Ideální kombinace pojištění panelákového bytu

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod nikituska 25. 7. 2022 23:04

Ahoj!

řeším indexaci pojištění svého panelákového bytu v Praze pro vlastní bydlení. Konečně mám prostor to pořešit a nejsem si jistá, jestli se jednotlivé druhy pojištění nekryjí a jestli nepojišťuju něco, o co nejde přijít - poradí někdo?

Pojištění jednotky
Jasně, "cihly", ale na jakou cenu? Reprodukční? Velký kus tržní ceny je totiž jen fakt, že je to byt v Praze. Při totální škodě zůstane pozemek a bude to jen o ceně nových "cihel". Reprodukční cenu mám v posudku na hypo plus bych samozřejmě přidala stavební inflaci. Nebude to ale vyhodnoceno jako podpojištění, protože si to bude pojišťovna porovnávat s tou vyšší z hodnot = s tržní?
A nebo pojistit na cenu běžnou-tržní? Když panelák zmizí ze světa, dostanu celé plnění (7 M) a zůstane mi podíl na pozemku? To asi ne, tak proč vlastně pojišťovat na celou částku, když o část nemůži přijít -> jsme zase u reprodukční ceny...
A ještě k té tržní - ta přece neobsahuje jen jednotku, ale taky domácnost (pojištěnou separátně) a společné prostory (pojištění SVJčkem), takže i pokud tržní, tak bez limitu pro domácnost a SVJ? Nebude to ale pak zase vyhodnoceno jako podpojištění?

Pojištění domácnosti
Vnesené věci, to je celkem jasné. Předpokládám, že kuchyň vč. spotřebičů se bere jako součást jednotky a nikoliv domácnosti...

Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti
To jsem dřív chápala jako třeba padající sníh, což by ale šlo za pojistkou SVJ (žejo?), jenže mě pak napadlo, jestli to není i třeba vytopení sousedů nebo zapálení celého baráku...?

Obecně mi jde o to, že mám pocit, že si pojišťuju (doslova) pár cihel/panelů za tržní cenu kompletního bytu ve "vyhajpované" lokalitě. Aby to nebylo jako havarijko na starší auto - "podle nás je zůstatková hodnota 20 000 Kč, takže je oprava nerentabilní, tak tady máte 20 000 Kč a nashle." Zaplacené pojistné a tržní cena ale samozřejmě třeba 100 000 Kč...

Pozn.: Banka v úvěrové smlouvě chce jen na tu vyšší částku (repro nebo trh), jejichž výše určí. Určili zatím jen při podpisu z posudu, žádný update -> kvůli bance nejsem povinná indexovat.

Pozn.: Preferovaná je Koopka, abych nemusela řešit novou vinkulaci.



Děkuju za tipy/zkušenost...
nikituska
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod petrmegac 26. 7. 2022 05:36

No nejsem odborník, ale vždy mi říkali že pojištění nemovitosti se udělá na takovou částku za jakou by jsem koupil obdobný byt ve stejné lokalitě. Pojištění domácnosti je podle toho co máš v bytě a kdybys ho obrátila vzhůru nohama tak co vypadne a pojištění odpovědnosti podle toho jakou můžeš způsobit škodu. Třeba vytopíš 5 pater pod sebou, dítě na kole nabourá do ferrari, pes pokouše souseda a ten bude mít doživotní následky. Já mám pojistku 3mil/700tis/10mil za cca 3500 ale bude to individuální a podle pojišťovny.
petrmegac
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pulmann 26. 7. 2022 08:11

Pojištění bytové jednotky ( nemovitosti). Obecně je to zbytečné, protože celý dům je pojištěný, předpokládám. Platíte to ve vyúčtování . Pokud ale máte hypotéku, tak banka chce pojištění a vinkulaci . Pro vás to tedy bude duplicitně pojištěné. Vzhledem k tomu, že z vaší pojistky se stejně asi plnit nebude, tak si to pojistíte na částku, co vám řekne banka. Zpravidla výše úvěru.
Obecně se nemovitosti pojišťují na nové zřízení stavby, tedy částku, aby se to za to dalo postavit.
Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti - je to v rámci pojištění celého domu , platíte to ve vyúčtování. Je zbytečné, abyste si to sjednávala.

Pojištění domácnosti - to je vybavení bytu, to co jste si tam přinesla, nábytek, spotřebiče, apod. To si asi pojistíte, to je váš majetek. Na částku, kolik to vše dneska stojí.
A k tomu odpovědnost v běžném občanském životě. To bude hradit např . , když zapomenete vypnout vodu a vytopíte pod vámi. Nebo pojedete na kole a někoho nebo něco nabouráte. Nebo v obchodě něco rozbijete. To je skoro to nejdůležitější.
pulmann
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mlrs 26. 7. 2022 09:29

jako ja zvedal pojistku na panelak z 4,5M na 7M a rocni rozdil ceny byl cca 500kc, tak jsem to moc neresil, jestli to je/neni vyhodne
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod minarjo 6. 8. 2022 04:32

To co píše @pulmann jsou pro mnohé bytové domy nepravdy - tedy možná u jeho Společenství vlastníků a jeho bytového domu to může platit, že mají tak kvalitní široce zaměřenou pojistku pro všechny byty v rámci SVJ, ale automatické a u všech bytových domů to fakt není ani náhodou, zejména u toho pojištění odpovědnosti za škodu. Třeba naše SVJ tam má v tomto "jen" pojištění právní/majetkové odpovědnosti výboru SVJ z titulu jejich funkce, a to ještě bokem jako samostatnou pojistku (tedy odpovědnost za chybná rozhodnutí výboru SVJ, když by nepostupoval dle zákona s péčí řádného hospodáře). Určitě tam NENÍ automaticky i pojištění odpovědnosti každého člena SVJ (každého majitele bytu v domě) za škodu třeba sousedům z nedbalosti či jiného důvodu. Totéž pojištění nemovitosti: v pojistce SVJ bývá typicky pojištění společných prostor bytového domu (chodby, sklepy, garáže, balkóny, střecha...), určitě ale ne komplet interiéru všech bytů, protože to je na svobodném soukromém rozhodnutí každého majitele, zda si svůj byt (tj. jeho soukromou uzamykatelnou část, nikoliv společné prostory) pojistí či ne.
Takže: bez ohledu na hypotéku rozhodně pojistit všechny tři části, tedy byt jako nemovitost, výbavu bytu jako domácnost i odpovědnost za škodu. Rada od @pulmann by někomu mohla způsobit mnohasettísícové až milionové škody, hlavně na té odpovědnosti za škodu druhým. A věřte jak stačí málo: třeba prasklá hadička přívodu vody umyvadla v koupelně kvůli příliš agresivním čisticím prostředkům, kvůli tomu vytopení 10 pater (bytů i společných prostor) pod sebou, kdy se také majitel nejspíš mylně spoléhal na pojistku SVJ, svou pojistku na to neměl a šel od soudu s nutností to samosebou uhradit (zkušenost z našeho domu s 208 byty). Tedy nepodcenit, v rozpisu plateb SVJ hradíte pod položkou Pojistné fakt něco trochu jiného (zejména ty společné prvky domu), než plně potřebujete pro svůj vlastní byt. Ostatně je to logické, např. pod položkou Úklid téhož rozpisu SVJ jde také o úklid společných prostor a ne vlastního bytu :). Totéž elektřina, výtah, fond oprav... zcela vše vázáno k společným prostorám, mimo vlastní byt.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod pulmann 7. 8. 2022 19:48

Ha HA Ha, Milostivá, už jste někdy viděla pojistnou smlouvu na bytový dům ?
Abych nezdržoval, tak v rychlosti : nejde pojistit společné části domu.

-- 7. 8. 2022 20:56 --

Nevěřte minarjo.
Trohu se mu to plete a motá různé věci dohromady .
Pouze jsem vám napsal, co je nutné pojistit a co není , protože je to duplicitní.
Můžete mi napsat do soukromé zprávy.




nikituska píše:Ahoj!

řeším indexaci pojištění svého panelákového bytu v Praze pro vlastní bydlení. Konečně mám prostor to pořešit a nejsem si jistá, jestli se jednotlivé druhy pojištění nekryjí a jestli nepojišťuju něco, o co nejde přijít - poradí někdo?

Pojištění jednotky
Jasně, "cihly", ale na jakou cenu? Reprodukční? Velký kus tržní ceny je totiž jen fakt, že je to byt v Praze. Při totální škodě zůstane pozemek a bude to jen o ceně nových "cihel". Reprodukční cenu mám v posudku na hypo plus bych samozřejmě přidala stavební inflaci. Nebude to ale vyhodnoceno jako podpojištění, protože si to bude pojišťovna porovnávat s tou vyšší z hodnot = s tržní?
A nebo pojistit na cenu běžnou-tržní? Když panelák zmizí ze světa, dostanu celé plnění (7 M) a zůstane mi podíl na pozemku? To asi ne, tak proč vlastně pojišťovat na celou částku, když o část nemůži přijít -> jsme zase u reprodukční ceny...
A ještě k té tržní - ta přece neobsahuje jen jednotku, ale taky domácnost (pojištěnou separátně) a společné prostory (pojištění SVJčkem), takže i pokud tržní, tak bez limitu pro domácnost a SVJ? Nebude to ale pak zase vyhodnoceno jako podpojištění?

Pojištění domácnosti
Vnesené věci, to je celkem jasné. Předpokládám, že kuchyň vč. spotřebičů se bere jako součást jednotky a nikoliv domácnosti...

Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti
To jsem dřív chápala jako třeba padající sníh, což by ale šlo za pojistkou SVJ (žejo?), jenže mě pak napadlo, jestli to není i třeba vytopení sousedů nebo zapálení celého baráku...?

Obecně mi jde o to, že mám pocit, že si pojišťuju (doslova) pár cihel/panelů za tržní cenu kompletního bytu ve "vyhajpované" lokalitě. Aby to nebylo jako havarijko na starší auto - "podle nás je zůstatková hodnota 20 000 Kč, takže je oprava nerentabilní, tak tady máte 20 000 Kč a nashle." Zaplacené pojistné a tržní cena ale samozřejmě třeba 100 000 Kč...

Pozn.: Banka v úvěrové smlouvě chce jen na tu vyšší částku (repro nebo trh), jejichž výše určí. Určili zatím jen při podpisu z posudu, žádný update -> kvůli bance nejsem povinná indexovat.

Pozn.: Preferovaná je Koopka, abych nemusela řešit novou vinkulaci.



Děkuju za tipy/zkušenost...
pulmann
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod minarjo 11. 8. 2022 12:25

@pulmann, tvou pojistnou smlouvu jsme fakt neviděli :), ale naši znám. Máme konkurenční trh, mnoho pojišťoven...takže fakt tvá nebude stejná jako naše. Minimálně u té odpovědnosti za škodu fakt není běžné a ani logické, aby pojistkou zřízenou výborem SVJ pro dům byli pojištěni na škodu za odpovědnost z užívání bytu i běžného občanského života ("pojistka na blbost") i všichni obyvatelé v domě. Už proto, že majitelé/nájemníci se narozdíl od SVJ coby právnické osoby neustále mění, u velkého bytového domu se stovkami bytů je klidně i několik změn za měsíc. A co teprve byty krátkodobě pronajímané formou Airbnb. Tu odpovědnost fakt v těchto projektech musí každý řešit sám: ta škoda jejíž příklad jsem uváděl je reálná a neexistence tohoto pojištění přišla majitele draho v řádu statisíců na majetku a určitě i nemálo za právníky u soudu, kde ho pojišťovna (domu) logicky smetla, nemůže jistit nedbalost všech uživatelů všech bytů. Výbor SVJ proto na Shromáždění všem důrazně doporučil, pokud to pojištěné nemají, ať tak učiní. Velké domy znamenají i obří škody (třeba při té prasklé hadičce vody), na které úspory většiny lidí nestačí. Přitom takové pojištění odpovědnosti je za pár stovek ročně.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod pulmann 11. 8. 2022 12:51

CamScanner 08-11-2022 13.34.jpg
CamScanner 08-11-2022 13.35.jpg
CamScanner 08-11-2022 13.36.jpg
CamScanner 08-11-2022 13.37.jpg
pulmann
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod DrholecR 11. 8. 2022 13:21

Odpovědnost se pojišťuje za škody vůči třetím osobám. Pojištěnými jsou všichni vlastníci bytových jednotek a pokud z jednoho bytu vytopím druhý byt, tak to není odpovědnost vůči třetí osobě, když je ten druhý byt taky pojištěný na stejné smlouvě.
Tohle pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti kryje škody např. když někdo přijde na návštěvu a uklouzne na podlaze nebo něco z domu odpadne někomu na auto, případně při požáru škody na vedlejší nemovitosti apod.
DrholecR
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pulmann 11. 8. 2022 13:41

Ano, přesně tak.
pro první případ škody, není to odpovědnost z vlastnictví nemovitosti : odpovědnost v běžném občanském životě, to se připojišťuje v rámci domácnosti.
SAmozřejmě si může pojistit odpovědnost z vlastnictví nemovitosti pro sebe za pár stovek.

Druhý případ : ano, je to tak, odpovědnost z vlastnictví nemovitosti : když něco spadne ze střechy na něco nebo na někoho. Z pojištění odpovědnosti celého domu.

Poznámka : pojišťovny dělají i tzv, křížovou odpovědnost.
pulmann
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod nod32 27. 12. 2022 15:59

Ahoj,pojisteni opovednosti z bezneho obcanskeho zivota od Kooperativy.
Pokryva toto pojisteni pozar a ohen?
Napr. z me nemovitosti se rozsiri pozar na sousedni majetek,nebo dum.

Nebo musi byt pro takovy pripad sjednane pojisteni odpovednosti z vlastnictvi nemovitosti.
Dekuji za odpoved.
nod32
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pulmann 27. 12. 2022 17:33

U pojištění odpovědnosti se hradí újma, kterou pojištěný může způsobit svojí činností nebo vztahem a je za to odpovědný . Bez ohledu na to, co způsobil.
Pokud pojištěný usne s cigaretou a způsobí požár, nebo zapálí vánoční svíčku a odejde na nákup, pojišťovna to nejspíše zaplatí ze živelního pojištění, ale po škůdci bude regresovat.
Z pojištění odpovědnosti pojištěného to nejspíš nezaplatí, protože je to asi hrubé porušení.
pulmann
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod octaviampi 28. 12. 2022 08:20

Zalezi na pojistnych podminkach a pricine. Rozsireni pozaru muze byt dane napr. zavadou na elektroinstalaci (odpovednost za nemovitost) nebo treba tim, ze spatne uhasi vanocni venec (obcanska cinnost). A v prvnim pripade zalezi take na tom, zda byla zavada na spolecnych castech nebo na majetku konkretniho vlastnika. To same napr. vytopeni sousedu.

Takze pojisteni jednotky duplicitni neni ani nahodou. Spolecenstvi ma sice pojistene jednou smlouvou spolecne casti, tzn. nosne konstrukce, plast, strechu. To je pro znovupostaveni klicove. Ale nema (alespon ta dve, kde mam byty) pojistene jednotky s jejich vybavenim. A tim jsou podlahy, pricky, vnitrni dvere, …

Ja mam pojistku odpovednosti na obcansky zivot pro rodinu a odpovednost z vlastnictvi nemovitosti do 20 mil., jednotky jen na zakladni riziko (pozar, vybuch). Vichrice je zrovna tady nezajimava, to by uz muselo byt jo tornado…U jednoho z bytu i domacnost, protoze to vychazelo lip v kombinaci.

Uniqa umoznuje take pojistit do 5 mil. vaseho najemnika (nektera rizika), coz mne prijde super a je na trhu neobvykle (az uniqatni). Protoze jste kryti bez ohledu na to, jestli si on uzavre vlastni pojistku.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod pulmann 28. 12. 2022 17:41

Kooperativa má pojištění nespecifikovaného nájemce.

-- 28. 12. 2022 17:46 --

Pojistné podmínky mají pojišťovny přibližně stejné.
A na příčině závisí vždy.
Zjišťuje se, kdo to způsobil, kdo za to odpovídá.

Neznám pojištění, kde je pojištění jen společných částí domu.





octaviampi píše:Zalezi na pojistnych podminkach a pricine. Rozsireni pozaru muze byt dane napr. zavadou na elektroinstalaci (odpovednost za nemovitost) nebo treba tim, ze spatne uhasi vanocni venec (obcanska cinnost). A v prvnim pripade zalezi take na tom, zda byla zavada na spolecnych castech nebo na majetku konkretniho vlastnika. To same napr. vytopeni sousedu.

Takze pojisteni jednotky duplicitni neni ani nahodou. Spolecenstvi ma sice pojistene jednou smlouvou spolecne casti, tzn. nosne konstrukce, plast, strechu. To je pro znovupostaveni klicove. Ale nema (alespon ta dve, kde mam byty) pojistene jednotky s jejich vybavenim. A tim jsou podlahy, pricky, vnitrni dvere, …

Ja mam pojistku odpovednosti na obcansky zivot pro rodinu a odpovednost z vlastnictvi nemovitosti do 20 mil., jednotky jen na zakladni riziko (pozar, vybuch). Vichrice je zrovna tady nezajimava, to by uz muselo byt jo tornado…U jednoho z bytu i domacnost, protoze to vychazelo lip v kombinaci.

Uniqa umoznuje take pojistit do 5 mil. vaseho najemnika (nektera rizika), coz mne prijde super a je na trhu neobvykle (az uniqatni). Protoze jste kryti bez ohledu na to, jestli si on uzavre vlastni pojistku.
pulmann
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod octaviampi 29. 12. 2022 08:23

To jde videt, ze v tom plaves a motas paty pres devaty.
octaviampi
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků