Pojištění SVJ

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod astrapa 10. 3. 2021 01:39

Máte zkušenosti s pojištěním SVJ (panelových domů), jak pojištění nemovitosti (vandalismus, krádeže společného majetku, živelní katastrofy, výbuchy po domácku vyrobených výbušnin apod.), tak i odpovědnosti (spadne střecha na kolemjdoucího, ze stupeček vytopíme pět pater), tak i odpovědnost členů statutárního orgánu.

Máme "konsorcium" 6 paneláků, které spolupracují a uvažujeme společně poptat pojišťovny, ale zjistil jsem, že ne všechny pojišťovny umí pojistit SVJ. Dost se na to specializuje Kooperativa, která je asi jedničkou.

Nejde nám nutně o co nejlevnější pojištění, spíše o šíři pojistných plnění, rychlost řešení událostí apod.

Máte zkušenosti s konkrétními pojišťovnami? A jak se s nimi spolupracuje?
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod octaviampi 10. 3. 2021 10:12

U sjednání pojistky jsem řešil Kooperativu, ČP, Allianz a Uniqu. Poslední jmenovaná byla dřív doslova marná, má ale relativně nedávno aktualizovanou nabídku.

Pojistné podmínky má nejpřehlednější podle mě Kooperativa. ČP a Allianz to berou jako přívěšek k pojištění podnikatelů.

Uniqa taky docela dobrý, osobně se mně na ní líbí možnost vzájemné propojištěnosti odpovědnosti mezi členy SVJ. U nás v baráku s deseti jednotkami máme dva problémové a tam vidím velké riziko. U paneláku s výrazně větším počtem jednotek to bude určitě ještě mnohem větší výskyt potížistů.

Pojistné plnění jsme naštěstí neřešili, takže tam nemůžu sloužit. Pouze vodovodní škoda před x lety. Ale i tak si na to Kooperativa pamatovala a při kalkulaci jsme za to dostali "malus".
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 3. 2021 18:34

my jsme se připojovali k rámcové smlouvě svazu českomoravských bytových družstev (berou i SVJčka), ale už si nevzpomenu, která pojišťovna to pro ně dělá
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mzahradnik 10. 3. 2021 21:48

Rámcová smlouva svazu bytových družtev je u Kooperativy, protože svaz byl zakladatel Kooperativy. Ale není to žádný zázrak.
Lepší větší správcovská společnost má pro svoje domy nějakou rámcovou pojistnou smlouvu, kde pojišťuje domy, které má ve správě. Většinou je to u Kooperativy.
Ale dá se vyjednat i slušná individuální pojistná smlouva.
Nepojišťuje se SVJ, ale bytový dům a to je majetek jednotlivých vlastníků jednotek.
A další drobný majetek .
A pak i odpovědnost.
Pokud ale něco způsobí nespolehlivý majitel, je to jeho problém, může tam být i trestně právní odpovědnost.
mzahradnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod čulibrk 11. 3. 2021 08:44

Nejhorší u členů výboru SVJ je jejich odpovědnost za škodu, to si řada lidí vůbec neuvědomuje, do čeho se nechají zvolit .... člen orgánu odpovídá osobně a celým svým majetkem
Naposledy upravil čulibrk dne 11. 3. 2021 11:45, celkově upraveno 1
čulibrk
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 11. 3. 2021 10:38

No jako co jsem četl pojistné podmínky a výluky u pojištění odpovědnosti statutárního orgánu, tak si neumím představit situaci, kdy by pojišťovna plnila. Šlo by opravdu o vyjímečné až hypotetické situace, jako třeba když odešlete poštou na FÚ daňové přiznání, pošta ho ztratí a FÚ by vám vyměřil pokutu. I tak se obávám, že pojišťovna řekne, že jste si měli ověřit na FÚ, jestli jim přiznání došlo...

Jinak co se týče vandalismu, živelních pohrom apod., tak většinou u SVJ problém není a pojišťovny plní bez větších řečí. Akorát požadují zápis od policie (u krádeže a vandalismu), nebo fotky poškození (při vytopení).
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod mzahradnik 11. 3. 2021 11:33

Z vlastní zkušenosti vím, že pojištění ststutárních orgánů SVJ je skoro na nic.
Je tam plno výluk, což je logické, jinak by se dělalo plno podvodů
Ale je to velice levné, takže se to pojišťije, pro případ, co kdyby náhodou.
mzahradnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod octaviampi 11. 3. 2021 14:36

Ano, máme to taky, spíš ale jako "útěchu",
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 11. 3. 2021 15:22

No právě. A já si vůbec neumím představit situaci, kdy by pojišťovna plnila. Někoho napadá?

Jestli to nakonec nejsou vyhozené peníze. My u Kooperativy platíme asi 2000 Kč ročně. Pokud neexistuje reálný případ, kdy by pojišťovna plnila, jde vlastně o porušení péče řádného hospodáře, pokud ty 2 tisíce pálíme v kotli.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Rop 11. 3. 2021 18:22

Jsou u pojištění výluky na nesplnění zákonných povinností? Kryje pojištění sankce z přestupků? Např. nepodání účetní závěrky do rejstříku.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dr._lukas 11. 3. 2021 19:58

Nově jsem vyjednal pojištění SVJ od letoška u Allianz. Máme pojištěné všechno možné, včetně asistence do určitého limitu, když si někdo třeba zabouchne klíče až po pojištění kol vlastníků v kolárně.
Díky nadstandardním vztahům s oblastní manažerkou pro MS kraj a díky tomu, že nějaké pojistky už u pojišťovny mám, tak se cena pohybuje velmi dobře. Např. levnější byla jen ČSOB pojišťovna, ale samozřejmě byly limity osekané, než jsme poptávali. Generali, Uniqa byli cenově o 10-20 drazší, jediný kdo chtěl všechno dorovnat co se týče limitů a celkové ceny byla dosavadní Hasičská poj., ale na tu jsem měl averzi hned, když nám ji stačilo odstupující bývalé vedení ještě podepsat.
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 11. 3. 2021 21:17

Rop: ano, toto je ve výlukách, protože jde o zákonnou povinnost SVJ (výboru). Byl jsem na školení a tam nám to likvidátor z České pojišťovny vysvětloval, že nelze krýt nesplnění povinností, to by nahrávalo lajdáckým výborům. Jako příklad uvedl právě ten případ, že by pošta ztratila daňové přiznání a SVJ dostane od FÚ pokutu.
V tvém příkladu mě napadá analogicky, že bych odeslal ÚZ datovkou, ale úředník ji omylem přiřadil k jinému SVJ. Soud by nás vyzval k založení, ale obsílku by pošťák omylem vložil do poštovní schránky jiného SVJ, a SVJ by dostalo od soudu pokutu. Je to hodně přitažené za vlasy.
Jinak řečeno, pojišťovna by plnila za skutky, za které výbor nemůže, které nezavinil.
V praxi si moc neumím představit, co by se tak mělo stát, aby za to výbor nemohl, a tedy pojišťovna plnila.

dr._lukas: v pojištění SVJ máš i pojistné krytí vlastníků??? To je divné a není to zpronevěra při pojistném plnění? SVJ je odlišná osoba od vlastníků. Každý vlastník by měl mít svoje pojištění.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod dr._lukas 11. 3. 2021 23:07

Fakt to tak je, věci uložené ve společných prostorách, např. ta kolárna a kola v ní jsou pojištěné. Samozřejmě musí dojít k vloupání a překonat překážku. Lidi to možná ocení, já už to mám ve vlastní osobní pojistce dávno.

-- 11. 3. 2021 23:11 --

Věci v majetku vlastníků a nájemců jednotek uložené ve společných prostorách k tomu určených (pouze věci, které se obvykle do společných prostor ukládají). Předmětem pojištění nejsou cennosti a starožitnosti. Limit max. 25 000 Kč / 1 věc....limit 150 tisíc
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 12. 3. 2021 00:04

Jak tak to asi chápu, jsou to věci ve společných prostorách, odpovědnost za ně nese SVJ, tedy i za věci zde uložené nese odpovědnost.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod mzahradnik 12. 3. 2021 08:57

Velice pochybuji o tom, že by SVJ odpovídalo za věci v kočárkárně. A zvláště při krádeži se může sprostit odpovědnosti. To není jako u holiče.
mzahradnik
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků