Relevantní informace k pojištění

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Solymr 12. 4. 2020 22:52

Na téma investování znám plno knih/webinářů/videí/diskuzí/fór, kde se zkrátka shrnují pro a proti, o jaký produkt se jedná apod. Plno investičních společností či platforem má na svých stránkách něco jako kalkulačku, aby investor měl přehled, jakou může očekávat výslednou částku.

Nyní hledám něco viz výše k pojištění, zejména k životnímu. Vím, že existují např. srovnávače, ale ty jsou často navázané na určitou společnost nebo volají zpět a chtějí uzavírat smlouvy atd. Existují nezaujaté články k tomuto problému, aby po čtenáři nechtěly další údaje? Existuje kniha, která by se tímto problémem zabývala? Nějaký webinář/e-book na téma "jak nastavit životní pojistku"? I tady jsou nejčtenější fóra snad investování a platební styk, pojištění zase tolik ne, přičemž si myslím, že jej je na trhu více než jakýchkoli investic.
Solymr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jurabike 13. 4. 2020 08:17

Životní pojištění je dobré primárně pro jeho prodejce a to je tak vše.
90% prodejců jde pouze o podpis na smlouvě a není schopno poskytnout relevantní informace.
Ať už jsem chtěl pojistit byt či udělat životní pojištění (které nakonec mi nepřišlo vůbec racionální), vždy jsem se agenta ptal na simulaci.
Např.co se stane za 5 let,když dojde vlivem např.ůrazu k invaliditě a následné DPN.Zda-li a jak v jaké výši se začně uplatňovat ŽP.
Prakticky žádný prodejce mi nebyl schopen provést jakoukoliv konkrétní simulaci (přestože znali investiční částku,horizont,dobu za jakou nastane úraz i následky).
Co si pak o těchto lidech myslet?
Za to znám ze svého okolí dost lidí,kteří měli sjednáno investiční životní pojištění,ale v okamžiku pojistné události ve většině případů došlo z strany pojišťovny na odkázání na $3 odstavec 4 řádek 3 odkazující na výluky či v okamžiku sjednání pro pojišťovnu neznámé zdravotní dispozice klienta.
jurabike
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 14. 4. 2020 16:48

Teď mě napadlo takové přirovnání, že životní pojištění, je něco jako elektrokolo. Není to ani dobré jako kolo (je těžší, bez zapnutého pohonu se na něm hůř jede, barerie stárne rychleji, než zbytek kola, je dražší než kolo adekvátní kvality) ani tak dobré jako moped/skůtr (ne tak pohodlné, ne tak rychlé, ne takový dojezd), ale díky zákonům (je považováno za kolo, není potřeba ŘP, nemusíš mít helmu, můžeš s ním na cyklostezky, obvykle se toleruje jízda po chodníku) se v určitých případech vyplatí.

Podobně je na tom rezervotvorné životní pojištění. Špatně se zjišťuje nákladová složka, platíš vyšší splátky, má vyšší náklady než přímé investice,... ale díky legislativním opatřením (daňové odpočty, možnost příspěvku zaměstnavatele) může za určitých podmínek (které se ovšem mohou kdykoliv změnit) vyjít výhodně.

Můj názor je, že je lepší mít vlastní rezervy, protože "neprůstřelné" pojištění neexistuje.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod mlsal 14. 4. 2020 18:14

Solymr,

kniha Osobní finance: Syrový, Tyl

Zajímavý mi přijde pojišťovací startup Mutumutu, který spolupracuje s KB pojišťovnou. Je tam jednoduchá kalkulačka. Pojištění pro mladší ročníky stojí pár stokorun.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod Solymr 14. 4. 2020 21:35

jurabike: Úplně s vámi názor, že ŽP je dobré primárně pro prodejce, nesdílím. Za dobře nastavených podmínek může být výhodné i pro klienta. I když co je ta výhodnost? Zde bych se omezil pouze na ŽP, protože jiná pojištění mi nepřijdou tak drahá (majetková, povinné ručení), resp. v ročním souhrnu člověk zaplatí 50 % i více právě za ŽP. Zpět k oné výhodnosti - již několik let se cituje názor, že tohle pojištění nemá být "teď jsem si zlomil ruku, chci z toho vytřískat co nejvíce" "teď jsem dva týdny doma na neschopence, ať mi pojišťovna to řádně zaplatí" a že to má být spíše na zajištění toho co do zdraví horšího a finančně náročnějšího.

Jenže např. nyní mám pojistku nastavenou jako svobodný, bezdětný, bez hypotéky a jiných závazků u pojišťovny A, která vyšla nejlevněji. Na což mnozí upozorňují, že nejlevnější produkt je nejlevnější z nějakého důvodu - problém. Za druhé - se něco z výše uvedeného "svobodný, bezdětný, bez hypotéky a jiných závazků" změní, pak má pojistka nebude stačit, ale zároveň budu o nějaký rok starší než v době, kdy jsem tuto pojistku zakládal, a tak nová pojistka už bude dražší nebo s výlukami. Další problém - pojistné podmínky jsou tak obsáhlé, že můžu zlehka obvinit samotné hráče v tomto procesu zainteresované (pracovníci pojišťovny, poradci), že je neznají dopodrobna. Jen doufám, že už z trhu vymizeli prodejci upřednostňující úrazové pojištění před tím, kdy člověka do nesnází přivede nemoc.

PatrikChrz: Myslím, že rezervotvorné životní pojištění je už mrtvé ne? Aspoň by mělo být! Ty poplatky v něm! Vaše přirovnání je trefné, jen k čemu by to šlo přirovnat v reálné situaci? Kolo=klient bez ŽP, elektrokolo=klient s ŽP, skůtr/moped=klient se statisícovými rezervami + s ŽP? Jen je jaksi složitější si vytvořit rezervy na ty zdravotně nejhorší následky, takže pro velkou část populace je cesta ŽP tou správnou.

mlsal: Teď jste mě neskutečně potěšil. Tu knihu mám objednanou, navíc letos v březnu vyšlo nové vydání (podruhé navíc - na Grada.cz jsou slevy na vybrané knihy, např. i Inteligentní investor a mají skladem!). Od p. Syrového jsem již četl Investování pro začátečníky a od p. Tyla 10 způsobů jak se (ne)nechat připravit o peníze.

O Mutumutu jsem taktéž něco četl. Ale jak jsem psal výše a platí to snad pro vše - je to nejlevnější zároveň nejlepší? Sleva za pohyb, za absolvovanou prohlídku, to je na druhou něco, co jen tak některé pojišťovny nemají. Podobně odlišující se od zbytku pojišťoven vznikl koncept První klubová pojišťovna, mělo to být snad něco jako P2P v oblasti pojištění, ale moc to neklaplo, přejmenovali se na mypillow.cz a nabízí (asi) víceméně jen povinné ručení. Škoda.
Solymr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jurabike 14. 4. 2020 22:50

přiznám se,že kdybych chtěl uzavřít životní investiční pojištění,že vůbec nevím na koho bych se mohl (měl) obrátit.Tak aby ta osoba byla natolik fundovaná,nezávislá a profesionál v oboru...Pochybuji,že i ten nejlepší pojišťovací makléř má komplexní přehled pojistných podmínek a dokáže různé výluky apod srovnávat mezi sebou (což bych řekl,že většina běžné populace neřeší)....
jurabike
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 4. 2020 12:51

Solymr: rezervotvorné životní pojištění je - bohužel - stále s námi. Kapitálovky už sice umřely (byl problém garantovat solidní zhodnocení), ale IŽP se stále nabízí.

Tím kolo - motorka jsem myslel pojištění - tvorba rezerv (a je jedno, jestli půjde o investování, nebo spoření). Rezervotvorné životní pojištění (dnes prakticky jen IŽP) je takový kočkopes, který není ani dobré pojištění, ani dobrý způsob tvorby rezerv (investování) a "žije" jen díky tomu, že má zákonem přiznané výhody.

Hlavně mi přijde, že lidé mají podvědomý pocit, že pojištění je před něčím ochrání. Samozřejmě pojištění žádné negativní situaci nezabrání, pouze (když to dobře dopadne a klient zrovna nepropadne sítem výluk) zajistí nějaké plnění (zpravidla naprosto nedostatečné situaci).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod jurabike 15. 4. 2020 17:34

PatrikChrz píše:Solymr: rezervotvorné životní pojištění je - bohužel - stále s námi. Kapitálovky už sice umřely (byl problém garantovat solidní zhodnocení), ale IŽP se stále nabízí.

Tím kolo - motorka jsem myslel pojištění - tvorba rezerv (a je jedno, jestli půjde o investování, nebo spoření). Rezervotvorné životní pojištění (dnes prakticky jen IŽP) je takový kočkopes, který není ani dobré pojištění, ani dobrý způsob tvorby rezerv (investování) a "žije" jen díky tomu, že má zákonem přiznané výhody.

Hlavně mi přijde, že lidé mají podvědomý pocit, že pojištění je před něčím ochrání. Samozřejmě pojištění žádné negativní situaci nezabrání, pouze (když to dobře dopadne a klient zrovna nepropadne sítem výluk) zajistí nějaké plnění (zpravidla naprosto nedostatečné situaci).

trochu odbočím..není to tak dávno co strýc srazil psa v dědině (samozřejmě toulavého,čili bez relevantního majitele),škoda cca 15000.-kč,a v domnění,že má přece připojištění proti střetu se zvěří šel na pojišťovnu.Jaké bylo jeho prozření,když mu plnění bylo zamítnuto s tím,že pes není zvěř ale zvíře.....toliko jen k pojišťovnám....
jurabike
Návštěvník

Odeslat příspěvekod suram 15. 4. 2020 17:52

Já znám zas příběh řidiče, co mu před autem přebíhali divočáci, bylo jich cca 30, zastavil a poslední divočák, prý ten největší, mu to napálil do zastaveného vozidla, škoda nad 100000 Kč a pojišťovna odmítla plnit z připojištění srážky se zvěří, protože vozidlo stálo.
suram
Diskutér