Má dnes penzijko smysl?

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod lyky88 6. 10. 2021 12:37

Zdar,
inflace jako prase. Výhled nedobrý.
Má v téhle situaci smysl, platit si penzijko, ktere budu vybirat za 20 let?
Neni lepsi púrachy odkladat a koupit za to garaz/garsonku/zlato?
Sporim uz 8 let dvojku mesicne, mam tam 200 000Kc a zisk cca 40 000 od statu. Hodnota tech penez, co tam sypu, byla pred 8 lety jinde a tech 40 to podle me nevykruje. Je penzijko dneska ekonomicky nesmysl, ktery jen krmi banky/fondy? Jak to resite vy?
lyky88
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod _dank 6. 10. 2021 14:22

Penzijní připojištění v této situace podle mě smysl nemá a nemělo ho ani před covidem. Ale banky to krmí slušně.

Spoření na důchod řeším nákupem nízkonákladových, široce diverzifikovaných ETF. Poplatky jsou úplně někde jinde než penzijko (0,2 % ročně ETF vs 1,0 % ročně + 15 % z výnosů penzijko). Když jsem to na začátku 2020 řešil, udělal jsem si na to jednoduchý model. Při poplatcích výše, investici 2000 měsíčně a odhadovaném výnosu 6 % ročně mi vyšlo, že nižší poplatky vyváží státní podporu mezi 11. a 12. rokem investice.

Po 20 letech tak díky nižším poplatkům budu mít v ETF o 80 tis. více než v penzijku, přestože na něj nedostanu podporu. Po 40 letech je rozdíl 1,05 mil.

A to jsou rozdíly jen díky poplatkům. Předpoklad stejného výnosu 6 % pro ETF i penzijko je dost konzervativní, reálně mají penzijka průměrný výnos někde mezi 1–5 % p.a.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... 8X1R0/edit
_dank
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yowie 6. 10. 2021 14:28

Ale může mít smysl. 5 let před důchodem, nebo už rovnou v důchodu, kdy to můžeš co 5 let protočit. Takový výnos, a jistý... To myslím nikde jinde není.

Jinak ano, na horizontu desítek let je to samozřejmě nesmysl, obzvlášť s tím, co se děje dnes.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod qxdxqxdx 6. 10. 2021 14:37

To také záleží na tom, jestli přispívá zaměstnavatel.
qxdxqxdx
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod sniper76 6. 10. 2021 14:52

To, že pro penzijní společnosti jde o skvělý byznys není pochyb. Tazatel neuvedl má-li transformovaný fond nebo DPS. Výnosy cca 6%, jako OK, jak chcete ale řešit kurzové riziko?
Pokud se tazatel podívá na strukturu majetku libovolného akciového DPS, nalezne u top 10 pozic obvykle z 80% ETF.
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Noxik 6. 10. 2021 14:59

Penzijko ma smysl na ziskavani prispevku od zamestnavatele, poslednich par let pre duchodem nebo na zrizeni predduchodu.
Za dvojku mesicne si garaz ani garsonku podle me uz neporidis, to je uplne jina cenova kategorie nez penzijko, to bych spis srovnaval s akciemi, ETF a podobne.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikka1 6. 10. 2021 22:11

Má pokud přispívá zaměstnavatel a pokud ho vedeš na důchodce (nebo brzy důchodce).
Mikka1
Nadšenec

Odeslat příspěvekod lyky88 7. 10. 2021 08:22

Je mi 40, penzijko mam uz 8 let. Ted je to nejaky Allianz a plan je prejit na dynamicky od Conseq - Zenit s garanci, kde jsou ta procenta alepson trochu lepsi. Ale nez to udelam, radeji jsem tu polozil dotaz.
Takze doporucujete vybrat, prijit o 40 000 statni podporu a pouzit rozumneji?
Nez riskovat to, ze behem 25 let klesne hodnota koruny o polovinu a prachy, ktere tam za tu dobu vlozim ztrati svoji hodnotu...
lyky88
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod qxdxqxdx 7. 10. 2021 13:29

Když prachy vybereš, tak ti jejich hodnota klesne stejně jako když je tam necháš a navíc přijdeš o státní podporu.
Naposledy upravil qxdxqxdx dne 7. 10. 2021 17:10, celkově upraveno 2
qxdxqxdx
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod yowie 7. 10. 2021 13:51

lyky88: Mám za to, že po nějaké době, možná 15 let trvání smlouvy, můžeš až půlku bez penále a pokut vybrat a pokračovat s tím dál, ale něco z toho vytáhnout do jiného produktu, nebo třeba na rekonstrukci atd., jak bys zrovna potřeboval.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod ROlda78 7. 10. 2021 14:05

tomu se říká výsluhová penze, lze jen tam kde byla sjednána ve smlouvě (obvykle ano)
a jen u starého penzijka (penzijním připojištění, transformované fondy)
čeká mě to příští rok ...
O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak. Jan Werich
ROlda78
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bozenkakozena 14. 10. 2021 09:43

ROlda78: a jak to budete řešit?

Já mám penzijko přesně 180 měsíců, starý transformovaný fond. Kdysi mi přispíval i zaměstnavatel, už dlouhé roky ne. Platím si 500 měsíčně a teď řeším, co s tím. Jestli využít výsluhové penze a pokračovat dál. Nebo využít výsluhy a se zbytkem přejít do DPS anebo to rovnou zrušit? Je mi 40, takže mě ještě čeká 20 let. Moc si nevím rady, co s tím.
Ty peníze vyloženě nepotřebuji, ale je mi líto je tam nechat znehodnocovat. Možná bych raději nakoupila nějaké ETF a klidně na něj 10-20 let nesáhla.
bozenkakozena
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aaischa 14. 10. 2021 11:05

Základem je jestli do budoucna chcete čerpat před-důchod na který je potřeba za aktuální situace cca 600000kč v penzijku.. při nejdelší variantě před důchodu..

v takovém případě to převést do conseq dynamický bez garance, tam je zhodnocení celkem použitelné.. a ten předdůchod z toho pak bude dávat smysl..
aaischa
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stepano 17. 10. 2021 14:34

Je mi 34 let a mám penzijko jen z důvodu zkasírování celkem slušného příspěvku od zaměstnavatele. O státní podporu nežádám, ani neuplatňuji odpočty zaplacených příspěvků ze základu daně, protože každých 24 měsíců penzijko ruším (vyberu zisky) a zakládám nové. Penzijko až do důchodu a se státní podporou budu řešit možná až mi bude 50.
stepano
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Tuntacs 22. 10. 2021 18:25

Cca po 10ti letech je poplatek vyšší než celá slavná státní podpora
Tuntacs
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků