednani (bez prijeti) jsem ukoncil na vlastni zadost.
Jo a pamatuju si, ze mi evidenci ukoncili ke dni pred podanim zadosti o deregistraci, nevim, z jakeho duvodu a podle jakeho predpisu, ale proste to tak bylo, tedy nikoli az dnem podani zadosti.


Ale chtel bych se hlavne jeste jednou zeptat, mate osobni zkusenost, ze se skutecne da pozadat o ukonceni evidence na UP pres datovku? Uz jste tuto metodu deregistrace a souvisejiciho dokladani pojistovne, ktera je popsana na zacatku vlakna, praktikoval?
A nemohl byste pripadne i trochu podrobneji popsat, jak takova operace s deregistraci pres datovku technicky probiha?
Ja si predstavuju, ze si zalozim datovku, najdu si na webu cislo datove schranky te pobocky UP a z datovky poslu zpravu se zadosti o ukonceni evidence. Po nejake dobe mi jako odpoved prijde potvrzeni o ukonceni evidence a dobe vedeni v evidenci, ale nevim, za jak dlouho. Ma urad vubec nejake lhuty na to, dokdy musi odpovedet? (kdyz se clovek deregistruje osobne, tak se to vyridi hned na miste, tam je situace jasna) Kdyby mi treba dlouho do datovky neodpovidali a mne se uz blizila naplanovana schuzka s urednici, tak na tu schuzku musim jit, abych nebyl sankcne vyrazen, i kdyz jsem uz predtim elektronicky pozadal o deregistraci? To je takovy nejisty bod.
Jde mi totiz o to, ze bych se radsi vyhnul nutnosti schuzky s urednici, i kdyz bych na ni treba jenom znova pozadal o deregistraci.
No a kdyz budu predpokladat, ze mi celkem rychle poslou zpatky to potvrzeni, tak v nem bude asi nejaky pdf nebo Word dokument, ktery si ulozim a poslu ho mailem do pojistovny. Nebo mate vyzkouseno, ze ho muzu rovnou z te datovky jednoduse preposlat do datovky zdravotni pojistovny a tim je ta operace vyrizena? Funguje zto takhle?

No a jeste na poste mi rikali, ze to zalozeni datovky muze trvat az 3 dny, ale predstavuju si, ze to mozna citovali nejaky zakonny limit. No tedka se rychle blizi konec unora, tak se chci zeptat, jak dlouho to trva obvykle v praxi, nez je datovka plne schopna provozu, muze to byt treba uz v den podani zadosti? Udaje bych si samozrejme nechal poslat na mail. A ze je datovka funkcni, to poznam podle mailove zpravy?

A kdyz mam starsi pomalejsi pocitac s XP, bude mi na nem datovka stejne normalne fungovat jako rekneme prohlizeni webu, neni v tom nejaka zrada? A dostanu se do ni i z androidoveho mobilu?

Jo a jeste mi rikali, ze pry chodi nejake vyzvy na pravidelnou zmenu hesla, pry mozna kazde 3 mesice, na ktere se musi reagovat. To mi prijde docela casto, tak jak casto vam chodi ty vyzvy v praxi? A musi se teda na ne reagovat zmenou hesla, pokud clovek nechce riskovat zablokovani datovky, nejsou jenom informativni? A daji se pripadne stridat stale dokolecka dve hesla?

Diky za kazdou radu
Roger73
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lodgy 25. 2. 2018 04:51

Datovou schranku uz mam kolem deseti let a nikdy jsem heslo nemenil, jen pri prvnim pouziti. Na zadnou vyzvu ke zmene hesla si tedy nepamatuji, nic mi nechodi. A na PC s WinXP mi fungovala take, dokud jsem WinXP mel, ted mam na tom samem PC Win10.
Lodgy
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mojmax 25. 2. 2018 09:55

Ano, ve výchozím nastavení je nutné měnit heslo každé tři měsíce, to se ale dá v nastavení zrušit.
mojmax
Diskutér

Odeslat příspěvekod protektor1 25. 2. 2018 10:05

Na vyřízení doporučenky máte 3 pracovní dny, pokud ukončíte evidenci na vlastní žádost 2 pracovní den od převzetí doporučenky, není to považováno za maření spolupráce s ÚP. Pokud se úřednice tvářila blbě, není to nic divného. Na ÚP jsem se nesetkal se žádnou úřednicí která by se blbě netvářila. Žádost o ukončení se může podat písemně, tedy i datovou schránkou a to podle § 29 písm. b) zák. 435/2004 Sb. Doručením této žádosti je úřad povinnen evidenci ukončit a to dnem, kdy žádost doručíte (jedno jestli osobně nebo poštou nebo datovkou). Úkon učiněný datovou schránkou se považuje za písemně učiněný a vlastnoručně podepsaný, je to tedy takový ekvivalent doporučeného dopisu s ověřeným podpisem a odeslaným poštou. Potvrzení o době vedení v evidenci je úřad práce povinnen vydat, resp. je vám zasláno do datové schránky. Toto potvrzení lze přeposlat na zdravotní pojišťovnu. Založení datovky proběhlo v mém případě prostřednictvím Czech Pointu behem 2 hodin, žádné dny to netrvalo... Heslo si můžete změnit na neomezenou platnost a nebudete jej muset měnit nikdy.
protektor1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Roger73 26. 2. 2018 06:36

protektor1: Diky za odpoved a dalsi informace.
Jo takhle nejak bych to taky ocekaval, az na ty drobne odlisnosti v moji vlastni zkusenosti, ktere jsem popsal vyse, napr. ze mi ukoncili evidenci ke dni predchazejicimu me osobni zadosti.

Vidim, ze do toho vidite, ale jestli jste sam tenhle postup s deregistraci pomoci datovky uz pouzil nebo dokonce opakovane pouzil, kdyz jste v prvnich prispevcich naznacil takovy plan, to jste mi vlastne neodpovedel.
Psal jste, ze ty informace mate napr. z pisemne komunikace s UP, ktera by sice mela odpovidar realite, ale ja to beru tak, ze praxe se muze v uradech odlisovat od prohlaseni zamestnancu komunikacniho oddeleni nebo dokonce od zakonu (s tim prvnim mam u jineho uradu bohatou zkusenost), a z toho duvodu vzdycky kladu vetsi duraz na informaci, ktera je primo z praxe resp. ze zkusenosti, tak proto se na to ptam.
Samozrejme, ze se na tech uradech muze praxe lisit i okres od okresu, ze si to vsude delaji trosku po svym, to je mi jasne, ale s tim uz se nic nenadela.
Nicmene kazdopadne je to pro mne vyhoda, kdyz se uz pred osobni navstevou toho uradu muzu seznamit s beznou praxi uradu v techto pripadech.

I kdyz predpokladam, ze to bude asi celkem bez problemu. Jedina vada na krase je, ze ta registrace na UP se musi provest osobne, tzn. zajet tam, treba si vysedet frontu apod., ale tak to je.
Roger73
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Roger73 30. 5. 2018 04:28

Tak jsem zkusil použít ten model popsaný výše, tedy koncem měsíce se zaevidovat na ÚP a následně se pak na vlastní žádost deregistrovat. No neproběhlo to úplně tak, jak jsem očekával , ale jedno za druhým.
Předem jsem si tedy zřídil datovou schránku.
Koncem měsíce jsem se pak osobně zaregistroval, následující měsíc byl klid, protože schůzku jsem dostal až na ten další měsíc. Týden a něco před naplánovanou schůzkou jsem poslal datovkou žádost o ukončení evidence (přitom mne poněkud zaskočilo, že přímo do datové zprávy zřejmě nelze napsat vůbec žádný text pro příjemce, všechno jsem musel napsat do .doc přílohy), v datovce se objevilo nějaké automatické oznámení o přijetí mé žádosti do systému a já jsem čekal na odpověď.
Když jsem ani den před schůzkou neměl v datové schránce žádnou odpověď od ÚP, tak jsem vyměknul, a protože jsem to nechtěl řešit telefonicky, což ani nebývá jednoduché , tak jsem tam na tu schůzku v naplánovaný termín šel. Paní mi řekla, že tu žádost datovkou sice zaregistrovala, ale že na to zatím neodpověděla, protože je to pro ně tou datovkou velice náročné a ona má málo času. A tu už bylo týden po odeslání žádosti. Takže s tou online komunikací v reálném čase to u datovky tak žhavé není.
A taky mi řekla, že s tou datovkou neradi pracují a že pro ně je šikovnější a rychlejší, když tu žádost o ukončení dostanou mailem, a tvářila se přitom jako by to byla úplná samozřejmost, že o ukončení evidence může uchazeč požádat mailem a ona mu to potom potvrdí dopisem.
Jinak mně ukončila evidenci ke dni té návštěvy, i když jsem žádal o týden dřív, což mi bylo jedno.

Každopádně to ale ve mně vyvolalo několik otazníků:
- ona sice tvrdí, že o ukončení můžu požádat mailem, ale kdyby došlo k nějakému sporu a nedalo se spolehnout na ústní ujištění, tak tento způsob není ze zákona průkazný, a kdybych takto ukončil bez následného potvrzení z jejich strany a pak nepřišel na tu schůzku (což nechci chodit), pak mne můžou vyřadit a z formálního hlediska to bude právem.
- když už jim ta odpověď na žádost poslanou datovkou tak dlouho trvá, tak co by se stalo, kdybych po odeslání žádosti o ukončení evidence to už dál neřešil a na schůzku nešel? Správně by mi měli na žádost odpovědět, až se k ní teda konečně dostanou, a evidenci by mi měli ukončit zpětně ke dni, kdy jsem žádost posílal, i když jse m pak nepřišel na schůzku.
Na druhou stranu by teoreticky někdo od nich mohl argumentovat (jakkoli je to podle mne z právního hlediska špatně), že jsem nepřišel na naplánovanou schůzku, tudíž porušil podmínky a budu sankčně vyřazen, i když jsem už dříve žádal datovkou o ukončení evidence.
No není to asi moc pravděpodobná varianta, ale stojí za to to riskovat, že někoho z ÚP napadne takový postup, aby si potom člověk komplikoval život?

Asi by řešením nakonec mohlo být požádat o ukončení evidence jak mailem (jak to podle svých slov chtějí oni) , tak pro sichr datovou schránkou (jak to má být podle zákona), jen je to na můj vkus trochu komplikované.
Tak uvidím, co bude dál.
Roger73
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hannys85 30. 5. 2018 08:50

Tak, když jsi takový pracháč, tak si v nejhorším případě zaplatíš max. 6 měsíců zdravotko sám, to už tě "nezabije"...To, že vydrbávají se státem netáhla a různí paraziti už je bohužel v této republice národním "folklórem", ale že i Ti, co si můžou v klidu platit zdravotní pojištění sami ?? Takže to opět sponzorují pracující lidé, to je vážně bezva.
Předpokládám, že neplatíš ani dobrovolné sociální pojištění, takže si smířen s tím, že nebudeš mít nárok na důchod (pokud už teď tedy nesplňuješ odpracované roky).
hannys85
Nadšenec

Odeslat příspěvekod audiobullys 31. 5. 2018 06:54

Záleží jak tu zprávu v datovce zaregistrovala - mě se při otevření zobrazí - platnost doručení. Jde o to že zpráva do datovky je 10tym dnem od zaslání považována za doručenou a případně přečtenou.
Na úřadě mi řekli že je pro ně pohodlnější mi to poslat do datovky - usetrej peníze za poslání a taky čas na odnos na poštu. Přitom v jejím emailu ji blikne email že má zprávu v datovce.
Tak to se tam kope do (i) nebo nevím. možná má problém otevřít Word a napsat text přijímám vaši žádost a odhlašuji Vás a pak se přihlásit do datovky a k odpovědi nahrát tento Word soubor.
Ale hlavně že e-mailem na kohokoliv ji to poslat můžeš - dokonce lze dnes odeslat z mobilu email třeba ve znění odesílatele milos.zeman@prazskyhrad.cz.
Jinak tento měsíc jsem zjistil že zpráva do datovek dorazila po 3 a půl letech k adresátům. Ozvali se mi 2 banky ze jim teď přišla zpráva s datumem odeslání listopad 2014
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod taylor729 31. 5. 2018 17:35

Zajimava zkusenost. No nekde na prvni strance jsem uz zminoval ze to nemusi proběhnout uplne podle ocekavani.
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod protektor1 9. 6. 2018 20:56

Roger 73: veškeré úkony bych na Vašem místě činil datovou schránkou a zprávy si ve formátu ZFO ukládejte do PC, budete tak mít jednoznačný důkaz. Pokud se úřednice špatně vyspí a nebude reagovat na Váš e-mail a vy se nedostavíte na schůzku máte smůlu. Zpráva datovou schránkou je naprosto dostačující. Do žádosti o ukončení uveďte ještě tuto větu: "Potvrzení o době vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání zašlete prostřednictvím datové schránky." Ze zákona jsou povinni to udělat. Jestli úřednice má nebo nemá ráda zprávy posílané datovkou je její problém. Ukončení evidence jsou povinni provést ke dni, kdy jim do datovky přijde Vaše žádost, nikoliv kdy se úřednice dobře vyspí a Vaší žádost zpracuje. Při odeslání datovou schránkou platí, že pokud je příjemce orgán veřené moci (což ÚP je) je zpráva doručena okamžikem "dodání" do datové schránky. Tzn. že otevřít jí a přečíst si jí může ÚP třeba za tři dny, platně doručenou jí má ale ke dni, kdy byla odeslána a dodána do DS (třeba v neděli, kdy úřednice nepracuje). Tohle je rozdíl oproti doručování fyz. osobám, kdy platí, že je doručena nejdéle 10 tým dnem po dodání do DS... Máte pravdu, zprávy datovkou lze posílat jen jako přílohu - doc, pdf, jpg atp... Existují i programy, které Vám převedou doc do pdf (vypadá to lépe) zkuste si dát do vyhledávače doc to pdf converter, určitě naleznete nějakou aplikaci zdarma pro převod do pdf.

Hannys85: vy mě neskutečně bavíte. Nikdy bych nepřišel na to, jak začít vydrbávat se státem, kdyby se mnou nezačal stát prostřednictvím úřednic na ÚP vydrbávat jako první. Bohužel úřednice tehdy narazila na mě a já nemám rád, když se mnou někdo vydrbává. Takže i proto jsem sem dal návod pro další lidi, aby ten stát zaplatil za tu vyjebávku v mém případě a to mnohonásobně více! Ano, jsem naštvanej, jak se ke mně tehdy ÚP zachoval, když jsem na sociálním pojištění (říkejme tomu spíše sociální loterie - nikdy nevíte jestli vás vylosují a jaká je hlavní výhra) zaplati za svůj život cca. 2,5 mega... a dodávám, že k hovnu. A když jsem chtěl po velmi omezenou dobu nějakou pomoc státu, řekli mi, když budeš stát na jedné noze a kokrhat, tak ti možná pomůžeme. Na to jim seru. Peníze zpět nechci, ale už nezaplatím ani korunu. Jsem milionář vlastním přičiněním, ale stát neuvidí ani vindru, už toho bylo dost. Peníze co ušetřím na zdravotním pojištění klidně hodím do kanálu, bude to mý vlastní a svobodný rozhodnutí. Rozhodně ale neušetřím stát a jeho dementní úřednice na ÚP.
protektor1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod huaweilite 11. 6. 2018 14:31

Zdravim, postup vypadá dobře a jak jste tedy dopadl i s tímto postupem v praxi, funguje to? Nebo se objevil zádrhel v neustále registraci na ÚP? Děkuji za info.
huaweilite
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků