Penzijní připojištění

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Tomáš(smazano) 1. 6. 2005 20:50

Chtěl bych si uzavřít penzijní připojištění, vzhledem k věku zatím jen na malou částku. Lze si časem částku zvýšit?
Můžete mi poradit, který fond si vybrat, na co si dát pozor atd.? Kdy nejdříve si budu moci uspořené peníze vybrat (včetně státních příspěvků)?
Jsou u penzijního připojištění nějaké další finanční náklady, třeba za vedení účtu, uzavření smouvy, změna smlouvy atd?

Děkuji všem za rady :wink:
"Všechno má svůj smysl..."
Tomáš(smazano)
Návštěvník

Odeslat příspěvekod anonym23654874654 1. 6. 2005 21:43

Za vedeni uctu nic neplatite - lepe receno vynosy jsou snizeny (tudiz si toho na vypise ani nevsimnete) o velmi malou cast, kterou si bere spravce, ale s vypalnym u stavebnich sporitelen je to zcela neporovnatelne. Castku muzete kdykoli menit i bez zmeny smlouvy. Polovinu penez muzete vybrat po 15 letech, zbytek az v 60 letech!!! Pokud tyto podminky porusite, prijdete o statni prispevky. S dodanenim vynosu fondu a s dodanenim penez, ktere byly castecne osvobozeny od zdaneni pri vkladani do fondu, je to slozitejsi, jak se rika - co tri pravnici, to ctyri ruzne nazory...
anonym23654874654

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 6. 2005 06:52

[quote="Tomáš"tChtěl bych si uzavřít penzijní připojištění, vzhledem k věku zatím jen na malou částku. Lze si časem částku zvýšit?
Můžete mi poradit, který fond si vybrat, na co si dát pozor atd.? Kdy nejdříve si budu moci uspořené peníze vybrat (včetně státních příspěvků)?
Jsou u penzijního připojištění nějaké další finanční náklady, třeba za vedení účtu, uzavření smouvy, změna smlouvy atd?

Děkuji všem za rady :wink:_/quote]
Výnosy jednotlivých fondů jsou na Internetu, je to jeden z klíčů pro výběr.
Třeba tady:
http://www.mesec.cz/clanky/jak-si-vedly ... ndy-vloni/
a tady:
http://www.mesec.cz/clanky/penzijni-fon ... lali-jste/
.
Výhoda oproti např. životnímu pojištění je v tom, že člověk může beztrestně a vlastně bez nákladů přecházet mezi jednotlivými fondy jak chce (dobře, nějaký měsíc to trvá, ale třeba 1 * za rok bez problémů).
Nevýhoda oproti bankám je v tom, že penzijní fond může zkrachovat (teď si vzpomenu jen na "VIVA", "Penzijní fond Multi", "Bankovní penzijní fond", "Penzijní fond Vyšehrad".

PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Návštěvník 2. 6. 2005 08:38

Jeste bych dodal, ze kdyz penzijni fond zkrachuje, tak prijdete o vsechno. Penzijni fondy nejsou pojisteny. Je to prave z duvodu, ktery zminil clovek prede mnou - drtiva vetsina investic penzijniho fondu jde (a ze zakona musi jit!!!) do statnich dluhopisu. Takze az prijde jakakoli forma znarodneni nebo menove reformy, tak Vam zustanou v ruce jen bezcenne papirky... Musite tedy zvazit, zda statu verite, ze prezije az do Vaseho duchodoveho veku.

Na druhou stranu je tu volnost v tom, ze muzete opravdu penzijni fondy stridat podle libosti (zdarma) a muzete penize i drive vybrat, ale prijdete o statni podporu.

Ja jako mlady clovek ho take budu mit, zamestnavatel mi ho proste vnuti a jinak mi ty penize nebude ochoten dat. Ale v kazdem okamziku, kdy bude potrebovat hotovost, tak sporeni radeji zrusim nez bych si mel od nekoho za 10% urok pujcovat.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod -mk 2. 6. 2005 08:58

Přehledné tabulky s výsledku plus další informace jsou taky na stránkách Asociace penzijních fondů ČR: http://www.apfcr.cz
-mk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 6. 2005 09:00

Jo 100 % se dneska nemůže člověk spolehnout na nic.
Investovat do akcií? - Každá firma může zkrachovat.
Investovat do fondů? - I ten může zkrachovat, nebo ho prostě někdo vykrade.
Ivestovat do zlata, do diamantů? Co když někdo přijde na to, jak zlato vyrobit? Nebo se najde zlato nebo diamanty třeba na Marsu a i když zpočátku bude doprava drahá, časem může klesnout na rozumnější úroveň. Nedávno jsem četl, že vědci objevili ve vesmíru planetu která je tvořená jedním velkým diamantem - tedy jde čistě o problém dopravy.
Hotovost je taky na draka. (Jakýkoliv) stát se jednoho dne může "zbláznit" a rozjet tiskárny. A pak bude stát chleba jeden den 80 milionů a druhý den 100 milionů, ....
Možná sběratelské předměty (obrazy, známky, starožitnosti ...), ale kdo tomu opravdu rozumí aby "nenalít". Navíc s jistotou nemůže říct nikdo že ten a ten obraz nebude zítra za polovičku.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Hráč 2. 6. 2005 10:42

Penzijní připojištění je jednou z možností jak se zabezpečit na důchod,který zřejmě od státu bude jen na úrovni životního minima.Dlouhodobým uložením jsou výnosy nižší, nyní je výhodné pro lidi spořící cca 10 let před důchodem.
Nicméně Váš zaměstnavatel rád (většinou) na důchod přispěje,takže je škoda toto zabezpečení nevyužít. Částka 500Kč by neměla být pro Vás problémem, vyšší částky jsou pak vhodné pro daňový odpočet.
Ale protože likvidita je velmi nízká (polovina po 15letech a zbytek až v 60letech), myslím že lepší je krátkodobě investovat sice s případným rizikem,ale vysokou likviditou investic i do fondů.
Přečtěte si knihy Kiyosakiho a příjďte si k nám zahrát investiční hru CASHFLOW. Pak budete uvažovat jinak a hlavně na jiné úrovni.
Každý čtvrtek 16.30-19.30h, Máchova 15, Praha 2
Objednávky předem na : jar.mlc@seznam.cz
http://www.e-profess.cz program ekonomické gramotnosti
Hráč

Odeslat příspěvekod Tomáš(smazano) 2. 6. 2005 12:51

[quote="Hráč"tPenzijní připojištění je jednou z možností jak se zabezpečit na důchod,který zřejmě od státu bude jen na úrovni životního minima.Dlouhodobým uložením jsou výnosy nižší, nyní je výhodné pro lidi spořící cca 10 let před důchodem.
Nicméně Váš zaměstnavatel rád (většinou) na důchod přispěje,takže je škoda toto zabezpečení nevyužít. Částka 500Kč by neměla být pro Vás problémem, vyšší částky jsou pak vhodné pro daňový odpočet.
Ale protože likvidita je velmi nízká (polovina po 15letech a zbytek až v 60letech), myslím že lepší je krátkodobě investovat sice s případným rizikem,ale vysokou likviditou investic i do fondů.
Přečtěte si knihy Kiyosakiho a příjďte si k nám zahrát investiční hru CASHFLOW. Pak budete uvažovat jinak a hlavně na jiné úrovni.
Každý čtvrtek 16.30-19.30h, Máchova 15, Praha 2
Objednávky předem na : jar.mlc@seznam.cz
http://www.e-profess.cz program ekonomické gramotnostiP/quote]

Kiyosakiho už mám přečteného a má čestné místo na poličce - měli bych ho povinně číst všichni.
Samozřejmě nehodlám hodit všechny volné prostředky do penzijního fondu, spíš tam posílat nějakou tu stovku, protože státní příspěvek je zajímavý a menší částku můžu postrádat i na tu dlouhou dobu spoření. Jinak něco máme v dluhopisech (zatím slušný výnos) a ve stavebním spoření. Teď jenom, aby to v práci klapalo :)

Cashflow bych si velice rád zahrál, ale mám to do prahy 300 km :? Snad až tam zase pojedu pracovně na víc dnů, tak se ozvu.
Naposledy upravil Tomáš(smazano) dne 2. 6. 2005 12:54, celkově upraveno 1
Tomáš(smazano)
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tridac 2. 6. 2005 12:52

I přez některé bludy i nesmysly, některé nepravdy, jsou zde informace víceméně dostačující.

Pouze nikdo neodpovídá na to co jste se ptal.
Zkusím to napravit.
1) Minimální vkad na PP je 100,-Kč a to i v případě příspěvku zaměstnavatele, vždy musíte vy dát minimálně 100,- a k tomu dostáváte 50,- státní příspěvek.
2) Tři nejvýnosnější fondy z dlouhodobého hlediska jsou PF Komerční banky, Credit Suisse a PF ING, doporučuji PF Komerční banky, má specifika která jinde nejsou.
3) Peníze si můžete vybrat kdykoliv po 12 měsících placení a to i přerušovaném, ale přijdete o státní příspěvky, pouze dostanete to, co jste vložil, jinak vše kompletně dostanete v 60 ti letech pokud máte nový penzijní plán, do roku 1999 to bylo do věku 50 let. Po výběru platíte 15% z připsaných výnosů, které jsou automaticky odečteny (myslím tím ta procenta daně, o to dostanete méně).
4) Vy osobně neplatí nikdy a nikde u penzijních fondů vůbec nic. Někde jsem tu četl nesmysl jak si ani nevšimnete, že si někdo něco odečetl. Nesmysl. Fond má výnos, kterým nejprve uhradí poplatky,za správy fondu, platy a platby managementu, zaplacení lidí a provizí, zaplacení třeba budov či správce a to co zbyde, připisuje jako výnosy klientům., cca 3-5%, ale samozřejmě to může být 20% stejně jako 2%, je to věc hospodaření fondu.
5) změnu smlouvy v čemkoliv můžete kdykoliv, zase nesmysl jsem tady četl, vždy výši platby musíte sjednat písemně nahoru i dolů. A to včetně jednorázových vkladů musíte uvést písemně, zda se jedná o vklad, jednorázové předplacení či pravidelnou úložku. To musí být zřejmé, proč a kde se vzaly peníze.
PF je skutečně řešením kratší doby, cca od věku 50 let a výše, je velmi dobré pro starší občany 60-70 let, kdy se sjedná jako dobrá investice na dobu 5ti let, kdy stát přispěje celkem dobré příspěvky v krátkém horizontu, ale k zajištění penze u mladší populace prosím zvažte dnes zhodnocení finančních prostředků a zajištění penzijnho věku investičními prostředky, investiční životní pojištění, případně přes investiční fondy, ale je to na Vaší náklonosti k riziku i zájmu zhodnocení.
Kdykoliv je možno nastavit přímo osobní přehled i nabídku. Jsou to zcela osobní problematiky docílit shody klienta s tím co chce, může nebo potřebuje. Ale kdykoliv je možno diskutovat.
tridac

Odeslat příspěvekod Tomáš(smazano) 2. 6. 2005 12:59

TO tridac: děkuji za vyčerpávající odpověď.
Proč chci už teď sjednat penzijní přip. viz odpověď výše.
Chtěl jsem se Vás ještě zeptat na PF KB, jaká jsou ta specifika oproti jiným?
Tomáš(smazano)
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tridac 2. 6. 2005 13:06

dvě věcičky jen z nápadů. když si založíte ve 20ti letech PF KB, můžete celkem dvakrát otočit na výnosnost peněz 50% + 50%, což v finále dělá pěkné peníze, ale především jediný PF KB, když jsem invalidní, tak si sjednám invalidní penze a po třech letech mi je započne vyplácet, což je bezvadné pro lidi, kteří již nikde nemají možnost jiných produktů, ale co mne u PF KB absolutně přesvědčuje o jeho dobré práci je jedna skutečnost a pravda. Jako jediný v republice se nikdy s nikým nespojil, nikoho nekoupil, neprodal, nikoho nepřebral, prostě kompletně výnosnost, obrovský úspěch na trhu i dobrou práci dokázal pouze sám a se svými klienty. To je velmi dobrá značka. Ale může to být věc názoru.
A poslední tečička, z dlouhodobého hlediska má za posledních cca 10 let nejvyšší výnosy na trhu.
tridac

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 6. 2005 13:38

S tou invalidní penzí pozor. "Invalidní penze" neznamená nic jiného, než právo klienta na to, aby, když mu je přiznána plná invalidita, mu začala být vyplácena invalidní penze z jeho vlastních peněz. Takže, když si tam za tři roky vloží 3 * 12 * 100 Kč, tedy 3600, tak dostane tak maximálně jednorázové vyrovnání - 3600 + 1800 Kč státní příspěvky + zhodnocení. Nic víc. Žádné "peníze zadramo" se nekonají.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Návštěvník 2. 6. 2005 13:48

ááá opět znalý pan Chrz, četl jsem mnoho bludů z vaší klávesnice. Doporučuji číst, učit se a nejprve se seznámit s problematikou a potom diskutovat. Už jsem na různých forech četl Vaše nápady hodné zasmání, ale určitě ne pravdy.

Kolik znáte penzijních fondů, kde si založíte cokoliv, když přijedete na vozíkou s plnou invaliditou??? Kdo Vás pojistí nebo Vám dokonce započne vyplácet invalidní rentu, pokud jste invalidní????
A to je právě PF Komerční banky. Pokud vložíte jednoráz, předplatíte nebo si naspoříte, máte možnost po třech letech započít čerpat invalidní rentu, žádné vyrovnání, ovšem také může být, ale rentu, podle výše peněz i dobu placení, ale jde o to, že jste tam přišel jako invalidní člověk!!!! Někde jinde to najdete??? Se všemi výhodami, státními příspěvky, prostě se vším jako invalida dostáváte invalidní rentu?? Kde toto je obvyklé jinde??

Nic ve zlém, ale již po několikáté čtu celkem slušné věci, které jsou minimálně nepravda, jako třeba příspěvky v dětském pojištění, kdy absolutně netušíte co to je investiční pojištění pro děti, jak je konstruováno a jaké jsou garance a záruky, ale živě diskutujete o tom, co absolutně neznáte. Doporučuji se vzdělat a poté argumentovat zaručenými zprávami. U nás je školení zdarma.
Hezký den.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karel D. 2. 6. 2005 15:11

Vážený anonyme,

opravdu, ale opravdu jte nezmínil nic konkrétního, v čem by P. Chrz neměl parvdu. Doporučuji se nad sebou trochu zamyslet.
Karel D.

Odeslat příspěvekod Návštěvník 2. 6. 2005 15:57

Vážený pane Karle D. Ono jde o to, že mluvíme každý o něčem úplně jiném. Pan Chrz napíše, že nejde o nic jiného, než že klient dostane přiznánu invaliditu a potom........., o to vůbec nejde, já jsem psal, že je invalidní a chce si udělat plnohodnotný podukt a PF KB mu jej umožňuje dokonce s výplatou invalidní renty, napsal jsem, že invalidní člověk si po vložení financí nebo naspoření může jako invalidní zajistit i tak mimo jiné invalidní rentu a pan Chrz opět napsal, kolik klient dostane peněz za tři roky. Hezké, pravdivé, ale já o tom nepsal ani náhodou. Psal jsem o tom, že invalida má možnost si vytvořit a zajistit plnohodnotný produkt, i když je invalidní. Kolik je na trhu pojištoven nebo instiucí, které Vám tuto možnost dají jako invalidovi?? A o to jde, že jsem psal o výhodách proč například být u PF Komerční banky.

Pro ukončení diskuse. Já mluvím o invalidním člověku, který si chce spořit, u PF KB může začít jako invalidní a po třech letech dokonce dostává invalidní rentu.
Pan Chrz nevím proč, hovoří o tom, že když potom bude člověku přiznána invalidita, že dostane jednorázové vyrovnání 3*12*100..... Ani jedno ani druhé jsem ani nenapsal ani neřekl a ani nemyslel. Myslím, že to je srozumitelné. Nemluvil jsem o jednorázovém vyrovnání při přiznání invalidity, ale o invalidní rentě, což je úplně něco jiného a o tom, že invalida nemá jinde šanci si invalidní rentu sjednat. Dá se to také prezentovat jako o voze a o koze, ale i v jiných diskusích jsem se přesvědčil, že jmenovaný pan nemá vůbec znalost o produktech, o kterých živě diskutuje. Takto povrchně a o ničem mohu hovořit i o státním rozpočtu či nákladech záchranné služby nebo jídle v hotelu. Slyšel jsem, všeobecně známo, ale konkrétně jsem to nikdy neviděl. Pan Chrz nezná konkrétní možnosti PF Komerční banky a stejně tak nemá ani tušení co lze a nelze při investičním pojištění pro děti, ale živě diskutuje o tom, co určitě není.
Nebudu to rozebírat, jde to někam jinam. Budu diskutovat velmi rád o plusech a mínusech produktů, sjednávám je, školím je, mám certifikáty prodeje, proto nebudu diskutovat s člověkem, který neví jaká jsou rizika u děstkého investička, že je riziko smrti nulové, že lze mnohem více pracovat s financemi na investičním pojištění a pokud mi někdo v dnešní době k zajištění finanční nezávislosti dítěte doporučí stavební spoření, tak je to přinejmenším člověk, který radí nedobře. Nic ve zlém, stavebko je zcela mimo v dnešní době a pro děti k zajištění jejich života, financí a dalších možností je to utopená spousta peněz na které si nikdy nemá šanci sáhnout pokud je potřebuje a o zhodnocení peněz už vůbec nemluvím. Ale to musí samozřejmě znát ostatní produkty, jiné možnosti a ne být prodavačem stavebka.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 6. 2005 16:15

Anonymous píše:ááá opět znalý pan Chrz, četl jsem mnoho bludů z vaší klávesnice. Doporučuji číst, učit se a nejprve se seznámit s problematikou a potom diskutovat. Už jsem na různých forech četl Vaše nápady hodné zasmání, ale určitě ne pravdy.

Kolik znáte penzijních fondů, kde si založíte cokoliv, když přijedete na vozíkou s plnou invaliditou??? Kdo Vás pojistí nebo Vám dokonce započne vyplácet invalidní rentu, pokud jste invalidní????
A to je právě PF Komerční banky. Pokud vložíte jednoráz, předplatíte nebo si naspoříte, máte možnost po třech letech započít čerpat invalidní rentu, žádné vyrovnání, ovšem také může být, ale rentu, podle výše peněz i dobu placení, ale jde o to, že jste tam přišel jako invalidní člověk!!!! Někde jinde to najdete??? Se všemi výhodami, státními příspěvky, prostě se vším jako invalida dostáváte invalidní rentu?? Kde toto je obvyklé jinde??

Nic ve zlém, ale již po několikáté čtu celkem slušné věci, které jsou minimálně nepravda, jako třeba příspěvky v dětském pojištění, kdy absolutně netušíte co to je investiční pojištění pro děti, jak je konstruováno a jaké jsou garance a záruky, ale živě diskutujete o tom, co absolutně neznáte. Doporučuji se vzdělat a poté argumentovat zaručenými zprávami. U nás je školení zdarma.
Hezký den.e/quote]

Čekal jsem, kdy se diskuse zvrhne v osobní útoky.
Já se alespoň neschovávám za anonymitu a uvádím celé (a pravé) jméno.

Vysvětlil jsem pojem "invalidní penze" u penzijního fondu proto, že spoustu lidí se při zaškrtnutí "invalidní penze" ve formuláři penzijního (při)pojištění domnívá, že "dostanou něco zadarmo". Že když budou invalidní, fond jim začne vyplácet nějakou rentu, bez ohledu na to, kolik naspoří (ale tak to není, dostanou zpět pouze vlastní peníze + zhodnocení + příspěvky; když jich je hodně, může to stačit i na malou rentu, ale většinou se stejně vyplácí jednorázové vyrovnání). Jak už jsem psal, kdysi jsem pracoval pro Českou pojišťovnu (nyní dělám v obchodě s hodinkami, takže mimo finance a nemám důvod doporučovat finanční produkty) a tím pádem jsem trochu "přičichl" i k jejímu penzijnímu fondu a tam tato možnost byla taky, tak mě nenapadlo že jiné fondy to nemají. Nemají totiž důvod to nenabízet. Neznamená to pro ně žádné riziko. Můžete říct, které fondy "invalidní penzi" nemají? Docela by mě to zajímalo. A sjednat si penzijní jako invalidní člověk? A proč ne? V ČP jsme je sjednávali běžně, pokud jsme se vůbec dozvěděli, že klient je invalidní (bylo to po telefonu), vůbec jsme se na tohle totiž ani neptali. Pro penzijní fond to není vůbec důležité. Tím, že produkt penzijní pojištění neobsahuje žádné riziko, tak nemají důvod se na to ptát.

Invalidní člověk si klidně může sjednat i životní pojistku. Buď běžnou (záleží totiž na tom, proč je invalidní, na skutečném zdravotním stavu; samotné "přiznání invalidního důchodu" není vylučujícím faktorem pro sjednání běžného životního pojištění, i když je vysoká pravděpodobnost že pro aktuální zdravotní stav pojišťovna klienta do běžného životního pojištění nepřijme), nebo speciální. ČP měla třeba pojistku, která se uzavírala úplně bez zkoumání zdravotního stavu. Byla sice dražší, byla tam jakási 3 letá ochranná lhůta, ale šlo to (a jestli to nezrušili, sjednávají jí dodnes :) )

Způsobů, jak získat rentu je víc. Existují životní pojištění s okamžitou výplatou, vhodné produkty nabízejí i banky. Speciální termínované vklady se zvýhodněným úrokem, možností investování do fondů a nějakou roční anuitní splátkou. Možná dokonce je to i nejlepší volba. Na rozdíl od fondů a pojišťoven za vklady v bankách ručí fond pojištění vkladů (tedy vlastně stát), za peníze v pojišťovnách a fondech neručí nikdo. A rozhodně se Vás v bance při sjednání nějakého "rentiérského produktu" nebudou ptát, jestli jste invalidní.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Návštěvník 2. 6. 2005 16:32

pane Chrz, neberte to jako osobní útoky, vůbec ne, ale přesně jsem odhadl, že hovoříte pouze z doslechu a ze situace, že asi a možná. Ale tak to dávno není.
Hlavní problém je v tom, že stále o voze a o koze. Invalidní rentu mají všechny fondy, životky, ale já mluvil o tom, že do produktu můžete přijít jako invalida bez jakýchkoliv sankcí či problémů.
Pokud jsem na invalidním vozíku, s plnou invaliditou, nemám šanci. U PF KB není problém. U České jsem dělal kdysi rok, neexistuje invalida na vstup do PF: Pouze u Spořitelny, ale s omezením a bez renty. A u životek určitě zapoměňte, že byste jako invalida měl šanci si sjednat pojištění. možná ano, ale tak drahé, že je lépe peníze investovat úplně někam jinam.
Byl dotaz, výhody u PF KB. Odpověděl jsem jednu z nich. Invalida může a to i s následnou rentou. To nikde jinde není. To je vše.

Hovořím z oboustranné praxe. Měl jsem infarkt, nemám invalidku, ale jsem nepojistitelný, to se spolehněte. Všude se dává dnes, dle nového zákona, souhlas plné moci pro lékaře a pojišťovna ihned sleduje výpis ze zdravotní karty. A invalida vůbec ne, na to nemyslím, že bych se pokoušel snažit o pojištění pokud bych byl invalidní.

A poslední věcičku, termínované vklady, rentiérské produkty, banky a podobné produkty a instituce dnes na zhodnocení, zajištění nebo výdělek a výnosnost peněz??? Ne to ne, to ste už úplně někde jinde. To bychom se vrátili v diskusi asi 180 let nazpět, v dobrém, neberte to zle, každý půlrok jde mílovými kroky oblast financí někam jinam, stejně jako zhodnocení či práce peněz. To co ste napsal, je již dávno mrtvé a překonané. Banky 100% prodělek toho co tam dáte, termínované vklady nepokryjí ani to co tam dáte skoro, dnes je to někde jinde. Stejně jako dnes umírají a končí svou obrovskou sílu Kapitálové životní pojistky jako přežité, tak dávno již skončilo i stavební spoření. Finance jsou někde jinde.

Dělám pro společnost, která zajišťuje například děti do 18-26 let bez úbytku financí, se zajištěním rizika, s rentou dvojnásobku roční platby, zproštěním od placení, tedy doplatí to v případě smrti nebo invalidity plátce v plném rozsahu krytí i peněz a to vše formou investičního nebo garantovaného pojištění. Tomu říkám zajištění dítěte. Nějaké sluníčko a podobné okrádání lidí bych toho pojišťováka vyhodil z okna. Zcela upřimně. A to samé v tomto sektoru, zcela plně platí i o zajištění peněz na penze. Penzijko je dobré, ale má svá omezení i specifika, ale pokud jej někd chce, tak mu nabídnu to z velmi dobrých na trhu.
Nic ve zlém a určitě ne osobně. Tusšil jsem, že jste mimo znalosti, příště raději pročtěte věci o produktu než napíšete to co tam není nebo co neznáte.
Hezký den
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 2. 6. 2005 16:36

a snad jen na ukončení a vysvětlení anonymity. Na těchto diskusních forem totiž vystupují nejen slušní lidé, ale i celkem solidní provokatéři a pokud uvedu email, jméno, můžu klidně odejít z internetu a z telefonu, abych se jich zbavil. Je to hnus, ale závist čecháčků je strašná a zkušenost mne naučila se tomuto vyhýbat. Nic víc v tom není a jinak nemám problém. Jsem mezi lidmi přímo a s plným jménem i osobu denně. Internet je a zůstane pro mne anonymní. Nechci dávat rádoby lidem důvody provokací a obtěžování.
Stačí to jako vysvětlení?
Díky.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 6. 2005 17:19

Anonymous píše:..... U České jsem dělal kdysi rok, neexistuje invalida na vstup do PF: Pouze u Spořitelny, ale s omezením a bez renty. A u životek určitě zapoměňte, že byste jako invalida měl šanci si sjednat pojištění. možná ano, ale tak drahé, že je lépe peníze investovat úplně někam jinam.v/quote]

Tak to jsme asi dělali každý někde jinde (myslím tu Českou). My jsme penzijní pojištění sjednávali normálně po telefonu a na klientův zdravotní stav jsme se vůbec neptali, to že je invalida jsem se někdy dozvěděl "mezi řečí", do smlouvy se to samozřejmě nepsalo.

Nedalo mi to a schválně jsem si teď navolal do ING ohledně penzijního fondu. Samozřejmě, že si ho může sjednat invalida a to včetně invalidní penze.
To samé ČSOB. (Tady mi dokonce pracovnice citovala z jejich "helpu": "sjednání invalidní penze lze doporučit všem účastníkům i těm, kteří jsou v době sjednání již plně invalidní" - doufám, že jsem to moc nezkomolil).
Na ostatní mě už nebaví hledat bezplatné linky :D
Je to naprosto logické. Penzijní fond by byl sám proti sobě, kdyby neumožnil klientovi "nalít" do fondu peníze a pak je pomalu čerpat, když přitom nenese žádné riziko.

Ani u toho "extra drahého" životního pojištění bez zkoumání zdravotního stavu u ČP, to není tak úplně pravda. Tuším, že mělo označení "40S". Ano, bylo o něco dražší, ale nijak dramatické to nebylo.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod n_64 29. 8. 2005 21:15

Dobrý den
Chtěl bych se zeptat na penzijní připojištění od GeMoneyBank ( http://www.gemoney.cz/ge/cz/001/001/007/002 ) Mám u nich svůj účet a nerad bych měnil...
Jaké má výhody a nevýhody - nějaké srovnání např. s již zminovanou KB .
Předem velice děkuji za odpověd
n_64

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 8. 2005 07:24

Základní podmínky jsou všude stejné.
Zhodnocení, lze nalézt třeba tady:

http://www.mesec.cz/clanky/penzijni-pri ... i-kazdemu/

Název penzijního fondu Zhodnocení připsané účastníkům (%) Poměr zisku k prům. objemu prostředků účastníků (%)
2000 2001 2002 2003 průměrná hodnota 2004
1. ČSOB PF Progres 5,60 3,90 4,30 4,30 4,53 6,40
2. Zemský PF 5,01 4,60 4,11 4,01 4,43 4,50
3. PF Komerční banky 4,89 4,40 4,63 3,40 4,33 3,90
4. ING PF 4,40 4,80 4,00 4,00 4,30 2,90
5. CREDIT SUISSE LIFE & PENSIONS PF 4,10 4,30 3,41 3,40 3,80 3,50
6. Generali PF 3,60 4,50 4,10 3,00 3,80 3,50
7. Allianz PF 3,80 4,33 3,71 3,00 3,71 3,10
8. PF České pojišťovny 4,50 3,80 3,20 3,10 3,65 4,10
9. PF České spořitelny 4,20 3,80 3,50 2,64 3,54 3,90
10. ČSOB PF Stabilita 4,20 3,20 3,00 2,34 3,19 4,90
11. Hornický PF Ostrava 2,04 2,37 3,24 2,44 2,52 2,80
Průměrná hodnota 3,74 3,29 3,24 2,63 3,22 3,93
Průměrná roční inflace 3,90 4,70 1,80 0,1 2,63 2,80
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod n_64 30. 8. 2005 13:33

Vidím že nejlíp dopadl ČSOB tak to dám asi tam - taky má solidní jméno tato banka...ale nevěděl by někdo něco ještě o tom PP od GemoneyBank??? :?:
n_64

Odeslat příspěvekod n_64 30. 8. 2005 13:33

taky v té tabulce není... :cry:
n_64

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 31. 8. 2005 06:53

A co se zeptat přímo na tom PF?
Když neodpoví, je to o důvod víc pro neuzavření smlouvy :D
Navíc PF lze bez nějakých podstatných nákladů změnit třeba každý rok (na rozdíl od životního pojištění u pojišťovny), podle toho, jak se bude zhodnocení dále vyvíjet.
Na druhou stranu za peníze v penzijním fondu (na rozdíl od bank) nikdo neručí a když zkrachuje, tak :evil: A nebyl by první :!:
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod happy-guy 31. 10. 2005 20:00

Vazeny pane Anonyme, ve vyse uvedenem s vami jednoznacne souhlasim. Pan Chrz nema relevantni znalosti produktu pojistneho trhu.
happy-guy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Premysl Tiser 15. 11. 2005 21:09

n_64 píše:Vidím že nejlíp dopadl ČSOB tak to dám asi tam - taky má solidní jméno tato banka...ale nevěděl by někdo něco ještě o tom PP od GemoneyBank??? :?:>/quote]

Pozor, neni to tak jednoduche. CSOB PF Progres ma trochu agrsivnejsi strategii investic, to znamena, ze investuje nejake penize trochu nebezpecneji, nez ostatni a spise o ne muze prijit. Pokud se mu ta investice podari, zase ale vice vydela. To znamena, ze je vice kolisavy a nehodi se tak pro starsi lidi na kratsi dobu. Pokud jste vsak mladsi clovek a chcete penzijko, Progres neni spatny. Jen nesmite panikarit, kdyz se na nejaky cas jeho vykonnost zhorsi pod uroven ostatnich. Nastesti se da i prejit ke konkurenci.

GE Money Bank a PF? to jsem jeste neslysel. Nemaji to smluveno s nekterym z uvedenych? Vyse uvedeny seznam je podle Asociace penzijnich fondu uplny...
Premysl Tiser
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hráč 26. 11. 2005 16:38

Penzijní fond ČP, který sloučil několik menších fondů, má také zajímavou nabídku.Zřejmě jako jediný umožňuje mimořadné velké úložky nesouvisející s pravidelnými měsíčními vklady.Vložite-li ,,zbytečné" peníze uložené na termínovaném vkladu či na účtu, máte je zhodnocovány dle výsledků penzijního fondu (cca 4%) a hlavně je můžete kdykoliv vybrat bez nějaké výpovědní lhůty. Samozřejmě daníte zisk.
To je takové přilepšení pro ty,co se chtějí lépe zabezpečit.Pak by aspoň měli čas se finančně vzdělávat, aby investovali na zajištění toho hlavního: své finanční svobody.
Doporučuji knihy Kiyosakiho a H.Kolmanové Cesta k finanční prosperitě
viz http://www.e-profess.cz
Hráč

Odeslat příspěvekod Premysl Tiser 26. 11. 2005 20:36

n_64 píše:Dobrý den
Chtěl bych se zeptat na penzijní připojištění od GeMoneyBank ( http://www.gemoney.cz/ge/cz/001/001/007/002 ) Mám u nich svůj účet a nerad bych měnil...
Jaké má výhody a nevýhody - nějaké srovnání např. s již zminovanou KB .
jb]Předem velice děkuji za odpověd
Premysl Tiser
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod n_64 29. 11. 2005 22:17

vím , vím...všechno jsem si zjistil a jsem zase o trochu chytřejší :)
n_64

Odeslat příspěvekod martinpesava 7. 4. 2006 16:54

Pan Chrz aspoň nikoho neupřednostňuje. Naučili se to už i ostatní jako p. Tišer či pan anonymní. :oops:
martinpesava
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pbanas 8. 4. 2006 09:43

Je naněj nejvyší čas.

A proč?
Protože mi k němu stát přidá 150,- měsíčně tj.1800,- ročně
Ko mi to dá vy asi ne.
A za další odečítám si to z daní mé úspory použiji na financování mého tzv postproduktivního života.
Totiž v době kdy já půjdu do důchodu bude ten státní důchod tak nicotný že z něj sotva zaplatím nájem jenže já chci i jíst a dále chci mít nějakou tu korunu nebo v té době už EURO na benzín a na nějaký ten výlet pivko pokud se nepletu chutná i v důchodovém věku.
V noučatům v té době budu chtít udělat radost ale s puze státním důchodem?S tím bych nepřežil.
A hlavně co nechci v důchodu chodit do práce.[/b]
pbanas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Slavek69 18. 5. 2006 14:00

topbanas, tentokrá nesouhlasím a to v tom, že pokud budete ukládat na penz. fond 500,- Kč/měs., tak máte nárok na daňové odpočty. Nemáte!!! Na daňové odpočty si můžete totiž uplatnit až částku uloženou nad těch 500,- Kč a to max. do výše 1.000,- Kč/měs., respektive 12.000,- Kč/ročně. Takže aby jste využil plně dańového zvýhodnění plynoucího z penz. připojištění, musel by jste měsíčně spořit 1.500,- Kč. Daňové zvýhodnění v tomto státě můžete využít také u životních pojištění a to ve výši 12.000,-/ročně a dále u úroků z hypoték do výše 150.000,-/ročně.
Slavek69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pbanas 18. 5. 2006 17:18

S čím nesouhlasíte nechápu asi jste si to přečetl ve velkém spěchu.
Zkuste si to přečíst ještě jednou.
pbanas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Slavek69 21. 5. 2006 13:28

to pbanas, omluvám se, opravdu jsem to nepřečetl dobře a vycházel z toho, že píšete o tom, co vám dá stát. Po opětovném přečtení, s Vámi naprosto souhlasím. Důchodové zabezpečení se má skládat ze třech základních pilířů. Z toho, co si uspoříte dobrovolně, z toho, co uspoříte povinně a z toho, co vám dá stát. Jelikož v tomto státě není hotová důchodová reforma a tedy jeden z těchto pilířů, a to ten nejpodstatnější (důchodové fondy), tady chybí, je člověk odkázaný téměř jen sám na sebe. Věřme, že do dvou let se situace změní a že důch. reforma bude hotová a pak už to bude v pohodě.
Slavek69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Premysl Tiser 27. 5. 2006 00:33

pbanas píše:Je naněj nejvyší čas.
Premysl Tiser
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 28. 5. 2006 09:11

Krom krachu penzijního fondu, o kterém tu již byla řeč, je zde také možnost "tunelování ze strany státu".
Prostě v případě, že bude stát potřebovat peníze, jednoduše nařídí fondům, že musí určité (dost vysoké) procento z investic uložit do státních cenných papírů (což existuje už vlastně nyní, stačí ho jen zvýšit).
Např. v Indii je to 80 %! Ale i ve vyspělých zemích (Korea, Japonsko, Singapur, Švédsko) se děje něco podobného. Politici si tak vlastně kupují popularitu voličů za jejich vlastní peníze, které investují do nemocnic, sociálního bydlení a infrastruktury; a ti jim ještě tleskají za to, jak se starají o bezpečí jejich investic. Ztráty vládou spravovaných penzjiních fondů v méně vyspělých zemích (Ekvádor, Venezuela, Turecko, Egypt, Zambie, Peru) vyjádřené v procentech dosahují vesměs dvojciferných hodnot!
I když ani u pojišťoven to není o mnoho jiné. I ty mají zákonem předepsáno jakým způsobem mají nakládat s částí svých rezerv. :P
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Hráč 28. 5. 2006 20:03

Souhlasím s Přemyslem T. ohledně věku pro zapojení do penzijního pojištění. K této situaci si přečtěte knihu R.Kiyosaki Proroctví bohatého táty, poslední u nás vydanou knihu tohoto autora. Budete-li mít dlouhodobě vázany peníze v penz.pojištění bez možnosti bez sankcí likvidovat je při možném ohrožení, nemáte svůj osud pod kontrolou a v důchodu budete s dalšími důchodci třeba nakonec bojovat o své ,,popelnice" pro přežití do dalšího dne. Vláda ,,šibalů"předvádí, že se to může stát a hlavně až vašim dětem,ale v tu dobu už ,,šibalové" jen řeknou,že to byl omyl a to už bude pozdě.
Čtěte si knihy R.Kiyosakiho,pak možná u nás už jen analfabeti budou spoléhat na ,,talentované šibaly".
Hráč
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pbanas 30. 5. 2006 18:21

Už jsem to tu někde psal.
Ano jsem pro investovat do akcií.
Ale až na posledním místě.

To první místo má u mne životní pojištění.

Druhé místo penzijní fond.

Třetí místo důchodové připojištění.

Tyto tři věci jsou něco jako tři oříšky pro popelku.

S těmi ostatními penězi mohu svobodně vkročit na kapitálový trh.

Nemám proti němu vůbec nic je to podnikání jako každé jiné.
Nakoupit levně draho prodat jen v tom musí člověk vidět světlo na konci tunelu.

A pro mne tak jako pro většinu normálních lidí je kapitálový trh neproniknutelná džungle.

A by se někdo bez znalostí a zázemí tím myslím ty tři oříšky pro popelku vrhnul na kapitálový trh je dle mého soudu pošetilé.

Tři oříšky pro popelku jsou investice do mé budoucnosti které já věřím.Investice odečitatelná z daní.

Nevěřím že se něco z toho, co tu popisujete stane tunelování odzvonilo ta doba je pryč zlatá horečka pominula.

Jediné nejisté a území a vnějšími vlivy ovlivnitelné je ten kapitálový trh.

Já sám za sebe to takto cítím.

Možná je to jen tím, že znám víc těch, kteří sázeli na jistotu a dosáhli svého.
A víc těch, kteří sázeli na nejistotu a nyní někde v koutku naříkají
pbanas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Slavek69 1. 6. 2006 19:12

pbanasi, souhlasím s Vámi do slova. Jediné, kam bych dnes investoval tímto způsobem, je produkt CLEVER Invest pojišťovny Generali, a to z několika důvodů. Prvním je zázemí této pojišťovny a tím i větší bezpečnost investice, druhým je způsob, kterým umožňují investovat, třetím jsou výnosy připisované klientům a čtvrtým důvodem je možnost využívat díky tomuto produktu daňových výhod, což je v dnešní době nejlepší "státní příspěvek", jelikož ho máte každý rok v ruce. Dost mne rozčiluje, jak si lidé stále stěžují, že mají velké daně, ale už málokdo udělá něco pro to, aby si je snížil a vzal si od státu zpět, ne zanedbatelnou, část peněz, které mu nacpe.
Slavek69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Premysl Tiser 15. 8. 2006 23:35

Pro mladeho cloveka, na kterem nikdo neni financne zavisly, je zivotni pojisteni nesmysl. Penzijni pojisteni malo vynosne (investuje do dluhopisu) a malo likvidni. Jiste zde take nic neni, ucet neni pojisten, dluhopisy kolisaji, byt mene, nez akcie. Duchodove pojisteni je take nesmysl. Pro mladeho cloveka opravdu neexistuje lepsi investice, ne akciove fondy ci akcie. Pozor! Je rozdil mezi obchodovanim s cennymi papiry a investici.

Obchod: snazim se levne koupit, co nejdrive draho prodat. Kdyz to nevyjde, prodelavam. Penize neustale "tocim".

Investice: koupim cenne pairy a nez ohledu na bezne vzestupy a propady v nich necham penize lezet. Mohu i pravidelne sporit. Na konci obdobi sve finance vyberu a ralizuji bud vynos nebo ztratu.

Akcie jsou kratkodobe vskutku rizikove, ba primo nebezpecne. Behem jednoho tydne se mohou propadnout treba o 20%! Koupit si akcii ale znamena koupit si vlastnicky podil v podniku. Tedy pokud investuji napr. do akcioveho fondu, skrze nej se stavam spoluvlastnikem mnoha desitek, stovek... firem kdekoliv na svete podle zamereni fondu. Pokud volim globalni fond, znamena to, ze mam investice rozdeleny po celem svete. A pokud ekonomika sveta roste, roste muj majetek, pokud klesa, i on klesa.

A jsme u jadra pudla: pres hospodarke cykly ekonomika ve svete roste - firmy porsperuji, tvori zisky, roste jejich cena a tedy i cena vlastnickeho podilu - akcie. Takze pokud ma byt rizikova dlouhodoba (20, 30 let) investice do akcii, musime pripustit dlouhodoby pokles ci krach svetove ekonomiky. To pak ale znamena, ze budou krachovat i pojistovny, zajistovny, penzijni fondy, banky... Kde pak budou penize v bezpeci? O nemovitosti v tu chvili prestane byt zajem, takze ani takova investice neni OK, cena zlata se propadne, kazdy bude stat jen o jidlo a pitnou vodu, jejich cena se v takove situaci vysplna nad mraky...

Nemalujte certy na zed! Vzdyt prave vase zivotni pojisteni zvysuje zisk pojistovne, ktere tak stoupa cena akcii z cehoz profituji investori... Jde jen o to, na ktere strane financniho toku stojite. Chcete-li krmit mou penezenku placenim pojistek, hypotecniho uveru od KB, pitim koka-koly, pouzivanim mobilu Siemens a pocitace HP, budu vlastne jedine rad. Porostou-li tyto a dalsi firmy, poroste moje zivotni uroven... :)

(A stejne jako ja se muze na tomto celosvetovem rustu ekonomiky ucastnit kazdy jiz od par stovek mesicne.)
Premysl Tiser
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod SocPredator 10. 9. 2007 13:47

Dotaz na znalce penz. připojištění, případně účetnictví:

Vyčetl jsem ze zákona o Dani z příjmů (§15 odst. 5), že pokud uplatňuji daňový odpočet např. 12000 ročně a to 2 roky po sobě a poté smlouvu zruším a je mi vyplaceno odbytné, měl bych si v následujícím daňovém přiznání jako Ostatní příjem (§10) uvést 24000 (2x12000).
Pochopil jsem to dobře?
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 10. 9. 2007 17:24

Ano ... pochopil dobře :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod SocPredator 10. 9. 2007 19:06

To zní jako, že by to možná šlo obejít :D
Ale na to dlabu, zase o tolik nejde
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 10. 9. 2007 20:56

A jak? Podělte se o to jak obejít zákon?
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod SocPredator 11. 9. 2007 09:22

Mě napadlo pouze přehlášení k jinému fondu, ale asi by to nestačilo. Šlo by sice o jinou smlouvu, ale ten zákon je psán moc obecně.
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 11. 9. 2007 11:04

Jednu smlouvu zrušíte ... druhou uzavřete ... z té zrušené to musíte dodanit :-)
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod radim33 13. 9. 2007 20:33

U penzijního připojištění by to mělo jít převést, podmínky jsou státem určeny tak přísně, že se penzijní připojištění jedno druhému podobá a převádění je možné. O podmínkách převodu nejlíp řekne zástupce nového penzijního fondu. odbytné se potom ale nevyplácí. Zrušit starou smlouvu, dodanit a uzavřít novou smlouvu je nutné u životního pojištění, tam to převádění nejde. Možná v budoucbnosti.
radim33
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 13. 9. 2007 20:48

No ja myslel v případě že chcete obejít zákon ... převod je samozřejmě možný aniž zaplatíte něco, protože to není zrušení smlouvy :-)
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod radim33 14. 9. 2007 07:31

Podle mně ani nemá příliš velkou cenu kvůli jednomu penzijnímu připojištění obcházet zákon. Takové věci dnes nejdou udělat bez toho, aby to bylo zaznamenáno v nějaké databázi a pokud tyto databáze dnes nejsou přímo propojené, buď během krátké doby budou nebo aspoň mohou být z databází jednoduchým způsobem vybráni klienti s méně standartním chováním, které by se dalo obcházením zákonů zdůvodnit a ti prošetřeni. Mohlo by se prošetřovat třeba na popud finančáku a tam je promlčecí doba něco do deseti let, nevím přesně kolik. Dobrému programátorovi stačí při správném zadání doslova pár minut přemýšlení a napíše pár řádků příkazů, které z databáze ty podezřelé jedince vytáhnou.
A pro kontrolory jsou takoví "klienti" velice snadná kořist, nedá se předpokládat, že by si takový klient za těch pár ušetřených tisícovek najal kvalitního advokáta nebo jiného kvalitního odborníka, který by ho z toho vysekal. Na rozdíl od těch, co se jim povedlo vytunelovat milióny. :? Když už, tak maximálně využívat nepřesností zákonů než je obcházet.
radim33
Mírně pokročilý