Pojištění SVJ

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod dr._lukas 16. 3. 2021 16:46

astrapa píše:U akciových společností členové představenstva běžně uzavírají pojištění odpovědnosti za výkon funkce sami a za svoje peníze.

Proč by to mělo být u SVJ nebo bytového družstva jinak?

U akciovek určitě členové představenstva nedělají zadarmo nebo pár stovek měsíčně. Chtěl by vidět statutárního člena SVJ, který dobrovolně a bez keců vylepí pár tisícovek za pojištění, protože dělá debila ostatním? Neznám společenství, kde se do výboru někdo předhání.
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 16. 3. 2021 17:11

Tak to je jasné, ale my tu s Ropem řešíme danění.

Jsem člen výboru v domě o 120 bytech a moje odměna je 1000 Kč/měs. hrubého (tuším 750 Kč čistého). Taky toho už mám plné kecky, když ani v tom domě nebydlím (ale pronajímám tu byty, je to tedy v mém zájmu). Pojištění nám platí SVJ, jsme pojištěni u Kooperativy (zatím, hledáme jiné možnosti). Jsme členi svazu družtev. Taková je praxe.

Teoreticky je to ale podle mě špatně, a pojištění by si měl platit každý sám.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod dr._lukas 16. 3. 2021 17:35

V tom případě bych asi trval na přeúčtování jako jednorázovou odměnu pro ty, kteří si to zaplatí sami. Samozřejmě navýšenou o to, co člověk odvede na zdravce a socce.
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mzahradnik 16. 3. 2021 19:22

Ono je celkem jedno, jak se to udělá. Pokud to má být podle zákona, tak je tam stejně odvod pojištění.
Toto pojištění je cca 1 000 Kč na osobu za rok.
Dalo by se obejít tím, že se jim udělá na tu částku DPP na nějakou jednorázovou činnost. Třeba úprava nástěnky, nebo úklid chodníku nebo něco takového.
mzahradnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 16. 3. 2021 19:41

mzahradnik: Prosím? Četl jsi ten koordinační výbor? Ten je totiž celý o pojištění statutárů. Tohle je jen část z něj a odsouhlasena MF. A co sem pořád pleteš zákon o obchodních korporacích? Vždyť ten se problému vůbec netýká. A jinak pojistná smlouva se uzavírá dle občanského zákoníku. To jsi trochu zaspal dobu brouku (asi tak 7 let).
A ještě jednou. Pojištění se konstruuje tak, že v případě pojistné události se vyplácí přímo společnosti. Konkrétní statutární orgán není pojištěný, takže se mu nic nevyplácí a nic nemůže zdanit. Neměnná věc už 20 let. Nikdy nikdo to nerozporoval. Berňáci to dokonce už ani při kontrolách nekontrolují.

astrapa: konkrétní statutární orgán není pojištěný. Pojištěným je SVJ na škodu způsobenou jednáním statutárního orgánu.

dr._lukas: znám několik členů statutárního orgánu, kteří netuší, že takové pojištění existuje. Nikomu nikdy se nic nedodaňovalo, jen je potřeba mít tu pojistku udělanou pořádně.

A na závěr ještě jednou, pokud je pojistníkem a pojištěným SVJ, tak je blbost aby to platili statutáři SVJ. Ať napíšou z Pragostavu, s jakým daňovým poradcem to konkrétně řešili.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mzahradnik 16. 3. 2021 20:24

Samozřejmně, že podle NOZ. Netvrdím, že ne.

-- 16. 3. 2021 20:27 --

Statutární orgán je pojištěným.
Ale protože se jedná o odpovědnost, pojistné plnění se zpravidla hradí poškozenému.
mzahradnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 16. 3. 2021 21:29

Statutární orgán nemůže být pojištěným (není to osoba), pojištěnými osobami mohou být členové výboru. Záleží na nastavení pojištění.

Co píše Rop, také není pravda, některé pojišťovny umí jako pojištěného nastavit SVJ, některé konkrétní osoby. Myslím, že Kooperativa nastavuje jen SVJ.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Rop 16. 3. 2021 21:33

mzahradnik: každý rok mám v ruce 2-3 takové smlouvy. V žádné z nich není pojištěným konkrétní statutární orgán. Viděl jsem jednu takovou před ... no dávno ... dělal jsem daňové přiznání za kolegu, který byl v nemocnici a čirou náhodou když jsem se pídil po nedaňových nákladech ve společnosti jsem našel tuhle smlouvu a tam byl pojištěný konkrétní statutár. Vylíčil jsem paní ekonomce problém, a než jsem svou práci dodělal, tak měla původní pojištění vypovězené a stála s novou smlouvou v ruce, kde pojištěným byla společnost. Jenom něco mrmlala o tom, že pojišťováka lehce seřvala, že jí změnu nenabídl sám.

astrapa: vždyť o tom celou dobu píšu. Některé pojistky jsou daňově nevýhodné.
Rop píše:Příjem statutára k dodanění to většinou není - protože příjemcem případných pojistných plnění je SVJ, nikoliv statutár - čili nic se statutárovi nedodaňuje.

Dodaňovalo by se pouze v případě, pokud by příjemcem pojistného plnění byl statutár, ale takové pojistky nikdo normální neuzavírá.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mzahradnik 16. 3. 2021 21:43

statutární orgán = jednatelé = členové výboru
mzahradnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 16. 3. 2021 22:15

Teda nechci (opět) slovíčkařit, ale statutární orgán je obecné označení (výkonného) orgánu právnické osoby. Já jsem potom členem statutárního orgánu (neboli členem výboru, členem představenstva atd.). Čili v žádném případě nejde o synonyma, byť třeba účetní běžně používají pojem "statutár", "statutáři", což není nic proti ničemu, ale když už se bavíme o pojištění a o pojistné smlouvě, měli bychom být terminologicky přesní. Pak právě vznikají různá nedorozumění.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Rop 17. 3. 2021 12:10

Ve všech mých příspěvcích si prosím místo slov "statutární orgán" nebo "statutár" doplňte "individuální statutární orgán (předseda společenství vlastníků) nebo člen kolektivního statutárního orgánu (člen výboru)".
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mzahradnik 17. 3. 2021 12:40

U mně také.
mzahradnik
Návštěvník

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků