Má důchodové připojištění smysl?

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod IKoudy 11. 3. 2021 11:54

Zdravím,

ještě před změnou v důchodovém pojištění (3.pilíř) jsem si stihla důchodko sjednat za starých podmínek. Byla jsem tehdy čerstvě 18-letá a bylo mi zděleno, že je dobré to stihnout. Od té doby každý měsíc posílám 150 korun. Teď jsem už několik let OSVČ a dělám si revize plateb. Říkám si, zda má cenu na důchodko posílat víc (např těch 300 kč, aby stát začal přispívat) nebo zda se třeba nevyplatí produkt zrušit? Vydělávám tak akorát na sebe a na menší spoření, v budoucnu mě čeká mateřství a dětský zadky a příjem bude ještě menší. Podle čeho se rozhodnouot, jak s produktem naložit?
Díky!
IKoudy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlrs 11. 3. 2021 12:39

Tak jeste je na diskuzi, zda nechat to stare nebo prejit do noveho - to ja sam taky resim a zatim jsem to nerozhodl.

Obecne takto nizka castka bez prispevku je za me k nicemu - chce to davat tak, aby clovek neco dostal od statu.
Ja treba posilam 1000kc, stat mi da 230kc a zamestnavatel aktualne 1050kc, takze ke svoji tisicovce mam 1280kc "cizich" penez a to mi prijde fajn.

Ano, pak tu nalezou taci, co reknou, ze to ma minimalni zhodnoceni a ze to pozere inflace bla bla - no inflace by mi to pozrala aj na sporaku, takze tak.

Dal kdyz clovek ma penize navic, muze zalozit stavebko taky se statni podporou.
A kdyz ma furt penize navic, tak muze zacit kupovat akcie / fondy / ETF, investicni nemovitost a buh vi co jineho - ale tady uz chce se tomu trochu venovat.

Za me easy varianta je zvysit ten prispevek tak, aby neco stat posilal - nerusil bych to.
Pak pripadne to stavebko + sporici ucet (ano sazby jsou ted k nicemu) + nakonec investice.

Jen teda clovek musi pocitat s tim, ze si na tyhle penize nesahne - tzn. musi to byt takove penize, ktere fakt nepotrebuje. Podobne u stavebka si na to nesahne 6 let, kdezto ze sporaku to clovek nekam posle za par sekund.
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod IKoudy 11. 3. 2021 12:49

Stavebko jsme zrušili, tento produkt pravděpodobně nikdy nijak nevyužijeme a investice máme a pořizujeme další, už se nám to zhodnotilo o pěknou částku a tu jsme opět vrazili do investic. Jde mi opravdu jen o to stavebko, kam si posílám vyloženě jen ze svých příjmů a kam nemohu posílat zase tak moc. Třeba těch 1000 tam posílat určitě nechci a zaměstnavatele jsem nikdy neměla a zatím ho neplánuji, tedy z této strany pšenka taky nepokvete.
Tak buďto zrušit, nebo posílat těch 300, jiná varianta pro mě asi úplně není, co?
IKoudy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlrs 11. 3. 2021 14:42

jo vypada to tak...hodit si korunou - kdyz by padlo ponechani, tak jeste popremyslet o presunu do toho noveho penzijka se 100% dynamickou strategii...

Ale obecne pokud clovek umi zhodnotit penize jinde lepe, neni to idealni produkt - ja ho beru jako diversifikaci sporicich / investicnich produktu + mi to stat a zamestnavatel ulehcuji tou "pobidkou".
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 11. 3. 2021 15:54

Od 18 určitě nemá penzijko smysl, protože výkonnost je neustále pod inflací, tj. vložené peníze se za těch 40 let naprosto znehodnotí (i se zohledněním státních příspěvků). Uvažovat o něm má možná tak smysl na posledních 10 let před důchodem, když je relativní váha těch státních příspěvků vyšší a kdy se to dá využít třeba pro předdůchod - ale i tak se jedná řádově částky, které žádný výrazný příspěvek k důchodu nezajistí.

Chce to v produktivním věku investovat do sebe, do rodiny, dětí, podnikání, nemovitostí, příp. investic. A až to všechno poplatíte, pak můžete začít před padesátkou přemýšlet o odkládání na důchod.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod IKoudy 11. 3. 2021 16:37

Za vás tedy komplet zrušit? Nebudu toho později litovat?

A nevíte, jak probíhá zrušení? Dají mi vše zpět nebo se tam něco strhává?
IKoudy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mzahradnik 11. 3. 2021 17:00

Vlastní peníze vrátí, zhodnocení se daní 15 %, příspěvky od státu vezmou, příspěvky od zaměstnavatele se daní velkou sazbou, tuším 25%. A pokud ještě byl daňový odpočet, tak ten se musí dodanit. Takže samé výhody a pozitiva.
mzahradnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IKoudy 11. 3. 2021 17:32

Zhodnocení je co prosím?
Příspěvky od státu nemám, zaměstnavatele nemám, daňový odpočet také ne..
IKoudy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fremantle 11. 3. 2021 18:14

IKoudy píše:ještě před změnou v důchodovém pojištění (3.pilíř) jsem si stihla důchodko sjednat za starých podmínek. Byla jsem tehdy čerstvě 18-letá a bylo mi zděleno, že je dobré to stihnout. Od té doby každý měsíc posílám 150 korun.

Před změnou znamená, že byla sjednána smlouva o penzijním připojištění (tzn. nyní jsi ve transformovaném fondu)? To znamená, že to bylo v roce 2012 nebo dříve... Pokud na smlouvě byl sjednaný výsluhový důchod (možnost vybrat po 15 letech polovinu příspěvků), tak bych smlouvu zatím nechal být, než dosáhneš nároku na tuto dávku a vlastní příspěvek navýšil na 300 Kč, ať na smlouvu proudí i nějaké státní příspěvky (nějaké budou asi i na smlouvě, protože v minulosti byly poskytované i na stokorunový příspěvek účastníka, ale budou to drobné) - po těch 5 letech klidně polovinu vybrat, zdaní se jen výnosy a překlopit na nějaký dynamický účastnický fond se mi jeví jako rozumný kompromis...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod Vasek06 11. 3. 2021 20:57

OMG ...ptám se , jak si může člověk s takovými základními neznalosti založit takovy dlouhodobý produkt ?
Vasek06
Nadšenec

Odeslat příspěvekod xls 12. 3. 2021 00:04

Tak tě začne nějaký jouda přemlouvat, že přeci pár stovek měsíčně nejsou poníze a že jinak skončí člověk v důchodu jen se státní penzí pod mostem. Takhle předestřená budoucnost člověka přemluví, do detailů nikdo moc nejde. Ono kdyby byly ty fondy schopné vložené prostředky zhodnocovat, tak by to taky vypadalo jinak.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Tuntacs 13. 3. 2021 11:01

Řeším totéž.. Při příspěvku 300 kc dává stát 90.. Po 10ti letech veškeré statni příspěvky sežerou poplatky. Po 30 letech když jsem počítal vyvážený fond 4% vychází roční návratnost cca 2.3%p.a. Ale možná jsem někde udělal chybu��
Tuntacs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hgfdsa 13. 3. 2021 14:37

Jaké poplatky? Nikdy mi nenaúčtovali ani 1 korunu poplatek za důchodové připojištění.
hgfdsa
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod tmx643 13. 3. 2021 15:42

U žádných fondů nejsou vidět poplatky, prostě je ponížená hodnota jednotlivých podílových listů.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod mzahradnik 13. 3. 2021 16:30

Já mám v posledním výpisu poplatky vyčísleny.

-- 13. 3. 2021 16:30 --

Je to odměna za správu.
mzahradnik
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků