Dioptrické brýle z Číny - sazba DPH

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xtonda 12. 6. 2019 20:03

Objednal sem si na Zenni Optical čtvery dioptrické brýle (pro sebe a rodiče). Domnívám se, že dioptrické brýle lze kvalifikovat jako

Zdravotnické prostředky podle právního předpisu upravujícího zdravotnické prostředky, které jsou obvykle určeny pro výlučnou osobní potřebu zdravotně postižených k léčení zdravotního postižení nebo ke zmírnění jeho důsledků, pokud se jedná o zdravotnické prostředky zhotovené podle předpisu kvalifikovaného zdravotnického pracovníka, kterým tento pracovník vydává individuální návrh charakteristik zdravotnického prostředku určeného k použití pouze pro jednoho konkrétního pacienta.

a tedy by měly podléhat snížené sazbě DPH. Nicéméně právě mi přišel výměr kde je uplatněna sazba 21%.

Mám nárok na sníženou sazbu?
Pokud ano, jak a kde to reklamovat?
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Markil 13. 6. 2019 13:07

se zájmem jsem čekal, zda někdo znalý odpoví, ale protože zatím nic, tak dám jen svůj názor, co bych dělal, aniž bych se v tom vyznal:
reklamoval bych to u toho, kdo udělal ten výměr a chce po tobě to DPH... Na dioptrické brýle by se asi měla vztahovat nižší DPH i při dovozu. Jedinou věc, co jsem našel a kde by možná mohl být zádrhel, byla poznámka, že aby to byla zdravotní pomůcka, musí to mít CE značku a prohlášení o shodě. To si asi těžko uděláš (to vyjde levněji to vyšší DPH), ale nevím, jak moc je to pravda, zda se to vztahuje a na i tvůj případ a zda to někdo vůbec řeší. Prostě bych to reklamoval (ale to co cituješ bych asi vůbec neposílal - prostě bych napsal, že jde o diotrické brýle, což je zdravotní pomůcka a je na ní nižší DPH, tak to požaduji opravit) a uvidíš, co ti odpoví a jak. A pokud by trvali na 21%, tak uvidíš, jak to zdůvodní...
Markil
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 13. 6. 2019 13:25

Tu námitku sem taky poslal, tedy se stejnou citací na adresu sklad.praha120@cpost.cz ze které chodila veškerá komunikace, zatím mi nějaký Reklamant napsal, že to předal dál k posouzení. Jedná se o tři stovky, takže určitě kvůli tomu nebudu nic složitě řešit a vyběhávat.
xtonda
Diskutér